Palmy doniczkowe w domu – najpopularniejsze gatunki doniczkowe, pielęgnacja i warunki uprawy

Palmy to jedne z najpopularniejszych egzotycznych roślin doniczkowych. Choć w uprawie domowej rzadko kwitną, są roślinami bardzo efektownymi – osiągają dość duże rozmiary, a ich rozłożyste zielone liście mogą być prawdziwymi ozdobami pomieszczeń. Pielęgnacja palmy doniczkowej nie jest jednak łatwa – specyficzne naturalne warunki bytowania rośliny trudno odtworzyć w mieszkaniach. Nie jest to jednak niemożliwe, a właściwie pielęgnowana sadzonka odwdzięczy się wspaniałymi pióropuszami liśćmi. Przekonajmy się jak podlewać palmę w zależności od gatunku, jaka ziemia do palmy będzie najbardziej odpowiednia oraz w jakim otoczeniu roślina ta czuje się najlepiej.

Palma areka (*Areca*)
---

Pod nazwą areka skrywa się kilka gatunków palm, jednak w uprawie domowej zwykle spotyka si ...

Palma areka (Areca)

Pod nazwą areka skrywa się kilka gatunków palm, jednak w uprawie domowej zwykle spotyka się dwa z nich. Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) pochodzi z Madagaskaru i cechuje się jasnozielonymi pierzastymi liśćmi z wyraźnym żółtym żyłkowaniem. W warunkach domowych może osiągnąć wysokość 1,5 metra. Jest rośliną bardzo odporną, a do jej zalet należy również zdolność nawilżania powietrza oraz oczyszczania go z toksyn. Jej krewna, areka katechu (Areca catechu), znana również jako palma arekowa, palma bambusowa, żuwna lub betel, przybyła z Filipin. Posiada pasiaste łodygi i intensywnie zielone liście.

Najważniejszym elementem pielęgnacji jest podlewanie palmy – roślina lubi wysoką wilgotność gleby oraz powietrza, a na braki wody reaguje postępującym od wierzchołka zasychaniem liści. Ziemia w pojemniku powinna być wręcz mokra – areka lubi tzw. “mokre stopy”, czyli nadmiar wody w donicy. Liście rośliny muszą być intensywnie zraszane co kilka dni. Skrzynkę z palmą należy ustawić w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła, w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Od wiosny do końca lata, co 2-3 tygodnie należy zasilać roślinę płynnym nawozem do palm. Budowa systemu korzeniowego areki powoduje, że doniczka do palmy powinna być wysoka i wąska. Podłoże musi składać się z ziemi kompostowej zmieszanej w równych proporcjach z torfem lub z ziemi liściowej i piasku. Dla lepszej przepuszczalności do mieszanki można dosypać keramzytu.

Palma królewska (*Roystonea regia*)
---

Jest znana również jako **daktylowiec kanaryjski**, **palma kanaryjska** i * ...

Palma królewska (Roystonea regia)

Jest znana również jako daktylowiec kanaryjski, palma kanaryjska i rojstona królewska. W warunkach naturalnych roślin wytwarza tzw. kłodzinę, która może osiągnąć wysokość nawet 25 metrów. W uprawie domowej występują tylko młode egzemplarze, które jeszcze nie zdążyły wytworzyć kłodziny – składają się głównie z rozety liści, nie zakwitają i nie zawiązują owoców.

Jak uprawiać i pielęgnować palmę królewską? Roślina do odpowiedniego rozwoju potrzebuje stanowiska mocno słonecznego lub ewentualnie z dostępem do dużych ilości światła rozproszonego – zbyt małe ilości światła powodują wydłużanie się i wiotczenie liści. Roślinę należy podlewać bardzo ostrożnie, dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie – rojstona nie lubi nadmiaru wody i na przemoczenie reaguje gniciem korzeni i liści. Powinna zostać zasadzona w przepuszczalnym, żyznym podłożu przeznaczonym do palm lub ewentualnie ziemi uniwersalnej zmieszanej z piaskiem lub żwirem. Mimo wrażliwości na wodę w podłożu roślina lubi wilgotne powietrze i wymaga regularnego zraszania.

palma liwistona okrągłolistna

Liwistona okrągłolistna (Saribus rotundifolius)

W naturze można ją spotkać na Filipinach, w Indonezji oraz w Malezji. Posiada błyszczące, wachlarzowate liście oraz ostre łodygi, często na brzegach wyposażone w kolce. Wzrost rośliny jest powolny, ma ona tendencję do rozrastania się raczej wszerz niż wzwyż. Młode sadzonki potrzebują stanowisk półcienistych, jednak donice ze starszymi okazami powinny być umieszczone w miejscach nasłonecznionych. Liwistona nie wymaga intensywnego podlewania, ziemia w doniczce powinna być jedynie lekko wilgotna, a jej nadmiar z podstawki systematycznie usuwany – zbyt intensywne podlewanie powoduje gnicie korzeni. Od kwietnia do września roślinę warto zasilać specjalistycznym nawozem do palm.

palma kokosowa

Palma kokosowa (Cocos nucifera)

Znana też jako kokos właściwy, występuje w Azji oraz w Ameryce Południowej i jest uprawiana jako roślina użytkowa. W Europie hodowana w doniczkach osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, co sprawia, że nadaje się do uprawy tylko w dużych pomieszczeniach. Posiada pierzaste, długie liście, w warunkach domowych nie produkuje kwiatów ani owoców.

Jak większość palm lubi widne stanowiska, nie powinna jednak być ustawiana w bezpośrednim nasłonecznieniu, bo może to spowodować poparzenie jej liści. Palma kokosowa lubi podlewanie intensywne, ale niezbyt częste – nawadniać należy ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Pielęgnacja palmy opiera się również na intensywnym zraszaniu jej liści – wiele hodowanych w domu palm obumiera z powodu zbyt suchego powietrza. Idealna ziemia do palmy kokosowej powinna być jednocześnie przepuszczalna i dobrze trzymająca wilgoć – najlepiej zmieszać w równych częściach ziemię uniwersalną, ziemię kokosową oraz perlit. Kokos sadzimy w doniczce, która jest wyższa niż szersza, ponieważ w początkowej fazie rozwoju korzenie rośliny bardzo mocno rosną w dół.

Kencja (*Howea forsteriana*)
---

Swoją nazwę zawdzięcza pochodzeniu z niewielkiego archipelagu na Pacyfiku nieopodal ...

Kencja (Howea forsteriana)

Swoją nazwę zawdzięcza pochodzeniu z niewielkiego archipelagu na Pacyfiku nieopodal Australii – pierwsze okazy kencji znaleziono na wyspie Lorda Howe. Kencja posiada ciemnozielone, pierzaste liście osadzone na długich ogonkach. Roślina należy do długowiecznych i łatwych w uprawie. Palma w doniczce powinna zostać ustawiona w półcieniu, gdyż zbyt intensywne słońce mogłoby poparzyć jej liście – optymalna temperatura dla palmy wynosi 20 stopni Celsjusza. Najlepsza ziemia dla kencji to specjalna gleba palmowa lub mieszanka zawierająca kompost i piasek. Roślinę należy podlewać w stopniu umiarkowanym, pilnując by w doniczce nie stała woda. Z kolei liście palmy warto spryskiwać mieszanką wody i nawozu do palm, co zapewni im piękny zielony kolor.

Palma koralowa (*Chamaedorea elegans*)
---

Nazwa palmy pochodzi nie od koloru liści, ale od kształtu licznych drobny ...

Palma koralowa (Chamaedorea elegans)

Nazwa palmy pochodzi nie od koloru liści, ale od kształtu licznych drobnych owoców, które wytwarza w warunkach naturalnych. Palma koralowa, znana też jako chamedora wytworna, pochodzi z rejonów Meksyku i Gwatemali. Posiada pierzaste, gęste liście, a hodowana w doniczce osiąga około 1,5 metra wysokości i dość mocno rozrasta się na boki.

W przeciwieństwie do większości palm uprawianych w domu, zdarza się jej kwitnąć – wytwarza drobne żółte kwiaty zebrane w długie, rozgałęzione kwiatostany. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy roślina ma zapewnione idealne warunki do rozwoju. Palma chamedora potrzebuje dużych ilości rozproszonego światła i temperatury otoczenia w granicach 20 stopni Celsjusza. Przepada za lekko wilgotną glebą i wilgotnym powietrzem, które można jej zapewnić poprzez zraszanie liści lub ustawienie obok donicy naczynia wypełnionego wodą. Tak jak w przypadku innych palm, gleba dla palmy koralowej musi być lekka i przepuszczalna.

Waszyngtonia (*Washingtonia*)
---

Bardzo efektowna palma o wachlarzowatych liściach, pochodząca z pustynnych regionó ...

Waszyngtonia (Washingtonia)

Bardzo efektowna palma o wachlarzowatych liściach, pochodząca z pustynnych regionów Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Swoją nazwę otrzymała na cześć pierwszego prezydenta USA, George’a Washingtona. Waszyngtonia nitkowana (Washingtonia filiera), nazywana kalifornijską, ma zwisające, miękkie liście z wyraźnymi włóknami, które często oddzielają się na brzegach. Jej korona jest luźna i otwarta, pień ma zaś kształt beczki. Z kolei Waszyngtonia robusta (Washingtonia robusta), zwana meksykańską, cechuje się liśćmi sztywnymi, o mniejszej ilości włókien opadających wraz z wiekiem rośliny. Pień palmy jest smukły, a korona zwarta i gęsta.

Oba gatunki waszyngtonii należą do palm bardzo odpornych, szybko rosnących, dobrze radzących sobie w różnych klimatach, mało podatnych na choroby i szkodniki. Najlepiej czują się w pełnym słońcu, w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli zimą nasza waszyngtonia miała ograniczony dostęp do światła, wiosną warto ją stopniowo przenosić w coraz bardziej nasłonecznione miejsce, tak aby roślina przyzwyczaiła się do słońca i nie uległa poparzeniu. Podlewanie palmy powinno być obfite, ale bez tworzenia zastojów wody. Roślina nie wymaga dużej wilgotności powietrza, ale w jej pobliżu warto postawić naczynie z wodą – liście staną się wówczas lepiej wybarwione. Ziemia dla waszyngtonii powinna być żyzna i przepuszczalna, rozluźniona keramzytem.

sabal minor
Palma sabałowa i Liwistona okrągłolistna

Palma sabałowa (Sabal minor)

Kolejna palma pochodząca z suchych rejonów USA. Jest rośliną krzaczastą i stosunkowo niewysoką, osiąga bowiem maksymalnie 2 metry wzrostu. Składa się z krótkiego pędu oraz wspaniałego, gęstego pióropusza zielononiebieskich liści. W warunkach naturalnych efektownie kwitnie, tworząc smukłe, białe kwiatostany, z których zawiązują się czarne owoce. Stanowisko dla palmy sabałowej powinno być widne, z dużą ilością rozproszonego światła. Gleba w doniczce powinna być próchnicza, przepuszczalna i lekko wilgotna, palma nie znosi bowiem przemoczenia. Liście należy systematycznie zraszać, bowiem ich przesuszenie może spowodować pojawienie się przędziorków. Palma domowa powinna zimować w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza.

Tutaj znajdziesz wszystkie doniczki >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze