MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Basen w ogrodzie – jak zbudować basen w ogrodzie i ile to kosztuje?

Basen w ogrodzie – któż z nas o nim nie marzy? A gdyby tak od początku do końca zająć się budową basenu w ogrodzie i sprawić, że marzenie stanie się rzeczywistością? Pomyśl tylko – gorący letni dzień, a Ty nie opuszczając nawet swojego ogródka, możesz zanurzyć się w rozkosznie chłodnej, dającej ukojenie wodzie. Brzmi dobrze, prawda? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zbudować basen w ogrodzie i ile to kosztuje. Zapraszamy!

Basen w ogrodzie – od czego zacząć budowę?

O czym powinieneś pamiętać, zanim rozpoczniesz realizację swojego domowego basenu i spa? Najlepiej wystartować z budową basenu ogrodowego na etapie budowy domu – unikniesz wtedy konieczności rujnowania już zagospodarowanego ogródka. Zanim zrobisz projekt basenu ogrodowego, dokładnie zastanów się, gdzie chcesz umieścić zbiornik. Wybierz miejsce w pełni nasłonecznione – w upalne dni słońce będzie nagrzewać wodę, dzięki czemu zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

Zanim zaczniesz budowę basenu wkopanego w ogrodzie, podejmij wszystkie najważniejsze decyzje, by później uniknąć niespodzianek. Zastanów się, jak duży ma być zbiornik, z czego będzie wykonany, czy chcesz basen okrągły, czy może prostokątny, czy woda ma być podgrzewana, czy nie będzie to konieczne. Zastanów się również, jaki system filtracji chcesz zastosować i jakich dodatkowych akcesoriów będziesz potrzebował.

Bestway Easy Set Basen OctoPool, 274x76 cm

Bestway Easy Set Basen OctoPool, 274x76 cm

333 zł

Basen w ogrodzie – gdzie go zbudować?

Jakie miejsce na basen w ogrodzie będzie najlepsze? Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej postawić basen w ogrodzie, po pierwsze wybierz miejsce w pełni nasłonecznione – basen w zacienionym miejscu będzie wymagał dodatkowego systemu ogrzewania. Dobrze również, jeśli miejsce pod basen w ogrodzie będzie usytuowane z dala od drzew i krzewów – liście i pyłki z nich opadające mogłyby mocno brudzić wodę, a czyszczenie basenu byłoby uciążliwe.

Niezależnie od tego, czy planujesz basen wkopany, czy może basen stelażowy w ogrodzie, dobrze jest umieścić go możliwie blisko źródła bieżącej wody – w takiej odległości, by bez problemu móc doprowadzić wodę przy pomocy wężyków. Basen rozporowy w ogrodzie co prawda jest mobilny, ale napełnionego wodą z pewnością nie uda Ci się przetransportować w docelowe miejsce.

Basen ogrodowy stalowy Gre FIDJI 500cm x 300cm x 120cm

Basen ogrodowy stalowy Gre FIDJI 500cm x 300cm x 120cm

8499 zł 8900 zł
DUŻY BASEN DLA CAŁEJ RODZINY - 450x90

DUŻY BASEN DLA CAŁEJ RODZINY - 450x90

1499 zł
Basen BESTWAY Fast Set 57372 457 x 107 cm

Basen BESTWAY Fast Set 57372 457 x 107 cm

1541 zł
INTEX Basen Easy Set, 244x61 cm, PVC

INTEX Basen Easy Set, 244x61 cm, PVC

239 zł

Budowa basenu w ogrodzie krok po kroku

Jak zrobić basen w ogrodzie? Jeśli planujesz budowę basenu murowanego, będziesz musiał trzymać się kilku podstawowych i bardzo istotnych kroków, dzięki którym Twój basen będzie trwały, estetyczny i pasujący do Twojego ogrodu. W takim razie jak zbudować basen w ogrodzie metodą zrób to sam? Realizacja niemal każdego basenu opiera się na czterech podstawowych etapach.

Krok 1. Stwórz wykopy basenu w ogrodzie

Wykopy to pierwszy i zarazem najmniej kosztowny etap budowy. Zanim przystąpisz do prac ziemnych, musisz oczywiście wiedzieć, jaki ma być kształt i rozmiar basenu oraz w którym dokładnie miejscu będzie umiejscowiony. Jeśli teren jest podmokły, przygotuj dodatkowe miejsce pod basenem na drenaż.

Krok 2. Wykonaj konstrukcję niecki basenu w ogrodzie

Budowa niecki to kosztowny etap, który można wykonać na kilka sposobów. Niecka może być wykonana z betonu lub żelbetonu, stali nierdzewnej, materiałów syntetycznych lub drewna. Najwięcej możliwości, jeśli chodzi o rozmiar czy kształt, daje niecka betonowa, która zwykle wykonywana jest ze specjalnych bloczków. Pamiętaj, że konstruując nieckę, musisz przewidzieć i zostawić miejsca na wszystkie instalacje wodne.

Krok 3. Podłącz instalacje do basenu w ogrodzie

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest podłączenie instalacji doprowadzających wodę oraz, jeśli takie są konieczne, ogrzewających. Jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu tego typu prac, najlepiej będzie, jeśli ten etap przekażesz w ręce hydraulika.

Krok 4. Wykończ i zabezpiecz basen w ogrodzie

Ostatni etap to wykończenie niecki basenu. Dno betonowych basenów wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu zbiornika, szczególnie jeśli z ogrodu korzystają również dzieci. Jak ogrodzić basen w ogrodzie? Najbezpieczniej będzie ogrodzić basen i teren wokół niego siatką z zamykaną na klucz bramką.

A jak zabrać się za montaż basenu rozporowego? Tutaj sytuacja jest dużo prostsza. Wystarczy rozłożyć basen, napełnić go wodą i wybrać odpowiedni system filtracji. Warto również zadbać o odpowiednie podłoże pod basen w ogrodzie. Na czym postawić basen ogrodowy? Możesz kupić uniwersalną matę pod basen, postawić go na kostce brukowej lub po prostu na trawie.

Bestway Nadmuchiwany basen Fast Set, okrągły, 244 x 66 cm, 57265

Bestway Nadmuchiwany basen Fast Set, okrągły, 244 x 66 cm, 57265

216 zł
Bestway Dmuchany basen, 305 x 183 x 56 cm

Bestway Dmuchany basen, 305 x 183 x 56 cm

197 zł
Bestway Basen Fast Set z zestawem akcesoriów, 305 x 76 cm 57270

Bestway Basen Fast Set z zestawem akcesoriów, 305 x 76 cm 57270

449 zł
Bestway Basen rodzinny Big Lagoon, 262x157x46 cm

Bestway Basen rodzinny Big Lagoon, 262x157x46 cm

177 zł

Basen w ogrodzie – koszt budowy basenu ogrodowego

Ile kosztuje budowa basenu w ogrodzie? Cena uzależniona jest od wielu czynników. Duże znaczenie ma kształt niecki – tańsza będzie standardowa prostokątna forma, a nieco więcej będzie kosztował nietypowy basen nieregularny. Dużo zależy również od materiału, z jakiego wykonany będzie Twój basen. Najdroższe są baseny betonowe. Jeśli planujesz budowę takiego basenu w ogrodzie, koszty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tańszą alternatywą będzie niecka z tworzywa sztucznego – taki basen możesz stworzyć już za kilkanaście tysięcy.

Jeśli szukasz pomysłu na tani basen w ogrodzie, postaw na basen rozporowy. Dobrej jakości produkt kupisz już za kilkaset złotych.

Basen w ogrodzie – aranżacje i pomysły

Szukasz pomysłu na basen w ogrodzie? Aranżacje znalezione w sieci mogą być wspaniałą inspiracją. Zebraliśmy dla Ciebie kilka popularnych, praktycznych i jednocześnie pięknych sposobów na zaaranżowanie ogrodu z basenem.

  • Basen w ogrodzie zimowym. Jeśli chcesz cieszyć się swoim basenem nie tylko latem, a przez cały rok, możesz stworzyć basen w ogrzewanym ogrodzie zimowym. Taka aranżacja sprawi, że w środku zimy będziesz mógł poczuć się jak na tropikalnej wyspie.
  • Mały basen w ogrodzie. Dysponujesz niewielką przestrzenią? Nie jesteś skazany na mały basenik na stelażu! Do wspaniałego wypoczynku wystarczy naprawdę mały basen – nawet taki o powierzchni niewiele większej niż 4 czy 5 m². Wystarczy odpowiednia aranżacja wokół zbiornika współgrająca z ogrodem i tarasem, by stworzyć stylowy, piękny i praktyczny basen w małym ogrodzie.
  • Kryty basen w ogrodzie. W naszej strefie klimatycznej z pogodą bywa różnie, dlatego kryty basen to świetna opcja, która ułatwi utrzymanie wody w czystości oraz umożliwi kąpiel w podgrzewanej wodzie nawet w deszczowe dni.
  • Naturalny basen w ogrodzie. Naturalny basen zwany inaczej ekologicznym wygląda jak dzikie jeziorko. Stawy kąpielowe to zbiorniki z wodą pozbawioną chemii, oczyszczaną jedynie naturalnymi filtrami roślinnymi.
  • Jacuzzi i basen w ogrodzie. Jeśli sam basen Ci nie wystarcza, możesz pójść o krok dalej i zainstalować dodatkowo jacuzzi. Ciepła woda i bąbelki będą świetnym miejscem do relaksu nawet w chłodniejsze dni.

Czy budowa basenu w ogrodzie wymaga pozwolenia?

Jeśli chcesz uniknąć oskarżenia o samowolę budowlaną po stworzeniu swojego wymarzonego basenu w ogrodzie, musisz trzymać się przepisów.

Mówią one o tym, że jeśli planujesz budowę dużego basenu w ogrodzie, potrzebujesz pozwolenia na rozpoczęcie prac. Co oznacza duży basen w ogrodzie? Taki, który będzie miał powierzchnię większą niż 30 m². Wniosek o pozwolenie na basen w ogrodzie powinieneś złożyć w starostwie powiatowym.

Bestway Lay-Z-Spa Nadmuchiwany basen z hydromasażem Helsinki AirJet

Bestway Lay-Z-Spa Nadmuchiwany basen z hydromasażem Helsinki AirJet

5624 zł
INTEX Wanna z hydromasażem PureSpa Greywood DELUXE, 216 cm

INTEX Wanna z hydromasażem PureSpa Greywood DELUXE, 216 cm

4958 zł
Bestway Lay-Z-Spa Nadmuchiwane spa Hawaii AirJet

Bestway Lay-Z-Spa Nadmuchiwane spa Hawaii AirJet

4113 zł
Bestway Lay-Z-Spa Nadmuchiwane spa Hawaii HydroJet Pro

Bestway Lay-Z-Spa Nadmuchiwane spa Hawaii HydroJet Pro

6469 zł

Basen we własnym ogrodzie to wspaniała perspektywa i warto zawalczyć o to, by mieć możliwość zanurzenia się w przyjemnie chłodnej wodzie w upalne dni. Masz do wyboru wiele rozwiązań, które możesz dostosować do swojego budżetu i możliwości metrażowych. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii