MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak dbać o basen ogrodowy? 6 zasad pielęgnacji basenu w ogrodzie

Jak dbać o basen ogrodowy? Kwestia pielęgnacji basenu ogrodowego często schodzi na drugi plan, gdy jesteśmy pochłonięci letnimi rozrywkami. Jednak przez całkowicie beztroskie podejście do korzystania z basenu pewnego dnia może Cię czekać niemiła niespodzianka. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, to basen jak najbardziej może ulec awarii. Aby tego uniknąć, wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach i… stosować je. Poznaj 6 najważniejszych zasad pielęgnacji basenu ogrodowego!

jak dbać o basen ogrodowy
Fot. DOMY w Stylu Projekty domów

1. Przygotuj odpowiednie podłoże pod basen ogrodowy

Basen ogrodowy przynosi mnóstwo radości - dużym i małym. W czasie upalnego dnia to idealny sposób na ochłodę i chwilę przyjemności. Trudno o przyjemniejszy sposób na ulgę niż pluskanie się w chłodnej wodzie. Wybór basenów jest ogromny, dlatego bez problemu znajdziesz coś dla siebie: począwszy od małych basenów dmuchanych dla dzieci, przez niewielkie baseny rozporowe, na sporych basenach na stelażu kończąc. Dlatego z łatwością znajdziesz basen odpowiedni dla Twoich potrzeb i dopasowany do wielkości ogrodu.

Niezależnie od tego, na jaki basen się zdecydujesz, najważniejszą kwestią pozostaje to, jak zadbać o basen w ogrodzie. Jeśli bowiem zignorujesz kilka istotnych zasad, przyjemność użytkowania z basenu bardzo szybko może zamienić się w udrękę, a nawet zagrażać życiu lub zdrowiu.

Pierwszą kwestią jest przygotowanie podłoża pod basen. Musi być równe i oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Uprzątnij więc wszystkie kamienie i gałązki. Wszelkie ostre lub twarde przedmioty, które znajdą się pod basenem, mogą uszkodzić jego podłoże. W przypadku basenów z miękkim dnem, jak rozporowe czy dmuchane, może nawet dojść do skaleczenia stopy, jeśli ostry przedmiot przebije dno.

Jakie podłoże sprawdzi się pod basen? Może to być zarówno trawa (ale uwaga - prawie na pewno ulegnie w tym miejscu zniszczeniu i będzie gniła), jak i kostka brukowa czy asfalt. Dobrze sprawdzają się również specjalne maty pod basen.

Zobacz też: Jaki basen do ogrodu wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Basen BESTWAY 56456 412 x 201 x 122 cm

Basen BESTWAY 56456 412 x 201 x 122 cm

2228 zł
Basen BESTWAY 56405 400 x 211 x 81 cm

Basen BESTWAY 56405 400 x 211 x 81 cm

791 zł
Basen BESTWAY 56404 300 x 201 x 66 cm

Basen BESTWAY 56404 300 x 201 x 66 cm

600 zł
Basen BESTWAY 56441 404 x 201 x 100 cm

Basen BESTWAY 56441 404 x 201 x 100 cm

1700 zł

2. Wybierz odpowiednią lokalizację basenu

Dla przyjemności i bezpieczeństwa korzystania z basenu równie istotne co podłoże jest miejsce, w którym ustawisz basen. Pamiętaj, że po wypełnieniu wodą może ważyć nawet kilka ton, dlatego przesuwanie go w trakcie użytkowania będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Z kolei spuszczanie wody po to, by przesunąć basen, jest opcją co najmniej nieekonomiczną. Dlatego dobrze przemyśl lokalizację basenu, zanim wypełnisz go wodą.

Przede wszystkim nie stawiaj go pod drzewami - to gwarancja tego, że za chwilę w wodzie będziesz mieć w nim pełno liści, gałązek i kwiatów, a może nawet i zanieczyszczeń z ptasich gniazd. Basenu nie ustawiaj także w pobliżu źródeł prądu - to zwyczajnie niebezpiecznie.

Basen warto ustawić w nasłonecznionym miejscu - wówczas woda będzie się szybko nagrzewać od słońca, dzięki czemu jej temperatura będzie przyjemna. Basen warto ustawić również w takim miejscu, by mieć do niego swobodny dostęp z każdej strony. To ułatwi nie tylko wchodzenie i wychodzenie, ale także czynności pielęgnacyjne.

3. Dbaj o wodę w basenie ogrodowym

Czystość wody to jedna z najważniejszych kwestii wpływających na przyjemność (ale także bezpieczeństwo) korzystania z basenu. Zanieczyszczenia takie jak liście i gałązki z drzew bez problemu wyczyścisz zwykłym podbierakiem. Jednak tworzące się glony, mech i zwyczajny osad nie są już tak łatwe do usunięcia. Do tego potrzebujesz specjalnych środków i akcesoriów do basenów. Podstawą wyposażenia każdego, nawet niewielkiego basenu, powinna być pompa. Warto zainwestować również w urządzenie zwane skimmerem - to niewielki pływak, który rozprowadza chlor równomiernie na powierzchni wody.

Wylewanie detergentów bezpośrednio na dno basenu może przyczynić się do jego wizualnego zniszczenia - przede wszystkim do odbarwiania go. Stosowanie środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do używania w basenach to podstawa do tego, jak dbać o wodę w basenie ogrodowym.

Dowiedz się więcej: Jak oczyścić wodę w basenie? Domowe sposoby na czyszczenie basenu

Bestway Nadmuchiwany basen Fast Set, okrągły, 244 x 66 cm, 57265

Bestway Nadmuchiwany basen Fast Set, okrągły, 244 x 66 cm, 57265

216 zł
Bestway Basen Fast Set z zestawem akcesoriów, 305 x 76 cm 57270

Bestway Basen Fast Set z zestawem akcesoriów, 305 x 76 cm 57270

449 zł
Bestway Basen dmuchany Fast Set, okrągły, 457x122 cm, 57289

Bestway Basen dmuchany Fast Set, okrągły, 457x122 cm, 57289

2413 zł

4. Regularnie czyść dno basenu ogrodowego

Kolejna zasada dotycząca tego, jak pielęgnować basen ogrodowy, to ta związana z czyszczeniem jego dna. Niezależnie od tego, czy masz basen rozporowy, na stelażu czy wkopany w podłoże, regularne oczyszczanie dna jest koniecznością. Gromadzi się na nim nie tylko piach i ziemia, nanoszone przy wchodzeniu do basenu, ale także glony i śliski osad z wody. Dno basenu bez problemu wyczyścisz przy użyciu odkurzacza basenowego.

Przeczytaj więcej: Jak wyczyścić dno basenu? 5 sposobów na czyszczenie dna basenu

5. Przykrywaj basen, kiedy z niego nie korzystasz

Przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z basenu? Teoretycznie możesz nic nie robić, jednak wówczas chęć ponownego skorzystania z niego będzie wiązać się z koniecznością oczyszczenia go: mechanicznie i chemicznie. Lepiej więc zapewnić sobie szybki i łatwy ponowny dostęp.

Na czas, kiedy nie będziesz korzystać z basenu, wystarczy zabezpieczenie go. Czym przykryć basen ogrodowy? Służą do tego specjalne pokrywy lub plandeki. Dzięki takiemu rozwiązaniu ponowne korzystanie z basenu będzie możliwe o wiele szybciej, niż gdyby nie był przykryty.

6. Zabezpiecz basen ogrodowy na zimę

W przypadku basenów wkopanych w podłoże, a także sporych basenów na stelażu, chowanie ich na zimę do pomieszczenia naturalnie nie jest możliwe. Jak więc zabezpieczyć basen po sezonie? Jak konserwować basen ogrodowy? Podstawą jest spuszczenie z niego wody, oczyszczenie ścianek i dna, a także przykrycie go specjalną plandeką i zabezpieczenie jej w taki sposób, by nie zdmuchnął jej wiatr.

Mniejsze baseny, z których można spuścić wodę i złożyć je, najlepiej schować do pomieszczenia. Jak przechowywać basen ogrodowy? Wystarczy tak naprawdę suche miejsce, w którym będzie dodatnia temperatura. Przed złożeniem i schowaniem basenu porządnie go wyczyść.

Materiały, z których są wykonane baseny, nie są odporne na działanie mrozu, dlatego pozostawienie go na działanie ujemnej temperatury może skończyć się uszkodzeniem lub osłabieniem materiałów - a stąd już o krok do zniszczenia.

INTEX Solarna plandeka na basen, prostokątna, 488 x 244 cm

INTEX Solarna plandeka na basen, prostokątna, 488 x 244 cm

231 zł
Summer Fun Zimowa plandeka na basen, okrągła, 400-420 cm, PVC, zielona

Summer Fun Zimowa plandeka na basen, okrągła, 400-420 cm, PVC, zielona

237 zł
vidaXL Pływająca folia solarna z PE na basen, 300 cm, czarno-niebieska

vidaXL Pływająca folia solarna z PE na basen, 300 cm, czarno-niebieska

195 zł
vidaXL Pływająca folia solarna z PE, 300x200 cm, szara

vidaXL Pływająca folia solarna z PE, 300x200 cm, szara

129 zł

Jak dbać o basen w ogrodzie? Okazuje się, że w praktyce to bardzo proste i niewymagające zadanie. Istotne jest zarówno przygotowanie basenu do sezonu, jak i konserwacja go w jego trakcie, a także zabezpieczenie go przed nadejściem zimy. Podstawą wyposażenia basenu jest pompa filtrująca wodę. Bardzo przydatnym urządzeniem jest skimmer w formie pływaka, który równomiernie rozprowadza detergenty na powierzchni wody, bez ryzyka uszkodzenia podłoża. Im więcej uwagi poświęcisz odpowiedniemu przygotowaniu i konserwacji basenu, tym bezpieczniejsze i dłuższe będzie użytkowanie go! Dobrze zadbany basen posłuży przez wiele lat, bez niemiłych niespodzianek.


Inne artykuły w tej kategorii