Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Popularność mebli z palet nie maleje od lat nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Wśród ich zalet wymienić można nie tylko łatwość dopasowania do wnętrz urządzonych w różnych stylach, ale także niewielki koszt oraz możliwość samodzielnego wykonania w domu. Szczególnie chętnie drewniane palety budowlane wykorzystywane są do budowy podstawy czy podestu pod materac. Jak zrobić łóżko z palet? Jakie materiały i narzędzia będą niezbędne? Jaka jest cena łóżka z palet? Jak sprawić, aby taki mebel nabrał charakteru? Przedstawiamy poradnik łóżko z palet krok po kroku.

łóżko z palet z zagłówkiem
Z palet stworzymy funkcjonalny i wygodny stelaż pod materac.

Krok 1. Wybór materiału

Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego typu materiału do budowy łóżka. Najlepiej w tej roli spisują się wykonane z drewna europalety, nazywane również paletami euro. Mają one standardowe rozmiary wynoszące 120 cm długości, 80 cm szerokości oraz 14,4 cm wysokości. Grubość desek, z których są wykonane, wynosi aż 22 milimetry, co zapewnia nośność nawet do 800 kg. Za wytrzymałością idzie jednak spora waga – jeden element ważny nawet 25 kilogramów. Jeżeli zależy nam na niższej wadze, do stworzenia łóżka wykorzystać można również drewniane palety budowlane o takich samych rozmiarach, tj. 120x80 cm, ale z deskami o grubości 17 mm. Stelaż przygotowany z takich elementów będzie stabilny i z pewnością wytrzyma ciężar materaca oraz dwóch dorosłych osób czy nawet całej rodziny.


Pamiętaj! Aby uniknąć problemów przy dopasowywaniu elementów, do budowy wykorzystuj wyłącznie palety tej samej wielkości i typu.


łóżko z palet z zagłówkiem
Wysokość łóżka z palet można dostosować do własnych potrzeb.

Krok 2. Kupno palet

Ile palet trzeba przygotować, aby zbudować stelaż na materac? Liczba uzależniona jest od projektu łóżka z palet. Ze względu na ryzyko przesuwania podest powinien być szerszy niż materac, dlatego w przypadku najprostszego jednowarstwowego podestu na podwójny materac 140 wystarczą cztery drewniane europalety (przy podwójnej warstwie – osiem elementów). Przy materacu 160 cm na łóżko sypialniane z palet najlepiej wykorzystać sześć lub dwanaście sztuk (zależnie od liczby warstw). Chcąc stworzyć pojedyncze łóżko z palet, czyli jednowarstwowy stelaż na pojedynczy materac o szerokości 80 cm, wystarczy kupić dwie palety (dwuwarstwowy podest wymaga użycia czterech sztuk), przy materacu 90-centymetrowym sprawdzi się podest z trzech lub sześciu palet.

Dodatkowe europalety należy przygotować, jeżeli chcemy wykonać z nich zagłówek (przy podwójnym łóżku dwie sztuki, przy pojedynczym – jedna). Skąd wziąć materiał na łóżko z palet euro? Można wykorzystać palety, które zostały nam po transporcie ciężkich ładunków (np. podczas budowy domu) lub kupić je w jednym z wielu składów czy skupów europalet czy też przez internet. Cena za jeden element standardowej europalety waha się w granicach 15-50 zł w zależności od stanu oraz gatunku.


Pamiętaj! Najlepszym materiałem na łóżko są europalety wykonane w całości z suchego, niespróchniałego drewna iglastego (łącznie z tzw. klockami).


Krok 3. Przygotowanie potrzebnych narzędzi

Jeżeli mamy zamiar zbudować łóżko z używanych europalet np. z budowy lub magazynu, konieczne będzie zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do szlifowania. Najlepiej wybrać elektronarzędzia takie jak szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa lub pasmowa, do których trzeba dokupić duży zapas papieru ściernego (odpowiednio dopasowany rozmiarem i typem mocowania do wybranego sprzętu). Ze względu na fakt, że podczas szlifowania drewna powstaje sporo pyłu, przydatne będą maska przeciwpyłowa oraz okulary ochronne typu gogle. Aby zabezpieczyć drewno i uzyskać efekt dekoracyjny, warto kupić odpowiedni środek (np. farbę gruntującą do drewna, kryjącą farbę akrylową, podkreślające usłojenie drewna bejcę lub olej do drewna), a także niezbędne do ich nakładania narzędzia, tj. pędzle, wałki oraz kuwety na farbę.


Pamiętaj! Budowa łóżka z palet we własnym domu czy mieszkaniu wiąże się ze sporym bałaganem, dlatego aby nie uszkodzić podłogi, należy zabezpieczyć pomieszczenie folią malarską i taśmami.


>> Szukasz narzędzi budowlanych? Zobacz sekcję budowa i remont
szlifowanie łóżka z palet
Palety przed montażem należy odpowiednio obrobić.

Krok 4. Czyszczenie i szlifowanie drewna

Punkt ten dotyczy osób, które zdecydowały się na użycie używanych lub nowych, ale nieszlifowanych palet budowlanych. Pierwszym etapem jest wstępne wyczyszczenie drewna z pozostałości takich jak zaschnięte błoto, resztki roślin czy zabrudzeń materiałami budowlanymi. Najlepiej europaletę wyszorować szczotką z grubym, sztywnym włosiem. Po przeschnięciu drewna można przystąpić do szlifowania, pamiętając o założeniu okularów i maski ochronnej. Na początek najlepiej wybrać papier ścierny o niskiej granulacji, np. 60 lub 80. Po pierwszym szlifowaniu drewno należy przetrzeć gąbką lub szmatką delikatnie zmoczoną wodą. Dzięki temu podczas schnięcia „podniosą się” włókna drewna, które powinno się szlifować papierem 100-120, stopniowo zwiększając gradację. Finalne gładkie wykończenie uzyska się, szlifując drewno na końcu papierem o gradacji 200, 220 lub nawet 240. Po zakończeniu szlifowania drewno należy wyczyścić z pyłu, np. odkurzając je za pomocą końcówki z miękkim włosiem lub przecierając ledwo zwilżoną miękką szmatką.


Pamiętaj! Europalety mają dużą powierzchnię oraz sporo zakamarków, które wymagają wyczyszczenia, dlatego najlepiej zrezygnować z czasochłonnego ręcznego szlifowania.


Krok 5. Łączenie ze sobą europalet

Podczas tworzenia łóżka z palet, konieczne jest połączenie poszczególnych elementów. Chociaż pojawiają się opinie, że europalety wystarczy postawić na podłodze i położyć na takim stelażu materac, to w praktyce jednak podczas codziennego użytkowania istnieje ryzyko ich przesuwania.

W jaki sposób połączyć ze sobą europalety? Najpopularniejsze rozwiązanie to zastosowanie metalowych płaskowników budowlanych do drewna, czyli blaszek różnej wielkości z otworami, w które wkręca się wkręty do drewna. Najpierw należy połączyć ze sobą elementy spodniej, czyli pierwszej warstwy. Aby były niewidoczne, można je skręcić ze sobą na spodniej stronie palety – płaskownik należy zabezpieczyć dodatkowo filcem, aby nie porysować podłogi. Co ciekawe, w tym przypadku zamiast blaszanego łącznika można użyć niewielkich, prostokątnych kawałków drewna, które nie tylko będą trzymać razem palety, ale także staną się nóżkami łóżka (też trzeba je podkleić filcem). Blaszkę można przykręcić też z boku naszego łóżka, ale wtedy blaszki będą widoczne. Innym pomysłem jest zastosowanie długich wkrętów, którymi połączy się palety np. w miejscu tzw. kloców, czyli solidnych drewnianych boczków. Aby zamontować zagłówek z palet lub drugą warstwę łóżka, warto sięgnąć po blaszane kątowniki i wkręty.


Pamiętaj! Przy budowie łóżka z palet będzie sporo wkręcania, dlatego należy zaopatrzyć się nie tylko we wkręty do drewna, ale także akumulatorową wkrętarkę.


białe łóżko z palet
Palety można pomalować na dowolny kolor.

Krok 6. Malowanie palet, wykańczanie

Gdy łóżko jest już wyszlifowane i stabilnie skręcone, można przystąpić do wykończenia jego drewnianej powierzchni. Chcąc uzyskać efekt całkowitego krycia, należy wybrać warstwę gruntującą do drewna, a po jej wyschnięciu położyć farbę akrylową w dowolnie wybranym przez siebie kolorze. Liczba warstw tej farby uzależniona jest od efektu, który chcemy uzyskać. Aby drewno nie utraciło swojego naturalnego charakteru, tj. żeby widoczne były jego słoje, a także charakterystyczne napisy EPAL, warto sięgnąć po bejcę do drewna oraz bezbarwny lakier do drewna (błyszczący, satynowy lub matowy). Innym sposobem jest olejowanie – ważne jest jednak, aby do zabezpieczania użyty został środek przeznaczony do drewna. Do nakładania farby, bejcy lub lakieru najlepiej wybrać wałek (na duże powierzchnie desek) oraz pędzla (do malowania zakamarków), a do olejowania pędzla z miękkim włosiem lub miękkiej szmatki z naturalnej tkaniny.


Pamiętaj! Gruntowanie drewna przed malowaniem zapewnia mniejsze zużycie farby kryjącej, a także poprawi trwałość preparatu.


podświetlane łóżko z palet
Łózko z palet można podświetlić, montując np. listwę LED.
łóżko z euro palet
Europalety w szczególności pasują do wnętrz w stylu skandynawskim.

Krok 7. Ulepszanie łóżka

Meble z palet można urozmaicić na wiele sposobów. Najczęściej uzupełnieniem prostego podestu na materac jest zagłówek. Łóżko z palet z zagłówkiem nie musi być jednak całkowicie drewniane. Dobrym pomysłem jest położenie tapicerki na ten element mebla. Innym ciekawym rozwiązaniem jest upiększenie łóżka lampkami LED. Do stworzenia łóżka z palet podświetlanego można użyć popularnych listew LED lub łańcuchów świetlnych. Ciekawie prezentują się również szuflady w miejscu przerw w europaletach – takie łóżko z palet z szufladami zyskuje wtedy na funkcjonalności. Gdy zależy nam, aby łóżko było mobilne, warto dokręcić do spodniej warstwy podestu kółka blokowane. Bardzo atrakcyjnym, zwłaszcza dla dzieci, projektem jest łóżko z palet podwieszane do sufitu na grubych linach. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga solidnego sufitu i mocowań, które wytrzymają takie obciążenie.


Pamiętaj! Szuflady w łóżku z palet mogą różnić się między sobą wielkością, dlatego zawsze dokładnie mierz konkretny otwór, do którego ma być przygotowana szuflada.


Zobacz więcej poradników:

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze