MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Rośliny i kwiaty w szkle – jakie gatunki sprawdzą się w ogrodzie w szkle?

Miniaturowe roślinne kompozycje w szklanych naczyniach wciąż święcą triumfy popularności i trudno się temu dziwić – mały zielony ogródek w słoju czy butelce to szalenie oryginalna alternatywa dla typowych roślin w doniczkach. Co więcej, ogród zamknięty w szkle nie tylko zdobi, ale daje nam możliwość stworzenia i obserwowania samodzielnej biosfery. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych gatunków roślin, które doskonale czują się w przezroczystych pojemnikach.

Roślinne dekoracje w szklanych naczyniach – kompozycja otwarta

Choć najczęściej mini ogród w szkle przybiera formę zamkniętą, nie jest to wcale regułą. Możemy zrezygnować ze stworzenia unikalnego mikroklimatu i pozostawić nasz słój czy butelkę otwartą. Jest to rozwiązanie polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z botanicznymi kompozycjami w słojach i poszukują roślinek stosunkowo łatwych w uprawie. Wilgotność panująca w otwartym naczyniu jest umiarkowana, ścianki nie ulegają zaparowaniu, nie występuje więc ryzyko rozwoju pleśni, a sadzonki są dla nas dobrze widoczne przez cały czas. Specyfiką tego typu układów jest dość wolny wzrost roślin, tak więc nie jest konieczne ich szybkie przesadzanie. Kompozycje otwarte wymagają jednak regularnego podlewania – jeśli je zaniedbamy, sadzonki skarłowacieją, a mech uschnie.

W otwartych słojach często tworzy się tzw. ogrody pustynne, czyli złożone z kaktusów i sukulentów. Są to rośliny przyzwyczajone do suszy i znakomicie magazynujące wodę, tak więc umieszczenie w szczelnie zamkniętych naczyniach byłoby dla nich zabójcze. Najbardziej odpowiednie dla takich roślin słoje są płaskie i niezbyt duże – możemy oczywiście skorzystać z naczyń wyższych i większych, ale będzie to pociągało konieczność usypania w nich grubszej warstwy ziemi. Bardzo dekoracyjne są kompozycje sukulentów umieszczonych w wysokich słojach, które tuż nad dnem mają otwór, pozwalający na w miarę swobodny obieg powietrza. Na dno każdego naczynia sypiemy drenaż, a następnie warstwy ziemi i piasku – dla efektu dekoracyjnego tworzymy je naprzemiennie. Sukulenty i kaktusy w szkle dobrze prezentują się na tle barwnego żwirku, obok ozdobnych kamieni czy ciekawie powykręcanych kawałków korzeni.

Słój pustynny – jakie sukulenty w szkle będą najlepsze?

Rośliny w szkle dobieramy tak, aby tworzyły barwne, interesujące kształtami kompozycje. Wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem sukulentów, które stworzą przykuwające oko układy. Pamiętajmy, by w obrębie jednego naczynia łączyć maksymalnie 3-4 roślinki – zbyt duża ilość sadzonek spowoduje chaos i szybkie “zarośnięcie” słoja.

Aloes, eszeweria
Aloes, eszeweria

Aloes (Aloe Vera) jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych sukulentów. Dobrze prezentuje się posadzony samotnie w niedużych szklanych kielichach, skąd po pewnym czasie jego długie liście zaczną się efektownie wychylać. Nieco mniejszym sukulentem jest eszeweria (Echeveria) – tworzy ona zwarte, równomierne rozety o fioletowozielonym kolorze, a czasem wypuszcza urocze pędy o drobnych, koralowych kwiatkach. Symetrię roślinki można doskonale wydobyć sadząc pojedynczy egzemplarz w słoju o kształcie kuli. Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens), wbrew swojej nazwie, to kolejna niewielka roślinka, cechująca się w dodatku powolnym wzrostem. Ma długie, pionowo rosnące pędy i przybiera nieregularne formy. Fascynującym rodzajem sukulentów są tzw. żywe kamienie, czyli litopsy (Lithops) – są na tyle interesującymi roślinami, że bez przeszkód można z nich stworzyć kompozycje w szkle o charakterze jednogatunkowym. Nie posiadają odnóg, ich liście są walcowate, bardzo mocno zrośnięte parami, w kolorach od szarego, poprzez zielony, aż do brązowego i pomarańczowego. Zakwitają dużymi, żółtymi lub białymi kwiatami wychylającymi ze szczelin między liśćmi.

Kwitnące sukulenty w szkle wyglądają szczególnie efektownie. Warto zwrócić uwagę na żyworódkę (Kalanchoe). Jej charakterystyczną cechą jest wyrastanie na brzegach liści rozmnóżek, które po kontakcie z glebą szybko mogą się ukorzenić. Bardzo plastycznymi roślinami są również hatiory, a szczególnie popularna odmiana Hatiora salicornioides. Składa się ona z długich, pionowo rosnących pędów, na których pojawiają się liczne pomarańczowo-żółte kwiaty. Warto przyjrzeć się także okrągłym kaktusom z rodziny mamilaria (Mammillaria) rozkwitającym różnokolorowymi kwiatkami, a także opuncji (Opuntia). Bardzo ozdobnym sukulentem jest Edithcolea grandis – roślina o długich, kolczastych pędach, na których pojawiają się kwiaty, mogące osiągnąć nawet 13 cm średnicy! Są one złożone z pięciu szpiczastych, żółtozielonych płatków gęsto pokrytych niezwykłymi fioletowymi wzorami.

Metalowo-szklana doniczka z elementami z cynku i mosiądzu Nkuku Telaga Terrarium

Metalowo-szklana doniczka z elementami z cynku i mosiądzu Nkuku Telaga Terrarium

599 zł

Słój otwarty – mięsożerne kwiaty w szkle

Miłośnicy oryginalności mogą pokusić się o hodowanie w szklanych naczyniach roślin owadożernych – aby mogły samodzielnie zdobywać pożywienie, siłą rzeczy muszą zostać posadzone w słojach otwartych. Najczęściej spotykaną rośliną tego typu jest rosiczka (Drosera) o jasnozielonych listkach pokrytych puszystymi, czerwonymi włoskami. Podobną do niej rośliną jest muchołówka (Dionaea) o czerwono-zielonych liściach pułapkowych. Kompozycje kwiatowe w szkle można również tworzyć z fioletowo, czerwono, biało lub żółto kwitnącego tłustosza (Pinguicula) i tworzącej efektowne kielichy kapturnicy (Sarracenia).

Mini ogród w szkle – kompozycja zamknięta

Ogród w butelce czy słoju w formie zamkniętej cieszy się tak dużą popularnością ze względu na mikroklimat, który powstaje we wnętrzu naczynia. Roślinne kompozycje w szkle można podzielić na te, o zamknięciu szczelnym i te, o zamknięciu tymczasowym. W dokładnie zamkniętych naczyniach panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza, co powoduje silne zaparowanie szkła i sprawia, że prawdopodobieństwo rozwoju pleśni jest bardzo duże. Rośliny w tego typu słojach podlewamy tylko raz, zaraz po posadzeniu – później sadzonki powinny radzić sobie same, korzystając ze skraplającej się pary wodnej. Jeśli zdecydujemy się na szczelnie zamknięte naczynie, musimy przygotować się na bardzo szybki wzrost zamkniętych w nim roślin. Słoje o przykrywkach mniej szczelnych lub takich, które można łatwo zdjąć, nie tworzą tak kompleksowego obiegu. Wilgotność powietrza jest w nich niższa, tak samo jak ryzyko wystąpienia pleśni. Jeśli zauważymy, że po ściankach spływają strumyki wody, wystarczy na kilka godzin otworzyć słoik. Jeśli zaś w naczyniu skrapla się zbyt mało wody, wystarczy lekko podlać podłoże.

Ogród zamknięty w szkle – jakie rośliny wybrać?

Rośliny, które chcemy umieścić w zamkniętym słoju powinny dobrze znosić wysoką wilgotność powietrza, duże zagęszczenie oraz raczej wolno rosnąć. Kształt naczynia w tym przypadku nie ma większego znaczenia – możemy dowolnie eksperymentować z walcowatymi słojami, kulami, butelkami, żarówkami, kloszami czy wielościanami. Rośliny sadzimy w uniwersalnej ziemi kwiatowej, nie zapominając o usypaniu na dnie warstwy drenażowej.

Do ogrodu zamkniętego w szkle najlepiej nadają się różnego rodzaju paprocie. Można skorzystać z licznych odmian gatunku o nazwie niekropień (Adiantum). Popularnością cieszy się adiantum delikatne, klinowate oraz właściwe – paprocie te cechują się smukłymi, lekkimi gałązkami oraz soczyście zielonymi, niewielkimi listkami. Co prawda szybko się rozrastają, ale za to uszkodzone, bardzo sprawnie się regenerują. Inną wartą uwagi paprocią jest orliczka kreteńska (Pteris cretica) o długich, pierzastych liściach w zależności od gatunku jednolicie zielonych lub ozdobionych ciemniejszą obwódką.

Bardzo efektowną rośliną jest maranta (Marantaa) o liściach z wierzchu ciemnozielonych, od spodu zaś purpurowych. Równie barwna jest okrywowa episcja (Episcia cupreata) posiadająca liście zielonosrebrzyste z wyraźnym brązowym brzegiem oraz płożąca się fitonia (Fittonia albivenis) pokryta wyrazistym białym żyłkowaniem. Spośród innych roślin okrywowych warto skorzystać z pasiatki zwisłej (Tradescantia zebrina). W słojach znakomicie czuje się też bluszcz (Hedera helix) (zwłaszcza jego odmiany o nakrapianych liściach) oraz widliczka (Selaginella) w zależności od gatunku przybierająca kolor zielony, niebieskawy lub miedzianobrązowy. Bardzo kolorową rośliną jest również skrytokwiat (Cryptanthus) – niewielka roślinka o rozetowato rosnących liściach zabarwionych na zielono, brązowo, czerwono lub niemal czarno.

Żaden las w butelce czy słoju nie może obyć się bez mchu, którym wykłada się glebę po posadzeniu roślin. Z jednej strony pełni on funkcję estetyczną, imitując naturalne leśne podłoże, z drugiej zaś praktyczną, znakomicie utrzymując wilgoć. Do kompozycji w szklanym naczyniu powinniśmy wybierać mech wolnorosnący np. bielistkę siwą lub chemicznie stabilizowany np. mech chrobotek. Uwaga! W Polsce mech znajduje się pod ochroną, tak więc niedopuszczalne jest samodzielne zbieranie go w lesie.

Storczyk, skrzydłokwiat, hiacynt w szkle – ogrody w szkle jednogatunkowe

Kompozycje w szkle niekoniecznie muszą przypominać miniaturowe lasy – równie dobrze w słojach i butelkach możemy zasadzić pojedyncze gatunki roślin. Do tego celu idealnie nadają się storczyki, które jako kwiaty tropikalne uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Sadzimy je w zamkniętych (niekoniecznie szczelnie) pojemnikach o dość dużych rozmiarach – szczególnie ładnie wyglądają storczyki w szkle umieszczone w zaokrąglonych kloszach. Rośliny sadzimy w ziemi przeznaczonej do storczyków, a jej powierzchnię wykładamy korą lub jasnozielonym mchem, który będzie ładnie kontrastował z intensywnie kolorowymi kwiatami.

Jeśli wolimy bardziej stonowane kompozycje, w szklanym naczyniu możemy posadzić skrzydłokwiat. Jest to smukła roślina składająca się głównie ze sztywnych zielonych liści, jednak właściwie pielęgnowana rozkwita drobnymi zebranymi w kolbę kwiatkami, osłoniętymi efektownym białym “skrzydłem”. Jest bardzo odporna na błędy ogrodnicze, a ponadto doskonale czuje się w towarzystwie innych roślin np. storczyków, paproci czy fitonii.

Jednogatunkowy ogród w szkle możemy również stworzyć z barwnych hiacyntów. W tym przypadku rekomendowane są raczej naczynia otwarte, a nawet płytkie – okazałe cebule kwiatów doskonale wyglądają wychylając się z niewysokich pojemników. Różnokolorowe hiacynty można posadzić w grupie w naczyniu o kształcie kuli, tworząc z nich kompozycję wiosenną.

Rośliny w słoiku – drzewko bonsai

Ogrody w szklanych naczyniach mogą zawierać nie tylko niewielkie sadzonki, ale również miniaturowe drzewa. Hodowla bonsai w słoju wymaga nieco większych kompetencji, zwłaszcza jeśli chcemy samodzielnie przygotować kompozycje od podstaw – oprócz wiedzy, jak posadzić ogród w szkle, wymaga to również umiejętności tworzenia japońskich drzewek.


Inne artykuły w tej kategorii