Co szukasz?
Zobacz także

Vintage ma duszę i charakter – 5 urodziny marki yestersen

Nieskończona liczba twarzy designu, ponadczasowy styl i produkty z historią – tak w skrócie opisać można 5-letnią działalność yestsersen na polskim rynku. Z okazji urodzin marki swoimi refleksjami z użytkownikami Homebook.pl dzieli się jej założyciel – Karol Misztal.

Karol Misztal, założyciel marki yestersen
Karol Misztal, założyciel marki yestersen
Po co powstał yestersen?

Stworzyłem yestersen, aby ludzie mogli łatwo i bezpiecznie znaleźć ładne, mniej spotykane rzeczy do swoich domów. Szybko okazało się, że jest sporo osób, które cenią sobie ekologię produktów z drugiej ręki i szukają piękna w przedmiotach codziennego użytku. W ten sposób powstała alternatywa dla wnętrz z katalogu – design mniej zwyczajny, ponadczasowy, przez który można się wyrazić i być sobą.

Jak wspominasz początki yestersen?

To było kontrolowane szaleństwo, i tak już trochę zostało. Kształt naszej oferty zmieniał się od setki do tysięcy produktów w kilka miesięcy. Ciekawie jest obserwować, jakie przedmioty wybierali nasi klienci z upływem czasu. Od mody na szafki i komody z geometryczną malaturą, przez fascynację designem PRL, aż po modernizm, antyki i dobre współczesne projekty. Podziwiam pierwszych klientów, że zaufali nam, kiedy nasza platforma była dużo mniej zaawansowana niż dziś. Z nostalgią patrzę też na sprzedawców, którzy rośli razem z nami i ewoluowali do sprzedaży topowego designu. Najbardziej zaś cenię nasz zespół, który sprawnie porusza się w tym chaotycznym świecie i uczynił z tego naszą największą przewagę.

Co kończący się rok 2020 zmienił w designie, wystroju wnętrz oraz samym yestersen?

Ten rok mocno poprzestawiał figury na szachownicy, m.in. zdejmując z niej przedwcześnie kilka wybitnych postaci świata designu. Nam też nieźle pokrzyżował szyki, bo zablokował kilka długo planowanych ruchów, uniemożliwił dalsze prowadzenie kawiarni i ograniczył możliwość wspólnej pracy z biura, które przecież designem stoi. Jeśli chodzi o naszych klientów, to widzimy, że kiedy rzeczywistość zamknęła nas w czterech ścianach, wzrosła potrzeba poprawy jakości życia przez design, i to nawet te najdrobniejsze rzeczy dla domu.

Biorąc pod uwagę zakłócenia w światowej produkcji, wybór produktów z drugiej ręki okazuje się dziś szczególnie trafny, bo one są gotowe do wzięcia, tu i teraz. Aby ułatwić klientom znajdowanie przedmiotów bez wychodzenia z domu, uruchomiliśmy funkcję wyszukiwania obrazem. Wystarczy wczytać zdjęcie interesującego nas przedmiotu, a my pokazujemy wszystkie podobne produkty z naszej oferty. Mamy ich już blisko 30 tysięcy, więc raczej na pewno coś znajdziemy.

W jakich barwach widzisz przyszłość yestersen?

W dwóch pięknych kolorach z palety powojennego modernizmu. Zacznijmy od zieleni – symbolu nadziei. Potrzebujemy jej w firmie, żeby stawić czoła wyzwaniom nowej rzeczywistości, ale też jako zespół 30 młodych i odważnych ludzi zmieniających branżę wystroju wnętrz już od pięciu lat. Drugie oblicze zieleni wiąże się z dbaniem o środowisko, czyli zmniejszaniem masowej konsumpcji, promowaniem bardziej ekologicznego designu oraz wspieraniem wtórnego obiegu przedmiotów dla każdego. I to właśnie na ostatnim elemencie będziemy się najmocniej koncentrować w najbliższej przyszłości. Liczymy, że pomoże nam w tym pomarańcz – kolor entuzjazmu i kreatywności.

Jeśli mógłbyś zamienić się w jakiś mebel, to co by to było i dlaczego?

Pewnie byłby to fotel Wassily, z którym mam kilka cech wspólnych. Wassily jest przykładem eksperymentu projektanta, a ja nie wyobrażam sobie życia bez ciągłego testowania nowych rozwiązań. Zredukowana i dobrze poukładana forma tego fotela dobrze odzwierciedla to, jak lubię się komunikować. Ostatni punkt styku to rama rowerowa: ona zainspirowała Breuera do kształtu fotela, mnie zaś towarzyszy w kolarstwie amatorskim – moim hobby.

Top 5 Karola Misztala – założyciela yestersen

  1. Biała lampa ścienna Nelson Saucer zaprojektowana przez George'a Nelsona, duńskiej marki HAY. Jest to projekt zainspirowany serią szwedzkich lamp Bubble z 1952 roku.

  2. Para krzeseł MR10 projektu jednego z twórców Bauhausu – Ludwiga Miesa van der Rohe, Włochy, lata 80.

  3. Wazon Alvar Aalto Collection – Iittala. Szklany wazon o organicznym kształcie to jeden ze słynniejszych projektów fińskiego projektanta Alvara Aalto. Został zaprojektowany w 1936 roku jako element wystroju dla luksusowej restauracji Savoy w Helsinkach.

  4. Plakat Kawa z serii yestersen posters. Plakat z ilustracją przedstawiającą drzewo kawowe arabica. Arabica jest najczęściej pitą odmianą kawy na świecie.

  5. Tekowa komoda z końca lat 50. – projekt Svena Andersena.

Z okazji swoich piątych urodzin marka zorganizowała szereg konkursów, w których wygrać można najpiękniejsze produkty yestersen.

Marka zaprasza również wszystkich użytkowników do wypełnienia ankiety na swojej stronie.

Więcej szczegółów i nieskończoną ilość inspiracji znajdziecie na stronie sklepu.

>> YESTERSEN <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze