🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Stolik z maszyny do szycia – jak zrobić?

W domach naszych babć masywne maszyny do szycia z dekoracyjną podstawą i drewnianym blatem były nieodłącznym elementem wyposażenia. Przedwojenne modele składały się z żeliwnego stelaża z kołem napędowym i płaskim pedałem, nierzadko dodatkowo wykończonego ażurowymi zdobieniami i roślinnymi ornamentami. Blat maszyny najczęściej wykonywano z wysokogatunkowego drewna, który po obu stronach wyposażony był w funkcjonalne szuflady i półki na akcesoria do szycia. Część właściwa maszyny, czyli korpus, wbudowany był w środek blatu, dzięki czemu po skończonym szyciu urządzenie zamieniało się w zwykły stolik.

Współcześnie takie masywne maszyny do szycia to wyłącznie zabytek, ponieważ zostały zdetronizowane przez młodsze i zgrabne maszyny z elektrycznym napędem. I choć na przedwojennych maszynach już się nie szyje, nie oznacza to, że nie można wykorzystać ich w inny sposób. Najstarsze modele maszyn do szycia wyróżniają się oryginalnym, kunsztownie zdobionym stelażem z żeliwa. Najsłynniejszym modelem starej maszyny do szycia jest kultowy Singer, który dziś jest rozchwytywanym przez miłośników designu przedmiotem na aukcjach internetowych czy targach staroci. Dekoracyjne stelaże maszyn do szycia wykorzystuje się do samodzielnego tworzenia stolików, toaletek czy konsol. W jaki sposób wykonać stolik z maszyny do szycia? Oto najważniejsze wskazówki.

Stolik pod maszynę do szycia wymiary

Trudno jednoznacznie podać, jakie wymiary może mieć stolik zrobiony z maszyny do szycia. Każdy model maszyny jest inny, dlatego poszczególne wersje mogą różnić się od siebie. Na ogół żeliwna podstawa ma około 70-75 cm wysokości i jest szeroka na 55-60. Blat maszyny do szycia to zazwyczaj prostokąt o wymiarach 80-90x40-50 cm. Oryginalny blat maszyny możemy zostawić, ale też wymienić, jeśli chcemy, aby nasz stolik miał inne wymiary – głębokość i szerokość stolika dobieramy pod własne preferencje.

Zabytkowe maszyny do szycia są stosunkowo niskie, dlatego jeśli chcemy podnieść stolik, musimy umieścić między blatem a nogami dodatkowe elementy. Mogą to być małe deseczki czy płyta ze sklejki.

stara maszyna do szycia renowacja

Blat do starej maszyny do szycia – odnowić czy wymienić?

W zabytkowych modelach zazwyczaj w najgorszym stanie jest drewniany blat, szczególnie jeśli maszyna do szycia była przez długi czas przechowywana w niekorzystnych warunkach – na strychu, w piwnicy czy garażu. Jeśli pod zniszczoną powłoką dostrzegamy solidne i porządne drewno, to warto dać mu jeszcze jedno życie, stosownie je odnawiając. W tym celu należy oczyścić drewniany blat z kurzu i zabrudzeń oraz zeszlifować wierzchnią warstwę (szlifierką lub papierem ściernym o niskiej gradacji), uzupełnić ubytki preparatem gruntującym do drewna, a następnie pomalować lub polakierować surowe drewno.

Jeśli blat jest mocno zniszczony i niemożliwy do odratowania, należy go zdemontować i położyć nowy. Rodzaj blatu dobieramy, mając na uwadze zarówno funkcję, jaką będzie pełnić stolik, oraz styl całego pomieszczenia, aby zachować estetyczną spójność z resztą wnętrza. Na maszynie możemy położyć blat z drewna, kamienia, szkła czy konglomeratu:

SELSEY Komoda Gativel 140x76 cm lamele dąb palony

SELSEY Komoda Gativel 140x76 cm lamele dąb palony

1499 zł 1969 zł
DIAMOND Komoda #207 Mango olejowane + metal

DIAMOND Komoda #207 Mango olejowane + metal

3749 zł
MOSAYK Komoda #100 Akacja lakierowana

MOSAYK Komoda #100 Akacja lakierowana

3499 zł
SELSEY Komoda z trzema szufladami Telany i zamykanymi szafkami LED

SELSEY Komoda z trzema szufladami Telany i zamykanymi szafkami LED

2939 zł
umywalka z maszyny do szycia

Maszyna do szycia z drewnianym blatem

Najbezpieczniejsza opcja to odtworzenie oryginalnego blatu z drewna, który doskonale koresponduje z ciemną podstawą maszyny z żeliwa. Drewniany pulpit zamawiamy pod wymiar w warsztacie stolarskim. Możemy zdecydować się na dowolny gatunek drewna, najkorzystniej przy maszynie prezentować się będą elegancki orzech czy dąb, ale możemy dobrać również jaśniejsze odcienie – sosnę czy jesion.


Jeśli maszyna do szycia będzie stała w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (łazienka, kuchnia, ale i taras czy balkon), należy wcześniej odpowiednio zabezpieczyć drewno.


<h3 id="maszyna-do-szycia-z-kamiennym-blatem">Maszyna do szycia z kamiennym blatem</h3>
<p>Kamienny pulpit położony na maszynie do szycia sprawi, że stolik zamieni się w elegancki i bardzo wytworny element wyposażenia wnętrza. Szlachetny marmur z dekoracyjną siecią żyłek będzie idealnie pasować do żeliwnej podstawy. Możemy dobrać także ciemniejszy granit, który odnajdzie się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.</p>
<hr />
<p>Blat z kamienia szczególnie poleca się do łazienek. Kamienny blat z umywalką jest łatwy w czyszczeniu oraz ładnie prezentuje się wyposażeniem i armaturą.</p>
<hr />
<h3 id="maszyna-do-szycia-z-blatem-z-konglomeratu">Maszyna do szycia z blatem z konglomeratu</h3>
<p>Tańszą alternatywą dla marmuru i granitu jest blat z konglomeratu. Możemy postawić na gładki pulpit z dowolnym kolorze lub wybrać blat imitujący kamień.</p>
<h3 id="maszyna-do-szycia-ze-szklanym-blatem">Maszyna do szycia ze szklanym blatem</h3>
<p>Blat ze szkła jest bardzo uniwersalnym wykończeniem podstawy pod maszynę. Tak stworzony stolik będzie pasował do wnętrz nowoczesnych, jak i tych tradycyjnych, co więcej – przezroczysty blat podkreśli największy atut maszyny, czyli dekoracyjną, żeliwną podstawę z oryginalnymi ornamentami i zdobieniami.</p>

Maszyna do szycia z kamiennym blatem

Kamienny pulpit położony na maszynie do szycia sprawi, że stolik zamieni się w elegancki i bardzo wytworny element wyposażenia wnętrza. Szlachetny marmur z dekoracyjną siecią żyłek będzie idealnie pasować do żeliwnej podstawy. Możemy dobrać także ciemniejszy granit, który odnajdzie się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.


Blat z kamienia szczególnie poleca się do łazienek. Kamienny blat z umywalką jest łatwy w czyszczeniu oraz ładnie prezentuje się wyposażeniem i armaturą.


Maszyna do szycia z blatem z konglomeratu

Tańszą alternatywą dla marmuru i granitu jest blat z konglomeratu. Możemy postawić na gładki pulpit z dowolnym kolorze lub wybrać blat imitujący kamień.

Maszyna do szycia ze szklanym blatem

Blat ze szkła jest bardzo uniwersalnym wykończeniem podstawy pod maszynę. Tak stworzony stolik będzie pasował do wnętrz nowoczesnych, jak i tych tradycyjnych, co więcej – przezroczysty blat podkreśli największy atut maszyny, czyli dekoracyjną, żeliwną podstawę z oryginalnymi ornamentami i zdobieniami.

Jak odnowić starą maszynę do szycia – renowacja podstawy

Zabytkowa podstawa maszyny do szycia to największa ozdoba całego mebla, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najlepiej się prezentowała. Stare modele są najczęściej mocno zaniedbane, zniszczone przez ząb czasu, jak i niekorzystne warunki przechowywania (piwnica, strych czy garaż), konieczna będzie zatem gruntowna renowacja.

Podstawę do maszyny należy najpierw dokładnie wymyć, a najlepiej wyszorować drucianą szczotką, aby pozbyć się łuszczącej się powłoki oraz rdzy. Ostatni etap czyszczenia przeprowadzamy przy użyciu papieru ściernego.

Stelaż maszyny następnie należy pomalować farbą do powłok żeliwnych i stalowych o właściwościach antykorozyjnych i zabezpieczających. Kolor emalii możemy dobrać według własnych upodobań, choć najlepszą opcją będzie wybranie czarnej farby z efektem młotkowym (błyszczącym). Nazwę producenta lub modelu na podstawie maszyny (np. Singer, Gritzner czy Minerva) możemy dodatkowo wyróżnić, malując na złoty lub miedziany kolor.


Farbę możemy nałożyć za pomocą dowolnego pędzla czy wałka. Ze względu na ornamentacyjne elementy podstawy najlepiej sprawdzi się tu malowanie natryskowe lub farba w sprayu, które idealnie pokryją wszystkie zakamarki przy zagięciach i łukach.


umywalka z maszyny do szycia retro

Jak zrobić toaletkę z maszyny do szycia, stolik lub umywalkę? Instrukcja montażu

Aby stworzyć stolik, który później posłuży nam jako toaletka, biurko czy stół pomocniczy, należy złożyć oba elementy – podstawę i blat – w jedno. Drewniany blat wystarczy przykręcić do podstawy.

W przypadku blatów ze szkła, kamienia czy konglomeratu należy je odpowiednio zabezpieczyć, w przeciwnym razie mogą popękać. Między stelaż maszyny a szklany blat należy podłożyć gumowe podkładki, a następnie przymocować całość do podstawy. Masywne blaty z konglomeratu czy kamienia wymagają zastosowania przekładki elastycznej – może to być prostokątna deska lub kawałek sklejki (jeśli stolik będzie stał na zewnątrz lub w łazience, wybierzmy sklejkę wodoodporną). Sklejkę najpierw przyklejamy do nóg maszyny za pomocą kleju lub silikonu, w ten sam sposób podklejamy blat do desek przy maszynie.


Jeśli planujemy postawić na starej maszynie do szycia umywalkę, to w blacie należy wcześniej wyciąć otwór pod syfon i resztę instalacji.


glazura ARTISAN GREEN 20x6

glazura ARTISAN GREEN 20x6

125 zł
EQUIPE ARTISAN ROSE 20x6

EQUIPE ARTISAN ROSE 20x6

125 zł
gres KLEPKA WOODIE BROWN

gres KLEPKA WOODIE BROWN

160 zł
płytki drewnopodobne PARKIET LINE ALPINE WHITE 44x8

płytki drewnopodobne PARKIET LINE ALPINE WHITE 44x8

170 zł

Stare maszyny do szycia nie muszą być wyłącznie zabytkiem – z powodzeniem można je wykorzystać, dając im drugie wcielenie. Unikatowe modele doskonale sprawdzą się w roli stolików, toaletek, biurek czy konsol. Samodzielne stworzenie mebla z maszyny do szycia nie jest niczym skomplikowanym, a efekty naszych prac bez wątpienia przerosną nasze najśmielsze oczekiwania. Niskim kosztem możemy zaprojektować elegancki i gustowny dodatek w stylu retro, który ożywi każde wnętrze.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności