Tylko dziś! Fotele i regały do -50% na Dzień Miłośników Książek 📚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sansewieria (wężownica) – właściwości, odmiany i uprawa

Bywa nazywana “żelazną rośliną” i jest to miano jak najbardziej zasłużone – trzeba bowiem wyjątkowego zaniedbania, by sansewierię uszkodzić. Z tego powodu jest więc polecana osobom, które mają mało czasu na opiekę nad roślinami, są zapominalskie lub często wyjeżdżają. Sansewieria (wężownica, języki lub szable teściowej) szczególnie pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji, ale bez problemu odnajdzie się też w innych wnętrzach. Jest intrygująca, wiecznie zielona i elegancka, a do szeregu jej zalet warto jeszcze dopisać właściwości zdrowotne.

sansewieria gwinejska w salonie

Sansewieria – jak wygląda?

Wężownica pochodzi z terenów południowej i równikowej Afryki, Azji oraz Półwyspu Arabskiego. Jej łacińska nazwa ma wręcz arystokratyczne korzenie, gdyż została nadana na cześć księcia miejscowości San Severo we Włoszech. Roślina ta rośnie w trudnych warunkach, najczęściej na suchych i kamienistych zboczach, a do rodzaju sansewierii należą sukulenty oraz rośliny sucholubne – w sumie aż 70 gatunków. Posiadają one grube, proste, intensywnie zielone liście, czasem cętkowane lub zabarwione na brzegach na żółty kolor. W zależności od odmiany są one płaskie lub cylindryczne, czasem tworzą niewysokie rozety. W warunkach naturalnych wężownica zakwita żółtozielonymi kwiatami, z których zawiązują się czerwone jagody wypełnione nasionami.

Sansewieria – odmiany

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) posiada płaskie, długie, ostro zakończone liście w kształcie mieczy. Ich brzegi często są zabarwione na żółty lub kremowy kolor. Wśród dostępnych sansewierii gwinejskich popularną odmianę stanowi “Laurentii”, wężownica o ciemnozielonych liściach ze złocistymi brzegami i prążkowanymi zdobieniami. Nieco podobna do niej jest karłowata, przybierająca kształt rozety odmiana o nazwie “Golden Hahnii” – posiada ona kremowo-żółte, niskie i szerokie liście, pokryte oliwkowymi pasami. Z odmian karłowatych warto jeszcze wspomnieć “Hahnii Black”, sansewierię o ciemnozielonych, niemal czarnych liściach tworzących zaokrąglone kępy. Rzadką i cenioną przez kolekcjonerów odmianą, jest pełnowymiarowa sansewieria w tym kolorze, zwana “Black Dragon”. Mało znana, choć bardzo dekoracyjna odmiana to “Moonlight” o szerokich, srebrzysto-białych liściach z wąskim, ciemnym paskiem wokół brzegu. Dla osób lubiących soczyście zielone rośliny domowe idealna będzie miniaturowa “Honey Boney” o lśniących, ciemnych liściach z kremowymi brzegami.

Osłona na doniczkę duża Ligo

Osłona na doniczkę duża Ligo

29 zł
Beliani Doniczka na stojaku zielono-złota metalowa 16 x 16 x 31 cm kwietnik stojący stojak na kwiaty na ogród do salonu nowoczesny glamour

Beliani Doniczka na stojaku zielono-złota metalowa 16 x 16 x 31 cm kwietnik stojący stojak na kwiaty na ogród do salonu nowoczesny glamour

150 zł 189 zł
Biała doniczka samonawadniająca Tomasucci Poppy, ø 11,5 cm

Biała doniczka samonawadniająca Tomasucci Poppy, ø 11,5 cm

79 zł
Osłona na doniczkę Olda

Osłona na doniczkę Olda

59 zł
Osłona na doniczkę Mao II

Osłona na doniczkę Mao II

25 zł
Osłona na doniczkę Tono

Osłona na doniczkę Tono

22 zł
Osłona na doniczkę Grid

Osłona na doniczkę Grid

22 zł
Osłona na doniczkę duża Lig

Osłona na doniczkę duża Lig

29 zł
sansewieria cylindryczna w salonie

Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica) choć nieco mniej popularna od gwinejskiej, coraz śmielej wkracza na salony. Jej liście mają postać długich, walcowatych szpikulców. W zależności od gatunku rosną one pod kątem prostym lub lekko rozchylając się na boki, jednak w sklepach ogrodniczych bardzo często są one zaplatane w ozdobne “warkocze”. Odmiana “Straight” posiada wertykalne, niemal idealnie proste liście o ciemnozielonym kolorze i nieco jaśniejszych pręgach. Tworzy ona grube, majestatyczne kępy idealnie pasujące do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz oraz biur. Pod względem ubarwienia duże podobieństwo do niej wykazuje sansewieria “Mini Rocket” –jest ona jednak nieco niższa, zaś jej liście rosną lekko odchylone na boki. Bardzo oryginalną odmianą jest wężownica “Boncel” – ma ona wachlarzowatą sylwetkę i srebrzysto-zielone, krótkie, mocno prążkowane liście.

Wężownica – właściwości

Według rankingu przygotowanego przez agencję NASA, wężownica jest jedną z roślin oczyszczających powietrze z toksycznych substancji – amoniaku, benzenu, formaldehydów, trichloroetylenu oraz toluenu i ksylenu. Właściwości zdrowotne sansewierii polegają więc na pochwytywaniu zanieczyszczeń pochodzących ze smogu, a także toksyn zawartych w klejach, farbach, impregnatach czy dywanach. Sansewieria będzie doskonałą rośliną do sypialni również z tego powodu, że jako sukulent prowadzi fotosyntezę typu CAM, polegającą na nocnym pochłanianiu dwutlenku węgla. W praktyce oznacza to, że nocą roślina nie zabiera śpiącym tlenu, którego niedostatki skutkują płytkim oddechem i obniżeniem jakości snu.

Mimo swojego dobroczynnego wpływu na ludzi, często pojawia się pytanie czy sansewieria jest trująca. Niestety tak, głównie dla zwierząt domowych. Choć nie należy do szczególnie toksycznych roślin, po kontakcie z jej liśćmi koty mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak podrażnienie pyszczka i żołądka, a także wymioty i biegunka. Jeśli więc mamy czworonożnego domownika i jednocześnie zależy nam na posiadaniu wężownicy, pamiętajmy o ustawieniu donicy w miejscu dla zwierzęcia niedostępnym.

Sansewieria – uprawa

Najbardziej odpowiednim miejscem do uprawy wężownicy są stanowiska ciepłe i słoneczne, choć jak na żelazną roślinę przystało, sansewieria poradzi sobie także w świetle bardziej rozproszonym. W szczególnie upalne i słoneczne lato należy wręcz unikać wystawiania rośliny na palące słońce, bo może to skutkować poparzeniem jej liści – objawia się to powstawaniem na ich powierzchni dużych białych plam, w dotyku przypominających papier. Z kolei na stanowisku cienistym, sansewieria straci intensywnie zielony kolor, a cętki i paski na jej liściach staną się słabo widoczne. Optymalna temperatura do hodowli rośliny latem wynosi 20°C, zimą zaś 15-18°C.

Sansewieria – podlewanie

Najbardziej korzystne dla sansewierii podłoże powinno być kamieniste, gruboziarniste, obowiązkowo z solidną warstwą drenażu na dnie. W glebie absolutnie nie powinno być torfu. Wężownicę podlewamy regularnie, ale bardzo oszczędnie, bowiem nadmiar wody to właściwie jedyne, co może ją zabić. Bez wody może wytrzymać nawet miesiąc, jednak nadmiernie podlana reaguje gniciem kłączy oraz liści. Latem nawadniamy roślinę minimalnie co tydzień – maksymalny odstęp czasu pomiędzy podlewaniami powinien wynosić nie więcej niż dwa tygodnie. Zimą podlewanie sansewierii należy jeszcze bardziej ograniczyć, dostarczając roślinie wody dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie, czyli co trzy-cztery tygodnie. Wodę nalewamy zawsze do podstawki, a jej nadmiar systematycznie usuwamy. Należy bardzo uważać, by nie polewać wodą liści – nie wolno ich także nabłyszczać, bo substancje zawarte w preparatach nabłyszczających powodują powstawanie rdzawych plam. Raz na tydzień, w celu usunięcia kurzu, warto przetrzeć liście lekko zwilżoną szmatką.

Sansewieria nie wymaga częstego nawożenia. Latem najlepiej zasilić ją specjalnym nawozem do kaktusów i sukulentów, choć można też wypróbować wieloskładnikowy nawóz w postaci płynnej o niskiej zawartości azotu. Zimą nawożenie powinno zostać wstrzymane.

przesadzanie wężownicy, sansewierii

Sansewieria – przesadzanie

Wężownicy nie powinno się zbyt często przesadzać, bo lubi ona przebywać w ciasnych donicach. Pojemniki powinny być ceramiczne, solidnie wykonane i dość ciężkie, ponieważ starsze okazy sansewierii mają tendencję do przewracania się, a ich kłącza do rozsadzania skrzynek. Jest to możliwe szczególnie zimą, gdy na skutek ograniczonego podlewania, ziemia w donicach staje się wysuszona i lekka. Rozmnażanie wężownicy można przeprowadzić na dwa sposoby – poprzez podział kłączy lub ukorzenianie liści, z tym, że przy zastosowaniu drugiego sposobu, nowa sadzonka traci cechy rośliny matczynej. Pamiętajmy, że przesadzonej sansewierii przez kilka dni nie wolno podlewać.

DONICA OLI HOUSE DOCTOR  25x20 cm

DONICA OLI HOUSE DOCTOR 25x20 cm

130 zł 259 zł
DONICZKA GROUND WHITE  HOUSE DOCTOR L

DONICZKA GROUND WHITE HOUSE DOCTOR L

119 zł
DONICZKA GROUND  WHITE  HOUSE DOCTOR M

DONICZKA GROUND WHITE HOUSE DOCTOR M

71 zł 79 zł
DONICZKA RATTAN BRASS HOUSE DOCTOR

DONICZKA RATTAN BRASS HOUSE DOCTOR

321 zł
Osłona na doniczkę Tono

Osłona na doniczkę Tono

22 zł
Osłona na doniczkę Grid

Osłona na doniczkę Grid

22 zł
SELSEY Zestaw doniczek Trigg złote

SELSEY Zestaw doniczek Trigg złote

159 zł
Szara ceramiczna doniczka Big pots Gloss, ø 16 cm

Szara ceramiczna doniczka Big pots Gloss, ø 16 cm

54 zł

Sansewieria – rozmnażanie

Podział kłączy najlepiej wykonać późnym latem lub na początku września. Sansewierię wyjmujemy ostrożnie z doniczki i rozdzielamy lub przecinamy na kilka części. Kłącza każdej z nich warto posmarować preparatem grzybobójczym, aby już na starcie uniemożliwić infekcjom zaatakowanie młodych roślin. Sadzonki odkładamy na kilka dni w suche miejsce, tak aby miejsca cięć się nieco zabliźniły, a następnie umieszczamy je w nowych skrzynkach.

sansewieria rozmnażanie z liścia

Rozmnażanie sansewierii z sadzonki, czyli poprzez ukorzenianie liścia, można wykonać na przykład wtedy, gdy roślina przewróci się i połamie. Liście należy pociąć na kawałki, na przykład na trójkąty (to nie żart!). Przy tym cięciu, które było bliżej podstawy liścia należy zrobić małe nacięcie i tą stroną włożyć kawałek do tacki wypełnionej drenażem i wilgotną ziemią. Umieszczenie liścia odpowiednią stroną jest bardzo ważne, bo inaczej nie wypuści on korzeni. Przed włożeniem sadzonki do ziemi jej brzeg warto posmarować ukorzeniaczem. Tackę nakrywamy przezroczystą folią z kilkoma niewielkimi dziurkami, która zapewni liściom wysoką wilgotność. Korzonki powinny pojawić się po około półtora miesiąca.

Choć sansewieria doniczkowa nie lubi częstego podlewania, bez przeszkód można ją ukorzenić w wodzie. W tym celu ułamane liście wkładamy do napełnionego słoika lub szklanego wazonu – dolna część liścia powinna lekko stykać się z wodą. Sansewieria rośnie powoli, więc na korzenie trzeba będzie dość długo czekać, ale zielona roślina umieszczona w szkle również może stać się ozdobą mieszkania!

Sansewieria – choroby

Wężownica nie jest rośliną zbyt podatną na choroby, więc problemy z jej zdrowiem zdarzają się rzadko. Najczęściej są skutkiem zalania rośliny – powoduje to zgniliznę korzeni, a w efekcie pojawienia się brunatnych plam na liściach. Choć jest to dość poważna choroba, możemy spróbować uratować sadzonkę. Należy wyjąć ją z doniczki i oczyścić z ziemi, a chore części kłączy i nadgniłe liście odciąć. Rany trzeba zasypać węglem drzewnym, a sadzonki na jeden dzień odłożyć w zacienione miejsce, by rany mogły się zaleczyć. Po tym czasie roślinę można posadzić w świeżej ziemi – pierwsze podlewanie powinno nastąpić po 5 dniach od posadzenia. Jeśli nasza wężownica brązowieje i wyraźnie usycha, problem jest dokładnie odwrotny – cierpi na silny niedobór wody.

opadające liście sansewierii,  sansewieria opadające liście

Innym problemem są wiotczejące, miękkie liście, wyraźnie tracące swój szablasty kształt. Otóż sansewieria zwija liście, gdy otrzymuje zbyt duże dawki nawozu. Dotyka to w szczególności młode, niedawno wyrosłe elementy rośliny. Z kolei liście poczerniałe i miękkie są efektem wychłodzenia wężownicy – dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy zimą dotyka ona okiennej szyby. Latem, zbyt bliskie ustawienie przy nasłonecznionym oknie, może za to skutkować przypaleniem liści i powstaniem na nich białych plam. W każdym z tych przypadków donicę należy ustawić w innym miejscu, a porażone liście starannie wyciąć.

Zdarza się, że choroby sansewierii powodują insekty. Najczęściej są to wełnowce – wówczas liście pokrywa wyraźny biały, kłaczkowaty nalot. Aby się ich pozbyć można zastosować specjalistyczny oprysk ogrodniczy lub użyć domowych metod i przetrzeć liście wacikiem nasączonym denaturatem lub mieszanką wody z mydłem. Roślinę mogą również dręczyć opuchlaki, co objawia się postrzępionymi blaszkami liściowymi. W tym wypadku najlepiej zastosować pałeczki nawozowe z preparatem Orthene 75 SP.

Osłona na doniczkę Tono

Osłona na doniczkę Tono

22 zł
Brązowo-beżowa doniczka Sass & Belle My Kind of People Libby

Brązowo-beżowa doniczka Sass & Belle My Kind of People Libby

49 zł
SALOME osłonka turkusowa, wys. 24 cm

SALOME osłonka turkusowa, wys. 24 cm

100 zł 115 zł
Osłonka na doniczkę Lumina II 21cm, 15 x 15 x 21 cm

Osłonka na doniczkę Lumina II 21cm, 15 x 15 x 21 cm

58 zł
Osłona na doniczkę Ivo

Osłona na doniczkę Ivo

33 zł
SALME osłonka turkusowa ze złoto brązowym obrzeżem, wys. 10 cm

SALME osłonka turkusowa ze złoto brązowym obrzeżem, wys. 10 cm

22 zł
Donica Lechuza Classico 60 - espresso, matowa

Donica Lechuza Classico 60 - espresso, matowa

685 zł
Płaska okrągła donica Faro pomarańczowa, Premium

Płaska okrągła donica Faro pomarańczowa, Premium

672 zł
SONA osłonka ceramiczna w mozaikowy wzór błękitna, wys. 16 cm

SONA osłonka ceramiczna w mozaikowy wzór błękitna, wys. 16 cm

52 zł
ABBA osłonka ceramiczna brązowa z niebieskimi przetarciami, wys. 17 cm

ABBA osłonka ceramiczna brązowa z niebieskimi przetarciami, wys. 17 cm

90 zł
SALME osłonka turkusowa ze złoto brązowym obrzeżem, wys. 13 cm

SALME osłonka turkusowa ze złoto brązowym obrzeżem, wys. 13 cm

38 zł
THEO osłonka złota przecierana z ceramiki, wys. 15 cm

THEO osłonka złota przecierana z ceramiki, wys. 15 cm

82 zł
THEO osłonka złota przecierana z ceramiki, wys. 17 cm

THEO osłonka złota przecierana z ceramiki, wys. 17 cm

65 zł
SALOME osłonka turkusowa, wys. 19 cm

SALOME osłonka turkusowa, wys. 19 cm

88 zł
AINA osłonka biała ze srebrną obwódką, wys. 13 cm

AINA osłonka biała ze srebrną obwódką, wys. 13 cm

54 zł
AINA osłonka czarna ze złotą obwódką, wys. 13 cm

AINA osłonka czarna ze złotą obwódką, wys. 13 cm

54 zł
ALISA osłonka ceramiczna czarna ze złotą podstawą, wys. 24 cm

ALISA osłonka ceramiczna czarna ze złotą podstawą, wys. 24 cm

128 zł
AINA osłonka biała z ozdobną srebrną otoczką, wys. 10 cm

AINA osłonka biała z ozdobną srebrną otoczką, wys. 10 cm

26 zł
BETTY osłonka turkusowa z ornamentem, wys. 12 cm

BETTY osłonka turkusowa z ornamentem, wys. 12 cm

40 zł
OKRĄGŁY PIEŃ DRZEWA doniczka, wys. 13 cm

OKRĄGŁY PIEŃ DRZEWA doniczka, wys. 13 cm

43 zł
CYPRIAN osłonka z popękanej kamionki, wys. 24 cm

CYPRIAN osłonka z popękanej kamionki, wys. 24 cm

85 zł
OKRĄGŁY PIEŃ DRZEWA doniczka, wys. 24 cm

OKRĄGŁY PIEŃ DRZEWA doniczka, wys. 24 cm

66 zł
OKRĄGŁY PIEŃ DRZEWA doniczka, wys. 20 cm

OKRĄGŁY PIEŃ DRZEWA doniczka, wys. 20 cm

62 zł
RUSTICA osłonka na kwiaty w stylu rustykalnym, wys. 20 cm

RUSTICA osłonka na kwiaty w stylu rustykalnym, wys. 20 cm

48 zł
PALERMO osłonka srebrna, wys. 35 cm

PALERMO osłonka srebrna, wys. 35 cm

322 zł
CAPRI osłonka srebrna, wys. 21 cm

CAPRI osłonka srebrna, wys. 21 cm

150 zł
CAPRI osłonka srebrna, wys. 25 cm

CAPRI osłonka srebrna, wys. 25 cm

217 zł
zestaw 2 stojących pojemników TRIGG czarny/złoty UMBRA

zestaw 2 stojących pojemników TRIGG czarny/złoty UMBRA

189 zł 205 zł
zestaw 2 pojemników S TRIGG biały/złoty UMBRA

zestaw 2 pojemników S TRIGG biały/złoty UMBRA

109 zł
Osłona na doniczkę Grid

Osłona na doniczkę Grid

22 zł
SELSEY Zestaw doniczek Trigg złote

SELSEY Zestaw doniczek Trigg złote

159 zł
Szara ceramiczna doniczka Big pots Gloss, ø 16 cm

Szara ceramiczna doniczka Big pots Gloss, ø 16 cm

54 zł

Inne artykuły w tej kategorii