Siedzisko pod oknem – sprawdź, czego nie może na nim zabraknąć

Idzie jesień, a wieczory robią się coraz dłuższe. Coraz chętniej spędzamy czas w zaciszu domowym, w chłodne dni zaszywając się pod ciepłym kocem z dobrą książką. A gdyby tak zagospodarować przytulne siedzisko pod oknem, które idealnie sprawdzi się jako miejsce do odpoczynku i czytania książek? Sprawdź, o czym pamiętać, urządzając jesienny, miękki i ciepły kącik.

siedzisko pod oknem

Siedzisko pod oknem w kuchni

Kuchnia jest świetnym miejscem do zorganizowania siedziska pod oknem. Wystarczy zaparzyć herbatę, usiąść pod oknem i grzejąc dłonie, podziwiać złotą jesień za oknem lub krople deszczu spływające po szybie.

Masz szeroki parapet, na którym możesz urządzić siedzisko? Jesteś szczęściarzem! Wystarczy, że położysz na nie kilka poduszek i ciepły koc, a idealny kącik będzie gotowy do użytku. Jeśli nie masz szerokiego parapetu, nic straconego. Możesz stworzyć takie miejsce, ustawiając pod oknem szeroką i niską półkę, która będzie również dodatkowym miejscem do przechowywania.

W kuchni siedzisko przy oknie może też pełnić funkcję dodatkowego miejsca do siedzenia przy stole – jeśli planujesz w ten sposób je wykorzystywać, musisz tylko pamiętać, by było na odpowiedniej, wygodnej do jedzenia przy stole wysokości.

Znajdź idealny kubek na jesienną herbatę >>

Siedzisko pod oknem w salonie

Jeśli organizujesz siedzisko na parapecie pod oknem w salonie, pamiętaj o tym, by położyć na nim wygodne poduszki do siedzenia – mogą być podobne do tych, które kładziemy na krzesłach. Parapet, szczególnie ten kamienny, jest zimny i może być nieprzyjemny w dotyku, dlatego nie można zapominać o tkaninach, dzięki którym kącik stanie się przytulny i będzie zapraszał do odpoczynku.

Okno z siedziskiem może być stylowym i dopełniającym całości elementem aranżacji. Pomyśl tylko – organizując sobie parapet do siedzenia, zyskasz nie tylko wygodne i przytulne miejsce do czytania książek, ale również stylowy, dodający charakteru pomieszczeniu kącik. Pamiętaj, by oprócz poduch, koców i innych tkanin, postawić również obok niezbędne do czytania oświetlenie.

siedzisko pod oknem w salonie
Fot. Kwadraton
Tu znajdziesz dekoracyjne poduszki do 50 zł >>

Siedzisko pod oknem w sypialni

Jak zrobić siedzisko pod oknem w sypialni? Jeśli masz szeroki parapet, sprawa jest prosta. Jeśli nie, siedzisko pod oknem może być świetnym pretekstem do wygospodarowania dodatkowej przestrzeni do przechowywania (przestrzeń pod miejscem do siedzenia potrafi pomieścić naprawdę wiele!).

Jeśli chcesz zrobić siedzisko pod oknem i masz problem z kaloryferem, który nie pasuje do całej aranżacji, istnieje proste i efektowne rozwiązanie! Możesz nad kaloryferem zrobić siedzisko pod oknem, a grzejnik zasłonić estetycznymi ażurowymi drzwiczkami. Do tego miękkie podłoże, np. gąbka obszyta materiałem pasującym do narzuty na łóżku, ciepły koc, miękkie poduchy i będzie pięknie!

siedzisko przy oknie
Fot. MEBLOŚCIANKA STUDIO

Siedzisko pod oknem w pokoju dziecka

Siedzisko pod oknem dla dziecka to doskonały pomysł! Każdy maluch lubi miękkie, wypełnione poduchami kąciki, w których może zaszyć się, oglądając książeczki lub bawiąc się ulubionymi zabawkami. Jeśli tylko masz taką możliwość, zorganizuj takie miejsce w pokoju dziecka, a każdy, czy to przedszkolak, czy uczeń, z pewnością będzie zachwycony.

W pokoju malucha zamiast poduszek możesz poukładać na siedzisku kolorowe maskotki – są miękkie i puszyste jak poduszki, a z pewnością bardziej przypadną do gustu maluchowi. Pod siedziskiem wygospodaruj miejsce do przechowywania zabawek – w tej roli świetnie sprawdzają się wysuwane, materiałowe lub plastikowe pudła. Jeśli masz taką możliwość, w pobliżu siedziska zorganizuj dziecku podręczną biblioteczkę, by jak najczęściej sięgał po ulubione bajki. Nie zapomnij również o odpowiednim oświetleniu! Jeśli szukasz więcej inspiracji do urządzenia pokoju dziecka, sprawdź 6 najpiękniejszych aranżacji naszych Czytelników.

Siedzisko pod oknem w pokoju dziecka
Fot. 3deko

Siedzisko pod oknem na poddaszu

Siedzisko pod oknem można zorganizować również na poddaszu! Skosy idealnie nadają się do zagospodarowania właśnie w taki sposób. Możesz urządzić kącik pod ukośnymi oknami dachowymi. Miło będzie posłuchać dudniącego deszczu, kiedy w domu będzie ciepło i przytulnie. W takim układzie stracisz jednak możliwość wpatrywania się w jesienne kolory za oknem – najprawdopodobniej będziesz oglądać wyłącznie niebo.

Świetnym rozwiązaniem będzie wykonanie siedziska pod standardowym oknem umieszczonym w ścianie, ale między klimatycznymi dachowymi skosami. W takim miejscu każda książka będzie smakowała dużo lepiej niż zwykle! Nie zapomnij również o drugiej funkcji, jaką może pełnić dobrze zagospodarowane siedzisko do czytania pod oknem. Oczywiście mowa o dodatkowym miejscu na przechowywanie, które na poddaszu zawsze jest niezwykle cenne.

Co musisz przemyśleć, zanim zaczniesz planować urządzanie siedziska pod oknem? Wysokość, na jakiej będzie umieszczone, styl, jaki chcesz osiągnąć oraz kolorystykę i organizację przestrzeni pod siedziskiem, jeśli taką uzyskasz. Kiedy skończysz prace, pozostanie Ci tylko cieszyć się nowym miejscem wprost stworzonym do relaksu.

Adaptujesz poddasze? Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów