Przycinamy ceny wiosną!✂️ Bestsellery w supercenach!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród w słoiku – pielęgnacja. Jak podlewać i dbać o las w szkle?

Lasy w słoiku to oryginalna kompozycja z roślin, na którą decyduje się coraz więcej osób. We wnętrzu naczynia odtwarza się dolne poziomy lasu, przez co słoik wygląda jak miniaturowa baśniowa kraina. Pomijając aspekt dekoracyjny, las w słoiku to także dobrze przemyślana konstrukcja, która tworzy przyjazny roślinom mikroklimat – zamknięty obieg wodny sprawia, że we wnętrzu panuje stała wilgoć, dzięki skraplającej się parze, która nawadnia też podłoże.

Z tego względu pielęgnacja lasów w słoikach opiera się na zupełnie innych zasadach i jeśli nie będziemy ich przestrzegać, nasza kompozycja z roślin będzie wkrótce nadawać się na śmieci. Jak dbać o las w słoiku, aby go nie zniszczyć? Oto najważniejsze wskazówki.

Ogród w szkle – dlaczego warto?

Lasy w szkle to oryginalna ozdoba, która doskonale pasuje do wnętrza w każdym stylu. Amatorzy roślin uwielbiają je za oszczędność w pielęgnacji, fani urban jungle za przyciągający uwagę wygląd. W szklanych naczyniach tworzy się warstwy z ziemi, piasku i żwiru, do których następnie sadzi się mniejsze rośliny i mchy. Dekoracje w postaci płaskich kamieni, szyszek, gałązek i pnącz dopełniają całość, która do złudzenia przypomina leśny krajobraz.

Kompozycje w szkle możemy stworzyć samodzielnie lub kupić gotowy słoik w kwiaciarni lub pracowni florystycznej. Choć las w słoiku jest stosunkowo prosty w pielęgnacji, to niemniej należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, dzięki którym nasza kompozycja będzie zdobić wnętrze przez długi czas.

ogród w słoiku
Ekosystemy z pracowni www.natureconcept.pl

Las w słoiku – jak o niego dbać?

Największym udogodnieniem posiadania roślin w szklanych słojach jest to, że nie trzeba ich specjalnie pielęgnować. Zamknięty obieg wody korzystnie wpływa na wzrost roślin, które w takich warunkach najlepiej się rozwijają. Samowystarczalny ekosystem w słoiku to nie tylko efektowna ozdoba, ale i praktyczne rozwiązanie dla domowej uprawy roślin. Pielęgnacja miniogrodu w słoiku polega przede wszystkim na obserwacji roślin oraz ekosystemu i interweniowaniu, jeśli zauważymy jakieś problemy np. z suchą glebę, żółcenie liści czy pleśń.

Przyniesiony z kwiaciarni las w słoiku potrzebuje trochę czasu, aby zaadoptować się w nowych warunkach. Kwiaciarze najczęściej radzą, aby tuż po zakupie otworzyć na kwadrans wieko słoika, aby temperatura w jego wnętrzu zrównała się z tą panującą w pokoju. Jeśli w ciągu 2 tygodni zauważymy skroploną wilgoć na ściankach, warto ponownie na kilkanaście minut lekko uchylić wieko. Pamiętajmy, że para to naturalne zjawisko po okresie aklimatyzacji.

Gdzie postawić las w słoiku?

Aby nasza leśna kompozycja mogła się rozwijać, niezbędne jest jej światło słoneczne, aby zachodził proces fotosyntezy. Słoik dobrze jest zatem postawić w pokojach od północnej lub zachodniej strony, gdzie słońce nie jest zbyt silne, a delikatnie rozproszone.

Naczynia z roślinami nie powinniśmy też stawiać w pobliżu źródeł ciepła, a więc grzejników, kominków czy w kuchni, gdzie temperatura powietrza wzrasta podczas gotowania posiłków (zwłaszcza w okolicy piekarnika czy płyty grzewczej).

Jak podlewać las w słoiku?

Samodzielnie stworzony las w słoiku nawadnia się zaraz po zasadzeniu do niego roślin, delikatnie zraszając wnętrze naczynia lub aplikując wodę bezpośrednio do ziemi za pomocą długiej pipety lub strzykawki. Las podlewamy bardzo oszczędnie, mając na uwadze to, że woda nie będzie ubywać ze słoika, ale wróci do ziemi, skraplając się po ściankach naczynia. Do podlewania ekosystemu nadaje się wyłącznie miękka woda, czyli przefiltrowana lub przegotowana i wystudzona.

Trudno podać częstotliwość podlewania lasu w słoiku. Wiele zależy od rodzaju roślin, które w nim umieścimy, ale i od poziomu wilgoci w środku naczynia. Kompozycję w słoiku nawadniamy wtedy, gdy ziemia jest mocno wysuszona, a na ściankach nie widać oznak parowania we wnętrzu. Kwiaciarze są jednak zdania, że lepiej jest kompozycję lekko przesuszyć niż przelać – w przypadku tego drugiego odratowanie lasu może okazać się niemożliwe. Optymalna częstotliwość podlewania lasu w słoiku to nawet trzy razy do roku.

Jak sprawdzić, czy nasz ekosystem wymaga podlania? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie dłonią, czy podłoże jest wysuszone. Jeśli tak, to konieczne będzie nawodnienie roślin.


Wskazówka! Przy pierwszym podlewaniu można do wody dodać odrobinę ukorzeniacza, aby rośliny lepiej się rozwijały.


Czy wieko miniogrodu w szkle należy otwierać?

Las w słoiku powinien pozostać przez większość czasu szczelnie zamknięty, aby utrzymać wilgoć we wnętrzu naczynia. Może jednak się zdarzyć, że będzie ona zbyt wysoka, więc ryzyko tworzenia się pleśni czy gnicia roślin będzie bardzo duże. Sygnałem, że we wnętrzu słoika jest zbyt wysoka wilgoć, jest widoczna na ścianach para, która utrzymuje się przez długi czas. Wieczko słoika należy wobec tego uchylić na kwadrans, a następnie szczelnie zamknąć.


Uwaga! Pamiętajmy, że tworzenie się pary jest naturalnym zjawiskiem w zamkniętych lasach w szkle – świadczy to o obecności wilgoci, która korzystnie wpływa na rozwój roślin. Słoik otwórzmy wyłącznie wtedy, gdy intensywna para utrzymuje się w słoiku przez długi czas i przysłania wnętrze słoika.


Monitorowanie stanu podłoża ekosystemu w słoiku

Kwiaciarze i floryści są zdania, że każda kompozycja zamknięta w szkle jest inna. Jedne rośliny bez problemu zaadoptują się w takim środowisku, inne mogą mieć pewne problemy. Dlatego tuż po nasadzeniu warto systematycznie doglądać, w jakim stanie jest wnętrze słoika. Szukajmy pierwszych oznak rozwoju pleśni czy grzybów, o które w zamkniętym naczyniu ze szkła jest stosunkowo łatwo. Jeśli w lesie w słoiku zaobserwowaliśmy zielony nalot czy pajęczyny, skonsultujmy się ze specjalistą, który powie nam, czy należy interweniować. Niewielka pleśń jest zjawiskiem naturalnym, ale jeśli pojawi się w zbyt wielkich ilościach może okazać się nie do usunięcia. Dobrym sposobem na pozbycie się problemu jest zastosowanie bioseptu, który jest preparatem naturalnym na bazie grejpfruta. Możemy stosować go również profilaktycznie.

Żółcenie liści roślin w słoiku

Jeśli zauważymy, że nasze rośliny zaczynają zmieniać kolor, to nie oznacza to bardzo dużego problemu. Jeśli zmienia się pora roku, nie powinno wzbudzać to naszego niepokoju, ponieważ może to wynikać z niewielkiej ilości światła. Drugim powodem żółcenia liści jest niedobór wody. Wtedy warto sprawdzić, czy podłoże nie jest zbyt suche.

Las w słoiku a robaki

Czasami wraz z ziemią, mchem lub inną rośliną mogą pojawić się małe żyjątka niszczące mały ekosystem. Takim owadem może być na przykład ziemiórka. W takim przypadku warto skorzystać z chemicznego środka owadobójczego na mszyce, tarczniki i wełnowce. Kilkanaście kropel aplikowanych przez kilka do kilkunastu dni powinno być całkowicie skuteczne.

O lasach w słoiku mówi się, że są idealne dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. W istocie, pielęgnacja roślin umieszczonych w szklanych naczyniach jest znacznie uproszczona w porównaniu z tymi tradycyjnymi doniczkowymi. Nie oznacza to jednak, że kompozycja może zostać pozostawiona sama sobie. O lasy w słoikach również należy dbać, aby dekoracja z roślin zdobiła nasze parapety przez długi czas.


Inne artykuły w tej kategorii

Storczyki – pielęgnacja po przekwitnięciu

Storczyki – pielęgnacja po przekwitnięciu

Skrzydłokwiat – wszystko o pielęgnacji skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat – wszystko o pielęgnacji skrzydłokwiatu

Zamiokulkas – porady pielęgnacyjne

Zamiokulkas – porady pielęgnacyjne

Papirus (cibora) doniczkowy – roślina łatwa w uprawie. Jak pielęgnować papirus?

Papirus (cibora) doniczkowy – roślina łatwa w uprawie. Jak pielęgnować papirus?

Ceropegia woodii  (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Ceropegia woodii (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Piwonie w wazonie – jak pielęgnować cięte piwonie, by przedłużyć ich trwałość?

Piwonie w wazonie – jak pielęgnować cięte piwonie, by przedłużyć ich trwałość?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.