Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wiosna w ogrodzie – jakie wykonać prace i jakie kwiaty posadzić?

Wiosna w ogrodzie to wyczekiwana, ale również bardzo pracowita pora. Czas i wysiłek poświęcony wiosną na prace ogrodowe sprawi, że latem będziesz mógł cieszyć się piękną i zadbaną przydomową przestrzenią. Dziś opowiemy o tym, jakie prace w ogrodzie wykonać wiosną i jakie kwiaty sadzić wiosną w ogrodzie. Zaczynamy przygotowania do sezonu ogrodowego 2022! Co warto zrobić już teraz?

jakie kwiaty sadzić wiosną w ogrodzie
Fot. Unidecor

Wiosna w ogrodzie – kiedy warto rozpocząć pierwsze prace?

Wczesna wiosna w ogrodzie to idealny moment na rozpoczęcie prac przygotowujących go do sezonu. Już w marcu możesz zająć się porządkowaniem ogrodu po zimie. W tym czasie warto usunąć liście, zadbać o trawnik oraz spulchnić ziemię.

Wiosna to również dobry moment na przearanżowanie ogrodu, np. poprzez zmianę układu ścieżek ogrodowych lub montaż automatycznego systemu nawadniania. Kiedy spadnie ryzyko pojawiania się wieczornych przymrozków, przyjdzie również czas na sadzenie krzewów oraz wysiew kwiatów.

Zobacz też: Kalendarz ogrodnika 2022 – co kiedy sadzić? Zaplanuj prace w ogrodzie na cały rok

Wiosna w ogrodzie – jakie prace trzeba wykonać?

Co robić wiosną w ogrodzie? Kiedy śnieg stopnieje, dokładnie przyjrzyj się swojemu ogrodowi i zaplanuj prace, które pozwolą mu rozkwitnąć na nowo. O jakich porządkach w ogrodzie na wiosnę warto pamiętać?

 • Zadbaj o trawnik. To również czas na to, by dokładnie zgrabić cały trawnik i usunąć jego uschnięte fragmenty. Po zimie Twojemu trawnikowi dobrze zrobi również wertykulacja oraz napowietrzenie gleby. Wczesna wiosna to dobry moment na to, by dosiać trawę tam, gdzie jej brakuje.
 • Odsłoń rośliny. Jeśli na zimę osłaniałeś swoje rośliny różnego rodzaju pokryciami, koniec marca to dobry czas, by je odsłonić.
 • Przytnij rośliny. Podczas prac ogrodowych przytnij również drzewa (skróć m.in. pędy jabłoni, gruszy czy śliw) oraz krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych.
 • Wyczyść meble ogrodowe. Wiosną, kiedy dni stają się cieplejsze, zadbaj również o swoje meble ogrodowe, wyczyść je i przygotuj do sezonu.
 • Przearanżuj ogród. Wczesna wiosna to dobry moment na wprowadzenie zmian w ogrodzie. Teraz możesz zmienić układ alejek lub zastanowić się nad montażem systemu nawadniania, jeśli od dawna o takim myślałeś.

Nie przegap: Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku

Wiosna w ogrodzie – jakie kwiaty posadzić wiosną?

Jakie kwiaty zasadzić w ogrodzie na wiosnę? Wiosna to czas, kiedy można posadzić wiele gatunków, ale szczególnie warto pamiętać o kilku z nich.

 • Tulipany. Te piękne kolorowe kwiaty to prawdziwy symbol wiosny i warto pamiętać o nich, planując swój ogród. Pamiętaj, by wybierać nieuszkodzone cebulki i sadzić je w słonecznym miejscu oraz w glebie o neutralnym odczynie.
 • Niezapominajki. Te drobne kwiatki o niebieskofioletowym zabarwieniu w ogrodzie prezentują się bardzo atrakcyjnie i lekko. Najlepiej będą rosły w lekko zacienionym miejscu i w próchniczej glebie.
 • Konwalie i liliowce. Te kwiaty należy sadzić nieco później, bo ok. połowy kwietnia na stanowiskach półcienistych.
Saperka wielozadaniowa 8w1

Saperka wielozadaniowa 8w1

40 zł
ŁOPATKA WĄSKA 150MM S-80021 STALCO GARDEN

ŁOPATKA WĄSKA 150MM S-80021 STALCO GARDEN

14 zł
ŁOPATKA SZEROKA 150MM S-80019 STALCO GARDEN

ŁOPATKA SZEROKA 150MM S-80019 STALCO GARDEN

17 zł
Stalco Garden Łopatka wąska ogrodowa

Stalco Garden Łopatka wąska ogrodowa

20 zł

Wiosna w ogrodzie – jakie krzewy sadzić na wiosnę?

Co sadzić wiosną w ogrodzie? Ogrodowe rośliny to nie tylko kwiaty, ale również drzewa i krzewy, zarówno te owocowe, jak i ozdobne. Jakie krzewy warto sadzić na wiosnę?

 • Maliny i jeżyny. W połowie kwietnia, kiedy ryzyko przymrozków spada, warto zasadzić krzewy owocowe, dzięki którym latem będziesz mógł cieszyć się soczystymi malinami i jeżynami z własnego ogródka.
 • Magnolia. Wiosną warto posadzić krzewy magnolii, która kwitnie przepięknymi, dużymi białoróżowymi kwiatami. Warto pamiętać o tym, by zaraz po zasadzeniu podlać ją obficie oraz regularnie nawozić.
 • Berberys. Wiosną warto posadzić w swoim ogrodzie również łatwy w uprawie berberys. Krzewy te nie mają dużych wymagań glebowych, ale warto zadbać o to, by zapewnić im słoneczne stanowisko.

Wiosna w ogrodzie warzywnym – co trzeba zrobić?

Jakie warzywa sadzić na wiosnę? Wiosna to dobry czas na to, by zadbać o ogród warzywny tak, by zapewnić sobie obfite plony warzywne latem. Na przełomie marca i kwietnia przygotuj grządki pod nowe uprawy.

W pierwszych tygodniach wiosny możesz wysiewać już odmiany odporna na niskie temperatury. Zaliczają się do nich m.in. marchew, pietruszka, cebula czy groch. Na przełomie kwietnia i maja możesz natomiast zająć się wysiewem buraków, brokułów, a także posadzeniem rozsad kalafiora czy kalarepy.

Jakie opryski wykonać na wiosnę w ogrodzie?

Pierwsze opryski roślin warto wykonać już na przedwiośniu, czyli wtedy, kiedy drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści. To dobry czas na wykonanie oprysków przeciwko chorobom grzybowym o uniwersalnym działaniu. Wczesna wiosna to również moment na rozpoczęcie walki ze szkodnikami. Opryski mające działać w ten sposób przeprowadza się przy użyciu specjalnych preparatów przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych.

Proline Grabie plastikowe "Click" 54cm

Proline Grabie plastikowe "Click" 54cm

17 zł
GRABIE OGRODOWE METALOWE REGULOWANE 20-50CM STALCO GARDEN S-80120

GRABIE OGRODOWE METALOWE REGULOWANE 20-50CM STALCO GARDEN S-80120

53 zł
GRABIE HARTOWANE 18-ZĘBÓW,OPRAWIONE TRZON DREWNIANY 150CM STALCO GARDEN S-80119

GRABIE HARTOWANE 18-ZĘBÓW,OPRAWIONE TRZON DREWNIANY 150CM STALCO GARDEN S-80119

40 zł
GRABIE HARTOWANE 16-ZĘBÓW,OPRAWIONE TRZON DREWNIANY 150CM STALCO GARDEN S-80117

GRABIE HARTOWANE 16-ZĘBÓW,OPRAWIONE TRZON DREWNIANY 150CM STALCO GARDEN S-80117

38 zł

Co kwitnie wiosną w ogrodzie?

Przełom zimy i wiosny to moment, w którym czekamy na wybuch soczystej zieleni i świeżych kolorów wiosennych kwiatów. Rośliny, które jednoznacznie kojarzą się z wiosną i umilają nam ponowne spotkanie ze słońcem i wyższymi temperaturami to m.in. tulipany, krokusy, forsycje oraz hiacynty. W maju natomiast powitać możemy m.in. lilaki, niezapominajki, werbeny, konwalie majowe i piwonie.

Dowiedz się więcej: Kwiaty wiosenne – 10 najpopularniejszych kwiatów ogrodowych kwitnących na wiosnę

Wiosna w ogrodzie – zdjęcia i inspiracje na 2022 rok

Jak może wyglądać wiosna w ogrodzie? Mamy dla Ciebie galerię zdjęć, które mogą być dla Ciebie inspiracją do tego, jak stworzyć piękny ogród w 2022 roku. Pamiętaj, że jeśli jesteś początkujący, najlepiej wybierać mało wymagające rośliny, które mimo niedociągnięć będą pięknie kwitnąć. Później, z roku na rok, gdy już nabierzesz doświadczenia, możesz stawiać sobie poprzeczkę nieco wyżej.

Wiesz już, co się robi wiosną w ogrodzie, by w kolejnych miesiącach przestrzeń wokół domu zachwycała swoim pięknem. Pozostało więc zakasać rękawy i wziąć się do pracy! Jesteśmy przekonani, że taka aktywność na świeżym powietrzu dobrze Ci zrobi po kilku miesiącach spędzonych głównie w zaciszu domowym. Życzymy powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności