BLACK WEEK
Produkty przecenione
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny do sypialni wybrać?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce dla każdego z nas – bardzo osobista przestrzeń przeznaczona na sen i odpoczynek. Kojarzy się ona ze spokojem i relaksem, czasem spędzonym z ukochaną osobą, oderwaniem od codziennego zgiełku i stresu. Trzeba więc aranżować ją starannie, uważnie dobierając meble i ozdoby.

Dotyczy to również roślin – choć mogą urozmaicić przestrzeń i wprowadzić przyjemny nastrój, nie wszystkie są odpowiednie do sypialni. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin do pomieszczenia, w którym śpimy oraz opowiemy o roślinach oczyszczających powietrze z toksyn.

kwiaty doniczkowe w sypialni
Jakie kwiaty wybrać na parapet? Sprawdź >>

Kwiaty doniczkowe przyjazne dla człowieka?

Aby wybrać najzdrowsze kwiaty do sypialni, przede wszystkim musimy poznać fizjologię tych organizmów i w pełni zrozumieć wpływ, jaki mogą na nas wywrzeć. W czasie zachodzącego pod wpływem słońca procesu fotosyntezy rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i wodę, produkują zaś tlen. Jednak w nocy, kiedy siłą rzeczy ilość światła jest mocno ograniczona, fotosynteza ulega zatrzymaniu, a przeprowadzany jest tylko proces oddychania – po zmroku rośliny pobierają z otoczenia tlen, a wydzielają wodę oraz dwutlenek węgla.

Ludzie będący w kontakcie ze zbyt dużymi ilościami CO2 mają problemy z koncentracją, są zmęczeni i senni. Uczucie senności w sypialni? Wydawać by się mogło, że nie może być nic lepszego! Sprawa jednak nie jest taka prosta. Zwiększone ilości dwutlenku węgla podczas snu powodują, że śpiący oddychają szybko i płytko, poruszając głową tak, by zdobyć jak najwięcej brakującego tlenu. Rzecz jasna wpływa to niekorzystnie na jakość snu i powoduje, że rano nie wstajemy tak wypoczęci, jak powinniśmy.

jakie kwiaty do sypialni
Jakich roślin i kwiatów nie trzymać w sypialni? Przeczytaj artykuł >>

Najzdrowsze kwiaty do sypialni

Aby nasz wypoczynek był udany najlepszym wyjściem jest zaopatrzenie sypialni w kwiaty, które nocą nie będą pochłaniały tlenu. Tak, na szczęście takie również istnieją. Są to tzw. rośliny typu CAM, przystosowane do bytowania w bardzo suchym i upalnym klimacie. Aby oszczędzić wodę, prowadzą bardzo specyficzną fotosyntezę, która polega m.in. na nocnym pochłanianiu dwutlenku węgla. Sprawdzą się więc perfekcyjnie jako kwiaty doniczkowe do sypialni. Do grupy tych roślin należą sukulenty, ananasy, storczykowate czy oplątwy. Warto więc rozejrzeć się za aloesem, wężownicą czy palmą Areka. Również kaktus, choć na pierwszy rzut oka niezbyt przyjazny, pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w sypialni, jonizując je i oczyszczając z bakterii.

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Jesień i zima to czas, kiedy szczególnie martwi nas jakość powietrza. Nic w tym dziwnego – smog powstający za sprawą pieców grzewczych i wzmożonego ruchu samochodowego przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego. Zanieczyszczenia przenikają także do mieszkań, w których dodatkowo czają się toksyny zawarte w farbie do ścian, dywanach, klejach, impregnatach… Odpowiedzią na ten zmasowany atak pyłów i szkodliwych substancji może być ranking oczyszczających roślin przygotowany przez NASA. Amerykańska agencja kosmiczna w wyniku badań naukowych potwierdziła bowiem dobroczynne właściwości 29 gatunków kwiatów filtrujących powietrze z formaldehydów, amoniaku, benzenu, trichloroetylenu, toluenu i ksylenu.

Takie właściwości posiada chociażby wspomniana już wężownica, która w dodatku jest rośliną bardzo łatwą w hodowli, nie potrzebującą ani częstego podlewania, ani szczególnych warunków klimatycznych. Kierując się listą NASA za zdrowe rośliny doniczkowe do sypialni można uznać produkującą wielkie ilości tlenu palmę Areka, nadającą się do hodowania w wiszących pojemnikach zielistkę Sternberga, pnące się epipremnum i bluszcz pospolity czy różnego rodzaju filodendrony i fikusy. Paprotka w sypialni nie tylko przyczyni się do usunięcia toksyn, ale również znakomicie nawilży powietrze, a nawet… zneutralizuje szkodliwe promieniowanie komputera lub telewizora. Dracena będzie zaś szczególnie dobrym wyborem dla palaczy, bowiem skutecznie pochłania cząsteczki dymu.

kwiaty do sypialni
skrzydłokwiat w sypialni

Jakie kwiaty do sypialni, czyli odrobina koloru

Wybierając rośliny oczyszczające powietrze z toksyn, możemy sięgnąć również po te kwitnące. Do kwiatów doniczkowych przyjaznych człowiekowi należą efektowne orchidee, które oprócz odfiltrowania szkodliwych substancji ucieszą oczy prawdziwą feerię barw. Do ozdoby sypialni sprawdzi się też skrzydłokwiat o subtelnych, białych płatkach czy znacznie bardziej wyraziste i neutralizujące amoniak anturium. Uważana za kwiat okolicznościowy gerbera swoim intensywnym kolorem ożywi wnętrze każdej sypialni.

kwiaty produkujące tlen

Jeśli nie zależy ci szczególnie na pomocy roślin w oczyszczaniu powietrza, za to chcesz aby pomieszczenie wypełniał delikatny aromat, możesz zakupić kwiaty pachnące. Numerem jeden jest tu lawenda, której ciepła woń posiada właściwości relaksacyjne. Jako kwiaty do sypialni warto wypróbować również gałązki gardenii lub jaśminu, którego zapach obniża uczucie napięcia.

Zobacz więcej doniczek i kwietników >>

To tylko niektóre z dobroczynnych dla człowieka roślin. Warto jednak zgłębić temat, zwłaszcza, gdy jakość zimowego powietrza nie rozpieszcza. Jeśli jednak posiadamy zwierzęta domowe, pamiętajmy by przed zakupem rośliny sprawdzić, czy nie jest ona trująca, tak aby przypadkiem nie wyrządzić szkody naszym czworonożnym przyjaciołom.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Minha casa
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów