Basen w ogrodzie. Przegląd inspiracji

Skomunikowanie basenu z bryłą budynku, odpowiednie skomponowanie niecki z otoczeniem, zaplanowana aranżacja ogrodu i posesji – to kluczowe punkty projektowania przydomowego basenu.

Gdy upały dają się we znaki, popołudnia najchętniej spędzalibyśmy z zimną lemoniadą w ręku. A dodatkowo: na osłoniętym od słońca tarasie, hamaku lub (o tak!) w przydomowym basenie. Dzięki własnemu basenowi stworzymy wygodne miejsce do odpoczywania, kącik do spotkań ze znajomymi czy przeznaczony do celów rekreacyjnych. Sprawdźmy, co w temacie basenów mają nam do powiedzenia projektanci.

Przy eleganckim budynku sprawdzi się basen o nowoczesnej, oszczędnej formie.
Przy eleganckim budynku sprawdzi się basen o nowoczesnej, oszczędnej formie.

Mały, duży czy całkiem „mini”?

Głównymi czynnikami, które bierzemy pod uwagę podczas projektowania basenu są: bryła budynku oraz wielkość posesji, czyli jednym słowem dostępnej przestrzeni. „Usytuowanie i kształt basenu powinny pasować do bryły i korespondować ze stylem domu, np. estetyką nowoczesną lub śródziemnomorską” – podpowiada Małgorzata Simla, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Jeśli wybraliśmy raczej niewielki domek parterowy, nie budujmy ogromnego basenu, całość wyglądałaby bowiem dość karykaturalnie. Przy większej bryle sprawdzi się z kolei nawet średnich rozmiarów basen. Jeśli jednak pozwalają nam na to rozmiary działki, także tu możemy sobie pozwolić na więcej.

Czasami zaś miejsca jak na lekarstwo. Na szczęście nawet wtedy marzeń o własnym basenie nie musimy odkładać na półkę. Wystarczy sięgnąć po basen w wersji „mini”, czyli tzw. jacuzzi. „Minibasen spa to urządzenie, które można zainstalować zarówno w pomieszczeniu, jak i w ogrodzie bądź na tarasie. Minibasen z podgrzewaną wodą, hydromasażem, aromaterapią i kolorowymi światłami sprawdzi się nie tylko w przypadku rodzin z dziećmi, ale też dla singli – takie rozwiązanie to świetny pomysł na imprezę z przyjaciółmi” – twierdzi Tomasz Woźniak z firmy Meadow Group Polska. Doskonałym rozwiązaniem są także baseny z przeciwprądami, czyli silnym strumieniem wody umożliwiającym intensywny trening pływacki nawet w niewielkiej niecce.

Pięknie i zielono

Na lokalizację niecki wybieramy miejsce ciche, oddalone od ulicy, a także – jeśli to możliwe - od posesji sąsiadów. Dobrym pomysłem jest otoczenie basenu roślinnością, drzewami lub krzewami, tak aby zapewnić sobie maksimum intymności. Pamiętajmy o tym, aby wybierać rośliny zimnolubne, takie, które nie tracą liści, dzięki czemu unikniemy kłopotliwego czyszczenia basenu. „Świetnie sprawdzą się cyprysy, jałowce oraz iglaki” – wylicza ekspert Pracowni ARCHIPELAG.

Nastrojowe światło, wygodne fotele

Dodatkowo warto zadbać o aranżację otoczenia basenu, aby stworzyć tu prawdziwą strefę relaksu. Za kreowanie nastroju odpowiadać będzie odpowiednie oświetlenie, dające lekką poświatę lampy, lampiony bądź nawet biokominek. Dzięki nim będziemy mogli użytkować strefę z basenem także po zmroku – w całkiem romantycznej, urokliwej atmosferze. Warto zadbać również o oświetlenie samej niecki, czyli np. lampy halogenowe zamontowane pod lustrem wody.

„Ważne jest również miejsce do wypoczynku po kąpieli, czyli np. wygodne kanapy, fotele bądź leżaki, a także stolik oraz miejsce, gdzie można trzymać napoje i przekąski” – mówi Tomasz Woźniak z firmy Meadow Group Polska.

Kluczowy jest rodzaj wykorzystanych w otoczeniu basenu materiałów. Oczywiście, stawiamy na materiały odporne na długotrwałe oddziaływanie wody i wilgoci. Sprawdzi się tu m.in. drewno (odpowiednio zabezpieczone) lub płyty drewnopodobne, kamień, płytki ceramiczne bądź tradycyjna kostka. Niezależnie do rodzaju wybranej powierzchni należy zwrócić uwagę na jej antypoślizgowość. „Podłoże przy samym basenie, jeśli nie będzie to trawa, powinno być wykonane z materiałów, które nie będą miały śliskiej struktury – po zachlapaniu wodą mogłaby ona stanowić zagrożenie dla korzystających z basenu” – podkreśla Tomasz Woźniak.

ZOBACZ -> Meble ogrodowe !

Projektanci dostarczają nam zatem setek inspiracji. Dodatkowo podsuwają pytania, na które powinniśmy odpowiedzieć zanim zabierzemy się za konsultowanie swoich pomysłów z pracownią architektoniczną. Jednym z nich jest: odkryte czy może z systemem dachowym? „Odkryte niecki funkcjonują tylko w lecie, więc jeśli myślimy o basenie całorocznym, możliwość przykrycia należy przemyśleć na etapie projektowania, ponieważ nie do każdej formy można dobrać odpowiednią osłonę” – mówi architekt Pracowni ARCHIPELAG.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów