Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Rośliny na skalniak – gatunki na słoneczny i zacieniony skalniak

Ogrodowe skalniaki przeznaczone są głównie do uprawy roślin alpejskich, preferujących lekkie podłoża i przyzwyczajonych do zakorzeniania się w szczelinach skał. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby na skalniaku posadzić gatunki niekoniecznie pochodzące z górskich rejonów Europy. Wręcz przeciwnie, przy tworzeniu skalnego ogrodu wskazana jest różnorodność i łączenie ze sobą rozmaitych gatunków – płożących roślin okrywowych, niskich bylin, kwiatów cebulowych, iglaków i liściastych krzewinek.

Zastanawiając się, jakie rośliny wybrać na skalniak należy zwracać uwagę na ich wymagania glebowe i preferencje środowiskowe. Na południowych i południowo-zachodnich zboczach ogrodów skalnych, a więc tam, gdzie najdłużej i najsilniej operuje słońce, dobrze będą czuły się rośliny ciepłolubne, którym niestraszne bezpośrednie nasłonecznienie. Z kolei na zboczach północnych i wschodnich lepiej posadzić gatunki preferujące półcień.

Rośliny płożące na skalniak

Nazywane bywają również roślinami okrywowymi lub płożącymi, bo rosną tuż przy ziemi i w krótkim czasie dokładnie pokrywają wybraną przestrzeń. Nie są kłopotliwe w pielęgnacji, blokują rozrost chwastów i chronią glebę przed wysychaniem. Jeśli posiadają odpowiednie warunki, mogą utworzyć malowniczą darń złożoną z liści lub kwiatów.

Rośliny płożące na skalniak w słońcu

Floks szydlasty – rozkrzewia się bujnie, tworząc zwarte kobierce. Od maja do czerwca rozkwita drobnymi białymi, fioletowymi lub intensywnie różowymi kwiatami wyrastającymi jeden przy drugim. Macierzanka piaskowa – wieloletnia roślina o fioletowych, drobnych kwiatach, znana też jako cząber lub tymianek wąskolistny. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej miododajne kwiatostany przyciągają pszczoły i motyle.

Rozchodnik ostry – ma postać krótkich, twardych pędów o małych listkach. W lipcu i sierpniu wydaje drobne, intensywnie żółte kwiaty, kształtem przypominające gwiazdy. Jest całkowicie mrozoodporny.

Czarno-złota wysoka stojąca latarnia ogrodowa - S326-Relva

Czarno-złota wysoka stojąca latarnia ogrodowa - S326-Relva

868 zł 1218 zł
Lampion metalowy Elegance black wys. 42cm, 16 × 17 × 42 cm

Lampion metalowy Elegance black wys. 42cm, 16 × 17 × 42 cm

169 zł
Lampion metalowy Elegance black wys.54cm, 20 × 21 × 54 cm

Lampion metalowy Elegance black wys.54cm, 20 × 21 × 54 cm

194 zł
Lampion Elegance Silver 17x17x38cm, 17 × 17 × 38 cm

Lampion Elegance Silver 17x17x38cm, 17 × 17 × 38 cm

205 zł

Rośliny płożące na skalniak do cienia

Barwinek pospolity – zimozielona bylina o podłużnych, błyszczących liściach i niebieskich, fioletowych lub białych kwiatach. Preferuje glebę lekko wilgotną, próchniczą darniową albo torfową. Kwitnie od kwietnia do maja.

Acena drobnolistna – bylina o czerwonawych pędach i drobnych, niebiesko-zielonych, listkach. Jej kwiatostany są kuliste o żółtozielonej barwie i gęstych czerwonych pręcikach – roślina kwitnie od lipca do września. Preferuje glebę piaszczystą lub gliniastą. Dobrze czuje się w towarzystwie iglaków.

Bluszczyk kurdybanek – zimozielona roślina wieloletnia o miękkich pędach i niebiesko-fioletowych, kielichowatych kwiatach. Lubi umiarkowanie wilgotną, żyzną glebę. Kwitnie w marcu i w kwietniu.

Kwiaty na skalniak – wieloletnie

Oprócz gęstych kobierców, na skalniaku powinny znaleźć się też rośliny nieco wyższe, różnicujące kompozycję pod względem rozmiarów sadzonek. Kwitnące byliny można sadzić w bezpośrednio w ziemi lub w szczelinach pomiędzy kamieniami, imitując tym samym roślinność naturalnie porastającą górskie zbocza. Szczególnie malowniczo wyglądają rośliny posadzone kępami w najbardziej wyeksponowanych punktach skalniaka.

Świecące kamienie - Zestaw 3 lamp led kod: C14466

Świecące kamienie - Zestaw 3 lamp led kod: C14466

169 zł

Kwiaty na skalniak w cieniu

Ciemiernik biały – cenna bylina, która zakwita… zimą. Niektóre odmiany mogą rozkwitnąć nawet przed Bożym Narodzeniem, przez co ciemiernik zyskał miano Róży Bożego Narodzenia. Termin kwitnienia uzależniony jest od ilości ciepła, które roślina otrzyma późną jesienią oraz zimą. Kwiaty ciemiernika mogą być białe, różowe, czerwone, a nawet czarne. Okres ich kwitnienia kończy się w maju. Preferują gleby bogate w wapń i wilgotne.

Orlik błękitny – bylina o dwukolorowych kwiatach zbudowanych z podwójnego rzędu płatków. Najczęściej spotykana odmiana posiada kwiaty niebieskie z białą obwódką, ale występują również orliki fioletowe, czerwone i różowe. Mogą one rosnąć w słońcu, jednak najpiękniej rozkwitają na stanowiskach cienistych. Lubią glebę piaszczystą i próchniczą. Okres kwitnienia orlików trwa od maja do sierpnia.

Serduszka wspaniałe – łatwa w uprawie i charakterystyczna bylina o okazałych różowych kwiatach kształtem przypominających serca. Tworzy kępy rozrastające się w gęste kobierce. Kwitnie od maja do sierpnia, a najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, w przepuszczalnym podłożu.

Krzewy na skalniak – gatunki liściaste

Oprócz roślin płożących rozrastających się w gęste poduchy i niskich kwiatów, warto zróżnicować kompozycję poprzez dodanie do ogrodu skalnego niego niewielkich krzewów. Najlepiej posadzić je z tyłu skalniaka, tak aby stanowiły dla niego tło i nie przysłaniały niższych roślin.

Krzewy liściaste na skalniak w słońcu

Szczodrzeniec położony – niewysoki, wolno rozrastający się krzew o drobnych liściach i żółtych kwiatach pojawiających się od drugiej połowy maja do początków czerwca. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Odporny na suszę i mróz, nie toleruje zachwaszczenia gleby, w której rośnie,

Wawrzynek główkowy – zimozielona krzewinka o intensywnie różowych, pachnących kwiatach, rozkwitających od maja do czerwca. Lubi gleby o odczynie zasadowym. Kwiaty pojawiają się po trzech latach od posadzenia, a owoce zawiązują się rzadko. Występujący naturalnie wawrzynek jest objęty ścisłą ochroną.

Pięciornik krzewiasty – niewysoki krzew cechujący się długim czasem kwitnienia trwającym od maja do października. Kwiaty najczęściej są w kolorze żółtym, ale zdarzają się też odmiany kwitnące na różowo, biało i pomarańczowo. Pięciornik jest rośliną rozrastającą się szybko, bardzo łatwą w uprawie, odporną na mróz, suszę i szkodniki. Nie toleruje wapnia w glebie.

Kwietnik z terakotową mozaiką - Marbela

Kwietnik z terakotową mozaiką - Marbela

738 zł
Kwietnik etażerka - Linet

Kwietnik etażerka - Linet

788 zł
Wysoka prostokątna donica ogrodowa z litego drewna - Benito

Wysoka prostokątna donica ogrodowa z litego drewna - Benito

358 zł
Wysoka drewniana kwadratowa donica ogrodowa - Linara

Wysoka drewniana kwadratowa donica ogrodowa - Linara

308 zł

Krzewy liściaste na skalniak w cieniu

Irga pozioma – niski krzew, którego gałęzie, jak sama nazwa wskazuje, rosną poziomo rozprzestrzeniając się tuż nad ziemią. Drobne kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca, a po dwóch miesiącach na ich miejscu tworzą się kuliste, koralowe owoce pozostające na gałązkach przez całą zimę. Jej drobne, zielone liście na jesieni zmieniają kolor na pomarańczowy lub czerwony. Irga nie posiada szczególnych wymagań glebowych.

Porzeczka alpejska – krzew występujący w górzystych rejonach Europy i Azji. Od kwietnia do czerwca zakwita niepozornymi, zielono-żółtymi kwiatami, jednak jej prawdziwą ozdobą są okrągłe, przejrzyste, czerwone owoce, nie nadające się jednak do spożycia. Jest odporna na mróz i suszę, radzi sobie we wszystkich typach gleby.

Karmnik dla ptaków Garden Joy Esschert Design, wys. 113 cm

Karmnik dla ptaków Garden Joy Esschert Design, wys. 113 cm

219 zł
HI Wiszący karmnik dla ptaków, brązowy

HI Wiszący karmnik dla ptaków, brązowy

153 zł
vidaXL Karmnik dla ptaków, lite drewno, 35 x 29,5 x 21 cm

vidaXL Karmnik dla ptaków, lite drewno, 35 x 29,5 x 21 cm

128 zł
Karmnik dla ptaków w kształcie żołędzia Esschert Design

Karmnik dla ptaków w kształcie żołędzia Esschert Design

89 zł

Krzewy na skalniak – iglaki

Podobnie jak krzewy liściaste, iglaki również należy sadzić z tyłu skalniaka, tworząc z nich tło dla kwitnących bylin. Wyjątkiem są odmiany płożące, które można posadzić pomiędzy kamieniami.

Krzewy iglaste na skalniak w słońcu

Jałowiec chiński – zwarty, wyprostowany krzew o kształcie stożka i niebiesko-zielonych lub stalowo-niebieskich igłach. Jest odporny na upały, mrozy, szkodniki i zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej rośnie na glebach suchych i piaszczystych, odpowiada mu odczyn zarówno kwaśny, jak i zasadowy.

Jałowiec płożący – niska, zwarta i rozłożysta odmiana jałowca. Posiada żółto-zielone gałązki i krótkie, słabo kłujące igły, które jesienią zmieniają barwę na miedzianą. Roślina łatwa w utrzymaniu, toleruje mało urodzajne gleby.

Cyprysik groszkowy – pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni, a jego charakterystyczną cechą jest stożkowaty kształt i miękkie pędy. Jego igły mogą przybierać odcienie jasnozielone, ciemnozielone lub szarozielone. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, lekko kwaśne lub obojętne.

Krzewy iglaste na skalniak w cieniu

Mikrobiota syberyjska – rozłożysty krzew z rodziny cyprysowatych, niski, rozrastający się głównie wszerz. Posiada niekłujące igły, które brązowieją przed zimą. Lubi gleby przepuszczalne i lekko kwaśne.

Jodła balsamiczna “Nana” – niewielkie drzewo, dorastające do wysokości 1 metra. Lubi stanowiska słonecznie, ale dobrze czuje się również w lekkim cieniu. Posiada ciemnozielone igły o białych spodach. Preferuje glebę lekką i wymaga nawadniania w okresie suszy.

Rośliny cebulowe na skalniak

Rozkwitają wczesną wiosną i w tym właśnie okresie mogą stanowić dodatkową ozdobę ogródka skalnego. Najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych u podnóża skalniaka, tak aby po przekwitnięciu nie rzucały się zbytnio w oczy i nie pozostawiały zbyt wiele pustego miejsca.

Rośliny na skalniak w słońcu

Szafirek – niewielka bylina o białych lub fioletowo-niebieskich, groniastych kwiatostanach. Zakwita na przełomie kwietnia i maja. Jest całkowicie mrozoodporny i nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o glebę, choć preferuje podłoże wilgotne i próchnicze.

Tulipan – jeden z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, występujący w bardzo wielu odmianach i kolorach. Lubi słońce, a jeśli chodzi o podłoże, preferuje glebę piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym. Zakwita od kwietnia do maja.

Hiacynt – jedna z najpiękniejszych wiosennych roślin o oszałamiającym zapachu. Występuje w kolorze białym, żółtym, różowym, pomarańczowym, łososiowym, czerwonym, niebieskim i fioletowym. Kwitnie w kwietniu i maju. Należy zapewnić mu glebę wilgotną, żyzną, przepuszczalną, o odczynie obojętnym.

Rośliny na skalniak w cieniu

Śnieżyczka przebiśnieg – jest jednym pierwszych wiosennych kwiatów, który czasem rozkwita już w lutym. Cebulki sadzi się w kępach, wydają one delikatne, białe kwiaty. W początkowych stadiach rozwoju potrzebuje dużo światła, jednak po przekwitnięciu woli cień. Preferuje glebę wilgotną, próchniczą o odczynie obojętnym.

Szachownica kostkowata – oryginalna roślina o kwiatach ozdobionych rzadko spotykanym w naturze wzorem szachownicy. Posiada kwiaty białe, różowe lub ciemnofioletowe, o kształcie dużych dzwonków. Kwitnie od maja do kwietnia. Preferuje stanowiska w lekkim cieniu, a najlepiej czuje się posadzona w glebie próchniczej i wilgotnej.

Pierwiosnek – niewielka bylina o intensywnie kolorowych kwiatach, gustująca w glebach wilgotnych, żyznych i próchniczych. Całkowicie mrozoodporna. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, pierwiosnki mogą zakwitnąć już w maju, wydając kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe. Okres kwitnienia kończy się w lipcu.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności