Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Olejowanie tarasu – instrukcja olejowania tarasu krok po kroku

Taras z naturalnego drewna może dobrze wyglądać przez długie lata, wymaga jednak skutecznej oraz regularnej konserwacji. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie desek przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym czy też wnikaniem brudu w pory drewna jest olejowanie. Kiedy olejować deski tarasowe? Jaki olej do tarasu wybrać? Jakie czynności wykonać? Przedstawiamy instrukcję olejowania tarasu krok po kroku.

Kiedy olejować deski tarasowe?

Olejowaniu należy poddać zaraz po ułożeniu tzw. surowe, niezabezpieczane deski tarasowe z naturalnego drewna sosnowego, modrzewiowego czy egzotycznego. Dzięki temu drewno od razu chronione będzie przed czynnikami zewnętrznymi, a więc wodą, promieniami UV, kurzem, pleśnią itp.

Kiedy olejować deski tarasowe, które wcześniej były olejowane? Częstotliwość olejowania tarasu uzależniona jest od kilku czynników – tego, w jakim stopniu deski podłogowe są eksploatowane, czy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i deszczu (taras bez zadaszenia), jakiej jakości oleju użyto poprzednim razem i czy olejowanie było przeprowadzone zgodnie ze sztuką. Producenci zarówno desek tarasowych, jak i olejów do drewna zalecają wykonanie ponownego olejowania tarasu wtedy, gdy deski wyglądają na „wytarte z oleju”, a więc są zszarzałe, mają nierównomierny kolor.

VIDARON

OLEJ DO DREWNA


Jak często olejować taras i przy jakiej pogodzie?

Czy olejowanie tarasu po zimie to coroczny obowiązek, aby zachować dobry wygląd drewna? Przeważnie pielęgnacyjne olejowanie wykonuje się raz w roku – po sezonie zimowym, a więc wiosną. Możliwe jest także olejowanie powtórne jesienią, aby zabezpieczyć drewno tarasowe przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Wiosenne olejowanie tarasu najlepiej przeprowadzić, gdy pogoda będzie stabilna.

Jaka temperatura przy olejowaniu tarasu będzie optymalna? Aby olejowanie było skuteczne ciepłota powietrza nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza (niektóre produkty można stosować do minimum 5 stopni Celsjusza). Olejowanie tarasu a deszcz – czy opady przeszkadzają w nakładaniu oleju? Olejowanie najlepiej wykonać w bezdeszczową pogodę – drewno przed i po olejowaniu musi być przez kilka dni suche.

Jaki olej do tarasu wybrać?

Wybór olejów do desek tarasowych jest naprawdę duży – w ofertach sklepów znaleźć można oleje do drewna twardego (na przykład olej do tarasu z drewna egzotycznego) czy oleje do drewna iglastego (na przykład olej do tarasu sosnowego, olej do tarasu z modrzewia).

Jaki olej do olejowania tarasu wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego wykonana jest nasza podłoga tarasowa. Drewno egzotyczne odznacza się większą zawartością żywic i jest twarde samo w sobie, drewno iglaste natomiast jest miękkie i wymaga dodatkowego utwardzenia. Bardzo ważne jest również, aby stosować oleje do drewna na zewnątrz – wzbogacane są one w samoutwardzające się żywice. Olej do drewna Vidaron zawiera szlachetny wosk Carnauba, który wnika w strukturę drewna, równocześnie wzmacniając ją i odżywiając. Dodatkowo taka powłoka zabezpiecza powierzchnie drewniane przed rozwojem pleśni i glonów, a także sprawia, że stają się one odporne na wodę, ścieranie i promieniowanie UV. Jest to szczególnie ważne w przypadku drewna iglastego.

Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję producenta oleju do tarasu – tam znajdziemy szczegółowe informacje. Więcej o wyborze najlepszego oleju do drewna można przeczytać w artykule „Olej do drewna – jaki preparat do olejowania drewna wybrać”.

Jakie narzędzia do olejowania przygotować?

Przed przystąpieniem do czyszczenia drewna przed olejowaniem i samego nakładania oleju należy przygotować narzędzia niezbędne do przeprowadzenia całego procesu. Do mycia tarasu olejowanego, który ma być powtórnie zabezpieczony olejem warto zastosować myjkę ciśnieniową oraz płyn do czyszczenia drewna tarasowego lub szare mydło do drewna w płynie. Jeżeli nie mamy sprzętu do mycia ciśnieniowego, przydatne będą szczotka do podłogi na długim kiju oraz wiadro z wodą. Do nakładania oleju najlepiej wykorzystać szeroki, płaski pędzel, a do zbierania nadmiaru oleju oraz wycierania do sucha i polerowania miękką tkaninę, na przykład bawełnianą.

Olejowanie tarasu drewnianego krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie drewna do olejowania

Drewno tarasowe, które ma być poddane pierwszemu bądź kolejnemu olejowaniu, należy odpowiednio przygotować. Powinno ono być pozbawione nie tylko zanieczyszczeń, ale też resztek poprzednich powłok czy zgrubień, drzazg i nierówności poprodukcyjnych. Deski tarasowe, które wcześniej pokryte były lakierem czy lazurą do drewna, powinno się przeszlifować papierem ściernym, aby odsłonić surowe drewno. Podobnie ze świeżo położonymi deskami (zwłaszcza z drewna iglastego) – oczywiście o ile jest to konieczne a więc odznaczają się niezbyt gładką powierzchnią.

Krok 2. Czyszczenie desek tarasowych przed olejowaniem

Bardzo ważnym etapem przed przystąpieniem do olejowania tarasu jest dokładne wyczyszczenie desek. Taras drewniany powinno się umyć i dokładnie wysuszyć.

Jak myć deski tarasowe przed olejowaniem? Czynność tę można przeprowadzić na dwa sposoby – korzystając z myjki ciśnieniowej lub ręcznie z pomocą szczotki do podłogi. Bardzo ważne jest, aby usunąć zabrudzenia, kurz, zaschnięte rośliny itp. ze wszystkich miejsc – również z trudno dostępnych zakamarków i szczelin.

Do mycia desek tarasowych przed olejowaniem można użyć samej wody (zwłaszcza w przypadku myjki ciśnieniowej) lub wody z dodatkiem szarego mydła do drewna. Gdy zabrudzenia są trudne do usunięcia, warto sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące do silnie zabrudzonych powierzchni drewnianych. Mycie tarasu przed olejowaniem najlepiej przeprowadzić rano lub do południa i odczekać z olejowaniem co najmniej 12 godzin (optymalnie 24 godziny), a więc do wyschnięcia drewna.

Krok 3. Impregnowanie drewna przed olejowaniem

Krok ten przeznaczony jest przede wszystkim dla właścicieli tarasów z drewna rodzimego, a więc tarasów z drewna iglastego takiego jak modrzew czy sosna. Po wyczyszczeniu i osuszeniu drewna konieczne może okazać się jego dodatkowe zaimpregnowanie. Impregnaty do drewna zapobiegają szarzeniu drewna pod wpływem promieniowania słonecznego, ale przede wszystkim rozwojowi pleśni i glonów w porach drewna. Informacji na temat sposobu przeprowadzania impregnacji należy szukać na etykiecie produktu.

IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY

IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY

IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY POWŁOKOTWÓRCZY

IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY POWŁOKOTWÓRCZY

Krok 4. Olejowanie desek tarasowych

Gdy drewno na tarasie jest wyczyszczone i suche (opcjonalnie również zaimpregnowane), można przystąpić do olejowania. Najlepiej olejować przesuwając się stopniowo od jednego krańca tarasu do drugiego, na przykład od drzwi tarasowych do zejścia na trawnik (jeżeli mamy dostęp do innych drzwi wejściowych do domu) lub od strony trawnika do drzwi tarasowych. Dlaczego? Bezpośrednio po olejowaniu nie powinno się deptać ani przykrywać niczym drewna. Jak olejować deski tarasowe? Preparat można nakładać na drewno za pomocą pędzla lub miękkiej tkaniny. Olej należy rozprowadzać wzdłuż usłojenia desek, nakładając wystarczającą ilość preparatu, a więc taką, aby zdołała zostać wchłonięta do porów drewna.

Krok 5. Wycieranie i polerowanie drewna tarasowego

Nadmiar oleju z desek tarasowych należy zetrzeć po kilku czy kilkunastu minutach (zależnie od zaleceń producenta z karty technicznej produktu) suchą szmatką, wycierając powierzchnię drewna do sucha. Ile warstw przy olejowaniu tarasu należy nanieść? Informacji na ten temat należy szukać u procenta zarówno oleju do drewna tarasowego, jak i desek tarasowych. Przeważnie przy olejowaniu tarasu wiosną czy jesienią nakłada się dwie warstwy oleju.

Krok 6. Schnięcie olejowanego tarasu

Po zaolejowaniu drewna tarasowego należy odczekać około 48 godzin, zanim zacznie się z niego korzystać. W ciągu dwóch dni od zakończenia olejowania nie powinno się także na zaolejowanej powierzchni ustawiać mebli tarasowych oraz rozścielać dywanów. W tym czasie olej wyschnie i stwardnieje (jeżeli zawierał żywice), a jego kolor się utrwali. W sytuacji, gdy zbyt wcześnie zakryje się świeżo olejowane drewno meblami, w ich miejscu kolor drewna może znacznie różnić się od reszty podłogi tarasowej.

Szukasz informacji o wiosennym olejowaniu tarasu? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące olejowania drewna tarasowego. Z naszym przewodnikiem krok po kroku przekonaj się, że samodzielne olejowanie drewna tarsowego nie jest tak skomplikowane i czasochłonne, jak się wydaje.


Artykuł powstał we współpracy z marką Vidaron.


Inne artykuły w tej kategorii