Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Instrukcja krok po kroku

Odświeżając balkony czy tarasy po długiej zimie, myślimy nad kupnem wygodnego kompletu wypoczynkowego, przy którym będziemy spędzać rześkie poranki czy leniwe popołudnia. Zamiast niepotrzebnie wydawać oszczędności na nowe meble ogrodowe, możemy wykorzystać dostępne materiały, które są lekkie, tanie i ekologiczne. Parę narzędzi do ręki, odrobina kreatywności i małym kosztem stworzymy praktyczny zestaw wypoczynkowy z palet.

stolik z palet na taras
Stolik z palet jest funkcjonalny i estetyczny.

Meble ogrodowe z palet

Trend DIY rośnie w siłę, coraz częściej rezygnujemy z gotowych rozwiązań i próbujemy stworzyć coś samodzielnie od zera. Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie skręcony mebel, który będzie unikatowy i wykończony według naszego gustu. Gdy meble DIY podbijały rynek, sceptycy kręcili głowami i wróżyli, że skrzynki i palety, które szybko pojawiły się w naszych domach i mieszkaniach, równie szybko z nich znikną. Nic mylnego! Ekologiczne trendy (np. zero waste) sprawiły, że próbujemy nadać drugie życie przedmiotom, które na pierwszy rzut oka do niczego już się nie nadają.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Meble z palet do ogrodu – czego będziemy potrzebować?

Materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia zestawu wypoczynkowego:

 • drewniane palety – dostaniemy je bez problemu na popularnych serwisach aukcyjnych, jedna sztuka kosztuje kilkanaście złotych;
 • kątowniki i płaskowniki metalowe;
 • wkrętarka;
 • śruby;
 • szlifierka lub papier ścierny;
 • masa szpachlowa do drewna;
 • impregnat do drewna;
 • emalia do drewna;
 • narzędzia do malowania: wałki i pędzle (warto kupić kilka pędzli w różnych wymiarach, dzięki którym pomalujemy boki i wnętrze palet; wskazówka: do malowania trudno dostępnych części palet sprawdzi się zagięty pędzel kątowy);
 • wykończenie mebli (materace, poduszki, pledy, kółeczka, szkło hartowane).
Palety malujemy na dowolny kolor.
Dzięki materacom i poduszkom palety przeistoczą się w wygodny komplet wypoczynkowy.
Przed przystąpieniem do pracy zróbmy projekt kanapy, który uwzględni ilość palet.
Materace najlepiej przytwierdzić do kanapy za pomocą rzepów.

Kanapa z palet na taras

Krok 1. Projekt

Tworzenie kompletu wypoczynkowego rozpoczynamy od kanapy. Wcześniej dobrze jest zmierzyć taras czy balkon, aby określić optymalne wymiary naszej sofy. Najlepiej by było, gdyby długość mebla była wielokrotnością długości palety, dzięki temu unikniemy przycinania drewna.

Klasyczna sofa DIY składa się z dwóch palet złączonych ze sobą – jeśli chcemy, aby nasza kanapa była dłuższa, dołóżmy paletę do któregoś boku. Od nas również zależy, jaką wysokość ma mieć siedzisko. Najodpowiedniejsza wysokość to dwie palety położone na sobie, ale jeśli preferujemy wyższą kanapę, możemy zamontować dodatkową paletę. Dlatego wcześniejsze stworzenie projektu z określeniem wszystkich wymiarów jest tak ważne, dzięki niemu maksymalnie dopasujemy mebel do swoich potrzeb i oczekiwań.

meble z palet ogrodowe
Przestrzeń pod stolikiem czy kanapą można wykorzystać na przechowywanie (np. książek czy dodatkowych koców).

Krok 2. Obróbka palet

Surowe palety prosto z magazynu należy wcześniej odpowiednio przygotować. Czyścimy je ze wszystkich zanieczyszczeń i – jeśli to możliwe – usuwamy skazy. Pozbywamy się drzazg i nierówności za pomocą szlifierki lub papieru ściernego (przeznaczonego do obróbki surowego drewna – gradacja ok. 80-100). Szlifujemy drewno długo i dokładnie do momentu, aż powierzchnia będzie równa i gładka. Miejsca, w których występują bruzdy i nierówności, należy uzupełnić, aplikując specjalną masę szpachlową do drewna.

Krok 3. Malowanie drewna

Etapy malowania palet:

 • impregnowanie,
 • gruntowanie,
 • nakładanie farby.

Przeszlifowane drewno zabezpieczamy bezbarwnym impregnatem, dzięki któremu palety będą chronione przed warunkami atmosferycznymi, jak i szkodnikami czy grzybami. Przed malowaniem farbą warto również powierzchnię przygotować specjalnymi preparatami gruntującymi, dzięki którym emalia będzie dobrze przylegać do drewna i nie będzie odchodzić. Farbę nakładamy wałkiem lub pędzlem do drewna. Jeśli jest taka potrzeba, nanosimy kilka warstw.

Drewno doskonale będzie się prezentować w naturalnym odcieniu. Jeśli nie chcemy pokrywać palet kolorem, wystarczy zaimpregnować powierzchnię i nanieść na nią bezbarwną lakierobejcę.

Palety możemy ciekawie udekorować, malując różne wzory czy szlaczki. Warto włączyć do wspólnej zabawy dzieci.

Szlifowanie palet to bardzo ważny etap prac.
Jeśli nie mamy szlifierki, możemy użyć zwykłego papieru ściernego.

Krok 3. Mocowanie palet

Palety, które będą tworzyć poziomą część siedziska, łączymy trwale za pomocą kątowników, płaskowników lub zwykłych śrub. Elementy mocujące najlepiej przytwierdzić w miejscach, które nie będą później widoczne – może to być spód mebla lub jego boki. W podobny sposób tworzymy oparcie sofy. Po złączeniu ze sobą palet tworzących pionową część kanapy dołączamy ją za pomocą wkrętów lub płaskowników do poziomego siedziska.

Krok 4. Wykończenie kanapy

To, w jaki sposób wykończymy sofę z palet, zależy od nas. Na twardym drewnie dobrze jest położyć wygodny materac i przymocować go do mebla za pomocą rzepów lub innych łączeń. Pora na dekoracje. Doskonale sprawdzą się duże poduszki we wzory, które ożywią taras oraz umilą relaks na balkonie. Rozłóżmy na sofie miękki pled, którym otulimy się w chłodne wieczory.

meble z palet do ogrodu
Meble z palet są lekkie, ekologiczne i uniwersalne – będą pasować na każdy balkon czy taras.

Stolik z palet – instrukcja krok po kroku

Kroki 1-3. Projekt, obróbka i malowanie

Oprócz wygodnej kanapy na tarasie nie może zabraknąć stolika, na którym postawimy dzbanek z zimną lemoniadą czy misę ze świeżymi owocami. Przed przystąpieniem do pracy należy wstępnie naszkicować mebel i określić jego rozmiar, bazując na wymiarach pojedynczej palety. Możemy dostosować wysokość i długość mebla do stworzonej przez nas kanapy. Stoliczek może być niższy (1-2 palety) lub wyższy, jeśli nie chcemy schylać się z kanapy po postawione przedmioty; standardowy lub trochę dłuższy, jeśli stworzyliśmy narożnik lub długą kanapę.

Po wstępnym naszkicowaniu projektu stolika zabieramy się do przygotowania palet. Każdy element dokładnie czyścimy, szlifujemy, zabezpieczamy impregnatem i malujemy – instrukcje do tych kroków znajdziesz we wcześniejszych akapitach.

stolik z europalet
Szkło hartowane elegancko wykończy stolik kawowy z palet.

Krok 4. Mocowanie palet

Palety stawiamy jedną na drugą, tworząc stolik. Sprawdzamy, czy równo do siebie przylegają, a następnie mocujemy za pomocą śrub, płaskowników i kątowników.

Krok 5. Wykończenie stolika

Stolik kawowy z palet możemy dopasować do swoich potrzeb. Jeśli boimy się zarysowań na podłodze tarasu, zamontujmy kółeczka do spodu stolika, dzięki którym mebel z łatwością przesuniemy w dowolne miejsce. Położenie hartowanego szkła na blacie podniesie estetykę stolika. Nie dość, że elegancko wykończy palety, to jeszcze ułatwi utrzymanie mebla w czystości.

>> 8 pomysłów na meble ze skrzynek – poradnik DIY <<

Meble ogrodowe w palet to nie tylko stolik i kanapa. W podobny sposób możemy stworzyć siedziska, podłużne ławy czy fotele. Pamiętajmy o stosownej obróbce surowego drewna (czyszczeniu, szlifowaniu, zabezpieczaniu), dzięki której nasze meble tarasowe z palet przetrwają kilka sezonów.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze
Cześć czy ktoś wie gdzie mogę kupić meble ogrodowe ? Czy ktoś kiedyś kupował stąd https://gardenspace.pl/
 • Dodano rok temu
Ciekawy artykuł
 • Dodano rok temu
Cześć czy ktoś wie gdzie mogę kupić meble ogrodowe ? Czy ktoś kiedyś kupował z Garden Space czy Allegro?
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów