Szukasz pomysłu na prezent? Dodatki i akcesoria w supercenach!💥
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Basen kanadyjski – co to jest? Sprawdź rodzaje, montaż i ceny basenów kanadyjskich

Baseny kanadyjskie są dość tanie, a przy tym praktyczne i estetyczne. Prosta, ale bardzo wytrzymała konstrukcja i spore możliwości dopasowania wyglądu do otoczenia sprawiają, że coraz częstszym wyborem do ogrodu jest właśnie basen kanadyjski. Montaż w ziemi (częściowy) również jest możliwy, co jeszcze bardziej zwiększa jego potencjał aranżacyjny. Czym dokładnie jest basen kanadyjski, ile kosztuje i jak go zamontować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Basen kanadyjski – co to jest?

Co to jest basen kanadyjski? Jego konstrukcja przypomina budowę basenu stelażowego, jednak jest między nimi kilka różnic. Po pierwsze, baseny ogrodowe kanadyjskie są montowane z gotowych arkuszy stalowej blachy. Ta z kolei jest zamocowana na specjalnych profilach. Rozłożenie, złożenie i przeniesienie takiego basenu jest więc dość szybkie i łatwe.

Stalowa blacha jest przeważnie falowana – taki zabieg zwiększa jej wytrzymałość i zapobiega odkształcaniu się jej z biegiem czasu, szczególnie pod wpływem uderzeń falującej wody. Zewnętrzna strona basenu kanadyjskiego może być pomalowana na różne sposoby, a nawet może imitować jakiś surowiec, np. drewno czy kamień. Dzięki temu basen kanadyjski to zwykle dodatkowo ozdoba ogrodu.

Choć stalowe arkusze osadzone na stelażach mogą wydawać się nietrwałym i niestabilnym rozwiązaniem, to jednak taki basen może służyć z powodzeniem nawet przez kilkanaście lat. Wszystko dzięki specjalnemu przygotowaniu blachy: jest ona przeważnie tłoczona na zimno, cynkowana, fosforyzowana, a także falowana na etapie produkcji. Każdy z tych zabiegów zwiększa wytrzymałość blachy.

Wnętrze basenu kanadyjskiego jest wyłożone folią PCV, którą należy co jakiś czas wymieniać. Jej montaż i demontaż nie wymaga rozbierania konstrukcji basenu.

Baseny kanadyjskie – jakie są ich rodzaje?

Baseny kanadyjskie można montować na dwa sposoby, w zależności od preferencji i aranżacji ogrodu. Do wyboru są:

 • baseny kanadyjskie wolnostojące – konstrukcję po prostu ustawia się na równej powierzchni, podobnie jak basen stelażowy. Jest na tyle ciężki, że nie przewróci się ani nie przesunie pod wpływem wiatru;
 • baseny kanadyjskie wkopane w ziemię – basen możesz również wkopać nieco w podłoże. W tym przypadku jednak musisz wybrać specjalny model przeznaczony do częściowego zakopania. Basen do wkopania ma prostą, a nie falowaną blachę, różni się także nieco konstrukcją.

Baseny kanadyjskie – jakie są ich wady i zalety?

Czy basen kanadyjski to dobry wybór? Opinie w tym temacie są różne, jednak przeważają te pozytywne. Wśród najważniejszych zalet użytkownicy wymieniają:

 • stosunkowo niską cenę – szczególnie w porównaniu z basenami stelażowymi;
 • łatwy i szybki montaż;
 • mobilność;
 • łatwy demontaż;
 • wysoką odporność na uszkodzenia;
 • estetyczny wygląd.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Wśród nich użytkownicy wymieniają najczęściej:

 • niewygodne schodki;
 • konieczność systematycznej wymiany wkładu foliowego;
 • ryzyko uszkodzenia blachy w przypadku zniszczenia wkładu foliowego.

Czy warto więc wybrać basen ogrodowy kanadyjski? Jeśli szukasz niedrogiego i prostego, a zarazem estetycznego rozwiązania, to basen kanadyjski będzie dobrym wyborem.

Basen kanadyjski – montaż w ziemi krok po kroku

Jak wkopać basen kanadyjski? To zadanie składa się z kilku kroków i nie jest trudne, jednak aby prace poszły szybciej, warto wykonać je w kilka osób. Przygotowanie podłoża pod basen kanadyjski to najistotniejsza część montażu.

Krok 1. Wybierz odpowiedni teren i oznacz go

Na montaż basenu kanadyjskiego warto wybrać takie miejsce, które nie będzie narażone na zalanie (np. w czasie gwałtownych opadów), a pod basenem nie będą przebiegać żadne podziemne instalacje. Basen nie może również znajdować się w pobliżu instalacji elektrycznej. Sąsiedztwo drzew i krzewów będzie wiązało się z szybkim zanieczyszczaniem wody. Ilość miejsca potrzebna na montaż basenu jest zawsze określona przez jego producenta. Odpowiedni obszar oznacz np. za pomocą desek lub obrysu na gruncie.

Krok 2. Wyrównaj teren pod basen kanadyjski

Podstawą bezpiecznego i komfortowego użytkowania basenu kanadyjskiego jest idealnie wypoziomowana, gładka powierzchnia. Jak wyrównać teren pod basen kanadyjski? Wyrównanie terenu powinno polegać na usuwaniu nadmiaru ziemi, a nie dosypywaniu jej. Wyznacz granice terenu, a następnie wyrównuj go, kontrolując przy tym za pomocą poziomicy, czy jest idealnie płaski.

Bardzo ważne jest również to, by podłoże było zbite i twarde. W przeciwnym wypadku może się zapadać pod wpływem ciężaru napełnionego basenu. Po wyrównaniu terenu podsyp go więc piaskiem, zwilż go, a następnie wyrównaj walcem.

Krok 3. Złóż basen kanadyjski i podłącz pompę

Instrukcja montażu basenu kanadyjskiego powinna być dostarczona przez producenta i znajdować się w opakowaniu. Przed przystąpieniem do montażu sprawdź, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie elementy. Następnie przejdź do montażu basenu kanadyjskiego zgodnie z instrukcją. Ostatnim etapem budowy basenu kanadyjskiego jest podłączenie pompy i pozostałych akcesoriów do basenów, a także napełnienie go wodą.

Gdzie umieścić basen kanadyjski w ogrodzie?

Basen kanadyjski pozwala na wiele aranżacji. W jakim miejscu najlepiej umieścić basen kanadyjski w ogrodzie? Powinno ono być osłonięte przed wiatrem, a jednocześnie nie być wyeksponowane na silne słońce przez większość dnia. Basen kanadyjski powinien znajdować się również w oddaleniu od drzew i krzewów, bo spadające liście i gałązki będą zaśmiecać wodę.

Do wyboru są różne kształty basenów:

 • basen kanadyjski okrągły;
 • basen kanadyjski owalny;
 • basen kanadyjski prostokątny.

Najczęściej spotykany jest basen okrągły, który też najlepiej pasuje do większości ogrodowych aranżacji.

Jak dbać o basen kanadyjski?

Utrzymanie w czystości basenu ogrodowego jest podstawą do tego, by korzystanie z niego było higieniczne i komfortowe. Regularnie wyciągaj z niego wszystkie zanieczyszczenia: liście, gałązki czy kamyki. Jak czyścić basen kanadyjski? Zasady są podobne, jak w przypadku innych rodzajów basenów ogrodowych. Oczyszczanie z zanieczyszczeń i glonów to podstawa. Jak często włączać pompę w basenie kanadyjskim? Wystarczy raz dziennie, na noc.

Jak zabezpieczyć basen kanadyjski na zimę?

Jak zadbać o basen kanadyjski zimą? Czy opróżniać basen kanadyjski na zimę? Przed nadejściem zimy spuść wodę z basenu, a także opróżnij z niej dokładnie węże, pompę i filtrację. Pompę i zawór z filtracji przechowaj w miejscu, w którym nie panują ujemne temperatury. Pamiętaj również o wypompowaniu wody poniżej dyszy wylotowej, a samą dyszę zabezpiecz korkiem. Musisz również wyczyścić skimmer i linię brzegową.

W wodzie pozostałej na dnie basenu rozpuść odpowiedni środek do zimowania. Na koniec basen zabezpiecz specjalną pokrywą basenową. Ważne jest to, w jaki sposób ją założysz. Plandeka powinna być rozciągnięta na brzegach i szczelnie je zakrywać, ale jej środek powinien leżeć na dnie basenu. Na środek plandeki nalej odrobinę wody (dociąży ją, dzięki czemu nie będzie jej podwiewał wiatr). Pokrywę na basen kanadyjski musisz dobrać idealnie do jego wymiaru, inaczej nie zda egzaminu.

Ile kosztują baseny kanadyjskie?

Jedną z zalet wymienianych przez użytkowników basenów kanadyjskich jest cena. Prosty, niewielki model kupisz już za nieco ponad 1000 zł. W zależności od modelu ceny mają rozpiętość od ok. 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Im większy basen z dodatkowymi funkcjami, tym wyższa cena. Baseny kanadyjskie mają średnicę między 300 a 550 cm. W najmniejszych basenach mieści się średnio 7500 l wody, w największych nawet ponad 20000 l.

Chcesz kupić basen kanadyjski w jeszcze niższej cenie? Wyprzedaż posezonowa to świetny pomysł na oszczędność.

Basen kanadyjski – czy warto się na niego zdecydować?

Rozważasz zakup basenu kanadyjskiego i zastanawiasz się, czy warto w niego zainwestować? To zdecydowanie tańsza alternatywa dla basenów stelażowych, jednak o podobnej funkcjonalności i komforcie użytkowania. W stosunkowo niskiej cenie zyskasz praktyczny basen dla całej rodziny, który przed zimą możesz poskładać, a nawet przenieść w inne miejsce w trakcie sezonu.

Basen kanadyjski znajduje wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na mobilność i niską cenę. Dodatkowym atutem jest to, że możesz go rozbudować o różne akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania.


Inne artykuły w tej kategorii

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?

Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?

Jaki odkurzacz do liści kupić? Wybieramy najlepszy odkurzacz do liści

Jaki odkurzacz do liści kupić? Wybieramy najlepszy odkurzacz do liści

Pomysły na tani ogród – jak urządzić ładny ogród tanim kosztem?

Pomysły na tani ogród – jak urządzić ładny ogród tanim kosztem?

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród do zimy?

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród do zimy?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.