Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:  

Trendy 2021

Modny ogród – sprawdź najnowsze trendy ogrodowe

Ogród w 2021 roku jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystkim dało się już we znaki wymuszone przez pandemię spędzanie wolnego czasu w domu – odpoczynek na świeżym powietrzu może być więc wspaniałą odskocznią od monotonii. Przedstawiamy trendy ogrodowe na 2021 rok, które zmienią otoczenie Twojego domu w zieloną oazę. Dowiedz się, jak wygląda modny ogród 2021 roku, jakie rośliny warto w nim posadzić i jakie meble ogrodowe są obecnie na topie.

modny ogród 2021
Fot. Mira Niedzielska

Modny ogród w 2021 roku – jakie nowości Cię zaskoczą?

Nieoczekiwanym trendem nadchodzącego sezonu są tzw. szare ogrody. W tych modnych kompozycjach klasyczną zieleń zastępują rośliny o liściach srebrzystych, oszronionych i białawych. Spotęgowaniu nieoczywistego efektu służą szare meble ogrodowe wykonane z technorattanu lub aluminium. W roku 2021 ogród będzie zdominowany przez trendy ekologiczne. Ich oznaką staje się m.in. wzrost zainteresowania uprawą warzyw, permakulturowe ogrodnictwo i dalszy rozwój popularności swobodnych stylów aranżacji rabat kwiatowych.

Ekskluzywny fotel wiszący ARIA technorattan

Ekskluzywny fotel wiszący ARIA technorattan

1659 zł 1999 zł
Krzesło fotel wiszący huśtawka TOGO SZARE

Krzesło fotel wiszący huśtawka TOGO SZARE

104 zł 199 zł
FOTEL WISZĄCY OGRODOWY SC-004 SZARY

FOTEL WISZĄCY OGRODOWY SC-004 SZARY

999 zł 1499 zł
Fotel wiszący KOKON royal szary

Fotel wiszący KOKON royal szary

2990 zł
Beżowy podwójny fotel ogrodowy - Pasos 8X

Beżowy podwójny fotel ogrodowy - Pasos 8X

2678 zł
FOTEL WISZĄCY OGRODOWY 2 OSOBOWY SC-028 SZARY

FOTEL WISZĄCY OGRODOWY 2 OSOBOWY SC-028 SZARY

1399 zł 1899 zł
Grafitowy fotel podwieszany na taras - Parys 3X

Grafitowy fotel podwieszany na taras - Parys 3X

3998 zł
Fotel wiszący LUNA 195 x 135 cm z kompletem poduszek

Fotel wiszący LUNA 195 x 135 cm z kompletem poduszek

1899 zł

Trendy ogrodowe 2021 roku – poznaj najważniejsze tendencje

Ekologiczne trendy ogrodnicze w 2021 roku przybierają na sile i wywierają duży wpływ, nie tylko na styl nasadzeń, ale również na całościowe myślenie o uprawie roślin.

Trendy w ogrodnictwie 2021 roku – ogród permakulturowy

Permakulturowe uprawy zamiast intensywnego przekształcania natury promują zrównoważone korzystanie z zasobów. Ogród postrzega się jako jeden organizm, system naczyń połączonych. Podstawą jest uprawa roślin charakterystycznych dla danego obszaru – ich obecność przyciąga z kolei dobroczynne owady i zwierzęta. Ważnym elementem jest także grupowanie roślin o podobnych wymaganiach i wykorzystywanie odnawialnych zasobów. W efekcie ogród staje się małym ekosystem, który jest w stanie funkcjonować przy minimalnej ingerencji człowieka.

Trendy ogrodowe w 2021 roku – dzikie ogrody

W 2021 roku idealnie przystrzyżone trawniki i równe grządki są mocno passé. Swojskie gatunki roślin najlepiej będą wyglądały posadzone w swobodnych kępach tworzących malownicze aranżacje. Zamiast aksamitnej murawy warto skusić się na łąkę kwietną. Efekt dekoracyjny ma iść w parze z ekologią – polne roślinki nie wymagają intensywnego podlewania, chronią grunt przed wysychaniem, a także zapewniają pożywienie owadom i drobnym zwierzętom.

Nowoczesne ogrody w sezonie 2021 – grządki podwyższone

W 2021 roku zamiast wysiewać nasiona do gruntu lepiej założyć uprawę w wysokich skrzynkach wypełnionych ziemią. Taki sposób hodowli zapewnia roślinom lepszą glebę, usprawnia opiekę nad nimi i ogranicza rozwój chwastów. A w dodatku tworzy świetny efekt estetyczny!

Trendy w ogrodzie w 2021 roku – białe ogrody

Jednym z najważniejszych kolorów w ogrodach roku 2021 będzie biel – zarówno kwiatów, jak i wyposażenia. Na tle ciemniejszej zieleni umieść krzewy i byliny łagodnie różniące się wielkością, kształtem i odcieniem liści – pomiędzy nimi posadź kępy różnorodnych białych kwiatów i gotowe!

Nowe trendy ogrodowe na 2021 rok – szare ogrody

Jedna z teorii głosi, że za rozkwitem tego trendu stoi popularność w USA filmu dokumentalnego pt. „Szare ogrody”. Trudno stwierdzić, czy to prawda, z pewnością jednak szary kolor ma duże znaczenie w designie 2021 roku – symbolizuje potrzebę stałości i solidności. Na aranżację szarego ogrodu składa się szare wyposażenie i byliny o srebrzystych liściach. W celu uniknięcia monotonii kompozycję warto subtelnie przełamać kilkoma kontrastującymi kwiatami, np. w fioletowym kolorze.

Modne style ogrodowe w 2021 roku – jakie są na topie?

Najmodniejsze style ogrodowe 2021 hołdować będą naturalnemu pięknu. Największym zainteresowaniem cieszyć się będzie:

 • Ogród wiejski (rustykalny) – pełen kolorów i kształtów, zasiedlony głównie przez dobrze znane gatunki roślin. Cechuje go swoboda i pozorne nieuporządkowanie. Oprócz kwiatów i krzewów kwitnących powinny się w nim znaleźć również drzewka owocowe, zioła i warzywa. Dekoracje i elementy małej architektury ogrodowej powinny być wykonane z naturalnych materiałów i dyskretnie wkomponowane w krajobraz.
 • Ogród angielski – podobnie jak ogród wiejski, cechuje się luźną kompozycją i romantyczną atmosferą. Do niedawna cechą ogrodów w tym stylu był aksamitny trawnik, jednak coraz częściej ustępuje on łąkom kwietnym. Ważną składową ogrodu angielskiego wciąż jest tzw. ogród kuchenny pełen ziół i warzyw. Nieodłącznym elementem są także róże oraz kwitnące pnącza poprowadzone po pergolach i ścianach altan. W ogrodzie angielskim można też znaleźć rzeźby, murki, donice i oczka wodne.
 • Ogród naturalistyczny – styl nawiązujący do naturalnych formacji roślinnych. Drzewa i krzewy są tu na ogół duże, mają swobodne sylwetki i rosną w grupach. Aranżacje są tworzone na bazie już rosnących okazów lub kreowane sztucznie, metodą piętrowego sadzenia roślin.
Leżak Daytona Meblobranie plażowy składany Grafitowy

Leżak Daytona Meblobranie plażowy składany Grafitowy

499 zł 589 zł
Fotel grawitacyjny GoodHome Bergama

Fotel grawitacyjny GoodHome Bergama

178 zł
Leżak plażowy z kółkami Martin - GREY

Leżak plażowy z kółkami Martin - GREY

130 zł 169 zł
Leżanka GoodHome Alona antracyt

Leżanka GoodHome Alona antracyt

278 zł

Modny ogród w 2021 roku – bez jakich roślin nie może się obejść?

Ekologiczne trendy i zwrot ku zdrowej żywności powoduje, że modny ogród w 2021 roku nie może obyć się bez warzyw. Co najlepiej uprawiać? Na pewno przyda Ci się cebula, szczypiorek, koperek i pietruszka. Dość proste będzie też sadzenie pomidorów, sałaty i marchewki. Przydomowy warzywnik powinien też zawierać pachnące zioła, np. miętę, rozmaryn czy tymianek. Spodobał Ci się trend na biały ogród? Najprościej uzyskasz go, sadząc drzewa owocowe, które wiosną obsypują się białymi kwiatami.

Jeśli marzy Ci się modny szary ogród przed domem, nie możesz poprzestać tylko na szarym wyposażeniu. Posadź kilka bylin o srebrzystych liściach, które stworzą elegancką, nieco oniryczną aranżację. Wśród szarych roślin prym wiedzie starzec popielny, zwany mrozem – jego liście najjaśniejsze wybarwienie otrzymają w pełnym słońcu. Równie wspaniale zaprezentuje się subtelny kalocefalus Browna, kępiasta trawa kostrzewa sina, a w cieniu – srebrna paproć wietlica japońska.

Puszyste trawy i melancholijne paprocie to zresztą jedne z najpopularniejszych roślin tego sezonu – te pierwsze znakomicie sprawdzą się w słońcu, gdzie wraz z kwiatami stworzą efektowne grupy. Z kolei paprocie to w 2021 roku modne rośliny ogrodowe do nasadzeń o charakterze leśnym, w których wypełnią cieniste luki między drzewami.

trendy ogrodowe 2021
Fot. Interio-Desi Pracownia Projektowa

Modne kwiaty ogrodowe w roku 2021 – jakie warto wybrać?

W 2021 roku modne kwiaty ogrodowe to przede wszystkim kwiaty doskonale znane w polskich ogrodach.

Modne kwiaty do ogrodu rustykalnego i angielskiego

 • Kwiaty wysokie: słonecznik, malwa, gladiola, dalia, onętek (kosmos)
 • Kwiaty średnie: róża, floks, rudbekia, szałwia, cynia
 • Kwiaty niskie: niezapominajka, aksamitka
 • Pnącza: róża, groszek pachnący, nasturcja

Modne kwiaty do białego ogrodu

 • Drzewa i krzewy: bez, kalina, jaśmin, hortensja
 • Kwiaty wysokie: gladiola, dalia, onętek (kosmos), agapant afrykański
 • Kwiaty średnie: róża, świecznica groniasta, anafalis perłowy
 • Kwiaty niskie: smagliczka, stokrotka, konwalia, przebiśnieg, zawilec

Modne kwiaty fioletowe do szarego ogrodu

 • Kwiaty wysokie: czosnek ozdobny
 • Kwiaty średnie: irys syberyjski, szałwia
 • Kwiaty niskie: lawenda, mikołajek, firletka

Jednak w 2021 roku nie brak kwiatowych nowości. W organizowanym przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni konkursie Roślin Nowości aż 6 roślin otrzymało medale. Jakich odmian szukać w sklepach w nadchodzącym sezonie?

 • Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY®
 • Parocja perska PERSIAN SPIRE® ‘JLPN01’ PBR
 • Berberys Thunberga ‘Anna‘PBR
 • Budleja Davida ROCKETSTAR INDIGO® ‘SMNBDBT’PBR
 • Róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR
 • Powojnik ‘Golden Dream’ PBR

Nowości ogrodowe w 2021 roku wśród mebli – na jakie się skusić?

Choć w nadchodzącym sezonie w ogrodach wciąż będzie królował technorattan, powoli zawitają też meble ogrodowe w stylu włoskim. Wykonane z lekkich tworzyw, jednocześnie nowoczesne i eleganckie, z pewnością będą jedną z najgorętszych nowości ogrodowych roku 2021. Jeśli poszukujesz oryginalności, do gustu przypadną Ci podwieszane siedziska oraz brazylijskie hamaki ogrodowe w stylu boho. Zawieś je na tarasie lub na drzewie, wypełnij miękkimi poduchami i rozkoszuj się relaksem kilkanaście centymetrów nad ziemią.

Keter Provence Meblobranie grafitowy - narożnik na taras

Keter Provence Meblobranie grafitowy - narożnik na taras

1599 zł 2599 zł
Materiałowa sofa Dina - ciemnoszara

Materiałowa sofa Dina - ciemnoszara

748 zł
Meble ogrodowe, wypoczynkowe, sofa Korfu, technorattan, wariant 2 - jasnoszary

Meble ogrodowe, wypoczynkowe, sofa Korfu, technorattan, wariant 2 - jasnoszary

1320 zł
Sofa CURVER Corfu Love Seat Antracyt

Sofa CURVER Corfu Love Seat Antracyt

519 zł

Inspiracje ogrodowe 2021 roku – o czym pamiętać, aranżując ogród?

Rok 2021 w ogrodzie upłynie pod trzema hasłami: ekologia, swoboda, wygoda. Co to oznacza? Przede wszystkim rozkwit zrównoważonego ogrodnictwa, wzrost zainteresowanie samowystarczalnością i permakulturowymi uprawami. W tym sezonie wyjątkowo cenione będę rozwiązania umożliwiające życie w poszanowaniu przyrody. W roku 2021 inspiracje ogrodowe będą płynąć wprost z natury. Swobodne kształty, malownicze kępy kwiatów, kędzierzawe trawy, kwietne łąki i bujne drzewa będą dominowały nad geometrycznymi rabatami i przystrzyżonymi trawnikami.

modny ogród 2021
Fot. Joanna Morys-Orządała

Ważne ogrodowe inspiracje w 2021 roku dotyczą także relaksu. Projektując swój ogród, pamiętaj więc o komplecie wygodnych mebli, który pozwoli Ci przez długie godziny wypoczywać na świeżym powietrzu.

Krzesło brazylijskie wiszące DUKA MOLN 100x85 cm niebieskie

Krzesło brazylijskie wiszące DUKA MOLN 100x85 cm niebieskie

97 zł 130 zł
Fotel-hamak Lytton wiszący kwiaty 90 x 135 cm

Fotel-hamak Lytton wiszący kwiaty 90 x 135 cm

109 zł
Fotel hamakowy drewniany, Swing Chair Double (2)

Fotel hamakowy drewniany, Swing Chair Double (2)

2335 zł
Fotel hamakowy boho, AHC-11

Fotel hamakowy boho, AHC-11

522 zł

Inne artykuły w tej kategorii