Czas na nową kanapę? Kupuj z dostawą za free!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Malowanie mebli z okleiny – poradnik zrób to sam

Malowanie mebli z okleiny to temat, który budzi wiele wątpliwości. Czy takie przedsięwzięcie w ogóle ma sens? Czy farba nie zacznie odchodzić od podłoża, a powłoka będzie odporna na zarysowania? Jak przygotować meble do malowania i jakiej farby użyć do mebli z okleiny? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Czy warto malować meble z okleiny?

W większości przypadków scenariusz wygląda podobnie: meble z okleiny, które stoją w domu od kilku lub kilkunastu lat, zaczynają po prostu drażnić. Z pozoru niczego im nie brakuje – są kompletne, zadbane, mają ładny kształt. Niestety kolor i wzór okleiny nijak nie pasuje do wyobrażeń o modnym wnętrzu. Sytuacja staje się naprawdę problematyczna, gdy sprawa dotyczy laminowanych szafek kuchennych i wszelkiego rodzaju meblościanek. Zabudowa zajmuje przecież sporą część pomieszczenia i – jako tako – decyduje o jego charakterze. Rodzi się pytanie: wyrzucić czy malować?

Jeśli meble mają potencjał, a zakup nowego wyposażenia nie wchodzi w grę – maluj! Wystarczy farba w modnym kolorze i nowe uchwyty, a stara szafka albo meblościanka zyska zupełnie nowe oblicze. Samo malowanie mebli z okleiny nie jest zajęciem skomplikowanym, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz wiedzieć, jakiej farby użyć, jak przygotować podłoże i w jaki sposób nakładać kolejne warstwy produktu.

Malowanie nie jest też jedynym sposobem na odnowienie mebli pokrytych okleiną. O innych pomysłach przeczytasz w artykule: Jak odnowić meble kuchenne z okleiną? Zobacz 5 sposobów.

Czym pomalować meble z okleiny?

Jaka farba do mebli z okleiny sprawdzi się najlepiej? Do wyboru masz kilka rozwiązań:

 • farba akrylowa do drewna i metalu – sprawdzi się w przypadku mebli używanych ze średnią intensywnością, np. komód, szafek czy półek wiszących. Produkt ma wielu zwolenników, bo jest wodorozcieńczalny, pozbawiony przykrego zapachu i w pełni bezpieczny dla zdrowia. Równocześnie zapewnia dobre krycie, krótki czas schnięcia i przyzwoitą trwałość;
 • farby ftalowe – potocznie nazywane olejnymi, sprawdzą się przede wszystkim na powierzchniach mocno eksploatowanych, jak blaty biurek i stołów. Wymagają one trwalszego zabezpieczenia. Farby ftalowe poradzą sobie w tym przypadku lepiej niż akrylowe. Produkty tego typu, chociaż bardzo wytrzymałe i łatwe w aplikacji, nie są wolne od wad. Po pierwsze wydzielają intensywny, duszący zapach, który utrzymuje się do kilku tygodni, po drugie bardzo długo schną (nawet kilkanaście godzin). Z tego względu meble z okleiny należy malować na świeżym powietrzu lub w osobnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Uwaga! Ponieważ laminowana powierzchnia jest bardzo śliska, przed malowaniem właściwym warto zastosować warstwę podkładu, która zwiększy trwałość i przyczepność farby nawierzchniowej;
 • farba renowacyjna do mebli – to dobry wybór w przypadku laminowanych mebli kuchennych lub łazienkowych. Taki produkt oferują marki takie jak V33, Luxens czy Syntilor. Farba może być nakładana bezpośrednio na odnawianą powierzchnię – bez konieczności usuwania starych powłok czy użycia podkładu. Jak zapewniają producenci, jest odporna na częste mycie, zaplamienia i działanie łagodnych detergentów;
 • farba kredowa do mebli z okleiny – to doskonały wybór, jeśli chcesz osiągnąć efekt pełnego krycia. Doskonale przywiera do podłoża, dzięki czemu tworzy równomierną, estetyczną powłokę, spod której okleina nie będzie prześwitywać. Farby kredowe dają piękne, matowe wykończenie. To rozwiązanie ma jednak jedną (potencjalną) wadę: po pomalowaniu meble musisz zabezpieczyć lakierem wykończeniowym lub przynajmniej woskiem;
 • farba w sprayu do mebli z okleiny – to większy wydatek, jednak malowanie mebli z okleiny farbą w sprayu jest o wiele szybsze i łatwiejsze, pozwala również na równomierne pomalowanie powierzchni.

Malowanie mebli z okleiny – jaki wałek wybrać?

Jeśli wiesz już, jaką farbą pomalować meble z okleiny, pora pomyśleć o zakupie wałka. Narzędzie dobierz z myślą o rodzaju farby i wykończeniu, które chcesz uzyskać. Efekt idealnie gładkiej, jednolitej powłoki zapewni wałek gąbkowy. Narzędzie nie zostawia smug i śladów, a dodatkowo umożliwia nakładanie cienkich warstw produktu. Równie dobrze sprawdzają się wałki flockowe oraz syntetyczne wałki do farb akrylowych z krótkim włosiem.

Jak pomalować meble z okleiny? Poradnik krok po kroku

Krok 1. Rozkręć meble z okleiny

Aby ułatwić sobie dalszą pracę, zacznij malowanie od rozkręcenia mebli. Zdemontuj wszystkie ruchome elementy: drzwiczki, nogi szafek, półki, gałki i uchwyty. Następnie zabezpiecz taśmą te powierzchnie, których nie chcesz malować, np. brzegi frontów czy wnętrza szuflad.

Krok 2. Przygotuj powierzchnię mebli z okleiny do malowania

Na tym etapie wykaż się starannością. Im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie powierzchni, tym trwalszą i ładniejszą uzyskasz powłokę. Zacznij od dokładnego wyszorowania mebla. Umytą powierzchnię wytrzyj do sucha, tak aby płyta wiórowa i okleina nie uległy zawilgoceniu. Następnie delikatnie zeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, aby wygładzić i lekko zmatowić podłoże, a tym samym poprawić jego przyczepność. Niektórzy rezygnują z tego kroku, jeśli powierzchnia jest równa i gładka, a trwałość powłoki malarskiej nie stanowi dla nich priorytetu.

Kolejny krok, którego nie wolno pominąć, polega na odtłuszczeniu mebla za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozcieńczalnika. Tak przygotowaną powierzchnię pomaluj warstwą farby podkładowej (opcjonalnie).

Krok 3. Pomaluj meble z okleiny

Jeśli podkład jest już całkiem suchy, możesz przystąpić do malowania właściwego. Nakładaj farbę bardzo cienkimi warstwami, zachowując kilku- lub kilkunastogodzinne przerwy między każdym malowaniem (w zależności od tego, jak długo schnie emulsja). Aby osiągnąć efekt pełnego krycia, malowanie musisz powtórzyć co najmniej 3-6 razy. Dla uzyskania jeszcze trwalszej powłoki możesz delikatnie zmatowić powierzchnię po wyschnięciu każdej warstwy z osobna.

W większości przypadków malowanie mebla z okleiny zostaje zakończone na tym właśnie etapie. Jeśli martwi Cię jednak, że powłoka ulegnie szybkiemu zniszczeniu, np. zarysowaniu lub trwałemu zabrudzeniu, możesz zabezpieczyć powierzchnię matowym albo półmatowym lakierem, który zaleca producent farby. Uwaga! Przed ponownym skręceniem mebli odczekaj kilka dni, aż powłoka utwardzi się i uzyska pełnię swoich właściwości.

Malowanie mebli z okleiny sprayem – o czym warto pamiętać?

Malowanie mebli z okleiny naturalnej farbą w sprayu wydaje się najłatwiejszym i najszybszym sposobem. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, musisz jednak pamiętać o kilku zasadach malowania mebli w ten sposób.

Najważniejszym krokiem jest przygotowanie niezbędnych akcesoriów oraz samego mebla. Przyda Ci się:

 • folia malarska;
 • taśma malarska;
 • maska i rękawice ochronne.

Przed przystąpieniem do malowania, powierzchnię odtłuść za pomocą wody z detergentem i spłucz dokładnie wodą. Elementy, które nie mają być pomalowane, zabezpiecz folią i taśmą malarską. Jeśli zależy Ci na gładkim i trwałym wykończeniu, przed nałożeniem kolorowej farby użyj farby gruntującej. Przed zastosowaniem farby w sprayu dokładnie potrząśnij puszką, aby dobrze ją rozmieszać.

Farbę rozpylaj z odległości ok. 30 cm. Dzięki temu unikniesz tworzenia się zacieków. Lepiej nakładaj również kilka cienkich warstw zamiast jednej grubej.

Malowanie mebli z okleiny – inspiracje

Na koniec kilka słów o doborze koloru. Doskonałe efekty przynosi malowanie mebli z okleiny na biało. Po takiej metamorfozie masywne meble nabierają lekkości i stają się neutralnym tłem dla pozostałych sprzętów. Wybór białej farby będzie uzasadniony zwłaszcza w przypadku meblościanek i wieloelementowych zestawów, które zajmują połowę wolnego miejsca w pomieszczeniu.

Jeśli mebel ma ciekawą formę i dobre proporcje, sięgnij po odważniejsze kolory: czerń, ciemne odcienie zieleni, pudrowy róż, przykurzony granat albo czerwień. Wyrazisty akcent we wnętrzu wprowadzi do aranżacji nową, ożywczą energię i zupełnie odmieni jej charakter.

Farba do mebli z okleiny – ile kosztuje?

Ile kosztuje farba do mebli z okleiny? Cena zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najdroższe są farby w sprayu (od kilkudziesięciu do ponad stu złotych za puszkę). Koszt farby kredowej to średnio 60 zł za 1 litr.

Farba do malowania mebli z okleiny w ciągu kilku godzin może dać im nowe życie. Przygotowanie do malowania i samo malowanie nie jest skomplikowanym procesem, dlatego jeśli tylko masz możliwość i chęci, warto podjąć się tego zadania!


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić stół ogrodowy? Stół ogrodowy z desek krok po kroku

Jak zrobić stół ogrodowy? Stół ogrodowy z desek krok po kroku

Toaletka DIY – jak zrobić toaletkę krok po kroku?

Toaletka DIY – jak zrobić toaletkę krok po kroku?

Jak zrobić lampę w stylu loftowym?

Jak zrobić lampę w stylu loftowym?

Jak zrobić paterę?

Jak zrobić paterę?

Jak zrobić namiot tipi dla dziecka?

Jak zrobić namiot tipi dla dziecka?

Meble ze skrzynek – 8 pomysłów na efektowne i tanie meble

Meble ze skrzynek – 8 pomysłów na efektowne i tanie meble

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.