Tylko teraz! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Begonia maculata (begonia plamista, koralowa) – wszystko o pielęgnacji modnej rośliny doniczkowej

Begonia koralowa to roślinny przebój ostatniego roku i trudno się temu dziwić. Kolorowe kwiaty przywodzą na myśl upalne egzotyczne kraje, a gdy krzew akurat nie kwitnie, jego ozdobą są wspaniałe liście o nieprzeciętnym ubarwieniu. Trudno o bardziej fotogenicznego kwiatka, nie jest więc zaskakujące, że szybko stał się prawdziwą gwiazdą Instagrama. W dzisiejszym artykule prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć o begonia maculata – jak dbać o tę wyjątkową roślinę, w jaki sposób można ją przesadzić i rozmnożyć oraz na jakie choroby jest ona podatna.

Begonia plamista – co to takiego?

W warunkach naturalnych można ją spotkać na terenie południowej Brazylii i północno-wschodniej Argentyny – jest więc rośliną wybredną, jeśli chodzi o rejony występowania. Porasta piętro niższej roślinności, przebywa więc w lekkim półcieniu i dość dużej wilgotności. Składa się grubej, niekiedy drewniejącej łodygi, która może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, jednak w uprawie domowej dorasta maksymalnie do 1 metra. Imponująco prezentują się liście rośliny, którym begonia koralowa zawdzięcza zresztą swoją rosnącą popularność – są bardzo duże, błyszczące, gładkie i niesymetryczne tzn. jedna ich część jest większa niż druga. Ich zewnętrzna strona u większości odmian jest ozdobiona białymi plamami układającymi się w marmurkowaty wzór. Spód liści najczęściej ma kolor bordowy, rdzawy lub czerwony. Jeszcze więcej uroku mają delikatne kwiaty begonii – dość duże i zebrane w gęste, zwisające grona. Mają barwę białą lub koralową, ale niestety nie pachną.

Begonia maculata – uprawa

Begonia plamista najlepiej będzie się czuła jeśli postawimy ją w miejscu umiarkowanie ciepłym, za to z dużą ilością światła – unikajmy jednak stawiania rośliny na silnie nasłonecznionym stanowisku, bo będzie jej groziło poparzenie liści. Nadmierny cień również nie będzie korzystny dla tej rośliny, gdyż jej piękne liście stracą kolor, a ich białe plamki zaczną zanikać. Ważne jest utrzymanie właściwej temperatury otoczenia, w którym przebywa roślina – w okresie wegetacji powinna ona wynosić 18-24 stopnie Celsjusza, zaś zimą, gdy w czasie spoczynku, powinna utrzymywać się w zakresie 12-18 stopni. Latem donice z begonią bez problemu możemy wystawić na łagodnie nasłoneczniony balkon lub taras.

Ziemia w której posadzimy begonię koralową powinna być lekka, przepuszczalna, o nieco kwaśnym odczynie. Najlepszym rozwiązaniem jest wymieszanie ziemi do roślin doniczkowych z garścią organicznego kompostu lub humusu oraz z dwiema garściami torfu, który zakwasi podłoże. Nie zapominajmy o dobrym drenażu – na dnie donicy, w której będzie rosła begonia plamista powinna znaleźć się pięciocentymetrowa warstwa żwiru lub keramzytu ogrodniczego.

Donica Oceana Pearl Brown – Cygaro

Donica Oceana Pearl Brown – Cygaro

2402 zł
Donica Oceana Pearl Brown - Kula

Donica Oceana Pearl Brown - Kula

2554 zł
Donica Laos

Donica Laos

1065 zł
SELSEY Zestaw dwóch doniczek Viently grafitowo-złote

SELSEY Zestaw dwóch doniczek Viently grafitowo-złote

522 zł 549 zł
SELSEY Zestaw dwóch doniczek Viently grafitowo-złote

SELSEY Zestaw dwóch doniczek Viently grafitowo-złote

522 zł 549 zł
Donica Oceana Pearl White – Misa Wisząca

Donica Oceana Pearl White – Misa Wisząca

1022 zł
Donica Oceana Pearl Brown – Cygaro

Donica Oceana Pearl Brown – Cygaro

3608 zł
Donica Laos

Donica Laos

1945 zł

Begonia maculata – podlewanie

Begonia o plamistych liściach nie przepada za zbyt dużymi ilościami wody i źle znosi jej zastoje. Dlatego należy ją podlewać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce lekko przeschnie – latem mniej więcej 2 razy w tygodniu, zimą zaś co 7-10 dni. Miękką przefiltrowaną lub odstaną wodę, najlepiej o temperaturze pokojowej, wylewamy na podstawkę od donicy i czekamy aż roślina ją wchłonie. Begonia koralowa pod żadnym pozorem nie powinna stać w wodzie – gdy resztki cieczy na podstawce nie zostaną wchłonięte, powinniśmy od razu je wylać. Latem warto podlewać roślinę rankiem lub pod wieczór, tak aby upał nie podniósł temperatury wody wlanej do doniczki.

Podczas podlewania musimy bardzo uważać by woda nie skapywała na liście lub kwiaty – begonia maculata i zraszanie zdecydowanie nie idą ze sobą w parze. Może to dziwić, biorąc pod uwagę, że roślina lubi wilgotne powietrze, jednak aby je zapewnić lepiej postawić koło donicy naczynie z wodą lub postawić pojemnik z rośliną na tacce wypełnionej mokrymi kamykami. Pamiętajmy, że oprócz polewania wodą, liście begonii nie tolerują też nabłyszczania – kurz z liści należy usuwać za pomocą małego pędzelka.

Begonia maculata – pielęgnacja

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji begonii jest jej przycinanie. Podczas okresu wegetacyjnego powinniśmy systematycznie usuwać zwiędłe kwiaty, co wzmocni roślinę i pozwoli jej dłużej kwitnąć. W ciągu roku warto też regularnie oczyszczać begonię koralową z uschłych liści oraz części w jakiś sposób uszkodzonych lub chorych i uschłych. Jeśli zauważymy, że na jakimś pędzie przekwitły wszystkie kwiaty, również i jego możemy bez przeszkód usunąć, wycinając gałązkę przy samej ziemi. Gdy zaobserwujemy, że begonia maculata zaczyna nadmiernie wyciągać swoje pędy i tracić ładny pokrój, uszczykujmy wierzchołki gałązek – zachęci to roślinę do silniejszego rozgałęziania się.

W okresie od kwietnia do września warto zasilać begonię nawozem do roślin kwitnących – w okresie wegetacyjnym co 2 tygodnie. Begonie są jednak bardzo wrażliwe na zasolenie podłoża, dlatego powinniśmy podawać im dość niewielkie dawki nawozu. Begoniom bardzo dobrze służą też nawozy organiczne czyli biohumus lub tworzony na jego bazie humvit.

Begonia koralowa powinna zostać przesadzona dopiero wówczas, gdy mocno się rozrośnie, a więc najwcześniej po 2-3 latach. Doniczka dla begonia maculata powinna być tylko nieznacznie większa od bryły korzeniowej – roślina będzie wówczas inwestować energię w rozwój części nadziemnych. Najlepiej, aby pojemnik był płaski i szeroki. Przesadzanie należy wykonywać co dwa sezony, a nowa donica powinna być tylko o jeden rozmiar większa od poprzedniej.

Begonia maculata – rozmnażanie

Po kilku latach od posadzenia begonia plamista osiągnie co prawda dość duży rozmiar, ale dół rośliny będzie najprawdopodobniej ogołocony z liści i pędów. Na mało estetyczny wygląd begonii niestety nie da się nic poradzić – jedynym sposobem na uzyskanie ładnego krzewu jest sporządzenie sadzonki z pędów starej rośliny. Późną wiosną należy odciąć kilka odrostów begonii lub jej liści i ukorzenić je w pojemnikach przebywajacych w temperaturze około 21 stopni Celsjusza. Podczas przesadzania rośliny nową sadzonkę możemy też uzyskać poprzez podział bryły korzeniowej.

Begonia koralowa – choroby

Begonia maculata jest niestety dosyć podatna na choroby i insekty. Przy niskiej temperaturze i nadmiernej wilgotności powietrza dopada ją szara pleśń – objawia się ona powstawaniem na liściach szarych plam, które stopniowo brązowieją, powodując jednocześnie zamieranie rośliny. Begonię może też zaatakować grzyb mączniak prawdziwy, który tworzy na roślinie nieregularne plamy białego nalotu. W efekcie roślina stopniowo usycha i jej odratowanie jest trudne. Często spotykaną przypadłością dotykającą begonię jest pierścieniowa plamistość liści, które zaczynają pokrywać okrągłe, wodniste plamy z koncentrycznie rozmieszczonymi zarodnikami. We wszystkich tych przypadkach porażone liście należy wyciąć, a całą roślinę opryskać fungicydem.

Begonia koralowa może również paść ofiarą insektów. Młode liście bywają atakowane przez mszyce, które powodują ich zniekształcenie – listki są skurczone i pomarszczone, zaś skupiska owadów są na nich doskonale widoczne. Walczyć z nimi należy za pomocą regularnych oprysków owadobójczych. Czasem na begonii pojawiają się też ziemiórki – małe, czarne, skrzydlate owady podobne do muszek owocówek. Są one szczególnie niebezpieczne dlatego, że mogą podgryzać korzenie rośliny, a nawet drążyć korytarze wewnątrz tkanek młodych pędów. Dorosłe insekty można wyłapać za pomocą umieszczonych w donicy pułapek lepowych, zaś larwy zlikwidować poprzez podlewanie środkiem owadobójczym.

Donica Oceana Pearl Brown – Cygaro

Donica Oceana Pearl Brown – Cygaro

3608 zł
Donica Laos

Donica Laos

1945 zł
Donica Oceana Pearl Brown – Skorupka

Donica Oceana Pearl Brown – Skorupka

1576 zł
Donica Oceana Pearl Brown – Okrągła Donut

Donica Oceana Pearl Brown – Okrągła Donut

3358 zł

Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności