Jak podlewać storczyki?

Storczyki najpiękniej się prezentują, gdy ich pędy aż uginają się od kwitnących pąków. Prawidłowo pielęgnowana orchidea przez właściwe nawadnianie odwdzięczy się dużymi, rozłożystymi kwiatami, grubymi, mięsistymi liśćmi oraz mocnymi korzeniami. Jak prawidłowo nawadniać storczyki? Co ile należy je podlewać? Jakiej wody najlepiej użyć?

czym podlewać storczyki
To, czy storczyk potrzebuje wody, określa się na podstawie koloru korzeni rośliny.

Storczyk podlewanie – kiedy najlepiej nawadniać orchidee?

Ważna jest pora podlewania. Storczyki należy nawadniać na początku dnia, najlepiej rano. Dzięki temu zarówno korzenie, jak i podłoże przy storczyku (kora, włókna, łupiny i drobinki styropianu) zdążą wchłonąć wodę i lekko obeschnąć. Dlaczego warto o tym pamiętać? Podlanie rośliny późną porą może sprzyjać gniciu i pleśnieniu ziemi oraz korzeni ze względu na obniżoną temperaturę w powietrzu oraz brak światła słonecznego.

Dobrze nawadniany storczyk nie powinien mieć trudności z ponownym kwitnieniem.
Przelanie storczyka może być katastrofalne w skutkach.

Zabójcze dla storczyków jest zbyt częste nawadnianie. Obficie podlewany storczyk zacznie szybko gnić – w efekcie jego liście zaczną żółknąć, a kwiaty zwiędną i odpadną. Z dwojga złego lepiej jest roślinę delikatnie przesuszyć niż doprowadzić do przelania.


Jak często podlewać storczyki?

W pielęgnacji storczyków bardzo ważna jest częstotliwość samego podlewania. Wszystkie poradnikowe zasady określające liczbę dni (np. raz w tygodniu) raczej się nie sprawdzą. Ogromną rolę ogrywają pory roku, klimat, wilgotność w powietrzu, ale i ekspozycja rośliny na słońce. Może okazać się, że w upalne lato storczyk będzie wymagał nawodnienia co 2-3 dni, z kolei zimą – raz na dwa tygodnie.

Co ile podlewać storczyki? Powinniśmy obserwować roślinę, a przede wszystkim wnętrze doniczki. Najważniejsze są same korzenie i na podstawie ich stanu określamy, czy roślinie potrzebna jest woda. Korzenie powinny być lekkie i delikatnie (ale nie za mocno!) wysuszone. Ważny jest również kolor samych korzeni– zielone i „soczyste” są znakiem, że storczyk ma w sobie jeszcze dużo wody, natomiast połyskująca, popielata barwa to sygnał, że roślinę należy podlać.

Szary kolor korzeni oznacza, że roślinę należy podlać. Przesuszone natomiast powinno się na bieżąco odcinać.
Zielone korzenie oznaczają, że storczyk jest dobrze nawodniony.

W ocenie, czy storczykowi potrzebna jest woda, może nam pomóc drewniany patyczek. Należy go bardzo delikatnie umieścić w doniczce i sprawdzić, czy jest wilgotny. Jeśli tak, to korzenie jeszcze są nawodnione i nie ma potrzeby podlewania. Druga metoda polega na podniesieniu samej doniczki i sprawdzenie jej ciężaru. Cięższa będzie oznaczała, że w korzeniach i podłożu jest jeszcze woda, lekka natomiast to sygnał, że storczyk potrzebuje nawodnienia.


Podlewanie storczyków – czym podlewać orchidee?

Poruszając temat podlewania, nie można nie wspomnieć o samej wodzie. Odradza się nawadnianie storczyków wodą z kranu, która zawiera chlor i inne zanieczyszczenia. Najlepsza woda do podlewania roślin to zwykła deszczówka zawierająca dużo związków organicznych, które będą jak naturalny nawóz dla naszego storczyka. Alternatywą dla deszczówki może być woda destylowana.

Ważna jest także temperatura wody, której używamy do nawadniania storczyków. Unikajmy skrajnej temperatury – gorąca lub lodowata woda może zaszkodzić roślinie. Najlepiej, aby temperatura wody i powietrza były jak najbardziej zbliżone, dzięki czemu storczyk nie odczuje tzw. szoku termicznego.

jak się podlewa storczyki
Liście po namaczaniu należy dokładnie wytrzeć.

Jak podlewać storczyki?

Pierwsza zasada nawadniania storczyków – nie podlewamy ich w tradycyjny sposób, czyli nalewając bezpośrednio wodę do doniczki. Korzenie nie zdążą wchłonąć wody, która przeleci przez doniczkę i zgromadzi się na jej dnie. Tak stojąca na spodzie doniczki woda będzie sprzyjać gniciu korzeni storczyka. Jak zatem prawidłowo podlewać storczyki?

Najpierw należy wyciągnąć roślinę z ceramicznej osłonki. Storczyki w przezroczystych doniczkach umieszczamy w większej miednicy lub w zlewie i robimy roślinom tzw. kąpiel. Napełniamy zlew lub miednicę do wysokości liści – korzenie powinny być pod wodą. Tylko w taki sposób zanurzone storczyki będą mieć sposobność, aby wchłonąć jej wystarczającą ilość.


Uwaga! Prześwitująca doniczka powinna mieć dziurawe dno, przez które woda będzie mogła się wydostawać. Prawidłowe osuszenie doniczki ze szczelnym spodem będzie niemożliwe, dlatego przed nawadnianiem rośliny należy sprawdzić dno osłonki.


Storczyki należy moczyć w wodzie przez około 15-30 minut.
Po namaczaniu storczyki należy odstawić, aby woda całkowicie wypłynęła z doniczki.

Storczyki, oprócz kąpieli, lubią także łagodne zraszanie wodą. Ten zabieg jest w szczególności polecany w bardzo suchych pomieszczeniach, w których storczyki mogą mieć trudności z rozwijaniem się i ponownym zakwitaniem. Pryskanie storczyków możemy przeprowadzać parę razy w tygodniu, pamiętając jednak o zebraniu nadmiaru wody z liści.

Po upływie 30 minut storczyki należy wyciągnąć z wody i odstawić na minimum kwadrans – najlepiej na kuchennym ociekaczu przy zlewie, aby woda mogła całkowicie wypłynąć z doniczki. Następnie sprawdzamy, czy na dnie doniczki nie gromadzi się woda, jeśli tak – możemy delikatnie potrząsnąć całą doniczką. Warto również dla pewności przetrzeć spód i zewnętrzną część doniczki papierowym ręcznikiem, aby usunąć resztki wody z podlewania.

Zanim włożymy storczyki z powrotem do ceramicznej osłonki, przecieramy również liście oraz miejsca między nimi. Górna część storczyka powinna być sucha.


Uwaga! Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia chorób między storczykami, zaleca się namaczanie każdej doniczki osobno i wymienianie wody.


Akcesoria do uprawy roślin >> więcej produktów

Przy nawadnianiu storczyków należy zachować ostrożność i umiar. Warto uważnie obserwować roślinę, która sama da nam znać, czy potrzebna jest jej kolejna dawka wody. Unikajmy zbyt mocnego przesuszania, jak i przelewania. Nieregularne, skąpe lub zbyt obfite podlewanie może mocno zaszkodzić storczykowi. Próby jego odratowania mogą okazać się bardzo trudne, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe, dlatego dobrze jest kierować się najważniejszymi zasadami w pielęgnacji storczyków.

Zobacz także:

biały storczyk

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze