Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak urządzić ogród w stylu skandynawskim? 8 pomysłów na aranżację

Jak urządzić ogród w stylu skandynawskim? Podpowiedzi szukaj we wnętrzach inspirowanych daleką Północą. Postaw na prostotę i funkcjonalność. Prosto nie znaczy jednak banalnie. Przydomowa przestrzeń utrzymana w duchu scandi może mieć wiele twarzy. Poznaj niektóre z nich. Oto 8 pomysłów na aranżację skandynawskiego ogrodu!

Małgorzata Zborowska – ekspert Homebook.pl

Małgorzata Zborowska – ekspert Homebook.pl

Skandynawowie w swoich ogrodach chętnie korzystają z odnowionych starych mebli i przerabiają posiadane już dekoracje. Główną ozdobą ogrodu są rośliny nawiązujące do krajobrazu lub wiejskich ogródków. Rzadko są to ogrody formalne. Często posiadają wydzieloną część wypoczynkową, mały ogródek warzywny czy szklarnię. Duże znaczenie w ogrodzie skandynawskim ma też światło dekoracyjne: girlandy i lampiony. Skandynawia kocha przyrodę za jej pierwotną formę i taką chce widzieć w swoich ogrodach.

1. Naturalistyczny ogród w stylu skandynawskim

Ogród w stylu skandynawskim jest naturalistyczny. Nie ma w nim miejsca na równo przystrzyżone trawniki, geometryczne kompozycje czy formowane żywopłoty. Co pojawia się w zamian? Przyroda w najczystszej, pierwotnej postaci – nieprzewidywalna, chaotyczna, surowa i nieidealna, a przez to piękna i niepowtarzalna.

Co zrobić, by osiągnąć ten efekt? Zasadź w przydomowej przestrzeni rośliny, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji i świetnie radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Sięgnij po dziką różę, nawłoć, dereń mchy, paprocie oraz różnego rodzaju trawy. Nie zapominaj o drzewach. Wykorzystaj świerki i sosny.

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej kwestii – dobieraj poszczególne rośliny w taki sposób, by tworzyły spójną całość i dobrze wpisywały się w lokalny krajobraz. Rośliny mogą też nawiązywać do wiejskich ogrodów. Zauważ, że w tego typu przestrzeniach chwasty są mile widziane (oczywiście w kontrolowanej ilości). Nie pozwól, by szkodniki zdominowały Twój zielony zakątek.

2. Ogród w stylu skandynawskim z meblami z palet

Ogród w stylu nordyckim tworzy nie tylko dziko rosnąca zieleń. Jego ważnym komponentem są również meble. Nie chodzi jednak o gotowe komplety zakupione w sklepach. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma recykling. Norwegowie, Duńczycy czy Szwedzi chętnie dają drugie życie starym elementom wyposażenia. Przerabiają je i odnawiają. W rezultacie zapomniane skrzynie lub inne sprzęty zyskują zupełnie nową funkcję.

Ciekawym i często wykorzystywanym trendem jest budowanie mebli z palet. To ekologiczne i tanie rozwiązanie. Za wszystkie materiały potrzebne do stworzenia stołów czy krzeseł zapłacisz mniej niż 100 złotych. Musisz tylko pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu drewna. Dzięki temu surowiec będzie odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i zachowa piękny wygląd na długie lata.

Dowiedz się wiecej: Meble z palet – pomysły do domu i ogrodu

3. Ogród skandynawski z dzikimi lokatorami

Mieszkańcy dalekiej Północy wychodzą z założenia, że przyrody nie należy ograniczać. Nie wolno narzucać jej żadnych ram. Dlatego też Skandynawowie rezygnują z budowania ogrodzeń w swoich przydomowych, zielonych „azylach”. Stawiają na otwarte przestrzenie. Dzięki temu ogród w stylu norweskim czy szwedzkim staje się integralną częścią świata flory i fauny i służy nie tylko ludziom, ale również zwierzętom.

Warto zaprosić do swojego ogrodu latających lokatorów. Jak to zrobić? Wystarczy wybudować małe domki dla ptaków i zamontować je na drzewach. Do stworzenia karmników i budek lęgowych wykorzystaj drewniane, nieheblowane deski. Nie sklejaj ich. Połącz ze sobą poszczególne elementy konstrukcji za pomocą gwoździ.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić karmnik dla ptaków? 3 pomysły na karmnik dla ptaków DIY

4. Ogród w stylu skandynawskim ze szklarnią lub warzywnikiem

Wiesz już, jak zaaranżować skandynawski ogród? Potrzebujesz kolejnych inspiracji? Co powiesz na małą szklarnię? Nie musisz budować jej na własną rękę. Możesz sięgnąć po gotowe modele. Trzeba jednak za nie dość sporo zapłacić. Ich koszt oscyluje zwykle w granicach 6- 20 tysięcy złotych.

Oczywiście wiele zależy od wielkości obiektu, a także jakości materiałów, z których zostanie wykonany szkielet całej konstrukcji. Do wyboru masz zaimpregnowane drewno (ono w stylu scandi sprawdzi się najlepiej), ocynkowaną stal lub aluminium.

Nie dysponujesz pokaźnym budżetem? Brak dużych funduszy nie oznacza, że musisz rezygnować z domowych upraw. Zrób w swojej przydomowej przestrzeni miejsce na ogródek warzywny. Możesz w nim posadzić pomidory, sałatę, cukinię, bakłażany, marchew i inne ulubione jarzyny. Pamiętaj tylko, by przygotować glebę pod wysiew.

5. Pomysł na ogród skandynawski z miejscem na ognisko

Pieczenie kiełbasek i ziemniaków w gronie rodziny i przyjaciół… Kusząca perspektywa, nieprawdaż? Warto ją zrealizować. Jak urządzić skandynawski ogród z ogniskiem? Najpierw stwórz specjalny krąg z otoczaków lub cegieł. W środku rozłóż przygotowane wcześniej kłody, konary patyki i gałęzie. Oczywiście musisz je odpowiednio ustawić. Potem wystarczy już tylko podpalić przygotowaną konstrukcję.

Możesz też ustawić w ogrodzie żeliwne palenisko lub kominek. Tego typu elementy będą pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale również dekoracyjne. Widzisz, jak niewiele trzeba, by stworzyć w przydomowej przestrzeni ciekawą strefę wypoczynkową? Mamy nadzieję, że przekonałeś się do tego pomysłu i wkrótce zaprosisz znajomych na wspólne biesiadowanie.

Fotel wiszący typu kokon - Gracio

Fotel wiszący typu kokon - Gracio

1448 zł 1888 zł
Wiszące krzesło z poduszkami na taras brudny róż - Karlos

Wiszące krzesło z poduszkami na taras brudny róż - Karlos

398 zł
IKEA BUSKBO Fotel, rattan/Djupvik biały, Wysokość oparcia: 42 cm

IKEA BUSKBO Fotel, rattan/Djupvik biały, Wysokość oparcia: 42 cm

799 zł
Szara skandynawska huśtawka na taras - Karlos

Szara skandynawska huśtawka na taras - Karlos

398 zł

6. Ogród w stylu skandynawskim ze skalniakiem

Skalniak to popularny element skandynawskich ogrodów. Jego założenie nie jest tak trudne, jak się wydaje, ale wymaga sporo pracy. Najpierw trzeba przygotować miejsce pod budowę – zerwać darń, wykopać wierzchnią warstwę ziemi, a wolną przestrzeń wypełnić żwirem i drobnymi kamieniami. To świetny drenaż. Do stworzenia skalnej konstrukcji wykorzystaj kamienie o nieregularnych kształtach, różnych wielkościach i ostrych krawędziach. Układaj je piętrami. Dolną warstwę wkop na 1/3 głębokości. Dzięki temu zyskasz solidny fundament dla swojego „dzieła”.

Skalniak możesz obsadzić roślinami takimi jak: bergenia sercolistna, dzwonek karpacki, goździk pierzasty, rozchodnik, tulipan botaniczny, krokus, jałowiec czy żywotnik. Łącz ze sobą różnych przedstawicieli flory. Dzięki temu uzyskasz bardziej naturalny efekt.

8. Pomysł na ogród skandynawski z przytulnym oświetleniem

Główną ozdobą skandynawskich ogrodów są rośliny, ale ważną rolę w aranżacji odgrywają również przerobione dekoracje z recyklingu (na przykład stare latarenki), a także światło. To ono tworzy w przydomowej przestrzeni klimat sprzyjający wyciszeniu i odprężeniu po dniu ciężkiej pracy.

Dlatego warto zainwestować w nastrojowe lampiony i girlandy. Te drobne dodatki sprawią, że w Twoim zielonym azylu zapanuje magiczna i baśniowa atmosfera. Pozwolą Ci też podkreślić piękno krzewów, kwiatów i drzew zasadzonych w ogrodzie.

Zobacz też: Jak zaaranżować ogród zimowy w stylu skandynawskim?

Widzisz? Aranżacja ogrodu w stylu skandynawskim może przynieść spektakularne efekty, nawet jeśli nie dysponujesz pokaźnym budżetem. Wystarczy odrobina kreatywności, by stworzyć nietuzinkową przestrzeń.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności