Trwają Sel Days! Rabaty do -50%, raty 0%! Znajdź coś dla siebie - tylko do 21.06!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Las w słoiku – jak zrobić?

Las w słoiku, czyli miniaturowych rozmiarów zagajnik szczelnie zamknięty w szklanym słoju, to trend, który podbił serca miłośników, jak i amatorów roślin. W dużych naczyniach ze szkła odtwarza się naturalne środowisko leśne, umieszczając w nich mchy, paprocie, sukulenty, a nawet rośliny kwitnące. Miniaturka lasu postawiona na parapecie czy regale wyglądem będzie przypominała zieloną, zaklętą w słoju krainę z baśni, która ubarwi domową przestrzeń w mieście.

Choć lasy w słoikach bez problemu dostaniemy w większości kwiaciarń oraz pracowni florystycznych specjalizujących się w tego typu kompozycjach, to warto jednak spróbować stworzyć samemu taki leśny zagajnik w szkle. Samodzielnie dobierzemy wymiary słoja i gatunki roślin, które do niego włożymy, tworząc autorski projekt lasu. Jak zrobić las w słoiku? Oto nasz poradnik DIY.

Dominujący od kilku lat trend urban jungle jest dowodem na to, że zachłysnęliśmy się dynamiką betonowych metropolii, z tego też względu doceniamy naturalny rytm, jaki ustanawia przyroda, a nie miasto. Pola, łąki, lasy to dla mieszkańców dużych aglomeracji egzotyczny widok, dlatego do domowych przestrzeni coraz częściej wprowadza się rośliny w donicach czy kwietnikach, które wzbogacają wystrój surowego mieszkania. Alternatywą dla roślin doniczkowych jest zamknięty w szklanym słoju las, który jest nie tylko efektowną, ale i mądrze przemyślaną oraz łatwą w wykonaniu ozdobą.

Rośliny w słoiku – jakie wybrać?

Przy samodzielnym tworzeniu lasu w słoiku wszystkie elementy dekoracyjne (szyszki, mech, ozdobne kamienie czy żwir) pełnią rolę drugorzędną, najważniejszy natomiast jest odpowiedni dobór roślin. Jeśli zamkniemy w szkle rośliny, które nie nadają się do tego kompozycji, lub umieścimy w nim gatunki o rozbieżnych zasadach pielęgnacyjnych, nasza roślinność w słoiku po krótkim czasie będzie nadawała się do wyrzucenia. Jak wobec tego dobrać rośliny do lasu w słoiku?

Większe kompozycje w słoiku tworzymy, kierując się wymaganiami roślin co do wilgotności powietrza. Ta kwestia jest najważniejsza, więc powinniśmy dobrze sprawdzić, które rośliny lubią wilgoć, a które preferują umiarkowane lub suche powietrze. Błędem jest wobec tego umieszczenie w jednym słoiku kaktusów ze storczykami czy paprociami – te pierwsze wymagają suchego powietrza, pozostałe natomiast najlepiej rozwijają się w wilgotnym klimacie.

storczyk w słoiku

Tropikalny las w słoiku – otwarty słoik

Podział roślin ze względu na poziom wilgoci w powietrzu narzuca poniekąd styl, w jakim tworzy się kompozycje w słoiku. Sukulenty, a więc kaktusy, grubosze czy aloes, stworzą tropikalny słoik, który wyglądem będzie przypominał pustynny ogródek. Do naczynia z sukulentami zamiast mchu daje się większe kamienie w białym lub beżowym kolorze, aby odtworzyć naturalne środowisko tych roślin.

Sukulenty nie lubią dużej wilgotności, dlatego taki słoik powinien być otwarty przez cały czas.

Kwitnący las w słoiku – zamknięty słoik

Szklany, wysoki słój może być także miejscem dla kwiatów kwitnących, zwłaszcza lubiących wysoką wilgoć storczyków. Do takiej kompozycji dobierzmy łatwego w uprawie falenopsisa mini, który zmieści się do standardowych wymiarów naczynia ze szkła. Zamiast ziemi wykorzystuje się keramzyt ogrodniczy lub korę do storczyków, a górę wykańcza się dekoracyjnym żwirkiem w dowolnym kolorze.

Zielony las w słoiku – zamknięty słoik

Klasyczny las w słoiku stanowi odzwierciedlenie dolnych poziomów lasu liściastego. Umieszcza się w nim roślinność tworzącą ściółkę i runo leśne – mchy, porosty, paprocie, ale i niskie rośliny niewielkich rozmiarów (trzykrotki, pilee, peperomie czy widliczki).

Naturalne rośliny uzupełnia się o elementy odtwarzające dolne partie lasu, czyli szyszki, korę, żwirek czy płaskie kamienie, dzięki czemu kompozycja do złudzenia przypomina leśny zagajnik.


Uwaga! Pamiętajmy, że mech jest pod ochroną, zabronione jest zatem zbieranie go na własną rękę w lesie. Do takich kompozycji nada się mech dostępny w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach.


Szklane terrarium jajko W-573A+W-573 H:38cm D:25cm

Szklane terrarium jajko W-573A+W-573 H:38cm D:25cm

95 zł
Szklane terrarium W-528+boczny otwór+łezka H:35cm D:17cm

Szklane terrarium W-528+boczny otwór+łezka H:35cm D:17cm

43 zł
Szklane terrarium W-480A+boczny otwór+korek H:27cm D:23cm

Szklane terrarium W-480A+boczny otwór+korek H:27cm D:23cm

52 zł
Szklane terrarium W-364+boczny otwór

Szklane terrarium W-364+boczny otwór

58 zł

Ogród w słoiku – jak zrobić las w słoiku krok po kroku

Potrzebne materiały:

 • szklany słój (jeśli tworzymy kompozycję z sukulentów, naczynie powinno być otwarte, jeśli z roślin lubiących wilgoć – potrzebne będzie korkowe lub szklane zamknięcie);
 • keramzyt ogrodniczy jako warstwa drenażowa lub żwir;
 • podłoże dopasowane do rodzaju roślin (ziemię warto wcześniej uprażyć przed pół godziny w piekarniku w temperaturze 100 stopni, aby oczyścić ją ze szkodników, grzybów czy bakterii);
 • węgiel aktywny (nie jest on niezbędny, ale ze względu na warunki w słoiku warto go umieścić, ponieważ oczyszcza wnętrze naczynia z toksyn oraz usuwa nieprzyjemny zapach);
 • dekoracyjna warstwa podłoża – żwirek, piasek, drobne kamyczki;
 • ozdoby – szyszki, kora, płaskie kamienie, sztuczne witki, gałązki czy pnącza;
 • drobne narzędzia ogrodnicze i akcesoria: rękawice ogrodowe, mała łopatka, szczypce, miękki pędzelek do wycierania ścianek słoja.

Warto wiedzieć, że wybierając żwirek jako warstwę drenażową lub kamienie dekoracyjne należy zwrócić uwagę na zjawisko związane z zakwaszaniem i odkwaszaniem gleby. Niektóre kamienie nie będą się nadawać się do kompozycji i mogą w efekcie doprowadzić do obumierania roślin.


Szklane terrarium W-364+boczny otwór

Szklane terrarium W-364+boczny otwór

58 zł
Szklane terrarium W-563 H:36cm D:25cm

Szklane terrarium W-563 H:36cm D:25cm

44 zł
Szklane terrarium W-379 H:37cm D:23cm

Szklane terrarium W-379 H:37cm D:23cm

25 zł
Szklane terrarium W-592I+W-592A4 H:33cm D:15cm

Szklane terrarium W-592I+W-592A4 H:33cm D:15cm

55 zł
 • Krok 1. Tworzenie warstwy drenażowej

Na dnie szklanego naczynia należy najpierw stworzyć warstwę odsączającą z keramzytu lub żwiru, która będzie zapobiegała gromadzeniu się wody na dnie słoika. Dno wysypujemy na wysokość paru centymetrów (optymalnie od 3-5 cm).

 • Krok 2. Tworzenie właściwego podłoża/układanie warstw z ziemi

Największą zaletą kompozycji w słoikach jest efektowne ułożenie ziemi warstwowo na przemian ze żwirkiem lub dekoracyjnym piaskiem. Układamy wobec tego podłoże warstwami, mając na uwadze wysokość roślin, aby zmieściły się później bez problemu do naczynia. Ważnym elementem jest posypanie cienką warstwą węgla aktywnego pierwszej warstwy podłoża. Podczas układania kompozycji warto używać miękkiego pędzelka do usuwania pyłków ze ścianek słoika. Nie trzeba posypywać całej powierzchni dekoracyjnym żwirkiem lub piaskiem. Wystarczy palcem uklepać brzegi tworząc rowek, w którym znajdzie się dekoracyjna warstwa. Końcowa warstwa ziemi powinna być trochę głębsza – to do niej będziemy sadzić rośliny z korzeniami.


Uwaga! Jeśli tworzymy słoik ze storczykiem, to pamiętajmy o odpowiednim podłożu – tradycyjną ziemię zastępuje tu specjalna kora do storczyków lub dodatkowa warstwa keramzytu.


 • Krok 3. Sadzenie roślin

Do przygotowanego podłoża umieszczamy rośliny. Delikatnie wyciągamy je z doniczek, otrzepujemy z ziemi i umieszczamy wraz z korzeniami w słoju. Zazwyczaj jedną roślinkę można podzielić na kilka szczepek i wykorzystać do kilku słojów. Jeśli otwór w naczyniu jest bardzo wąski, możemy pomóc sobie w stworzeniu kompozycji w podłożu za pomocą szczypiec, którymi będziemy manewrować rośliną we wnętrzu słoja.

 • Krok 4. Wykańczanie lasu w słoiku

To, w jaki sposób wykończymy wnętrze słoika, zależy już od naszej wizji. Możemy pozostawić ziemię i posadzone rośliny bez żadnych ozdób, przysypując jedynie podłoże niewielką warstwą dekoracyjnego żwirku. Rośliny jednak najładniej prezentują się w towarzystwie innych roślinnych elementów, które odtwarzają naturalną scenerię podszycia i runa leśnego. Doskonałym pomysłem będzie wycieczka do lasu i dokładna obserwacja zaprojektowanego przez naturę krajobrazu, który stanowi najlepsze źródło inspiracji do tego typu kompozycji.

W słoiku umieszczamy pozostałe dekoracje: mech, ozdobne kamienie, korę czy sztuczne gałązki i pnącza.

 • Krok 5. Nawilżenie wnętrza słoika

Ostatnim etapem jest wprowadzenie niewielkiej ilości wody, która w zamkniętym słoju będzie w obiegu zamkniętym, a więc ponowne nawilżenie roślin nie będzie już potrzebne. O tym czy w przyszłości nasz las w słoiku będzie potrzebował wody będzie decydować obserwacja roślin i gleby.

Do wnętrza naczynia aplikujemy wodę za pomocą pipety lub kieliszka, a następnie zamykamy słoik. Pamiętajmy, aby do podlania lasu w słoiku wybrać miękką wodę, czyli przefiltrowaną lub przegotowaną i ostudzoną. Do standardowego słoja wystarczy od 100 do 150 mililitrów wody. Sposób podlewania ma również znaczenie. Starajmy się nie zraszać liści, a delikatnie nawilżyć mech.

Las w słoiku – cena za gotowy słoik

Gotowe kompozycje w słoiku możemy także kupić w kwiaciarniach, pracowniach florystycznych oraz na aukcjach internetowych. Cena oczywiście będzie zależna od rozmiarów szklanego naczynia, ale i ilości roślin czy sposobu udekorowania wnętrza słoika. Za niewielkie słoiki z pojedynczą rośliną i niewielką dekoracją zapłacimy około 50 zł, cena będzie wzrastać wraz z liczbą roślin oraz stopniem udekorowania – za estetycznie wykonane, rozbudowane kompozycje do złudzenia przypominające leśny zagajnik przyjdzie nam zapłacić od 150 do 300-400 zł.

Las w słoju – praktyczny i estetyczny

Roślinne kompozycje w słoikach to efektowna ozdoba, która każdemu przypadnie do gustu. Uproszczona pielęgnacja takiego lasu na pewno zachęci osoby niemające ręki do roślin, z kolei oryginalne wykończenie i estetyka szklanego zagajnika przyciągną fanów trendu urban jungle, dzięki któremu nasze domowe przestrzenie wzbogaciły się roślinne ozdoby w różnej postaci.


Inne artykuły w tej kategorii