Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Farba kredowa do mebli – jaką wybrać i jak malować?

Farby kredowe do mebli z roku na rok zyskują na popularności! Ich wielką zaletą jest łatwość użycia, krótki czas schnięcia, a także szeroka paleta kolorów. W poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby spośród różnych typów farb wybrać najlepszą farbę kredową do mebli kuchennych czy pokoju dziecka. Odpowiadamy również na pytanie, jak malować meble farbą kredową, aby efekt był zadowalający i długotrwały.

Farba kredowa do mebli – co to jest?

Farba kredowa do mebli – co kryje się pod tym określeniem? Klasyczna, znana już przed wiekami, farba kredowa w składzie miała jedynie wodę, naturalne pigmenty oraz dużą ilość sproszkowanej kredy. Współcześnie, m.in. w celu zwiększenia trwałości oraz możliwości stosowania na innych niż drewno materiałach, farby kredowe wzbogacane są w procesie produkcji o inne składniki.

Biorąc pod uwagę oferty sklepów z produktami do renowacji czy stylizacji mebli, farby kredowe można podzielić na:

  • farby kredowe mineralne (z krzemianami),
  • farby kredowe mleczne (z kazeiną),
  • farby kredowe klejowe (z klejem kostnym),
  • farby kredowe akrylowe lub winylowe (z żywicami syntetycznymi lub naturalnymi),
  • farby kredowe olejowe (z olejem lnianym).

Ich cechami wspólnymi, niezależnie od składu, są: matowe lub półmatowe wykończenie powierzchni i dobra przyczepność. Standardowe farby kredowe cechują się oprócz tego wodorozcieńczalnością, paroprzepuszczalnością, brakiem zapachu oraz ekologicznym składem.

W większości przypadków, aby chronić farbę kredową przed wilgocią, zanieczyszczeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi, konieczne jest zastosowanie wierzchniej warstwy wosku bądź lakieru.

Grande Rotondo II

Grande Rotondo II

2199 zł
280cm OKAZAŁY stół drewniany jadalniany SUAR WOOD 280/~85-115. Waga ok. 240kg!

280cm OKAZAŁY stół drewniany jadalniany SUAR WOOD 280/~85-115. Waga ok. 240kg!

8299 zł 9499 zł
SELSEY Stół rozkładany Espigo 130x80 cm dąb wotan

SELSEY Stół rozkładany Espigo 130x80 cm dąb wotan

617 zł 649 zł
Stół drewniany jadalniany 160 / 250 (lakierowany) Shina Palisander

Stół drewniany jadalniany 160 / 250 (lakierowany) Shina Palisander

2299 zł 2699 zł

Farba kredowa do mebli – jakie ma zalety?

Jak sprawdza się farba kredowa do mebli? Opinie, jakie możesz znaleźć w sieci, wskazują na to, że tego rodzaju farba sprawdzi się niemal w każdym mieszkaniu, ale w niektórych sytuacjach będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Przyjrzyj się bliżej ofercie farb kredowych do mebli i ich wydajności oraz kolorom, jeśli:

  • lubisz własnoręcznie przerabiać meble, np. szafy czy komody w stylu vintage, rustykalnym, prowansalskim czy shabby chic – dzięki swojej strukturze farba kredowa zostawia stosunkowo grubą warstwę oraz matową, czasami nawet chropowatą powierzchnię z widocznymi pociągnięciami pędzla. Przy zastosowaniu dwóch kontrastujących kolorów z łatwością możesz uzyskać za jej pomocą efekt cieniowania czy przecierania, a także tworzyć ciekawe barwy poprzez mieszanie dwóch barw farb kredowych tego samego typu;
  • szukasz farb w delikatnych, nietypowych pastelowych kolorach – mimo że najpopularniejsze są biała i szara farba kredowa do mebli, istnieje również wiele innych, ciekawych kolorów, które można dopasować do różnych wnętrz;
  • szukasz ekologicznej, naturalnej farby do pokoju dziecka – farby kredowe są świetnym i bezpiecznym wyborem do pokoju malucha.

Farba kredowa do mebli – gdzie ją zastosować?

Farby kredowe mogą być stosowane na różnych powierzchniach. Najczęściej wykorzystywane są farby kredowe do boazerii, farby kredowe do mebli z okleiny czy farby kredowe do mebli lakierowanych, które świetnie sprawdzą się w przypadku renowacji elementów wyposażenia wnętrz takich jak meblościanki, ramy zdjęć czy obrazów lub dekoracje z metalu, płyty pilśniowej czy okleiny. Farba kredowa świetnie sprawdzi się również do renowacji mebli ze sklejki oraz mebli drewnianych.

Czy farb kredowych można używać w kuchni lub łazience? Zdecydowanie tak – na rynku dostępne są specjalistyczne farby kredowe do mebli kuchennych i łazienkowych, dostosowane do użytkowania w wilgotnych i narażonych na zanieczyszczenia pomieszczeniach. Co więcej, jeśli producent wyraźnie zaznaczył to na opakowaniu, farby kredowe można stosować nie tylko wewnątrz budynków, ale także na zewnątrz, np. na tarasie czy w ogrodzie. W takim przypadku z pewnością będą wymagać jednak dodatkowej impregnacji.

Witryna Kora - Kolor: Brązowy 58x193x40

Witryna Kora - Kolor: Brązowy 58x193x40

839 zł
SELSEY Regał na książki Difene sześciopoziomowy czarny/orzech

SELSEY Regał na książki Difene sześciopoziomowy czarny/orzech

818 zł 909 zł
SPIRIT Witryna  #21 Drewno z odzysku lakierowane

SPIRIT Witryna #21 Drewno z odzysku lakierowane

2999 zł
Witryna Lucas - Kolor: Dąb Artisan 90x193x42

Witryna Lucas - Kolor: Dąb Artisan 90x193x42

1277 zł

Ile kosztują farby kredowe do mebli?

Ile kosztuje farba kredowa do mebli? Farby kredowe nie należą do najtańszych. Cena farby kredowej do mebli przy kupnie niewielkiej ilości (tj. w zależności od producenta ok. 400-500 ml) oscyluje w granicach 40-80 zł za puszkę. Przy pojemności 1 l koszt kształtuje się w granicach 70-170 zł za opakowanie, przy czym większość produktów kosztuje ok. 100-120 zł za puszkę. Dodatkowym wydatkiem jest lakier lub wosk, którym wykończona będzie powierzchnia farby kredowej. W takim przypadku za niewielkie opakowanie lakieru (0,5 l) zapłacić trzeba będzie ok. 25-35 zł, a za wosk w pojemności ok. 120-250 ml od 30 zł wzwyż.

Najdroższe, ale przy tym najtrwalsze, są mineralne farby kredowe, nieco tańsze są natomiast akrylowe farby kredowe. Kosztu wosku czy lakieru można uniknąć, kupując od razu farbę kredową z polimerami, tzw. samowoskującą farbę kredową. Jej cena jest nieco wyższa niż w przypadku farb kredowych bez wosku (cena za 1 l to ok. 130-145 zł), ale w ogólnym rozrachunku taki sposób jest tańszy.

Dodatkową zaletą jest skrócenie czasu pracy nad szafą czy regałem. Oczywiście, porównując wymienione wyżej kwoty z innymi dostępnymi w sklepach farbami, wydają się one wygórowane. Warto jednak pamiętać, że farby kredowe są bardzo wydajne i dodatkowo można je zazwyczaj rozcieńczać wodą, aby uzyskać oczekiwany efekt krycia.

Jak malować meble farbą kredową?

Malowanie farbą kredową do renowacji mebli jest proste. Ze względu na doskonałą przyczepność i dobre krycie z reguły nie trzeba szlifować powierzchni mebla. Jeżeli jest ona gładka, wystarczy tylko ją przemyć szmatką, np. zwilżoną wodą z mydłem lub detergentem, a potem odtłuścić, np. przecierając szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.

Szlifowanie może być jednak konieczne, jeśli stara powłoka się łuszczy bądź na powierzchni drewna widoczne są drzazgi czy inne uszkodzenia. Zalecić może je również producent farby kredowej – aby farba była trwała, warto zawczasu dokładnie przeczytać na opakowaniu informację na temat przygotowania podłoża do malowania. Do szlifowania użyj drobnoziarnistego papieru ściernego o granulacji 150-180. Po tej czynności mebel oczyść miękką szczotką, odkurzaczem z nakładką ze szczotką lub szmatką, a następnie odtłuść.

Do malowania farbami kredowymi wykorzystaj okrągłe lub płaskie pędzle o miękkim, sprężystym naturalnym bądź syntetycznym włosiu. Te pierwsze sprawią, że na odnawianym stole czy szafie widoczne będą ślady pociągnięć, a drugi rodzaj pędzli pozwala uzyskać gładszą powierzchnię. Farbę nakładaj długimi pociągnięciami – bez obaw, najbardziej widoczne ślady prowadzenia pędzla znikną w czasie schnięcia farby. Gdy farba jest zbyt gęsta lub zostawia bardzo grubą warstwę, możesz rozcieńczyć ją wodą (o ile producent nie zaleci inaczej).

Jeżeli efekt po wyschnięciu pierwszej warstwy farby kredowej nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, po upływie czasu podanego na opakowaniu przez producenta farby możesz nałożyć kolejną warstwę. Zanim to zrobisz, odczekaj co najmniej godzinę, aby mieć pewność, że farba dobrze związała z podłożem i wyschła. W celu uzyskania efektu przecierek, na krawędziach mebla nałóż ciemniejszy kolor farby kredowej. Po jej wyschnięciu kolejna malowana warstwa powinna być jasna. Gdy ta również wyschnie, delikatnymi, posuwistymi ruchami zeszlifuj drugą warstwę farby, jednocześnie odsłaniając ciemny kolor ze spodu.

Jeśli po malowaniu na meblu widoczne będą nieestetyczne grudki, po wyschnięciu zeszlifuj powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym (o granulacji powyżej 300). Tak przygotowany mebel, o ile nie korzystałeś z farby kredowej samowoskującej, zabezpiecz lakierem bezbarwnym bądź woskiem.

Komoda granatowa Gold Clover ze złotymi uchwytami

Komoda granatowa Gold Clover ze złotymi uchwytami

1499 zł
Komoda Feelings Fronty 182x86x40

Komoda Feelings Fronty 182x86x40

3799 zł
Komoda Trondheim - Kolor: Dąb Artisan / Dąb Czarny 177.4x81.3x41.5

Komoda Trondheim - Kolor: Dąb Artisan / Dąb Czarny 177.4x81.3x41.5

1099 zł
Komoda Tiffany 139x90x37

Komoda Tiffany 139x90x37

699 zł

Nawet najlepsza farba kredowa do mebli nie pozwoli Ci osiągnąć satysfakcjonującego efektu, jeśli proces malowania będzie przeprowadzony zbyt szybko i bez przygotowania. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne malowanie mebli, pamiętaj, by pracować powoli i dokładnie, a osiągniesz efekt, który będzie cieszył Twoje oczy przez długie lata.


Inne artykuły w tej kategorii