⌛ Ostatni tydzień promocji CYBER WEEK! Nie zwlekaj!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Łóżko z palet to świetny sposób na to, by tanim kosztem stworzyć wygodne i komfortowe miejsce do spania. Możesz kupić gotowy produkt lub od początku do końca wykonać łóżko samodzielnie. Zajmie to nieco więcej czasu, ale będzie też taniej, a sama praca przy wykonywaniu łóżka da Ci dużo satysfakcji. Jak zrobić łóżko z palet, by było trwałe i estetyczne? Podpowiadamy!

Łóżko tapicerowane Saliano kremowe 140x200 z pojemnikiem stelaż metalowy podnośnik gazowy welur

Łóżko tapicerowane Saliano kremowe 140x200 z pojemnikiem stelaż metalowy podnośnik gazowy welur

1909 zł
Nowość
Łóżko tapicerowane Lottaro ciemnobeżowe 140x200 z pojemnikiem stelaż metalowy podnośnik gazowy welur

Łóżko tapicerowane Lottaro ciemnobeżowe 140x200 z pojemnikiem stelaż metalowy podnośnik gazowy welur

1649 zł
Nowość
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem jasnoszare w tkaninie hydrofobowej
4.7 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem jasnoszare w tkaninie hydrofobowej

2099 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Bodera z pojemnikiem kremowe w tkaninie hydrofobowej
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Bodera z pojemnikiem kremowe w tkaninie hydrofobowej

1694 zł
Cena regularna: 1799 zł
Najniższa cena: 1699 zł
CYBER WEEK

Łóżko z palet – jaki projekt wybrać?

Łóżko z palet najczęściej kojarzy się nam z najprostszą opcją, czyli kilkoma skręconymi ze sobą paletami. Istnieje jednak dużo więcej możliwości, które mogą sprawić, że łóżka do sypialni z palet mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne i funkcjonalne.

Łóżko z palet z szufladami

Szukasz pomysłu na łóżko z palet, które będzie nie tylko miejscem do spania, ale również do przechowywania? Ciekawym rozwiązaniem może być łóżko z… szufladami zamontowanymi w przerwach w europaletach. Zanim zdecydujesz się na łóżko z szufladami, upewnij się, że będziesz mieć wystarczająco miejsca, by je wysuwać.

Łóżko z palet podświetlane

Ciekawym rozwiązaniem jest upiększenie łóżka lampkami. Do stworzenia łóżka z palet z LED-ami można użyć popularnych listew LED lub łańcuchów świetlnych. Do klimatycznego podświetlenia łóżka z palet świetnie sprawdzą się również… zwykłe lampki choinkowe, które być może nieużywane kurzą się na Twoim strychu.

Łóżko piętrowe z palet

Jeśli łóżko ma służyć np. dla dwójki dzieci, warto spróbować stworzyć konstrukcję piętrową. Będzie to z pewnością wymagało większego zaangażowania, ale warto! Bardzo atrakcyjnym, zwłaszcza dla dzieci, projektem jest łóżko z palet podwieszane do sufitu na grubych linach. Należy jednak pamiętać, by takiego łóżka nie montować zbyt wysoko oraz że takie rozwiązanie wymaga solidnego sufitu i mocowań, które wytrzymają takie obciążenie.

Łóżko z palet z pojemnikiem

Czy można samodzielnie zrobić z palet łóżko do sypialni z pojemnikiem na pościel? Oczywiście, że tak! Konieczne będzie jednak zakupienie specjalnego mechanizmu, który będzie odpowiadał za podnoszenie części z materacem.

Łóżko z palet z zagłówkiem

Łóżko z palet może mieć również zagłówek! Możesz wykonać go, podobnie jak całą konstrukcję łóżka, z europalet. Możesz również wykonać zupełnie niezależny, przytwierdzony do ściany zagłówek, który stworzysz np. gotowych tapicerowanych paneli. Wystarczy, że przykleisz je do ściany, by stworzyć estetyczne i niezwykle wygodne oparcie.

Składane łóżko z palet

Czy da się samodzielnie wykonać rozkładane łóżko z palet? Jak najbardziej! Trzeba jednak pamiętać, że mechanizm takiego łóżka nigdy nie będzie działał tak sprawnie i szybko, jak to ma miejsce w przypadku standardowych kanap rozkładanych do rozmiarów łóżka.

Łóżko z palet – gdzie się sprawdzi?

W jakich pomieszczeniach łóżko z palet sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od Ciebie! Możesz wykorzystać je w sypialni, w pokoju dziecka czy nawet… w ogrodzie! Do każdego z tych miejsc możesz dopasować łóżko z palet o innych wymiarach - dobierz je tak, by mebel był wygodny i funkcjonalny.

Łóżko z palet dla dziecka

Jak zrobić łóżko z palet dla dziecka? W pokoju dziecięcym zazwyczaj wystarczy jednoosobowe łóżko z palet. Łóżka do sypialni o wymiarach 90 x 200 cm dają młodemu człowiekowi wystarczająco miejsca do snu i wypoczynku.

Wykonując pojedyncze łóżko z palet do pokoju dziecięcego, pamiętaj, by wyjątkowo starannie pozbyć się drzazg i nierówności, które mogłyby uszkodzić delikatną skórę dziecka. Łóżko młodzieżowe z palet możesz pomalować na dowolny kolor! W dziecięcym pokoju świetnie będzie prezentowała się klasyczna biel, ale warto również rozważyć delikatne pastele czy intensywne barwy, jak np. butelkowa zieleń czy cytrynowa żółć. W minimalistycznym pokoju nastolatka doskonale będzie prezentowało się również łóżko wykonane z palet pomalowanych na czarno. Przygotowując łóżko z europalet do pokoju dziecięcego czy młodzieżowego, warto również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Przytulnie i klimatycznie będą się prezentowały nawet zwykłe lampki choinkowe wplecione między palety.

Łóżko do sypialni z palet

Łóżko sypialniane z palet to chyba najczęściej i najchętniej wykorzystywana opcja. Czasami tego rodzaju konstrukcje stosowane są jako tymczasowe, wykonane tanim kosztem łóżko, które jest tylko opcją przejściową. Czasem zdarza się, że to rozwiązanie okazuje się tak wygodne i funkcjonalne, że moment zakupienia docelowego łóżka przeciąga się w nieskończoność.

Wykonując łóżko z europalet do sypialni, możesz jego rozmiar dostosować do swoich wymagań i dostępnej przestrzeni. Jeśli chcesz wykonać łóżko tanim kosztem, pamiętaj jednak, że lepiej będzie zrobić takie o standardowych rozmiarach, tak by łatwiej było dobrać do niego materac bez konieczności wykonywania go na wymiar.

A jakie kolory najlepiej sprawdzą się w sypialni? Białe łóżko z palet jest zawsze świetnym wyborem, ale równie dobrze będą wyglądały palety potraktowane wyłącznie przezroczystym lakierem.

Łóżko z palet do ogrodu

A gdyby tak wykonać ogrodowe łóżko z palet? Ogród to miejsce, w którym zazwyczaj ustawiamy kanapy, krzesła lub stoły, ale łóżko również może być świetnym rozwiązaniem! Ustawione w zacienionym kąciku będzie doskonałym miejscem do czytania książek i niczym niezakłóconego relaksu. O tym, jak wykorzystać palety do wykonania mebli ogrodowych przeczytasz w artykule Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Instrukcja krok po kroku.

Łóżko z palet – na jakie wymiary się zdecydować?

Jakie wymiary łóżka z palet będą najlepsze? Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz i ile palet możesz złączyć, by otrzymać wygodny stelaż pod materac.

Łóżko z palet o wymiarach 140 x 200 cm

Ze względu na ryzyko przesuwania podest powinien być nieco szerszy niż materac, dlatego w przypadku najprostszego łóżka o wymiarach 140 x 200 cm wystarczą cztery drewniane europalety (przy podwójnej warstwie – osiem elementów). Jeśli chcesz stworzyć podwójne łóżko z palet z materacem o wymiarach 120 x 200 cm, najlepiej również zmontować je z czterech palet - łóżko będzie miało szersze ranty, ale będziesz mógł wykorzystać je zamiast szafki nocnej do odłożenia telefonu czy okularów.

Łóżko z palet o wymiarach 160 x 200 cm

By wykonać łóżko o wymiarach 160 x 200 cm, najlepiej wykorzystać 6 lub 12 sztuk (zależnie od liczby warstw). A jak wykonać większe łóżko z palet, np. takie o wymiarach 180 x 200 cm? Tu też wystarczy 6 palet o standardowych wymiarach 120 x 80 cm.

Dodatkowe europalety przygotuj, jeżeli chcesz wykonać z nich zagłówek (przy podwójnym łóżku dwie sztuki, przy pojedynczym – jedna).

Łóżko z palet euro – co będzie potrzebne do jego wykonania?

Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego typu materiału do budowy łóżka. Najlepiej w tej roli spisują się wykonane z drewna europalety, nazywane również paletami euro. Mają one standardowe rozmiary wynoszące 120 cm długości, 80 cm szerokości oraz 14,4 cm wysokości. Grubość desek, z których są wykonane, wynosi aż 22 mm, co zapewnia nośność nawet do 800 kg. Za wytrzymałością idzie jednak spora waga – jeden element ważny nawet 25 kg.

Jeżeli zależy Ci na niższej wadze, do stworzenia łóżka wykorzystać można również drewniane palety budowlane o takich samych rozmiarach, tj. 120 x 80 cm, ale z deskami o grubości 17 mm. Stelaż przygotowany z takich elementów będzie stabilny i z pewnością wytrzyma ciężar materaca oraz dwóch dorosłych osób czy nawet całej rodziny.

Skąd wziąć materiał na łóżko z palet euro? Możesz wykorzystać palety, które zostały Ci po transporcie ciężkich ładunków (np. podczas budowy domu) lub kupić je w jednym z wielu składów czy skupów europalet czy też przez internet. Cena za jeden element standardowej europalety waha się w granicach 15-50 zł, w zależności od stanu oraz gatunku.

Pamiętaj! Aby uniknąć problemów przy dopasowywaniu elementów, do budowy wykorzystuj wyłącznie palety tej samej wielkości i typu.

Jakie narzędzia będą Ci potrzebne do samodzielnego wykonania łóżka z europalet? Przygotuj:

  • szlifierkę oscylacyjną, mimośrodową lub pasmową,
  • papier ścierny,
  • maskę przeciwpyłową oraz okulary ochronne (na czas szlifowania),
  • farbę gruntującą do drewna, kryjącą farbę akrylową lub podkreślające usłojenie drewna bejcę czy olej,
  • pędzle, wałki oraz kuwety na farbę,
  • wkrętarkę.

Pamiętaj! Budowa łóżka z palet we własnym domu czy mieszkaniu wiąże się ze sporym bałaganem, dlatego aby nie uszkodzić podłogi, należy zabezpieczyć pomieszczenie folią malarską i taśmami.

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Loreo z pojemnikiem beżowe boucle
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Loreo z pojemnikiem beżowe boucle

2444 zł
Cena regularna: 2599 zł
Najniższa cena: 2449 zł
CYBER WEEK
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Sermide z pojemnikiem beżowe welur łatwoczyszczący
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Sermide z pojemnikiem beżowe welur łatwoczyszczący

2699 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem beżowe w tkaninie hydrofobowej
4.7 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem beżowe w tkaninie hydrofobowej

2099 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Montaris z pojemnikiem beżowy welur hydrofobowy
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Montaris z pojemnikiem beżowy welur hydrofobowy

1819 zł

Jak zrobić łóżko z palet krok po kroku?

No dobrze, masz już wszystkie materiały. Jak w takim razie zabrać się za samodzielne wykonanie łóżka z palet? Przed Tobą kilka prostych kroków.

Krok 1. Wyczyść drewno

Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie używanych europalet, zacznij od ich dokładnego wyczyszczenia. Na używanych paletach może znajdować się zaschnięte błoto, resztki roślin czy zabrudzeń materiałami budowlanymi. Najlepiej wyszoruj palety szczotką z grubym, sztywnym włosiem.

Krok 2. Wyszlifuj powierzchnię palet

Po przeschnięciu drewna zacznij szlifować (pamiętaj o założeniu okularów i maski ochronnej!). Na początek wybierz papier ścierny o niskiej granulacji, np. 60 lub 80. Po pierwszym szlifowaniu przetrzyj drewno zwilżoną gąbką lub szmatką. Dzięki temu podczas schnięcia, włókna drewna „podniosą się” i łatwo będzie je przeszlifować papierem 100-120, stopniowo zwiększając gradację. Finalne gładkie wykończenie uzyskasz, na końcu szlifując powierzchnię papierem o gradacji 200, 220 lub nawet 240. Po zakończeniu szlifowania wyczyść drewno z pyłu, np. odkurzając je za pomocą końcówki z miękkim włosiem lub przecierając ledwo zwilżoną miękką szmatką.

Krok 3. Połącz ze sobą europalety

Kolejnym etapem tworzenia łóżka z palet jest połączenie poszczególnych elementów. Chociaż pojawiają się opinie, że europalety wystarczy postawić na podłodze i położyć na nich materac, to w praktyce pominięcie połączenia palet sprawi, że podczas codziennego użytkowania będą się one przesuwać.

W jaki sposób połączyć ze sobą europalety? Zastosuj metalowe płaskowniki budowlane do drewna, czyli blaszki różnej wielkości z otworami, w które wkręca się wkręty do drewna. Najpierw połącz elementy spodniej, czyli pierwszej warstwy. Aby były niewidoczne, skręć je na spodniej stronie palety – płaskownik zabezpiecz dodatkowo filcem, aby nie porysować podłogi. Zamiast blaszanego łącznika możesz użyć niewielkich, prostokątnych kawałków drewna, które nie tylko będą trzymać razem palety, ale także staną się nóżkami łóżka (pamiętaj, by podkleić je filcem). Blaszki możesz przykręcić też z boku łóżka, ale wtedy będą one widoczne.

Możesz również skorzystać z długich wkrętów, którymi połączysz się palety np. w miejscu tzw. kloców, czyli solidnych drewnianych boczków. Aby zamontować zagłówek z palet lub drugą warstwę łóżka, sięgnij po blaszane kątowniki i wkręty.

Krok 4. Pomaluj i wykończ łóżko

Jeśli chcesz uzyskać efekt całkowitego krycia, wybierz warstwę gruntującą do drewna, a po jej wyschnięciu połóż farbę akrylową w dowolnie wybranym przez siebie kolorze. Liczba warstw tej farby uzależniona jest od efektu, który chcesz uzyskać. Aby drewno nie utraciło swojego naturalnego charakteru, tj. żeby widoczne były jego słoje, a także charakterystyczne napisy EPAL, sięgnij po bejcę do drewna oraz bezbarwny lakier do drewna (błyszczący, satynowy lub matowy). Możesz również postawić na olejowanie – pamiętaj jednak, by zabezpieczania mebla użyć środka przeznaczonego do drewna.

Do nakładania farby, bejcy lub lakieru najlepiej wybierz wałek (na duże powierzchnie desek) oraz pędzel (do malowania zakamarków), a do olejowania pędzel z miękkim włosiem lub miękką szmatkę z naturalnej tkaniny.

Ile kosztuje łóżko z palet DIY?

Ile kosztuje łóżko z palet? Cena uzależniona jest m.in. od tego, czy użyjesz palet używanych, czy zdecydujesz się na nowe. Używane palety w dobrym stanie to koszt ok. 25 zł za sztukę. Oznacza to, że doliczając koszt innych potrzebnych materiałów, najprostsze, tanie łóżko z palet dla dwóch osób wykonasz już za niespełna 200 zł.

Łóżko tapicerowane 160x200 cm Ovalle jasnoszare plecionka hydrofobowa nóżki złote

Łóżko tapicerowane 160x200 cm Ovalle jasnoszare plecionka hydrofobowa nóżki złote

1799 zł
Nowość
Łóżko tapicerowane 180x200 cm Ovalle kremowe szenil nóżki czarne

Łóżko tapicerowane 180x200 cm Ovalle kremowe szenil nóżki czarne

1929 zł
Nowość
Łóżko tapicerowane 160x200 cm Ovalle oliwkowe plecionka hydrofobowa nóżki czarne

Łóżko tapicerowane 160x200 cm Ovalle oliwkowe plecionka hydrofobowa nóżki czarne

1799 zł
Nowość
Łóżko tapicerowane 180x200 cm Ovalle oliwkowe plecionka hydrofobowa nóżki złote

Łóżko tapicerowane 180x200 cm Ovalle oliwkowe plecionka hydrofobowa nóżki złote

1899 zł
Nowość

Wiesz już, jak wykonać swoje wymarzone łóżko z palet. Pozostaje tylko pytanie - czy łóżko z palet jest wygodne? Pamiętaj, że kluczowy jest tu wybór odpowiedniego materaca. Jeśli wybierzesz wygodny model, który będzie dobrym podparciem dla całego ciała podczas snu, łózko z palet świetnie sprawdzi dla niego jako stylowa podstawa. Łóżko to niejedyny sposób na wykorzystanie palet - możesz stworzyć z nich również stylową kanapę czy stolik z palet na balkon lub taras.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić adwentową choinkę?

Jak zrobić adwentową choinkę?

Balustrada z liny – jak samemu zrobić barierkę na schody? DIY

Balustrada z liny – jak samemu zrobić barierkę na schody? DIY

Jak zrobić dywanik z wełnianych pomponów?

Jak zrobić dywanik z wełnianych pomponów?

Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego krok po kroku

Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego krok po kroku

Jak zrobić świecznik z miedzianych rurek? DIY

Jak zrobić świecznik z miedzianych rurek? DIY

Jak zrobić wiszącą doniczkę? DIY

Jak zrobić wiszącą doniczkę? DIY

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.