Stylowe meble do Twojego ogrodu z dostawą za 0 zł!🪑🌼
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Skrzydłokwiat – wszystko o pielęgnacji skrzydłokwiatu

Duże, błyszczące liście w odcieniu butelkowej zieleni oraz białe, smukłe kwiaty w kształcie łyżki, które wdzięcznie zdobią całą roślinę. Skrzydłokwiat – bo o nim mowa – nie tylko pięknie dekoruje wnętrze, ale też oczyszcza je z toksyn i innych zanieczyszczeń. Ponadto jest stosunkowo łatwy w uprawie, niedrogi, odporny na większość chorób oraz szkodników, pasuje do wnętrz nowoczesnych i glamour, jak i skandynawskich czy tradycyjnych. Lista zalet skrzydłokwiatu jest długa, nie dziwi więc fakt, że jest jedną z częściej wybieranych roślin doniczkowych do wnętrz. Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by był ładną ozdobą pomieszczenia, a przy tym odgrywał rolę naturalnego filtra powietrza? Zapraszamy do naszego poradnika o domowej uprawie skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) naturalnie rośnie w wilgotnych lasach równikowych, gdzie zajmuje jego dolną, zaciemnioną część. Roślina została odkryta w XIX w. przez niemieckiego botanika, Gustava Wallisa. Pod nazwą skrzydłokwiat kryje się niecałe 50 gatunków tych roślin, dwa z nich – skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) i skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) – uprawia się w prywatnych przestrzeniach jako rośliny ozdobne doniczkowe.

Największą sławę tej roślinie przyniosło opublikowane w latach 90. przez NASA zestawienie dziesięciu roślin doniczkowych, które działają jak naturalne oczyszczacze powietrza. Badania wykazały, że skrzydłokwiat jest jedną z roślin, które są w stanie zmniejszyć stężenie chemicznych substancji w powietrzu (m.in. formaldehydu czy benzenu). Roślina zatem w obecnej – mocno zanieczyszczonej – rzeczywistości wydaje się niezbędnym akcesorium do walki ze smogiem i innymi toksynami.

Kwiat skrzydłokwiat – dekoracja wnętrza

Jedną z ważniejszych zalet skrzydłokwiatu jest oczywiście jego piękny wygląd. Liście są lśniące, ciemnozielone i lancetowate. Ciekawie kontrastują z nimi białe kwiaty, które subtelnie pachną. Przypominają one rozpostarty żagiel albo ptasie skrzydło, wsparte na wysokim pędzie kwiatostanowym. Skrzydłokwiat odgrywa rolę praktycznej dekoracji we wnętrzach w różnych stylach. Skrzydłokwiaty ładnie prezentują się w większym kompozycjach. Można je stworzyć, dodając inne rośliny o ozdobnych liściach – najlepiej takie o egzotycznym rodowodzie.

Skrzydłokwiat zakwita przeważnie w okresie od marca do września. Piękne kwiaty utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Przy sprzyjających warunkach skrzydłokwiat może zakwitnąć nawet zimą. Warto pamiętać, że pęd kwiatostanowy należy uciąć przy nasadzie, gdy już uschnie.

Skrzydłokwiat – pielęgnacja

Stanowisko dla skrzydłokwiatu

Aby skrzydłokwiat mógł się rozwijać w domowej przestrzeni, konieczne jest odtworzenie naturalnych warunków klimatu tropikalnego. Roślina lubi wobec tego ciepłe, zacienione miejsca o podwyższonej wilgoci. Świetnie poradzi sobie również w pełnym cieniu, a nawet przy sztucznym świetle (np. fluorescencyjnym), dlatego z powodzeniem możemy umieścić skrzydłokwiat w łazience lub ciemnym przedpokoju.

Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 16 stopni, najlepsza dla rośliny to ta w granicach 19-21°C. Skrzydłokwiat nie lubi również suchego powietrza ani przeciągów, dlatego nie poleca się umieszczanie doniczki w okolicy grzejnika czy przy często otwieranym oknie.

Gleba dla skrzydłokwiatu

Do uprawy skrzydłokwiatów używamy uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych. Podłoże powinno być lekkie, żyzne i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzą się gotowe mieszanki na bazie torfu, piasku i kory.

Nawożenie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat nie wymaga regularnego nawożenia. Natomiast jeśli zależy nam na obfitszym kwitnieniu, możemy zaaplikować uniwersalną odżywkę do kwiatów (najlepiej ¼ rekomendowanej dawki) raz w miesiącu.


Uwaga! Zielone kwiaty skrzydłokwiatu to sygnał, że roślina otrzymała za dużą dawkę nawozu!


Przycinanie liści skrzydłokwiatu

Stare i zniszczone liście skrzydłokwiatu możemy na bieżąco przycinać. Taki zabieg jest korzystny dla rozwoju rośliny, która przez obumarłe części jest hamowana do dalszego wzrostu. Zgniłe, brązowe czy wysuszone liście odcinamy tuż przy nasadzie za pomocą ostrego sekatora, uważając, aby nie uszkodzić zdrowych łodyg.

Zraszanie liści skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat lubi wilgoć, dlatego należy w miarę często zraszać liście wodą, nawet kilka razy w tygodniu. Roślina źle toleruje chlor, dlatego do zraszania używajmy miękkiej wody (np. deszczówki) lub tzw. „odstanej”, czyli kranowej pozostawionej w temperaturze pokojowej przez parę godzin.

skrzydłokwiat w salonie

Przesadzanie skrzydłokwiatu

Rozwijający się i bujnie kwitnący skrzydłokwiat po pewnym czasie będzie wymagać przesadzenia do większej doniczki. Po ilości i rozmiarze liści sami zaobserwujemy konieczność przesadzenia jej do większej osłonki. Jeśli system korzeniowy wyrasta poza ziemię, to również sygnał, że skrzydłokwiat potrzebuje więcej miejsca do rozwoju.

Skrzydłokwiat – podlewanie

Odpowiednie nawadnianie skrzydłokwiatu to najważniejszy etap w pielęgnacji tej rośliny doniczkowej. Wiele osób nieumiejętnie podlewa skrzydłokwiat, co powoduje albo gniciem korzeni, albo wysuszeniem liści. Jak zatem podlewać roślinę, aby liście były zielone i jędrne?

Przede wszystkim, nie trzymajmy się sztywnych zasad, a zacznijmy obserwować roślinę, która sama da nam sygnał, że potrzebuje wody. Więdnące, opadające liście skrzydłokwiatu to sygnał, że roślinę trzeba podlać. Sprawdźmy też dłonią stan gleby, czy na pewno jest sucha.

Skrzydłokwiat podlewamy miękką, pozbawioną chloru wodą. Roślina lubi obfite podlewanie, powinniśmy jednak zachować ostrożność, by nie doprowadzić do przelania. Stojąca woda w doniczce powoduje gnicie korzeni, co dla większości skrzydłokwiatów jest katastrofalne w skutkach. Skrzydłokwiat powinien być wobec tego uprawiany w doniczkach z otworami, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody z ziemi.

Skrzydłokwiat – choroby

Skrzydłokwiat jest odporny na większość chorób i szkodników. Kiepska kondycja i nieatrakcyjny wygląd rośliny najczęściej są spowodowane błędami w pielęgnacji. Jakie są najczęstsze choroby storczyka i o czym świadczą?

Skrzydłokwiat nie kwitnie

Okres kwitnienia skrzydłokwiatu przypada na wczesną wiosnę i trwa do jesieni. Często zdarza się jednak, że roślina nie chce wypuścić pąków z białym kwiatem. Jeśli roślina wygląda zdrowo, możemy podlewać ją nieco częściej lub spróbować przenieść w jaśniejsze stanowisko (ale nie w bezpośrednim słońcu!).

Skrzydłokwiat – żółte liście

Żółknące liście skrzydłokwiatu mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej powodem żółtych liści jest niepoprawne podlewanie rośliny – skrzydłokwiat najprawdopodobniej otrzymał za małą ilość wody. Żółte liście mogą być też sygnałem, że roślinę trzeba przesadzić.

Żółte i wysuszone końce liści to znak, że skrzydłokwiat stoi w zbyt jasnym miejscu.

Skrzydłokwiat – brązowe kwiaty

Kwiaty, które zmieniły barwę z białej na brązową, należy usunąć. Jeśli łodyga z kwiatem jest obumarła i wysuszona, możemy wyciągnąć ją, lekko pociągając. Jeśli mocno trzyma się rośliny, musimy ją usunąć za pomocą ostrego sekatora. Brązowe kwiaty to znak, że roślina zakończyła kwitnienie.

Skrzydłokwiat – brązowe liście

Brązowe, zwiędłe liście rośliny najprawdopodobniej świadczą o zbyt obfitym podlewaniu. Należy sprawdzić stan gleby, jeśli podłoże jest mokre, zbite i pojawiła się w nim pleśń, należy w miarę szybko przesadzić roślinę do nowej doniczki (najlepiej z otworami). Przelanie skrzydłokwiatu jest bardzo częste i –w większości przypadków – nieodwracalne.

Skrzydłokwiat – trujący dla ludzi i zwierząt

Liście skrzydłokwiatu zawierają szczawiany wapnia. Ten związek chemiczny jest trujący dla ludzi i zwierząt – powoduje podrażnienie jamy ustnej, przełyku, bóle brzucha oraz skurcze w klatce piersiowej. Nie stawiajmy wobec tego doniczki z rośliną w miejscu, do którego mają dostęp najmłodsi członkowie rodziny oraz czworonożni pupile.


Inne artykuły w tej kategorii

Pilea – co powinieneś wiedzieć o najmodniejszej roślinie ostatnich miesięcy

Pilea – co powinieneś wiedzieć o najmodniejszej roślinie ostatnich miesięcy

Paprotka w domu – co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji paproci?

Paprotka w domu – co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji paproci?

Jak zasadzić awokado z pestki?

Jak zasadzić awokado z pestki?

Lawenda w doniczce – jak dbać o lawendę na balkonie i w domu?

Lawenda w doniczce – jak dbać o lawendę na balkonie i w domu?

Starzec Rowleya – jak pielęgnować i dbać o roślinę w domu?

Starzec Rowleya – jak pielęgnować i dbać o roślinę w domu?

Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.