Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Coś z niczego

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy na stół? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy na stół, aby był naczelną ozdobą kącika jadalnianego i jednocześnie przetrwał kilka długich zimowych tygodni? Jak się okazuje, to wcale nie taka skomplikowana sprawa! W poniższym artykule prezentujemy sprawdzony sposób na malowniczy stroik świąteczny. Zieloną dekorację stworzyła Adriana Piotrowska, autorka strony Cudowanki oraz ambasadorka idei DIY – zrób to sam. Współtworząc z nami kreatywny cykl „Coś z niczego”, po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób krok po kroku samodzielnie stworzyć efektowną dekorację, która wcale nie wymaga nadmiaru pracy ani dużych nakładów pieniężnych. Zapraszamy na inspirujący świąteczny tutorial!

Stroik świąteczny na stół DIY

Do zrobienia stroika świątecznego na stół będą Ci potrzebne:

 • gałązki jodły kaukaskiej bądź innego drzewka iglastego
 • gąbka florystyczna
 • sekator
 • nożyk techniczny
 • prostokątna podstawka do doniczki
 • taśma izolacyjna
 • sztuczny śnieg w aerozolu
 • dowolne dekoracje choinkowe: szyszki, bombki, światełka
 • długie świece
Adriana Piotrowska

Adriana Piotrowska

Kreatywna i inspirująca autorka strony Cudowanki. W krótkich tutorialach pokazuje, jak wyczarować coś z niczego, czyli w prosty i niedrogi sposób nadać drugie życie różnym przedmiotom. Dzięki jej pasji i talentowi powstały już dziesiątki okolicznościowych dekoracji, niesamowitych metamorfoz mebli i domowych dodatków ułatwiających codzienne życie. Szczególną sympatią darzy ogród, któremu poświęca najwięcej czasu, tworząc w nim kolorowe, kwitnące królestwo.

Stroik świąteczny na stół krok po kroku

Krok 1. Przygotuj gałązki choinkowe

Stroiki świąteczne najlepiej jest tworzyć, używając żywych gałązek choinkowych. Wówczas dekoracja prezentuje się najbardziej efektownie i wnosi do domu przyjemny, charakterystyczny zapach igliwia. Aby stworzyć okazały stroik bożonarodzeniowy, potrzebne Ci będą cztery dorodne gałęzie choinkowe. W przypadku prezentowanego stroika zastosowano jodłę kaukaską, która jest bardzo gęsta, przez co tworzy piękne, efektowne kompozycje.

Stalco Garden Sekator do drewna mokrego 20,5 cm

Stalco Garden Sekator do drewna mokrego 20,5 cm

35 zł
Stalco Garden Sekator zwiększający siłę cięcia

Stalco Garden Sekator zwiększający siłę cięcia

51 zł
Stalco Garden Sekator jednoręczny 22,8cm

Stalco Garden Sekator jednoręczny 22,8cm

51 zł
Stalco Garden Sekator jednoręczny 20,5 cm

Stalco Garden Sekator jednoręczny 20,5 cm

54 zł

Krok 2. Przytnij gałązki choinkowe przy pomocy sekatora

Każdą z okazałych gałęzi podziel na mniejsze fragmenty. Nie martw się, jeśli są nierówne – dzięki ich różnym długościom będziesz w stanie nadać stroikowi odpowiednią objętość. Przycinając gałązki, pamiętaj, aby każdą z nich ścinać pod kątem ostrym, tak aby później można było z łatwością wbić je w gąbkę florystyczną. Oprócz tego nie zapomnij o usunięciu części igieł tuż przy szpiczastym zakończeniu gałązki.

jak zrobić stroik bożonarodzeniowy

Krok 3. Przygotuj gąbkę florystyczną

Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione najczęściej wymagają użycia gąbki florystycznej – wtedy nie osypują się i mogą stać na stole nawet kilka tygodni. Specjalną gąbkę możesz kupić w kwiaciarni za ok. 4 złote. Aby była wystarczająco mokra, należy moczyć ją w misce z wodą do momentu, aż samoistnie opadnie na dno. Gąbkę należy przyciąć i dostosować do kształtu podstawki, w której będzie umieszczona. Aby stroik nie był za wysoki, można ją przeciąć na pół, tak jak na zdjęciu obok. W tym celu najlepiej będzie użyć specjalnego nożyka technicznego o ostrej końcówce.

Krok 4. Umieść gąbkę florystyczną w podstawce doniczkowej

Kiedy już dostosujesz wielkość gąbki i umieścisz ją w podstawce (tu użyto podstawki o długości 60cm), połącz oba elementy mocną taśmą izolacyjną. Dzięki temu zapobiegniesz przesuwaniu się gąbki, w którą będziesz wbijać kolejne fragmenty choinkowych gałązek. Pamiętaj, że w tym przypadku stroik jest prostokątny, możesz jednak dowolnie eksperymentować z geometrycznymi formami. Równie dobrze może sprawdzić się bowiem podstawka w kształcie koła lub kwadratu.

Krok 5. Rozpocznij tworzenie boków stroika z gałązek

Najpierw wyznacz długość stroika przy pomocy dłuższych gałązek choinkowych wbitych w krótkie boki gąbki florystycznej. Z kolei w długie boki gąbki zacznij wbijać krótsze elementy. Dzięki takiej technice uzyskasz „szkielet” stroika świątecznego, który kolejno będziesz uzupełniać następnymi gałązkami.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić stroik świąteczny, aby był gęsty i efektowny – podpowiadamy. Najpierw wbij szereg gałązek zaraz nad krawędzią podstawki, w której znajduje się gąbka, a drugi przy jej górnej krawędzi, aby lekko się „przewieszały”. Dzięki temu uzyskasz efekt trójwymiarowości, a gąbka będzie w pełni ukryta pod warstwą igliwia.

Krok 6. Wypełnij górę stroika gałązkami

Teraz przyszedł czas na wypełnienie góry stroika. Najlepiej, abyś wypełnił je najładniejszymi, dorodnymi okazami, zachowując przy tym tzw. układ promienisty. Wówczas całość będzie prezentować się bogato i efektownie.

Krok 7. Przytnij niektóre gałązki

Jeśli niektóre z gałązek będą burzyć harmonijny układ, przytnij je przy pomocy sekatora bądź ostrych nożyczek. Wówczas uzyskasz spójną, harmonijną kompozycją, którą będziesz mógł dowolnie przyozdobić.

Krok 8. Przyozdób stroik bożonarodzeniowy w dowolny sposób

Teraz przyszedł czas na najmilszą część – możesz udekorować swoje zielone dzieło! W tym celu warto użyć np. sztucznego śniegu, brokatu, prawdziwych szyszek, rajskich jabłuszek, orzechów i bombek – słowem: wszystkiego, czego tylko dusza zapragnie! Jeśli chcesz umieścić w stroiku świece, wbij w ich końcówki rozgrzane druciki, a te przymocuj do gąbki. Tak przygotowany stroik bożonarodzeniowy możesz z powodzeniem eksponować na stole jadalnianym, kominku czy okiennym parapecie.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ozdoby bożonarodzeniowe w sposób piękny i twórczy, zawsze służymy pomocą i kreatywnymi rozwiązaniami! Ostatnio wspominaliśmy o tym, jak zrobić skrzata ze skarpety, tym razem pokusiliśmy się o stroik bożonarodzeniowy. A w następnym tutorialu? Cóż, z całą pewnością zaskoczymy Cię kolejnymi cudami!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności