Kwiaty na taras – jakie kwiaty na taras sprawdzą się w słońcu i w cieniu?

Kwiaty na tarasie osłonią Cię od słońca i wiatru, dodadzą przestrzeni przytulności i zapewnią większą prywatność. Możesz uprawiać zarówno małe, jak i duże rośliny, kwitnące i o ozdobnych liściach, jednoroczne i zimozielone. Dobrze dobrane kwiaty doniczkowe pomogą Ci udekorować słoneczny taras zlokalizowany od zachodu czy południa, jak i bardziej zacieniony, usytuowany od strony wschodniej lub północnej. Jakie kwiaty na taras wybrać? Sprawdź najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na taras.

kwiaty na taras
Zobacz wszystkie doniczki balkonowe i tarasowe >>

Kwiaty na taras słoneczny

TOP 10 kwiatów na taras południowy i zachodni

Pelargonia

Typowe kwiaty na taras od południa lub wschodu to pelargonie (Pelargonium). Najbardziej popularna jest pelargonia rabatowa (ogrodowa, pasiasta). Do wiszących doniczek idealnie pasuje tworząca kaskady pelargonia bluszczolistna. W obu tych gatunkach warto zwrócić uwagę na odmiany o pachnących liściach, wydzielające aromat cytrusów, mięty albo jabłka (jak np. anginka).

Petunia i surfinia

Inne klasyczne kwiaty doniczkowe na taras to petunie (Petunia) i blisko spokrewnione z nimi surfinie (Petunia × hybrida). Obie zakwitają dużymi, kielichowatymi kwiatami o barwie białej, kremowej, różowej, czerwonej i fioletowej – dostępne są także odmiany plamiste i paskowane. Petunie i surfinie kwitną bardzo obficie i bujnie się rozrastają, a ich dodatkową zaletą jest słodkawy zapach, który przybiera na sile wieczorem. Te kolorowe lub białe kwiaty na taras doskonale sprawdzają się posadzone w donicach wiszących lub wysokich kwietnikach.

Smagliczka

Niewielkim, ale bardzo dekoracyjnym kwiatem na taras jest smagliczka (Alyssum), wydająca drobne kwiaty – w zależności od gatunku – żółte, białe, różowe, fioletowe i bordowe. Pięknie pachnie i bujnie się krzewi. Co ważne – smagliczki to kwiaty na taras długo kwitnące i wymagające bardzo mało opieki.

Szałwia i lawenda

Na ciepłym tarasie bez problemu radzi sobie także szałwia (Salvia) i lawenda (Lavandula), które do uzyskania charakterystycznego orzeźwiającego aromatu potrzebują wielu godzin słońca.

Sprawdź, jak dbać o lawendę w doniczce na balkonie i w domu.

kwiaty doniczkowe na taras lawenda
Lawenda

Werbena i pokrzywka brazylijska

W silnym słońcu znakomicie czuje się werbena (Verbena) oraz koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), czyli pokrzywka brazylijska, ceniona za ozdobne liście tworzące prawdziwą feerię barw. Te idealne kwiaty na balkon południowy przybierają kolor bordowy, fioletowy, pomarańczowy, żółty, zielony i różowy.

Aksamitka

Jeśli szukasz niewysokich kwiatów do donic na taras, idealnym rozwiązaniem będą aksamitki (Tagetes). Najpiękniej prezentuje się aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) o dużych, żółtych lub pomarańczowych kwiatach. Ceniona jest także aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) – jej odmiany posiadają kwiaty jednolicie żółte i pomarańczowe, ale także ozdobione karminowymi lub brązowymi przebarwieniami.

Dalia

Wspaniałą rośliną do hodowli doniczkowej na nasłonecznionych tarasach jest także dalia (Dahlia). Zakwita dużymi kwiatami o gęstych płatkach, a występuje w bardzo wielu kolorach i rozmiarach. Osobom, którym potrzebne są raczej niewymagające kwiaty na balkon lub taras, polecamy bajecznie kolorową nemezję powabną (Nemezis strumosa) albo wysoki i pachnący wanilią heliotrop (Heliotropium).

Kwiaty na taras pnące się do słońca

Kwiaty do donic na taras to także pnącza. Wiele z nich bardzo lubi ciepło i światło, będą więc idealne jako kwiaty na taras południowy i zachodni. Z jednej strony są wspaniałą ozdobą, z drugiej zaś zapewniają cień i osłaniają przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów. Jakie kwiaty na taras słoneczny będą dobrym wyborem?

Męczennica (Passiflora)

Bardzo ciekawym pnączem na taras jest męczennica (Passiflora) o kwiatach przypominających kształtem gwiazdy. Występują one w kolorze różowym, błękitnym lub fioletowym, a w środku posiadają wydatne, intensywnie żółte pręciki. Passiflora bardzo bujnie się rozrasta, choć więc jej kwiaty kwitną krótko, roślina tworzy na tarasie gęstą, zieloną kurtynę.

kwiaty na taras pnace meczennica
Męczennica (Passiflora)

Rodochiton

Jeszcze większe wrażenie robi rodochiton (Rhodochiton atrosanguineus). Te idealne kwiaty na taras od południa tworzą kiście fioletowych dzwonków, z których wychylają się ciemniejsze kielichy.

Groszek pachnący

Kultową rośliną pnącą na taras jest groszek pachnący (Lathyrus odoratus) zakwitający falbaniastymi, pachnącymi kwiatami w wielu kolorach.

Nasturcja

Drugą szalenie popularną i bardzo często spotykaną na słonecznym tarasie rośliną jest nasturcja (Tropaeolum Majus). To gatunek o charakterystycznych czerwonych lub pomarańczowych kwiatach oraz wiotkich jasnozielonych listkach.

Powojnik tangucki

Często spotykanym w Polsce pnączem jest także mrozoodporny powojnik tangucki (Clematis tangutica). To bardzo wytrzymałe kwiaty na balkon i taras. Po przekwitnięciu ich kwiatostany zmieniają się w puszyste, białe owoce utrzymujące się na pędach aż do zimy.

Tunbergia oskrzydlona

Nieco mniej znanym, lecz bardzo dekoracyjnym pnączem na taras jest tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) zakwitająca intensywnie pomarańczowymi kwiatami z ciemnym środkiem.

Wybierz donice na taras z wyprzedaży >>

Kobea pnąca

Fioletowe kwiaty na taras posiada nie tylko męczennica, ale i kobea pnąca (Cobea scandens), jednak jej dzwonki są większe i ozdobione żółtymi pręcikami.

Milin amerykański

Wśród kwitnących pnączy na taras warto także wymienić milin amerykański (Campsis radicans) tworzący gęste, falujące kaskady czerwonopomarańczowych kwiatów.

Krzewy na słoneczny balkon i taras

Hortensja ogrodowa

Wśród krzewów kwitnących na taras zawsze na czasie są hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) z wielkimi, kulistymi kwiatostanami występującymi w bardzo wielu kolorach. Hortensja ogrodowa lubi słońce, ale aby uniknąć poparzenia liści, nie wystawiaj jej na długotrwałe nasłonecznienie. Ciepłe miejsca lubi też krzewuszka cudowna (Weigela florida), zachwycająca kaskadami pastelowych kwiatów i miodowym zapachem.

kwiaty na taras w sloncu
Wybierz produkty na taras w atrakcyjnych cenach >>

Trzmielina

Na słonecznych lub lekko zacienionych tarasach możesz ustawiać donice z zielono-białą lub złocistą trzmieliną Fortune'a (Euonymus fortunei) albo trzmieliną oskrzydloną (Euonymus alatus) o koralowych liściach.

Berberys Thunberga

Intensywnie kolorowymi listkami może też się pochwalić berberys Thunberga (Berberis), który w słońcu zyskuje wspaniałe wybarwienie.

Iglaki

Jako rośliny na taras południowy i zachodni doskonale sprawdzają się też iglaki, np. tuja (Thuja), jałowiec (Juniperus) czy cyprysik japoński (Chamaecyparis obtusa).

Drzewka na taras słoneczny

Na rozległych, słonecznych tarasach bez problemu możesz również ustawić drzewka w donicach. Mogą to być zwyczajne drzewa o miniaturowej formie lub szczepione na pniu krzewy.

Drzewka o kulistych koronach na słoneczny taras

Szczególnie pięknie prezentują się rośliny o koronach formowanych kuliście, np. miniaturowy lilak Meyera (Syringa meyeri) czy spektakularnie kwitnąca psianka Rantonettiego (Solanum rantonnetii), nie bez przyczyny nazywana szafirową burzą. Drzewka na taras o kulistych koronach to także wiśnia osobliwa Umbraculifera (Prunus × eminens) i surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides).

drzewka na taras
Znajdź produkty potrzebne do uprawy roślin na tarasie >>

Drzewka owocowe w donicach na taras w słońcu

Taras możesz też ozdabiać miniaturowymi drzewkami owocowymi. Mogą one spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także dostarczać Ci świeżych owoców. W donicach możliwe jest hodowanie niemal wszystkich drzewek owocowych – jabłoni, grusz, śliw, wiśni, czereśni, moreli, brzoskwini czy nektarynek. Dzięki szczepieniu na specjalnych podkładkach, drzewka te cechują się karłowatą sylwetką i obfitym owocowaniem.

Sprawdź, jak i kiedy przycinać drzewka owocowe.

Drzewka o ozdobnych liściach na nasłoneczniony taras

Z drzew o ozdobnych liściach warto wspomnieć o coraz bardziej popularnej w naszym kraju wierzbie japońskiej (Catalpa bignonioides), zwłaszcza jej różowej odmianie Hakuro-nishiki. Bardzo elegancki efekt tworzą drzewa o pokroju płaczącym, np. morwa biała (Morus alba), żółto kwitnąca karagana syberyjska (Caragana arborescens) czy rodzima brzoza brodawkowata (Betula pendula).

Kwiaty na taras zacieniony

TOP 10 kwiatów na taras północny i wschodni

Niezapominajka

Jeśli poszukujesz niewielkich kwiatów na taras do niskich skrzynek lub do uzupełnienia kwiatowej kompozycji, wybierz niezapominajki (Myosotis). Te drobne i urocze niebieskie kwiaty mogą tworzyć gęste dywany – w cieniu najlepiej krzewi się i kwitnie niezapominajka leśna.

kwiaty na taras w cieniu
Niezapominajki, źródło: NataliaVo / Shutterstock

Niecierpek

Małe kwiaty do donic na taras to także niecierpki – nowogwinejski (Impatiens hawkeri) i Waleriana (Impatiens walleriana). Warto zaznaczyć, że są to kwiaty długo kwitnące, które zdobią doniczki aż do jesieni.

Barwinek

Niewielką, płożącą rośliną na taras w cieniu jest także barwinek pospolity (Vinca minor) o białych, różowych lub fioletowych kwiatach.

Begonia

Popularną rośliną doniczkową na taras w cieniu jest również begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida), zakwitająca kwiatami o mięsistych płatkach, występujących w bardzo wielu kolorach i kształtach.

Stokrotka i pierwiosnek

Kwiaty doniczkowe cieniolubne, które warto posadzić także na tarasie od północy lub wschodu, to również swojska stokrotka (Bellis perennis) czy jaskrawo wybarwiony pierwiosnek (Primula).

Żurawka

Zdecydowanie warta uwagi jest także żurawka (Heuchera) o sercowatych, pofalowanych, barwnych liściach, zakwitająca dzwonkowatymi kwiatami osadzonymi na smukłych łodygach.

Fuksja

Na tarasie północnym i wschodnim bardzo dobrze rośnie fuksja (Fuchsia). To prawdziwa piękność wśród kwiatów doniczkowych na taras – roślina o niezwykłych podwójnych kwiatach, polecana szczególnie do doniczek wiszących.

kwiaty na taras polnocny
Fuksja, źródło: Shutterstock

Bluszczyk kurdybanek

Jeśli szukasz roślin na taras, które także po przekwitnięciu zachowają ozdobny charakter, możesz posadzić gatunki kwiatów o dekoracyjnych liściach. Dużą popularnością cieszy się bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) tworzący bardzo długie pędy porośnięte okrągłymi listkami.

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) kwitnie na niebiesko, biało lub różowo, a jej liście przybierają odcienie zieleni, czerwieni, brązu i różu. Mogą być także nakrapiane na kremowo lub biało.

Pnące kwiaty doniczkowe na taras zacieniony

Wśród kwiatów na taras zacieniony znajdą się także gatunki pnączy, które lepiej czują się w rozproszonym świetle lub w półcieniu. Bez obaw możesz je więc posadzić na tarasie zlokalizowanym od strony wschodniej albo północnej.

Bluszcz pospolity

Popularne kwiaty na taras do cienia to m.in. bluszcz pospolity (Hedera helix), ceniony za swoją długowieczność i mrozoodporność. To bardzo wytrzymałe rośliny na balkon i taras.

kwiaty na taras pnace bluszcz
Bluszcz pospolity, źródło: IrZaza / Shutterstock

Winobluszcz pięciolistkowy

Drugą równie popularną rośliną jest winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), czyli dzikie wino. Oprócz szybkiego i bujnego wzrostu, jego zaletą są malowniczo przebarwiające się liście, jesienią zyskujące odcień czerwieni.

Hortensja pnąca

Na cienistych tarasach wspaniale rozrasta się mrozoodporna hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris), której kwiatostany są zielonkawe, zaś liście późną jesienią przybierają złocisty kolor.

Wiciokrzew

Jeśli chodzi o cieniolubne pnącza kwitnące, polecamy także wiciokrzew (Lonicera). Najczęściej spotykane odmiany to wiciokrzew Tellmana o żółtych kwiatach i wiciokrzew pomorski wydający dwukolorowe, pachnące kwiatostany.

rosliny pnace na taras
Wiciokrzew

Akebia

Warto także zwrócić uwagę na bardzo łatwą w uprawie i wydającą fioletowe kwiaty akebię (Akebia quinata).

Powojnik alpejski

Na tarasie w półcieniu dobrze radzi sobie także powojnik alpejski (Clematis alpina), czyli gościec.

Krzewy na taras w cieniu

Krzewy ozdobne na tarasie możesz wykorzystać do stworzenia osłony zabezpieczającej przed wiatrem lub odgradzającej od sąsiadów. Na szczególnie cienistych tarasach ustaw cisy (Taxus). Zarówno na tarasach słonecznych, jak i zacienionych możesz hodować zimozielony bukszpan (Buxus), który dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia powietrza i wspaniale kwitnącą azalię (Rhododendron).

Jak zrobić donicę z kołatką? Dowiedz się >>

Jakie kwiaty doniczkowe na taras wybierzesz? W zależności od swoich potrzeb i stopnia naświetlenia tarasu możesz się zdecydować na niewielkie kwiaty odpowiednie do obsadzania małych skrzynek albo na bujne krzewy i smukłe drzewka. Zapewniamy, że warto poświęcić trochę czasu i zaaranżować taras w kwiatach, który uprzyjemni Ci wiosenny i letni wypoczynek.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze

Zobacz więcej produktów