Wygodne nowości, które odmienią Twój salon!✨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Instrukcja krok po kroku

Meble ogrodowe z palet to prosty, szybki i… tani sposób na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Jednym z bardzo często wybieranych sposobów na umeblowanie ogródka, tarasu, a także werandy są właśnie meble z palet. Jak zrobić samemu stół, kanapę czy ławkę? Podpowiadamy, jak zrobić meble z palet: łatwo i niedrogo!

Jak zrobić meble z palet i dlaczego warto?

Meble z palet na balkon, taras czy do ogrodu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego: meble z palet DIY robi się szybko i dość łatwo, a przy tym nie wymagają dużego nakładu finansowego. Dodatkowo efekt jest rewelacyjny! Meble z palet są również uniwersalne: dzięki prostej konstrukcji pasują wszędzie. Możesz pomalować je na dowolny kolor i ozdobić wedle własnego uznania. Oprócz tego to ekologiczne i modne rozwiązanie. Nic dziwnego więc, że pojawia się coraz więcej pytań o to, jak zrobić meble z palet.

Szukasz pomysłu na to, co możesz zrobić z paletami? Podpowiadamy, jak zrobić meble z palet: krok po kroku. Wystarczą Ci do tego podstawowe narzędzia!

Przeczytaj też: Biurko z palet – jak zrobić biurko z palet krok po kroku?

Meble ogrodowe z palet – projekty i inspiracje

Samodzielne wykonanie mebli daje wiele satysfakcji. Meble ogrodowe z palet DIY mają jeszcze kilka zalet. Są uniwersalne, a ich wykonanie jest tanie. Dodatkowo chronisz środowisko, wykorzystując ponownie drewno.

Największą popularnością cieszą się kanapy na taras i stoliki: na balkon, taras i do ogrodu. W projekcie uwzględnij również poduszki na meble z palet. Dodadzą meblom przytulności, a także zwiększą komfort korzystania z nich. Jak jeszcze możesz wykorzystać meble z palet? Pomysłów jest kilka:

 • kanapa na taras – kanapa, sofa lub narożnik sprawdzą się nie tylko na tarasie, ale również na większym balkonie i naturalnie w ogrodzie. Prosta, uniwersalna konstrukcja sprawi, że taki mebel będzie nadawać się również do wnętrz: przede wszystkim do salonu w stylu industrialnym;
 • stolik na balkon i do ogrodu – uzupełnieniem kanapy będzie stolik z palet. Taki mebel znajdzie zastosowanie także w pomieszczeniach: np. w nowoczesnym, industrialnym lub skandynawskim salonie, jako uzupełnienie prostej kanapy;
 • poduszki na meble z palet – siedzenie na drewnianych elementach na dłuższą metę nie będzie komfortowe. Dlatego dokup (albo zrób samodzielnie!) poduszki na meble z palet.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Projekt i skompletowanie narzędzi to podstawa. Od czego zacząć tworzenie mebli z palet? Instrukcję krok po kroku znajdziesz poniżej.

Zobacz też: Meble ogrodowe DIY – 10 pomysłów na samodzielnie wykonane meble do ogrodu i na balkon

Jak zrobić meble ogrodowe z palet – sprawdź materiały i narzędzia

Jak zrobić meble z palet drewnianych? W pierwszej kolejności skompletuj narzędzia niezbędne do wykonania tego zadania i oczywiście same palety. Różnią się one od siebie konstrukcją i wymiarami. Nie wszystkie tak samo będą się nadawać na meble z palet do ogrodu. Jak zrobić solidne konstrukcje, które przetrwają wiele lat? Najczęściej wybierane są trójwarstwowe palety, przeważnie o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm. Ich konstrukcja jest wzmocniona na dwa sposoby: trzema deszczułkami od spodu lub klockami drewnianymi lub z trocin w narożnikach.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Nie potrzeba ich wiele, a większość zapewne znajdziesz w domu. Jak zrobić z palet meble ogrodowe? Przygotuj:

 • drewniane palety – znajdziesz je bez problemu na popularnych serwisach aukcyjnych. Jedna sztuka kosztuje przeważnie kilkanaście złotych;
 • metalowe kątowniki i płaskowniki;
 • wkrętarkę;
 • śruby;
 • szlifierkę lub papier ścierny;
 • masę szpachlową do drewna;
 • impregnat do drewna;
 • emalię do drewna;
 • narzędzia do malowania: wałki i pędzle (na wszelki wypadek kup kilka pędzli w różnych wymiarach, dzięki którym pomalujesz boki i wnętrze palet. Do malowania trudno dostępnych części palet sprawdzi się zagięty pędzel kątowy);
 • wykończenie mebli (materace, poduszki, pledy, kółeczka, szkło hartowane).

Jak zrobić poduszki na meble z palet?

Jak zrobić poduszki na meble z palet? To bardzo proste zadanie, a do jego wykonania będziesz potrzebować tylko dwóch elementów: gąbki tapicerskiej i wodoodpornego materiału. Zanim jednak zaczniesz szycie, oblicz dokładnie, ile gąbki i materiału będzie Ci potrzebne.

Z materiału wytnij kawałki: przód, tył i boki, a także dodatkowo sznurki do przywiązania poduchy do kanapy. Z czysto praktycznych względów z jednej strony warto wszyć zamek błyskawiczny. Pozwoli to na ściąganie materiału do prania. Połącz ze sobą boki, a do środka wsuń docięty odpowiednio kawałek gąbki. Poduchy są gotowe do założenia na kanapę!

Jak zrobić kanapę na taras z palet krok po kroku?

Jak zrobić meble z palet na taras? Kanapa z palet na taras, do ogródka czy na werandę może cieszyć funkcjonalnością i estetycznym wyglądem przez wiele lat. Aby jednak tak było, podziel prace na kilka etapów, a każdy z nich sumiennie zaplanuj.

Krok 1. Zaprojektuj kanapę z palet

Jak zrobić kanapę z palet? Zanim przystąpisz do działania, wymierz balkon lub taras, by ustalić optymalne wymiary kanapy. Zwróć uwagę na to, by, w miarę możliwości, długość mebla była wielokrotnością długości palety. Dzięki temu unikniesz konieczności jej docinania. Klasyczna sofa ogrodowa z palet składa się z dwóch elementów złączonych ze sobą. Jeśli więc chcesz, by kanapa z palet DIY była dłuższa, wystarczy, że dołożysz paletę do któregoś boku.

Najczęściej kanapa z palet ma wysokość dwóch palet położonych na siebie. Jeżeli jednak chcesz, by kanapa (lub narożnik z palet) była wyższa, możesz dołożyć dodatkowy element.

Krok 2. Przygotuj odpowiednio palety

Zanim zaczniesz składać meble z palet na taras, musisz je odpowiednio przygotować. Surowe palety z magazynu oczyść najpierw ze wszystkich zanieczyszczeń. Jeśli mają jakieś skazy, usuń je. Drzazgi i nierówności wygładź za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Do obróbki surowego drewna wybierz ten o gradacji ok. 80-100.

Drewno szlifuj do momentu, aż powierzchnia będzie gładka i równa. Jeśli na palecie są miejsca, w których występują bruzdy i nierówności, wypełnij je specjalną masą szpachlową do drewna. Kanapa z palet na balkon po takim przygotowaniu będzie wyglądać estetycznie i nie będzie wymagać poprawek już po złożeniu.

Krok 3. Pomaluj palety

Trzecim krokiem do tego, jak zrobić sofę z palet, jest malowanie drewna. Proces ten składa się z trzech etapów: impregnowania, gruntowania i nakładania farby.

Przeszlifowane drewno zabezpiecz bezbarwnym impregnatem, dzięki któremu palety będą chronione przed warunkami atmosferycznymi, szkodnikami i grzybami. Zanim nałożysz farbę, powierzchnię możesz również potraktować specjalnymi preparatami gruntującymi, dzięki którym emalia będzie lepiej przylegać do drewna i nie będzie odchodzić. Farbę nakładaj wałkiem lub pędzlem do drewna. W razie potrzeby możesz nanieść kilka warstw.

Wybór koloru to kwestia indywidualna. Drewno doskonale będzie się prezentować w naturalnym odcieniu. Jeśli nie chcesz pokrywać palet kolorem, wystarczy, że zaimpregnujesz powierzchnię i zabezpieczysz ją bezbarwną lakierobejcą. Palety możesz również dowolnie udekorować wzorkami czy szlaczkami. Do wspólnej zabawy zaproś dzieci!

Krok 4. Przymocuj palety

Przedostatnim krokiem do tego, jak zrobić kanapę czy narożnik z palet, jest połączenie przygotowanych elementów. Te palety, które będą tworzyć poziomą część siedziska, połącz trwale za pomocą kątowników, płaskowników lub zwykłych śrub. Elementy mocujące najlepiej przytwierdź w miejscach, w których nie będą później widoczne, a więc na spodzie mebla lub po bokach. W podobny sposób stworzysz oparcie kanapy. Po złączeniu palet tworzących pionową część kanapy dołącz je do siedziska za pomocą wkrętów lub płaskowników.

Krok 5. Wykończ kanapę z palet

To, w jaki sposób wykończysz sofę, kanapę czy narożnik z palet, zależy wyłącznie od Ciebie. Na twardym drewnie możesz położyć wygodny materac i przymocować go do mebla np. za pomocą rzepów. Doskonałym elementem dekoracyjnym będą duże poduszki we wzory. Ożywią taras lub kącik wypoczynkowy w ogrodzie, a także umilą wypoczynek. Na sofie rozłóż miękki pled, którym otulisz się w czasie chłodniejszych wieczorów. Sofa lub narożnik z palet krok po kroku jest już gotowa!

Jak zrobić siedzisko z palet na balkon?

W miejscach o ograniczonej powierzchni, gdzie nie zmieści się kanapa lub narożnik, możesz postawić siedzisko z palet. Będzie tak samo praktyczne i spełni swoją funkcję, jednak zajmie o wiele mniej miejsca niż większy mebel. Jak zrobić siedzisko z palet? Siedzenie z palet robi się bardzo podobnie, co kanapę. Potrzebne będą Ci te same narzędzia, a przed przystąpieniem do pracy również przygotuj projekt.

A jak zrobić fotel z palet krok po kroku? Wszystkie czynności są takie same, jak przy innych meblach. Podstawa to szlifowanie, impregnowanie i malowanie palet. Jak zrobić fotel z palet? Najprościej jest połączyć ze sobą dwie palety na siedzisko, a jedną przymocować jako oparcie.

Jak zrobić stolik na balkon z palet krok po kroku?

Jak zrobić stolik z palet na balkon lub do ogrodu? To zadanie jeszcze łatwiejsze niż w przypadku kanapy, sofy czy narożnika. Jak zrobić stół z palet?

Krok 1. Zaprojektuj stolik ogrodowy z palet

Obok wygodnej kanapy na tarasie czy balkonie nie może zabraknąć stolika balkonowego. Proste meble balkonowe z palet, takie jak stolik, zrobisz jeszcze szybciej! Najważniejszy jest dokładny plan. Najprościej zrobisz go, szkicując mebel na kartce, a także określając jego rozmiary, bazując na wymiarach pojedynczej palety. Długość i wysokość mebla dopasuj najlepiej do kanapy (jeśli taką będziesz robić lub już ją masz). Stolik na balkon z palet może być niższy lub wyższy niż kanapa. Wszystko zależy od tego, jak będzie Ci wygodnie. Jeżeli kanapa lub narożnik są dość długie, warto dopasować do nich pod tym względem stolik z palet. Jaki zrobić? Pasować będzie zarówno standardowy, jak i dłuższy.

Krok 2. Przygotuj palety

Kolejnym krokiem jest przygotowanie palet: tak samo, jak w przypadku kanapy. Każdy element dokładnie oczyść, oszlifuj i zabezpiecz impregnatem. Ubytki wypełnij specjalną masą do drewna.

Krok 3. Pomaluj przygotowane palety

Ostatnim krokiem jest malowanie palet. Stolik najlepiej dobierz kolorystycznie do kanapy, by utrzymać spójną stylistykę.

Krok 4. Połącz ze sobą palety

Palety stawiaj jedną na drugą, tworząc stolik. Sprawdź, czy równo do siebie przylegają, a następnie przymocuj je za pomocą śrub, płaskowników i kątowników.

Krok 5. Wykończ stolik ogrodowy z palet

Stolik kawowy z palet możesz dopasować do swoich potrzeb. Jeśli boisz się zarysowań na podłodze tarasu, zamontuj kółeczka do spodu stolika, dzięki którym mebel z łatwością przesuniesz w dowolne miejsce. Położenie hartowanego szkła na blacie podniesie estetykę stolika. Nie dość, że elegancko wykończy palety, to jeszcze ułatwi utrzymanie mebla w czystości.

Jakie palety wybrać na meble ogrodowe?

Jakie palety na meble ogrodowe sprawdzą się najlepiej? Musisz wiedzieć, że palety różnią się między sobą znacznie. Najważniejsze różnice to grubość i wielkość desek, odstępy między nimi, a także waga. Palety są również tworzone z różnych rodzajów drewna: najczęściej świerkowego i sosnowego, a także topolowego.

Najpopularniejsze w Polsce są tzw. palety europejskie, zwane potocznie europaletami. Stąd właśnie najwięcej pytań o to, jak zrobić meble ogrodowe z palet euro. To ciężkie, solidne palety, których blat składa się z pięciu grubych desek. Wytrzymują one nacisk nawet do 1 tony. Z tego względu są najczęściej wybierane do tworzenia mebli. Ile kosztują palety na meble ogrodowe? Cena pozytywnie zaskakuje: jedna sztuka to koszt przeważnie kilkunastu złotych.

O czym jeszcze pamiętać przy robieniu mebli z palet?

Samodzielne wykonanie mebli z palet jest łatwe, jednak trzeba pamiętać o dwóch rzeczach, które odpowiadają za powodzenie: jak przygotować palety na meble oraz ile potrzeba palet na meble ogrodowe. Przygotowanie projektu, dokonanie pomiarów i skompletowanie narzędzi oraz materiałów wykończeniowych to podstawa do tego, by prace poszły szybko i sprawnie, a efekt był piorunujący. Nie warto wybierać palet cienkich lub uszkodzonych. Nawet jeśli je zregenerujesz, mogą już nie być tak trwałe jak nieuszkodzone.

Meble ogrodowe z palet to nie tylko stolik i kanapa. W podobny sposób możesz stworzyć siedzisko, ławkę z palet czy fotele. Pamiętaj o stosownej obróbce surowego drewna (czyszczeniu, szlifowaniu, zabezpieczaniu), dzięki której meble tarasowe z palet przetrwają wiele sezonów.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić dekorację z sukulentów w szklanym naczyniu?

Jak zrobić dekorację z sukulentów w szklanym naczyniu?

Stolik z pnia – jak zrobić stolik kawowy z pnia drzewa?

Stolik z pnia – jak zrobić stolik kawowy z pnia drzewa?

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Jak ozdobić drzwi za pomocą rozety?

Jak ozdobić drzwi za pomocą rozety?

Jak zrobić uchwyt na ścianę na kwiatka? DIY

Jak zrobić uchwyt na ścianę na kwiatka? DIY

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną? Zobacz 5 sposobów

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną? Zobacz 5 sposobów

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.