Co szukasz?
Zobacz także
Rośliny w domu

Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? 5 sposobów na cięte tulipany

Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? Bukiet tulipanów jest wspaniałym prezentem na każdą okazję. Już teraz warto zatem pomyśleć, co zrobić, by cięte tulipany wyglądały pięknie jak najdłużej. Jak przyciąć tulipany? Co dodać do wody? Jak uratować tulipany, które już nieco przywiędły? Sprawdź 5 skutecznych sposobów, by przedłużyć trwałość tulipanów w wazonie.

jak przedluzyc zywotnosc tulipanow w wazonie
Fot. ania.home
Tu znajdziesz modne wazony do 25 złotych >>

1. Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? Przytnij łodygi

Jak dbać o cięte tulipany? Tuż po przyniesieniu bukietu do domu przytnij łodygi kwiatów. Jak ciąć tulipany? Ostrym nożem utnij ok. 3 cm łodyżek po skosie (mniej więcej pod kątem 45°). Dzięki temu kwiaty będą mogły pobierać więcej wody.

2. Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wybierz dobre miejsce

Czy tulipany lubią słońce? Te piękne kwiaty, podobnie jak inne wiosenne gatunki, raczej nie lubią nadmiernego ciepła i ostrego słońca – wręcz przeciwnie, służy im lekki chłód. Jeśli chcesz przedłużyć świeżość tulipanów i cieszyć się nimi trochę dłużej, ustaw je z dala od promieni słonecznych, a na noc postaw wazon przy rozszczelnionym oknie. Zastanawiasz się, czy tulipany zmarzną przy niskiej temperaturze? Bez obaw – po nocce przy oknie kwiaty wyraźnie odżyją!

3. Jak przedłużyć życie tulipanów? Usuń dolne liście

Wkładając tulipany do wazonu, usuń dolne liście z łodyg – w przeciwnym wypadku zanurzone w wodzie liście zaczną gnić, a rozwijające się bakterie sprawią, że kwiaty będą szybko więdnąć.

4. Jak przedłużyć trwałość tulipanów? Często zmieniaj wodę

Oklapnięte tulipany nie wyglądają atrakcyjnie. Jak ożywić tulipany? Co zrobić, by kwiaty jak najdłużej pozostały świeże? Codziennie wymieniaj wodę w wazonie. Może się to wydać oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina i cały czas trzyma kwiaty w wodzie wlanej do wazonu tuż po przyniesieniu ich do domu. A świeża woda potrafi zdziałać cuda – pamiętaj o tym!

jak przedluzyc zywotnosc tulipanow w wazonie
Fot. ania.home

5. Nietypowe sposoby na cięte tulipany

Szukasz innych, mniej oczywistych odpowiedzi na pytanie „jak wydłużyć żywotność tulipanów w wazonie”? Mamy dla Ciebie jeszcze 4 skuteczne sposoby! Oto, co możesz dodać do wazonu z tulipanami, by przedłużyć im życie:

  1. Wrzuć grosik do tulipanów – a dokładnie do wazonu z wodą. Miedziana moneta zahamuje rozwój pleśni i bakterii.

  2. Wsyp do wody pół łyżeczki cukru – zadziała jak odżywka.

  3. Wlej do wazonu kroplę wybielacza do ubrań – zadziała w podobny sposób jak grosik.

  4. Dodaj wódkę do tulipanów – kieliszek tego mocnego trunku wlany do wody sprawi, że cięte tulipany dłużej będą piękne i świeże.

Proste, prawda? Który z naszych sposobów na to, jak przedłużyć żywotność tulipanów wykorzystasz? Najlepiej użyj kilku metod, a będziesz mógł się cieszyć widokiem świeżych, ciętych kwiatów jeszcze dłużej.

Tu dowiesz się, jak przedłużyć żywotność róż w wazonie >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze