Wygodne nowości, które odmienią Twój salon!✨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak dbać o basen ogrodowy? 6 zasad pielęgnacji basenu w ogrodzie

Jak dbać o basen ogrodowy? Kwestia pielęgnacji basenu ogrodowego często schodzi na drugi plan, gdy jesteśmy pochłonięci letnimi rozrywkami. Jednak przez całkowicie beztroskie podejście do korzystania z basenu pewnego dnia może Cię czekać niemiła niespodzianka. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, to basen jak najbardziej może ulec awarii. Aby tego uniknąć, wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach i… stosować je. Poznaj 6 najważniejszych zasad pielęgnacji basenu ogrodowego!

jak dbać o basen ogrodowy
Fot. DOMY w Stylu Projekty domów

1. Przygotuj odpowiednie podłoże pod basen ogrodowy

Basen ogrodowy przynosi mnóstwo radości - dużym i małym. W czasie upalnego dnia to idealny sposób na ochłodę i chwilę przyjemności. Trudno o przyjemniejszy sposób na ulgę niż pluskanie się w chłodnej wodzie. Wybór basenów jest ogromny, dlatego bez problemu znajdziesz coś dla siebie: począwszy od małych basenów dmuchanych dla dzieci, przez niewielkie baseny rozporowe, na sporych basenach na stelażu kończąc. Dlatego z łatwością znajdziesz basen odpowiedni dla Twoich potrzeb i dopasowany do wielkości ogrodu.

Niezależnie od tego, na jaki basen się zdecydujesz, najważniejszą kwestią pozostaje to, jak zadbać o basen w ogrodzie. Jeśli bowiem zignorujesz kilka istotnych zasad, przyjemność użytkowania z basenu bardzo szybko może zamienić się w udrękę, a nawet zagrażać życiu lub zdrowiu.

Pierwszą kwestią jest przygotowanie podłoża pod basen. Musi być równe i oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Uprzątnij więc wszystkie kamienie i gałązki. Wszelkie ostre lub twarde przedmioty, które znajdą się pod basenem, mogą uszkodzić jego podłoże. W przypadku basenów z miękkim dnem, jak rozporowe czy dmuchane, może nawet dojść do skaleczenia stopy, jeśli ostry przedmiot przebije dno.

Jakie podłoże sprawdzi się pod basen? Może to być zarówno trawa (ale uwaga - prawie na pewno ulegnie w tym miejscu zniszczeniu i będzie gniła), jak i kostka brukowa czy asfalt. Dobrze sprawdzają się również specjalne maty pod basen.

Zobacz też: Jaki basen do ogrodu wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

2. Wybierz odpowiednią lokalizację basenu

Dla przyjemności i bezpieczeństwa korzystania z basenu równie istotne co podłoże jest miejsce, w którym ustawisz basen. Pamiętaj, że po wypełnieniu wodą może ważyć nawet kilka ton, dlatego przesuwanie go w trakcie użytkowania będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Z kolei spuszczanie wody po to, by przesunąć basen, jest opcją co najmniej nieekonomiczną. Dlatego dobrze przemyśl lokalizację basenu, zanim wypełnisz go wodą.

Przede wszystkim nie stawiaj go pod drzewami - to gwarancja tego, że za chwilę w wodzie będziesz mieć w nim pełno liści, gałązek i kwiatów, a może nawet i zanieczyszczeń z ptasich gniazd. Basenu nie ustawiaj także w pobliżu źródeł prądu - to zwyczajnie niebezpiecznie.

Basen warto ustawić w nasłonecznionym miejscu - wówczas woda będzie się szybko nagrzewać od słońca, dzięki czemu jej temperatura będzie przyjemna. Basen warto ustawić również w takim miejscu, by mieć do niego swobodny dostęp z każdej strony. To ułatwi nie tylko wchodzenie i wychodzenie, ale także czynności pielęgnacyjne.

3. Dbaj o wodę w basenie ogrodowym

Czystość wody to jedna z najważniejszych kwestii wpływających na przyjemność (ale także bezpieczeństwo) korzystania z basenu. Zanieczyszczenia takie jak liście i gałązki z drzew bez problemu wyczyścisz zwykłym podbierakiem. Jednak tworzące się glony, mech i zwyczajny osad nie są już tak łatwe do usunięcia. Do tego potrzebujesz specjalnych środków i akcesoriów do basenów. Podstawą wyposażenia każdego, nawet niewielkiego basenu, powinna być pompa. Warto zainwestować również w urządzenie zwane skimmerem - to niewielki pływak, który rozprowadza chlor równomiernie na powierzchni wody.

Wylewanie detergentów bezpośrednio na dno basenu może przyczynić się do jego wizualnego zniszczenia - przede wszystkim do odbarwiania go. Stosowanie środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do używania w basenach to podstawa do tego, jak dbać o wodę w basenie ogrodowym.

Dowiedz się więcej: Jak oczyścić wodę w basenie? Domowe sposoby na czyszczenie basenu

4. Regularnie czyść dno basenu ogrodowego

Kolejna zasada dotycząca tego, jak pielęgnować basen ogrodowy, to ta związana z czyszczeniem jego dna. Niezależnie od tego, czy masz basen rozporowy, na stelażu czy wkopany w podłoże, regularne oczyszczanie dna jest koniecznością. Gromadzi się na nim nie tylko piach i ziemia, nanoszone przy wchodzeniu do basenu, ale także glony i śliski osad z wody. Dno basenu bez problemu wyczyścisz przy użyciu odkurzacza basenowego.

Przeczytaj więcej: Jak wyczyścić dno basenu? 5 sposobów na czyszczenie dna basenu

5. Przykrywaj basen, kiedy z niego nie korzystasz

Przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z basenu? Teoretycznie możesz nic nie robić, jednak wówczas chęć ponownego skorzystania z niego będzie wiązać się z koniecznością oczyszczenia go: mechanicznie i chemicznie. Lepiej więc zapewnić sobie szybki i łatwy ponowny dostęp.

Na czas, kiedy nie będziesz korzystać z basenu, wystarczy zabezpieczenie go. Czym przykryć basen ogrodowy? Służą do tego specjalne pokrywy lub plandeki. Dzięki takiemu rozwiązaniu ponowne korzystanie z basenu będzie możliwe o wiele szybciej, niż gdyby nie był przykryty.

6. Zabezpiecz basen ogrodowy na zimę

W przypadku basenów wkopanych w podłoże, a także sporych basenów na stelażu, chowanie ich na zimę do pomieszczenia naturalnie nie jest możliwe. Jak więc zabezpieczyć basen po sezonie? Jak konserwować basen ogrodowy? Podstawą jest spuszczenie z niego wody, oczyszczenie ścianek i dna, a także przykrycie go specjalną plandeką i zabezpieczenie jej w taki sposób, by nie zdmuchnął jej wiatr.

Mniejsze baseny, z których można spuścić wodę i złożyć je, najlepiej schować do pomieszczenia. Jak przechowywać basen ogrodowy? Wystarczy tak naprawdę suche miejsce, w którym będzie dodatnia temperatura. Przed złożeniem i schowaniem basenu porządnie go wyczyść.

Materiały, z których są wykonane baseny, nie są odporne na działanie mrozu, dlatego pozostawienie go na działanie ujemnej temperatury może skończyć się uszkodzeniem lub osłabieniem materiałów - a stąd już o krok do zniszczenia.

Jak dbać o basen w ogrodzie? Okazuje się, że w praktyce to bardzo proste i niewymagające zadanie. Istotne jest zarówno przygotowanie basenu do sezonu, jak i konserwacja go w jego trakcie, a także zabezpieczenie go przed nadejściem zimy. Podstawą wyposażenia basenu jest pompa filtrująca wodę. Bardzo przydatnym urządzeniem jest skimmer w formie pływaka, który równomiernie rozprowadza detergenty na powierzchni wody, bez ryzyka uszkodzenia podłoża. Im więcej uwagi poświęcisz odpowiedniemu przygotowaniu i konserwacji basenu, tym bezpieczniejsze i dłuższe będzie użytkowanie go! Dobrze zadbany basen posłuży przez wiele lat, bez niemiłych niespodzianek.


Inne artykuły w tej kategorii

Przyjęcie w ogrodzie. Praktyczne porady i pomysły na aranżacje stołu!

Przyjęcie w ogrodzie. Praktyczne porady i pomysły na aranżacje stołu!

Kleszcze w ogrodzie. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Kleszcze w ogrodzie. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Basen w ogrodzie – jak zbudować basen w ogrodzie i ile to kosztuje?

Basen w ogrodzie – jak zbudować basen w ogrodzie i ile to kosztuje?

Jakie meble wybrać do altany ogrodowej? Przegląd nowoczesnych mebli do altanek

Jakie meble wybrać do altany ogrodowej? Przegląd nowoczesnych mebli do altanek

Meble ogrodowe DIY – 10 pomysłów na samodzielnie wykonane meble do ogrodu i na balkon

Meble ogrodowe DIY – 10 pomysłów na samodzielnie wykonane meble do ogrodu i na balkon

Tkaniny ogrodowe – jakie tkaniny wybrać na meble, poduszki i akcesoria ogrodowe?

Tkaniny ogrodowe – jakie tkaniny wybrać na meble, poduszki i akcesoria ogrodowe?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.