Storczyki – odmiany, które warto mieć w swoim domu

Większość z nas storczyka kojarzy wyłącznie z jego najpopularniejszą odmianą, czyli falenopsisem, który zdominował niemalże wszystkie kwiaciarnie i markety. Jednak członków rodziny orchidei jest znacznie więcej! Storczyki to druga co do wielkości rodzina roślin kwitnących, która posiada aż 30 000 gatunków. Szacuje się, że 10% roślin na świecie to storczyki. Lubiane przez nas orchidee rosną na niemalże każdym (z wyjątkiem Antarktyki) kontynencie. Które z nich zostały zaadoptowane do domowej przestrzeni? Zapraszamy do lektury.

odmiany storczyków
Najczęściej wybierany storczykami są popularne falenopsisy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Orchidea a storczyk

Wydawałoby się, że oba terminy dotyczą zupełnie innych roślin, jednak śmiało możemy traktować je synonimicznie. Nieścisłość w nazewnictwie tłumaczyć można łacińskim terminem Orchidales, który obejmuje cały rząd bylin, zwanych także storczykowcami. Bez wątpienia dużą rolę odegrał język angielski i jego silny wpływ na nasz język. Angielska orchidea (orchid) to nic innego jak polski storczyk, stąd wynikająca niejednoznaczność.

Falenopsis może kwitnąć na róże kolory.
Storczyk falenopsis jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Kwiaty – storczyki i ich kwitnienie

Orchidee, w zależności od rodzaju, różnią się od siebie kształtem oraz kolorem kwiatów. Każda odmiana storczyków posiada także inny okres kwitnienia – jedne kwitną zimą, drugie późnym latem, inne natomiast mogą utrzymywać pąki z kwiatami niemal cały rok.

Decydując się na dany rodzaj storczyka, warto także zapoznać się z warunkami jego uprawy. Niektóre orchidee dobrze czują się w domowej przestrzeni i są dość proste w uprawie, innym natomiast (np. Vanda czy Cymbidium) należy odtworzyć warunki zbliżone do naturalnego środowiska, co dla storczykowych amatorów może być poważnym wyzwaniem na początek. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej wybieranych rodzajów storczyków do domów:

falenopsis mini storczyk
Falenopsisy występują także w miniaturowej wersji.

Rodzaje storczyków – najpopularniejsze storczyki w naszych domach

Phalaenopsis – wdzięczna ćmówka

Łatwość uprawy i atrakcyjny wygląd tych storczyków sprawiły, że falenopsisy są najczęściej kupowanymi przez nas orchideami. Falenopsisy kuszą dużymi i kolorowymi kwiatami, które – ze względu na rozłożystość i kształt – mogą przypominać skrzydła nocnej ćmy, stąd roślinę zamiennie nazywa się również ćmówką.

Nasze domowe storczyki to mieszańce wyhodowane z gatunków Phalaenopsis rosnących w południowej Azji. "Udomowione" falenopsisy są prostsze w uprawie od tych naturalnych oraz posiadają znacznie bardziej rozłożyste kwiaty, stąd są tak często wybieranymi roślinami ozdobnymi.

Ten rodzaj storczyków kwitnie na różne kolory – najpopularniejsze są białe, różowe, bordowe, ale w sklepach dostępne są również żółte oraz niebieskie (royal blue). Falenopsisy są stosunkowo tanie. Za klasyczny dwupędowy storczyk standardowej wielkości przyjdzie nam zapłacić około 25-30 zł. Jeśli zdecydujemy się na większe okazy z wieloma pędami, musimy się liczyć, że cena również wzrośnie.

Storczyk falenopsis może kwitnąć nawet cały rok.
Domową hodowlę storczyków warto rozpocząć od falenopsisa.

Dendrobium – finezyjna ozdoba

Ciekawą odmianą storczyka jest dendrobium, którego kształt różni się od popularnego falenopsisa. Dendrobium rośnie pionowo, wypuszczając z każdej łodygi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, delikatnych kwiatów, stąd ten rodzaj storczyka jest elegancką dekoracją parapetu. Najczęściej wybieranym dendrobium jest ten z białymi kwiatami, do złudzenia przypominający kwitnący jaśmin. Kwiaty tego storczyka kwitną także na fioletowo, żółto, niebiesko czy różowo.

Dendrobium kwitnie od lutego do czerwca. Jest stosunkowo łatwy w uprawie (lubi duże nasłonecznienie i oszczędne podlewanie), dlatego polecany jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi roślinami.

Dendrobium zachwyca delikatnymi kwiatami.
Storczyk dendrobium lubi duże nasłonecznienie.
miltonia storczyk uprawa
Storczyk miltonia.

Miltonia – pachnący storczyk

Alternatywą dla popularnego falenopsisa może być storczyk miltonia. Jego niewątpliwą zaletą jest wysublimowany sposób kwitnienia. Płatki najczęściej są dwukolorowe, a barwy delikatnie przechodzą od krawędzi do wnętrza kwiatu, przez co miltonię często porównuje się do fiołków czy bratków. Warto wybrać miltonię nie tylko ze względu na kwitnienie, ale i zapach, który roślina wydziela. Ten storczyk należy do nielicznych rodzajów, które pachną – z pąków wydobywa się delikatna, cytrusowa nuta.

Odpowiednio pielęgnowana miltonia odwdzięczy się nie tylko bujnym kwitnieniem, ale i rozrostem rośliny. Ta odmiana storczyka łatwo się rozwija i nierzadko w przeciągu kilku sezonów podwaja swoją objętość, wypuszczając nowe liście i pędy.

storczyk vanda odmiana
Storczyk Vanda.

Cymbidium – idealny do bukietów

Cymbidium to wyjątkowy storczyk, którego uprawa nieco różni się od popularnego falenopsisa. Ta orchidea potrzebuje znacznie więcej światła i dobrze czuje się w niskiej temperaturze, stąd polecana jest jako roślina doniczkowa na zewnątrz.

Roślinę najczęściej wybiera się ze względu na delikatną formę kwiatów. Roślina posiada drobne i subtelne kwiaty w pastelowych odcieniach różu, beżu czy fioletu, które często są wykorzystywane w ślubnych dekoracjach czy bukietach.

Storczyk Vanda – rozłożysta orchidea

Vanda jest jednym z droższych storczyków, mimo to warto się na niego zdecydować ze względu na oryginalny kształt i duże kwiaty. Liście wandy są podłużne i rosną naprzemiennie, formując charakterystyczną drabinkę. Ten rodzaj orchidei posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, który trudno jest pomieścić w zwykłej doniczce, dlatego też wandy często umieszcza się w wiszących podstawkach, aby korzenie miały nieograniczoną ilość miejsca na rozwój.

Wandy są dość trudnymi storczykami do uprawy w domowej przestrzeni, gdzie trudno jest odtworzyć naturalne warunki, w których roślina mogłaby się rozwinąć. Storczyk wanda najlepiej czuje się w środowisku szklarniowym, ponieważ potrzebuje dużego nasłonecznienia oraz wysokiej wilgoci panującej w powietrzu.

vanda storczyk
Vandę najlepiej jest podwiesić, aby roślina mogła wypuszczać nowe korzenie.

Storczyki w domu – co warto wiedzieć?

Uprawa orchidei znacznie różni się od pielęgnacji tradycyjnych roślin doniczkowych. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę ze storczykami często popełniają podstawowe błędy, które prowadzą do obumierania rośliny. Długi okres wegetacji oraz brak kwitnienia często zniechęcają amatorów storczyków do dalszej uprawy tych roślin. Poznawszy jednak podstawowe zasady pielęgnacji, dojdziemy do wniosku, że orchidee to wyjątkowe rośliny, którym warto poświęcić odrobinę czasu i naszej uwagi. Zadbany storczyk odwdzięczy się dużymi kwiatami, które będą godną pozazdroszczenia dekoracją każdego wnętrza.

Wiedza o storczykach w pigułce:

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów