Jak zrobić kwietnik z palet? Instrukcja krok po kroku

Trend DIY wciąż rośnie w siłę, czego dowodami mogą być kolejne sposoby na wykorzystanie sklepowych palet. Można z nich zrobić łóżka, szafki, stoły czy krzesła, ale i meble ogrodowe – kanapy, siedziska i stoliki. Komplet wypoczynkowy z palet dopełnią drewniane kwietniki wykonane z tego samego materiału. Są lekkie, tanie i uniwersalne, a ich wykonanie przypomina raczej przyjemną zabawę niż żmudną robotę. Jak wykonać kwietnik z palet? W jaki sposób możemy go wykorzystać? Wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Meble z palet to prawdziwy hit ostatnich czasów. Niezliczone pomysły na wykorzystanie sklepowych europalet świadczą o naszych ogromnych pokładach kreatywności, ale i potrzebie ekonomizacji codzienności. Trend zero waste przestawia myślenie, namawiając nas do ponownego wykorzystania przedmiotów, które z pozoru nadają się wyłącznie na śmietnik. Przykładem takiego rozwiązania może być własnoręcznie stworzony kwietnik z palet, który jest wysoce funkcjonalny, estetyczny i przyjazny środowisku.

Kwietnik z palet – na balkon i taras

Urządzając balkon czy taras, dążymy do uzyskania uporządkowanej i przemyślanej przestrzeni z dobrze zagospodarowaną strefą do przechowywania. Balkonowy parapet czy mały stolik na tarasie może okazać się niewystarczającą powierzchnią do postawienia wszystkich donic z kwiatami ogrodowymi. Przypadkowo umieszczone na podłodze tarasu lub balkonu wprowadzą niepotrzebny chaos, zajmując i tak ograniczoną przestrzeń.

Warto wobec tego zdecydować się na ogrodowe kwietniki z palet, które są funkcjonalnymi elementami wyposażenia balkonu czy tarasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie doniczki – mniejsze lub większe – będą na swoim miejscu. Sam kwietnik będzie estetyczną dekoracją, wprowadzającą porządek i harmonię.

Z palet możemy wykonać tradycyjny stojak na kwiaty lub praktyczny zielnik. Postawić na podłodze balkonu lub podwiesić do ściany. Pozostawić w surowym odcieniu drewna lub pomalować na dowolny kolor. Wybór należy do nas.

Jak zrobić zielnik i kwietnik z palet?
--

Wykonanie stojaka z palet na doniczki jest stosunkowo proste. Palet nie tr ...

Jak zrobić zielnik i kwietnik z palet?

Wykonanie stojaka z palet na doniczki jest stosunkowo proste. Palet nie trzeba przycinać ani wykonywać w nich wywiertów, stąd też nie będziemy potrzebować specjalistycznego sprzętu ani narzędzi. Niemniej ze względu na to, że kwietnik będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych (słońce czy deszcz), niezbędne jest prawidłowe zabezpieczenie drewna.

Do wykonania pojedynczego kwietnika z palet będziemy potrzebować:

  • europalety (dostępne na aukcjach internetowych za kilkanaście złotych)
  • szlifierki lub papieru ściernego;
  • masy szpachlowej do drewna;
  • impregnatu do drewna;
  • emalii do drewna;
  • narzędzi do malowania: wałków i pędzli (warto kupić kilka pędzli w różnych wymiarach, dzięki którym pomalujemy boki i wnętrze palet; wskazówka: do malowania trudno dostępnych części palet sprawdzi się zagięty pędzel kątowy);
Kwietnik z palety – instrukcja wykonania
--

**Oczyszczenie i wyszlifowanie drewna**

Surowa powierzchnia palet byw ...

Kwietnik z palety – instrukcja wykonania

Oczyszczenie i wyszlifowanie drewna

Surowa powierzchnia palet bywa mocno zanieczyszczona i nierówna, dlatego prace należy rozpocząć od możliwie dokładnego wygładzenia powierzchni. W tym celu starannie szlifujemy palety papierem ściernym (o gradacji 80-100) lub specjalną szlifierką do drewna. Dążymy do uzyskania w miarę wyrównanej i wypolerowanej powierzchni bez drzazg i odstających kawałków drewna. Wszystkie mankamenty drewna w postaci zagłębień i bruzd czyścimy, a następnie uzupełniamy masą szpachlową przeznaczoną do drewnianych powierzchni.

Etap obrabiania palety jest istotny i wymaga czasu oraz naszej staranności. Drewno warto dokładnie wyszlifować nie tylko ze względów estetycznych. Paleta o chropowatej powierzchni i z wystającymi drzazgami może stanowić zagrożenie dla użytkowników (zwłaszcza tych najmłodszych), którzy mogą niechcący się zranić podczas codziennych czynności.

Zabezpieczanie i malowanie palet

Surowe drewno należy uprzednio zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych oraz rozwojem grzybów czy pleśni. Pierwszą warstwą wobec tego będzie bezbarwny impregnat do drewna, którym dokładnie pokrywamy całą powierzchnię palety, docierając do każdego zakamarka i wgłębienia.

Paletę możemy pozostawić w naturalnym, sosnowym odcieniu, który będzie współgrał z resztą wyposażenia balkonu czy tarasu. Na warstwę impregnatu wystarczy nanieść bezbarwą lakierobejcę, która pogłębi kolor drewna i sprawi, że pokryje się lekko błyszczącą powłoką. Drugą opcją jest przemalowanie palety na dowolny kolor. Zaimpregnowane drewno pokrywamy preparatem gruntującym, który zwiększy trwałość farby. Następnie aplikujemy kolorową emulsję, dostosowując ilość warstw do pożądanego stopnia krycia.

>> Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz? Przegląd dostępnych preparatów <<

Montaż kwietnika

Trudno uwierzyć, że w ten sposób wykończona paleta może pełnić funkcję praktycznego kwietnika. W zależności od tego, w jaki sposób ją ustawimy, możemy stworzyć inny rodzaj stojaka pod doniczki.

  • Uchwyt pod doniczki

Zawieszona do ściany paleta w poziomie może przeistoczyć się w praktyczną półkę na doniczki. Do szczebelek w palecie wystarczy podwiesić skrzynki doniczkowe ze specjalnymi uchwytami balkonowymi (kupimy je w markecie ogrodniczym).

  • Donice wewnątrz palety

Zwykła paleta skrywa w sobie funkcjonalną przestrzeń, która aż prosi się o odpowiednie zagospodarowanie. Paletę wystarczy obrócić na drugą stronę (spód) i postawić w poziomie. W klasycznej palecie powinny pojawić się w trzy grubsze belki, które będą tworzyć funkcję półek pod doniczki. Aby stworzyć dno półek, wystarczy przybić do spodu belek najzwyklejszą deseczkę, która będzie dodatkowo podtrzymywać donice – możemy wykorzystać nieużyte materiały po remoncie (stare panele, ścinki po deskach, cienkie płyty meblowe).

Możemy zrezygnować z doniczek i wypełnić półki w palecie ziemią. Przestrzeń półek wystarczy wyścielić zwykłą folią (może to być worek na śmieci). Ważne, aby w dnie folii wykonać minimalne otwory, aby roślina nie gniła od nadmiaru wody. Do ziemi możemy wsadzić ulubione kwiaty doniczkowe lub świeże zioła.

Ważna informacja!

Kwietnik DIY gotowy! Możemy przytwierdzić go do ściany lub postawić na tarasie czy balkonie. Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu i solidnym przytwierdzeniu palety do podłoża lub ściany. Miejmy na uwadze coraz ostrzejszy klimat i gwałtowne zmiany pogody. Silne burze i porywiste wiatry z łatwością przewrócą lekki kwietnik z drewna, który może spowodować poważne uszkodzenia.


Zobacz więcej poradników z cyklu: "jak zrobić meble z palet?"

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze