Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jakie kwiaty na parapet wybrać? Polecamy kwiaty na parapet w słońcu i cieniu

Jakie kwiaty na parapet sprawdzą się na słonecznym oknie wschodnim, a jakie na zachodnim? Czy są rośliny, które zniosą cień i chłód panujące zwykle na parapecie północnym? Czy silne słońce nie poparzy kwiatów na oknie południowym? Dobrze wiemy, że znalezienie odpowiednich roślin na domowe parapety nie należy do najłatwiejszych zadań. Dziś pomagamy zatem dobrać kwiaty doniczkowe na parapet, uwzględniając lokalizację danych stanowisk okiennych i panujące tam warunki.

Kwiaty na parapet północny

Jakie kwiaty na parapet północny będą najlepszym wyborem? Na parapety od strony północnej dociera zdecydowanie najmniej promieni słonecznych. Przez większą część dnia światło jest tu mocno rozproszone – słońce operuje na tym stanowisku jedynie wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Co za tym idzie, na północnych parapetach panują stosunkowo niskie temperatury, a po podlaniu gleba pozostaje dłużej wilgotna.

kwiaty na parapet polnocny

Bluszcz

Parapety północne są wręcz stworzone dla bluszczu (Hedera), który najlepiej rośnie w półcieniu i w dość niskich temperaturach. Mocno rozproszone światło będzie szczególnie korzystne dla gatunków o jednolicie zielonych liściach, które wówczas zyskają wyjątkowo głęboki kolor.


Więcej o bluszczu przeczytasz w artykule Bluszcz w domu – wszystko o pielęgnacji bluszczu doniczkowego


Paprocie

Podobne upodobania mają paprocie. Te idealne kwiaty na parapet w naturze porastają niskie piętra lasów i gałęzie drzew. Do wyboru masz wiele gatunków, które doskonale będą się czuły w rozproszonym świetle. Warto wymienić np. nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata), łosie rogi (Platycerium), ciemnotkę okrągłolistną (Pellaea rotundifolia), niekropień (Adiantum raddianum) czy zanokcicę (Asplenium nidus).


Szczegółów na temat paproci dowiesz się z artykułu Paprotka w domu – co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji paproci?


Zamiokulkas i filodendron

Jakie jeszcze kwiaty na parapet w cieniu polecamy? Do naszych ulubieńców należy też zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) o eleganckich, błyszczących liściach i bardzo małych wymaganiach uprawowych. Osoby przepadające za nieco bardziej ekstrawaganckimi roślinami może zainteresować również filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens). Jego łodygi oraz młode liście posiadają jasnokoralową barwę, a dopiero z czasem ciemnieją, przybierając kolor głębokiej, wpadającej w czerń zieleni.

Monstera, peperomia, difenbachia

Na północnym parapecie doskonale będzie się czuła najmodniejsza roślina ostatnich lat, czyli monstera Adansona (Monstera adansonii). Monstery możesz prowadzić na palikach lub zarezerwować dla nich doniczki wiszące, z których będą się malowniczo wychylać. Na cienisty parapet warto zaprosić delikatną peperomię (Peperomia) – półsukulenta, który nie przepada zbytnio za słońcem. Choć w miejscach o większej ilości światła roślina będzie krzewiła się szybciej i bujniej, półcień wcale jej nie zaszkodzi. Cieniste parapety lubi także difenbachia (Dieffenbachia) o wspaniałych, złocisto-zielonych liściach.


O uprawie monstery przeczytasz w artykule Monstera – pielęgnacja, rozmnażanie, przesadzanie


Kwiaty na parapet wschodni

Stanowiska dla kwiatów doniczkowych na parapet zlokalizowane od wschodu również nie mogą się pochwalić dużymi ilościami światła. Bezpośrednie słońce dociera na wschodni parapet jedynie od rana do południa – przez resztę dnia panuje tu łagodny półcień. Jest to więc dobre stanowisko dla roślin lubiących duże ilości rozproszonego światła, ale wrażliwych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Maranta

Na wschodnim parapecie doskonale rozgości się maranta (Maranta). To wytrzymałe pnącze jest z jednej strony rośliną szalenie dekoracyjną, z drugiej zaś łatwą w uprawie. Za najbardziej efektowną odmianę uchodzi maranta tricolor (Maranta leuconeura Tricolor) o liściach od spodu purpurowych, z wierzchu zaś zielonych, pokrytych czerwonym unerwieniem i kremowymi plamami.

Skrzydłokwiat i storczyk

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to z kolei roślina nieco bardziej kameralna, zachwycająca delikatnymi biało-zielonkawymi kwiatami. Jest wrażliwa na bezpośrednie słońce, ale potrzebuje ciepła i rozproszonego blasku, by zakwitnąć. Łagodne oświetlenie cenią sobie także storczyki, które na wschodnich parapetach mogą stworzyć prawdziwy egzotyczny ogród – najpopularniejszy w uprawie domowej jest storczyk falenopsis (Phalaenopsis), ale warto poeksperymentować z mniej znanym motylnikiem (Oncidium) czy Cymbidium.

Sansewieria

Dla miłośników minimalizmu na wschodni parapet idealna będzie sansewieria, znana też jako wężownica czy języki lub szable teściowej. Do wyboru masz sansewierię gwinejską (Sansevieria trifasciata) o płaskich, ostrych liściach i walcowatą sansewierię cylindryczną (Sansevieria cylindrica). Oba gatunki lubią stanowiska ciepłe i jasne, ale jednocześnie są podatne na poparzenia. Z drugiej strony w nadmiernym cieniu stracą intensywnie zielony kolor.

Epipremnum, zroślicha, szparag pierzasty

Na wschodnim stanowisku świetnie rozgości się też epipremnum złociste (Epipremnum aureum) i zroślicha (Syngonium). Jeśli lubisz paprocie, ale nie wychodzi Ci ich uprawa, na wschodniej wystawie możesz hodować roślinę bardzo do nich podobną, czyli szparaga pierzastego (Asparagus setaceus), zwanego paprotką.

Kwiaty na parapet zachodni

Stanowisko zachodnie charakteryzuje się dużymi ilościami silnego światła, choć nie aż tak intensywnego jak na wystawie południowej. Słońce operuje tu od popołudnia do wieczora, jest to więc dobre miejsce dla roślin ciepłolubnych. Ustawiając na zachodnim parapecie kwiaty doniczkowe, należy stale kontrolować, czy ich liście nie uległy poparzeniu.

Grubosz

Kwiatem na parapet, który będzie się dobrze czuł w intensywnym nasłonecznieniu, jest grubosz owalny (Crassula ovata), czyli popularne drzewko szczęścia.


Więcej o gruboszu dowiesz się z artykułu Grubosz – jak pielęgnować drzewko szczęścia?


Anturium i pilea

Na parapecie zachodnim możesz spróbować uprawy egzotycznego anturium (Anthurium). Musisz jednak pamiętać o zapewnieniu roślinie wysokiej wilgotności powietrza. W czasie najsilniejszego nasłonecznienia warto przysłaniać okno, przy którym stoi kwiat, zapewniając mu duże ilości rozproszonego blasku. Do wyboru masz lśniące anturium Andrego i malowniczo wygięte anturium Scherzera – oba gatunki występują w coraz większej liczbie kolorów. Słońce uwielbia też sympatyczny pieniążek (Pilea peperomioides), choć i jemu lepiej zapewnić ochronę w najbardziej upalnych godzinach.

Starzec Rowleya i zielistka Sternberga

Sukulentem, który polubi lokalizację w pobliżu zachodniego parapetu, jest starzec Rowleya (Senecio rowleyanus), wytwarzający długie pędy porosłe jasnozielonymi kuleczkami. W wiszących donicach znakomicie będzie też wyglądała zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) i cissus australijski (Cissus antarctica).


Na temat starca Rowleya przygotowaliśmy poradnik Starzec Rowleya – jak pielęgnować i dbać o roślinę w domu?

Więcej o uprawie zielistki przeczytasz tutaj: Zielistka Sternberga – odmiany, pielęgnacja, uprawa, choroby


Jeśli zależy Ci na roślinach kwitnących, na zachodnim parapecie możesz też ustawić sępolię fiołkową (Saintpaulia ionantha).

Kwiaty na parapet południowy

Stanowisko południowe jest dosłownie skąpane w słońcu, które operuje tu właściwie przez cały dzień. Rano światło wpada od strony wschodniej, w południe panuje bezpośrednie nasłonecznienie, zaś po południu blask dociera od zachodu. Na parapecie południowym mogą znajdować się tylko wyjątkowo ciepłolubne rośliny, ale i tak w porze najsilniejszego nasłonecznienia okno należy przesłaniać, by kwiaty nie uległy przypaleniu.

Kaktusy i sukulenty

Południowy parapet to najlepsze miejsce do ustawienia kaktusów i sukulentów. Ich rodziny są tak obszerne, że trudno wyliczyć choćby ułamek wartych uwagi gatunków i odmian. Wśród sukulentów wielką popularnością cieszy się aloes (Aloe Vera), który nie tylko wspaniale wygląda, ale ma także właściwości lecznicze. W sklepach ogrodniczych często możesz także spotkać niewielkiego grubosza drzewiastego (Crassula arborescens), fioletowozieloną eszewerię (Echeveria) i haworsję (Haworthia) – tu warto zwrócić uwagę na odmianę cooperi (Haworthia cooperi) tworzącą jasnozielone, lekko przezroczyste rozety.

Coraz bardziej popularne stają się litopsy, czyli żywe kamienie – niezwykłe sukulenty przypominające kolorowe, gładkie kamyki. Popularnością cieszą się okrągłe kaktusy z rodziny mamilaria (Mammillaria), wspaniale kwitnący kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera), pokryta długimi srebrzystymi włosami głowa starca (Cephalocereus senilis) czy silnie kolczasty fotel teściowej (Echinocactus grusonii).


Porady na temat sukulentów znajdziesz w artykule Sukulenty – poradnik uprawy sukulentów


Doniczka na nóżkach Jarven w kolorze naturalnym 26,5x28 cm

Doniczka na nóżkach Jarven w kolorze naturalnym 26,5x28 cm

169 zł
Zestaw dwóch doniczek Rudio czarne

Zestaw dwóch doniczek Rudio czarne

349 zł
Zestaw dwóch doniczek Virtaro szare

Zestaw dwóch doniczek Virtaro szare

289 zł
Zestaw dwóch doniczek Mikandra szarobeżowe

Zestaw dwóch doniczek Mikandra szarobeżowe

279 zł

Oplątwy

Na słonecznych stanowiskach wspaniale sprawdzają się oplątwy (Tillandsia). Są to bardzo ciekawe rośliny, które w warunkach naturalnych porastają gałęzie drzew, skały lub nawet sukulenty. Jako epifity nie potrzebują ziemi, by się rozwijać, a wilgoć i składniki pokarmowe czerpią z powietrza. Przebywając w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu, potrafią pięknie zakwitnąć i wspaniale wybarwić liście.

Pelargonie

Za słońcem przepadają też pelargonie, które choć mogą wydawać się nieco banalne, są roślinami bardzo dekoracyjnymi i co ważne, odpornymi na zaniedbania. Na południowym parapecie można również uprawiać geranium (Pelargonium graveolens), czyli anginkę. Z nieco większych roślin warto zwrócić uwagę na wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), czyli drzewo laurowe, z którego możemy też pozyskiwać aromatyczną przyprawę.

Parapet południowy czy północny, wschodni czy zachodni – wszędzie możesz ustawić donice ze wspaniałymi kwiatami, które ożywią Twoje mieszkanie. Jakie kwiaty na parapet wybrać? W intensywnym słońcu dobrze będą się czuły sukulenty i kaktusy, zaś w północnym i wschodnim cieniu znakomicie odnajdą się chociażby bluszcze i paprocie. Korzystaj więc z bogactwa roślin i śmiało twórz zielone aranżacje na swoim parapecie.


Inne artykuły w tej kategorii

Zioła w kuchni – przegląd ziół do uprawy w doniczkach

Zioła w kuchni – przegląd ziół do uprawy w doniczkach

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Jak utrzymać bez w wazonie? 7 sposobów na świeżość bukietu z bzu

Jak utrzymać bez w wazonie? 7 sposobów na świeżość bukietu z bzu

Sponsorowane Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Ceropegia woodii  (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Ceropegia woodii (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Grubosz – jak pielęgnować drzewko szczęścia?

Grubosz – jak pielęgnować drzewko szczęścia?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.