💐 Zobacz prezenty na Dzień Mamy do 400 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Anginka (pelargonia pachnąca) – pielęgnacja i uprawa w domu

Jest najbardziej znanym gatunkiem wśród pachnących pelargonii. Choć może wydawać się niepozorna, kryje się w niej cenny olejek odpowiedzialny za piękny aromat rośliny i jej właściwości lecznicze. Anginka często bywa hodowana w gruncie, ale nie ma problemu, by uprawiać ją również w domowych doniczkach. Dzisiaj wyjaśniamy najważniejsze zasady opieki nad tą przyjazną rośliną – między innymi tłumaczymy jak przycinać geranium, w jaki sposób podlewać, opowiadamy w jakiej ziemi czuje się ono najlepiej, a także wyjaśniamy jak i kiedy rozmnażać anginkę geranium.

Anginka – właściwości

Pelargonia pachnąca, czyli Pelargonium graveolens bywa nazywana również geranium, anginką lub anginowcem – większość tych nazw jest jednak zwyczajowa i nie do końca poprawna. Jeszcze większe zamieszanie związane jest z pochodzeniem rośliny – choć oryginalnie wywodzi się z południowej i wschodniej Afryki, w uprawie ogrodniczej spotyka się wyłącznie mieszańce i kultywary, niewystępujęce w naturze. Rosnąca w Afryce roślina została przez genetyków wykorzystana do stworzenia odmian o mocniejszym lub zupełnie innym zapachu.

Pelargonia jest rośliną wieloletnią i długowieczną, lecz w domu jest najczęściej uprawiany przez kilka lat, gdyż później sadzonki tracą estetyczny wygląd. Anginka jest hodowana głównie jako roślina ozdobna, o dekoracyjnych liściach i kwiatach, wydzielających w dodatku przyjemny zapach – różany i orzeźwiający. Aromatyczne właściwości pelargonii znajdują zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i cukierniczym – olejek geraniowy jest wykorzystywany do tworzenia perfum i aromatyzowania ciast. Ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne można go także spotkać w niektórych lekach oraz w naturalnych kremach do twarzy o działaniu kojącym.

kwiaty anginki

Pelargonia pachnąca to tzw. półkrzew, co oznacza, że tylko dolna część jej pędu jest zdrewniała, górna zaś pozostaje zielna. Osiąga wysokość około 1 metra. Posiada intensywnie zielone, niewielkie, powcinane liście pokryte małymi włoskami – po roztarciu roztaczają one intensywny zapach. Kwiaty anginki są nieduże, zebrane w kilkukwiatowe baldachy, wyrastające na szypułkach w kątach liści. Przybierają kolor biały, różowy lub bladopurpurowy, a ich płatki pokryte są ciemniejszymi żyłkami. Pojawiają się niestety rzadko, bo do zakwitnięcia roślina potrzebuje przechowania w niskiej temperaturze.

Uprawa geranium

Pelargonia pachnąca nie należy do roślin wymagających. Potrzebuje raczej słonecznego, ciepłego stanowiska, bo w cieniu nie zakwitnie, będzie słabiej pachniała, a jej pędy w poszukiwaniu światła nieładnie się wydłużą. Należy unikać stawiania anginki w pobliżu przeciągów, gdyż bardzo nie lubi nagłych zmian temperatur. Nie czuje się też dobrze, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o glebę, anginka lubi podłoże przepuszczalne i dość lekkie. Można zasadzić ją w ziemi uniwersalnej wymieszanej z garścią torfu lub kompostu, ale należy rozluźnić ją na przykład za pomocą żwiru. Na dnie doniczki, w której będzie posadzona pelargonia musimy utworzyć warstwę drenującą, która ułatwi odpływ wody – pelargonia jest bardzo wrażliwa na zastoje wodne, które mogą doprowadzić do chorób grzybowych korzeni i podstaw pędu.

Anginka – przycinanie

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji anginki jest jej przycinanie. Jak przycinać geranium? Bardzo delikatnie, właściwie wystarczy uszczykiwanie wierzchołków pędów – pobudzi to wzrost rośliny i skłoni ją do bujniejszego rozkrzewiania się. W okresie wzrostu zabieg ten możemy wykonywać kilkukrotnie.

Istnieje też możliwość formowania pelargonii w kulisty kształt – w tym celu należy przycinać łodygi rośliny za pomocą ogrodniczego sekatora. Jeśli nasza anginka przetrwa zimę, wiosną możemy przyciąć jej suche lub mniej urodziwe pędy, zostawiając 3-4 węzły nad ziemią. Przez cały rok należy systematycznie usuwać uschłe, połamane części rośliny.

Jak podlewać anginkę geranium?

Pelargonia pachnąca jest rośliną, która lubi ziemię lekko wilgotną, nie wymaga więc częstego podlewania – nadmiar wody może zaszkodzić bardziej niż przesuszenie. Zwiędnięte lub lekko zżółkłe liście anginki wrócą do zdrowia, gdy tylko otrzymają porcję wody. W okresie wegetacji podlewamy roślinę, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie – mniej więcej raz na tydzień. Zimą nawadnianie powinno być jeszcze bardziej ograniczone, to znaczy należy podać roślinie wodę dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce dość mocno wyschnie.

Pelargonia pachnąca – nawożenie

Choć anginowiec nie wymaga gleby szczególnie żyznej i bogatej w składniki odżywcze, w okresie nasilonego wzrostu warto dokarmić go odpowiednim nawozem. Bardzo dobrze sprawdzi się zwykły nawóz do pelargonii lub wieloskładnikowy nawóz do roślin doniczkowych. Nawożenie należy przeprowadzać w okresie od marca do września, raz na dwa tygodnie. Wspomoże ono rozrastanie się rośliny, a nawet może pobudzić ją do wydania kwiatów. Zasilanie wstrzymujemy w okresie zimowym.

rozmnażanie anginki, gelarium

Anginka – przesadzanie i rozmnażanie

Raz do roku, wiosną, warto anginkę przesadzić. Nowa doniczka do uprawy anginki powinna być większa od starej zaledwie o jeden numer – pelargonia pachnąca nie potrzebuje zbyt dużej przestrzeni na korzenie. Donica powinna oczywiście posiadać dziurki w podstawie, a na jej dnie koniecznie trzeba stworzyć warstwę drenującą złożoną z ogrodniczego keramzytu lub żwiru.

Pelargonię pachnącą możemy w bardzo łatwy sposób ukorzenić. Oderwany pęd rośliny możemy włożyć do wody, a gdy wypuści on korzenie (czasem bardzo długie!) wystarczy przenieść go do gleby. Jeśli jednak nie chcemy czekać na rozwój korzeni w wodzie, równie dobrze możemy od razu zaflancować pobrane pędy w ziemi – bez większych problemów anginka powinna ukorzenić się również w ten sposób.

Choroby geranium

Nie przydarzają się one na szczęście zbyt często. Mimo to, istnieje ryzyko, że w mieszkaniach, w których panuje suche powietrze (spowodowane najczęściej obecnością kaloryfera), na liściach pelargonii mogą rozwinąć się przędziorki. Oznaką ich obecności są delikatne pajęczynki zlokalizowane na liściach. Zlikwidować możemy je za pomocą oprysku preparatem owadobójczym. Pelargonie mogą również skolonizować mączliki, czyli małe białe owady, podobne do muszek. W wyniku ich żerowania na geranium żółkną liście, tracą kształt i usychają, a w dodatku rozwija się na nich czarna, lepka grzybnia. Wytępienie mączlika jest trudne. Fruwające owady możemy spróbować wyłapać za pomocą odkurzacza lub pułapek lepowych umieszczonych w pobliżu doniczek. Jednak, by wytępić również larwy insekta, trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki owadobójcze, działającymi na mączliki we wszystkich stadiach rozwoju.

kwiat geranium

Anginka geranium – właściwości

Pelargonium graveolens bywa nazywana anginką nie bez przyczyny. Olejek geraniowy jest bowiem wykorzystywany w farmacji jako składnik leków. Świeże i zgniecione liście geranium można wykorzystać również w warunkach domowych, jako środek uśmierzający ból ucha, łagodzący stłuczenia, stany zapalne i obrzęki. Można je zastosować również w przypadku anginy – zwinięte w kulkę liście rośliny należy umieścić na brzegu ucha, tak aby nie przesunęły się głębiej. Będą one łagodziły ból i wspomagały leczenie infekcji. Niegdyś popularne było również sporządzanie leczniczej nalewki z liści pelargonii – należało posiekać je, zalać alkoholem i pozostawić na 10 dni. Kilka kropel specyfiku dodawanego do herbaty miało obniżać ciśnienie krwi, wzmacniać organizm i wspomagać trawienie. Nalewkę można też było stosować do wcierania w bolące stawy lub miejsca stłuczeń. Korzystne efekty może przynieść także wdychanie zapachu rosnącej anginki – zawarte w niej olejki eteryczne zrelaksują nas i pomogą zasnąć.

Jeśli nie chcemy eksperymentować z ziołolecznictwem, możemy wykorzystać pelargonię pachnącą jako tarczę w walce z uciążliwymi insektami. Orzeźwiający cytrusowy aromat rośliny, choć przyjemny dla ludzi, działa odstraszająco na komary i muchy. Oczywiście efekt jest tym lepszy, im więcej anginek posadzimy w swoim otoczeniu.

Zestaw trzech doniczek Hiestro czarne

Zestaw trzech doniczek Hiestro czarne

299 zł
Doniczka na nóżkach Jarven w kolorze naturalnym 26,5x28 cm

Doniczka na nóżkach Jarven w kolorze naturalnym 26,5x28 cm

169 zł
Zestaw dwóch doniczek Mikandra szarobeżowe

Zestaw dwóch doniczek Mikandra szarobeżowe

279 zł

Inne artykuły w tej kategorii

Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni? Poznaj niekorzystne właściwości roślin

Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni? Poznaj niekorzystne właściwości roślin

Alokazja amazońska – roślina o dekoracyjnych liściach. Jak pielęgnować  alocasia amazonica?

Alokazja amazońska – roślina o dekoracyjnych liściach. Jak pielęgnować alocasia amazonica?

Papirus (cibora) doniczkowy – roślina łatwa w uprawie. Jak pielęgnować papirus?

Papirus (cibora) doniczkowy – roślina łatwa w uprawie. Jak pielęgnować papirus?

Jakie kwiaty na parapet wybrać? Polecamy kwiaty na parapet w słońcu i cieniu

Jakie kwiaty na parapet wybrać? Polecamy kwiaty na parapet w słońcu i cieniu

Po czym poznać chorujące kwiaty?

Po czym poznać chorujące kwiaty?

Mięta – uprawa w doniczce w domu

Mięta – uprawa w doniczce w domu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.