Stylowe sofy i kanapy z dostawą do 48h!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Skalniak ogrodowy: jak założyć skalniak w ogrodzie?

Ogrody skalne to ciekawe aranżacje dla osób, które chcą urozmaicić wygląd swojej działki. Dzięki nim można spektakularnie przełamać monotonię płaskiego terenu, a także zużytkować niepotrzebny żwir i kamienie. Skalniaki ogrodowe to dość misterne konstrukcje złożone ze skał, roślin płożących i małych kwiatów. Ich pełne uformowanie wymaga trochę czasu, ale nie jest zbyt trudne – zwłaszcza z naszym poradnikiem, w którym krok po kroku tłumaczymy jak zaprojektować ogród skalny.

Ogród skalny – co to jest?

Ogród skalny, inaczej skalniak, to kompozycja złożona z usypanej ziemi i malowniczo ułożonych kamieni obsadzonych głównie niskimi roślinami i krzewami płożącymi. Tego rodzaju ogród wyglądem ma przypominać małe pasmo górskie lub skaliste wzniesienie. Jednak w przeciwieństwie do tzw. alpinarium, skalniak ogrodowy nie musi zawierać wyłącznie roślin wysokogórskich i arktycznych. Możesz na nim posadzić właściwie dowolne gatunki kwiatów i krzewów.

Ogrody skalne – najpopularniejsze rodzaje

Skalniaki w ogrodzie mogą przybierać mniej lub bardziej skomplikowane formy. Na pierwszy rzut oka różnice między nimi wydają się niewielkie, jednak przekładają się one na stopień trudności budowy.

 • Łąka górska – sposób na zagospodarowanie naturalnie kamienistego terenu, którego oczyszczenie jest zbyt trudne. Wymaga stosunkowo niewiele pracy, polegającej głównie na posadzeniu między kamieniami kwiatów i roślin zadarniających.
 • Rabat skalna – niewielki skalniak na płaskim terenie, odpowiedni do standardowych ogródków przydomowych.
 • Skalniak na murku – ogród skalny przylegający do tzw. rabaty wzniesionej stworzonej na podwyższeniu z ziemi, skał, cegieł, drewnianych skrzynek itp.
 • Ogród skalny na skarpie – rozległy skalniak wykorzystujący naturalne nachylenie terenu. Trudniejszy do zrealizowania typ ogrodu, wymagający stworzenia kilku pięter skał i roślin.
 • Piarg – występujący w naturze rodzaj rumowiska skalnego u podnóża górskich stoków. Piargi składają się z okruchów jednego gatunku skał i upodobnione do nich skalniaki powinny stosować się do tej zasady. Wykonanie skalniaka w tym stylu wymaga dużych umiejętności aranżacyjnych.
 • Alpinarium – specjalistyczny ogród skalny wyłącznie z roślinami górskimi. Należy go tworzyć na naturalnych wzniesieniach, przy użyciu jednego gatunku kamienia. Niewskazane jest stosowanie sztucznych dekoracji ogrodowych.

Skalniak przed domem, przy tarasie czy przy płocie?

Idealne miejsce na skalniak to punkt ogrodu cechujący się dużym nasłonecznieniem – alpejskie rośliny nie tolerują bowiem głębokiego cienia. Przydomowe ogrody skalne należy więc zakładać z daleka od drzew i rozłożystych krzewów. Jeśli w Twoim ogrodzie występują naturalne wzniesienia, to właśnie na nich załóż skalniak – będzie doskonale naśladował górski krajobraz i wyeliminuje konieczność sztucznego usypania ziemi.

Podczas projektowania ogrodu skalnego przed domem unikaj symetrii – ma on przecież imitować naturalne wzniesienia i kamieniste pagórki. Błędem jest więc usypywanie go na środku trawnika, gdzie będzie wyglądał jak samotna wyspa. Znacznie lepszym dla niego miejscem będzie obwód ogrodu. Skalniak przy płocie będzie łatwiejszy do zaaranżowania, bo ogrodzenie wytyczy granicę dla jego tylnej części. Dobrze zaprezentuje się także ogród skalny przy tarasie – pomoże zamaskować podmurówkę konstrukcji, a także sprawi, że patio zyska płynne połączenie z ogrodem.

Mały skalniak ogrodowy – o czym jeszcze warto pamiętać?

W niewielkim przydomowym ogródku skalniak należy utworzyć w taki sposób, by nie przeszkadzał. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc nieduży, w przybliżeniu owalny ogród skalny, łatwy do ominięcia kosiarką. O czy musisz pamiętać, tworząc mały skalniak przed domem?

Nie usypuj stożka – mała przestrzeń i chęć posadzenia wielu roślin może zachęcić Cię do spiętrzenia ziemi. W efekcie Twój skalniak zacznie przypominać kopiec kreta. Aby uniknąć karykaturalnego efektu, przede wszystkim ogranicz liczbę gatunków roślin. Małe ogrody skalne bardzo dobrze wyglądają jako część większej rabaty – dzięki takiej aranżacji można zaoszczędzić miejsce w ogrodzie i uzyskać bardziej naturalny efekt. Zadbaj też o nieregularny kształt skalniaka – najpiękniejsze ogrody skalne to takie, które mają swobodną konstrukcję.

Ogród skalny – jakie kamienie wybrać na skalniak ogrodowy?

Prawidłowo skonstruowany skalniak ogrodowy ma imitować pagórki i zbocza gór. Pamiętaj więc, aby do jego budowy wybierać kamienie o różnorodnych kształtach i rozmiarach. Kompozycję urozmaici też zróżnicowany kształt kamieni – najlepiej wybieraj te o ostrych, nieregularnych liniach. Bardzo naturalnie zaprezentuje się skalniak ogrodowy z kamieniami porosłymi mchem lub posiadającymi pęknięcia.

Dobry efekt przyniosą kamienie charakterystyczne dla obszaru, na którym znajduje się dom – z powodzeniem możesz stworzyć ogród skalny z kamieni polnych znajdującymi się w ogródku. Jeśli jednak chcesz, by konstrukcja była bardziej zróżnicowana kolorystycznie, konieczne może okazać się zakupienie skał ze składów.

Bardzo atrakcyjny wizualnie będzie skalniak z czerwonego piaskowca, który stworzy wspaniałe tło dla zielonych liści. Niestety, szybko ulega on rozpadowi. Solidniejszym rozwiązaniem będzie więc kolorowy wapień lub dolomit. Jeśli zależy Ci na wysokiej trwałości, idealne kamienie na skalniak w ogrodzie to granity i bazalty. Pamiętaj, jednak, że kamienie posiadają swój odczyn, który może być niekorzystny dla roślin – bazalt, piaskowiec i wapień mają odczyn zasadowy, granit zaś kwaśny.

Skalniak w ogrodzie – jakie rośliny wybrać do ogrodu skalnego?

Skalniak ogrodowy wymaga zróżnicowanych gatunków roślin, jednak nie może zapanować na nim chaos. Zamiast kupować zbyt wiele sadzonek, ogranicz się do kilku gatunków i posadź je w kępach. Rośliny na ogrody skalne dobierz pod względem zmienności sezonowej – skalniak ma zdobić przez cały rok, dlatego kwiaty powinny uzupełniać się w kwitnieniu. Po jakie rośliny na skalniak najlepiej sięgnąć?

 • Rośliny alpejskie – kwiaty i krzewinki występujące w górach powyżej granicy lasu i kosodrzewiny. Przepadają za bezpośrednim, długotrwałym nasłonecznieniem, dlatego należy sadzić je od południowej lub południowo-zachodniej strony skalniaka. Preferują ziemię przepuszczalną, o niskiej żyzności oraz odczynie obojętnym lub zasadowym. Należą do nich m.in. jaskier, skalnica bazaltowa, szarotka alpejska, goryczka bezłodygowa czy kostrzewa pstra.
 • Rośliny cebulowe – kwiaty na ogrody skalne, które będą stanowiły ozdobę wczesną wiosną.
 • Byliny kwitnące lub o dekoracyjnych liściach – najlepszy efekt daje posadzenie ich w kępach po kilka sztuk.
 • Płożące iglaki – najlepiej rozlokować je u podnóża konstrukcji, gdzie nie zagłuszą innych roślin.
 • Drzewka ozdobne iglaste lub liściaste – lepiej zasadzić je z tyłu skalniaka za wyznaczającym go kręgiem kamieni tak, aby stanowiły dla niego tło i uzupełnienie.

Jak zaprojektować ogród skalny krok po kroku?

Prace terenowe ułatwi stworzenie koncepcji ogrodu skalnego na papierze. Budowa skalniaka wymaga cierpliwości i wolnego czasu, dzieli się bowiem na kilka etapów, pomiędzy którymi konieczne są przerwy przeznaczone na osiadanie gleby.

Krok 1. Stwórz projekt ogrodu skalnego

Stwórz plan ogrodu i naszkicuj na nim bryłę skalniaka. Centralne zbocze powinno być usytuowane od strony południowej lub południowo-zachodniej.

Krok 2. Przygotuj grunt pod skalniak

Jeśli ogród skalny chcesz zbudować w miejscu porośniętym trawą, musisz ją najpierw zerwać. Z wybranego obszaru zdejmij darń oraz warstwę ziemi znajdującą się tuż pod nią. Teren przekop na głębokość szpadla.

Krok 3. Wyznacz kształt skalniaka

Na przygotowanym terenie zaznacz dokładny kształt ogrodu skalnego. Na jego obwodzie wkop duże kamienie, które stworzą ścianę. Ziemię wewnątrz obrysu mocno podlej. Odczekaj kilka dni, aby dobrze osiadła.

Krok 4. Usyp zbocze ogrodu skalnego

Na początek usyp warstwę drenażową, która umożliwi właściwy odpływ wody – może składać się ona z piasku, żwiru i drobnych kamieni. Unikaj jednak tworzenia drenażu z gruzu po remoncie czy budowie domu – tego typu odłamki mogą posiadać wapno, które szkodzi roślinom. Na warstwie drenującej ułóż darń odwróconą korzeniami do góry i całość przysyp przepuszczalną ziemią.

Krok 5. Uformuj skalniak z kamieni

Zacznij formować łagodne wzniesienie z niedużych kamieni. Możesz też posłużyć się płaskimi skałami, które układane schodkowo stworzą skalniak tarasowy. Między kamieniami warto zachować kilkucentymetrowe odstępy, w których będzie można zasadzić rośliny. Po ułożeniu skał całość znowu obficie podlej i poczekaj kilka dni, aż ziemia ponownie osiądzie.

Krok 6. Posadź rośliny na skalniaku

Doniczki z sadzonkami rozstaw w wybranych punktach ogrodu skalnego i sprawdź, jak się tam prezentują. Rośliny powinny kontrastować z kamieniami i ze sobą wzajemnie pod względem kolorów, kształtów, rozmiarów i faktur. Po zasadzeniu rośliny koniecznie podlej.

Ogród skalny – aranżacje z pomysłem

Ogrodowy skalniak to nie tylko konstrukcja z kamieni obsadzonych roślinami. Nowoczesne pomysły na ogród skalny zakładają wykorzystanie wody, wpływów orientalnych, a także nietypowych materiałów.

 • Ogród skalny z oczkiem wodnym – kamienna kompozycja ułożona nad brzegiem niewielkiego zbiornika z wodą. Można połączyć ją ze strumieniem, fontanną, a nawet niedużym mostkiem.
 • Ogród skalny z kaskadą wodną – konstrukcja wymagająca zbudowania skarpy z dużych głazów lub wykorzystania naturalnego wzniesienia terenu. Kamienie muszą być ułożone w taki sposób, aby przypominały stopnie – woda musi swobodnie po nich spływać. Możliwe jest także stworzenie skalniaka z wodospadem – w tym przypadku woda spada pionowo ze skały.
 • Ogród skalny w doniczce – propozycja na taras lub balkon, ewentualnie do bardzo małego ogrodu. Wszystko, czego potrzebujesz to płaska donica, żwir, kilka kamieni, trochę przepuszczalnej ziemi i parę skalnych roślin. Na dnie donicy ogrodowej stwórz drenaż z kilku garści żwiru. Później usyp warstwę ziemi i swobodnie rozłóż na niej kamienie. Pomiędzy nimi posadź roślinki. Wolną przestrzeń wysyp resztą żwiru.
 • Skalniak ogrodowy z opon – prosta, zabawna konstrukcja wymagająca jedynie kilku pomalowanych na różne kolory opon. Wystarczy ułożyć je w niewysoką piramidę, wypełnić ziemię i posadzić w niej rośliny.
 • Japoński ogród skalny – zaawansowana aranżacja dla doświadczonych ogrodników podporządkowana estetyce buddyzmu zen. Kompozycje są tu uzyskiwane poprzez skomplikowane połączenia grabionego we wzory żwiru i piasku oraz większych kamieni.

Barwne kamienie, płożące rośliny i odrobina pomysłowości to wszystko, czego potrzeba, by stworzyć przykuwający uwagę skalniak. Zbliżająca się wiosna to świetny moment na wypróbowanie tego rozwiązania w przydomowym ogrodzie – zarówno w tym dużym, jak i w całkiem małym.


Inne artykuły w tej kategorii

Trejaż ogrodowy – urokliwy element małej architektury

Trejaż ogrodowy – urokliwy element małej architektury

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Piwonie (peonie) w ogrodzie – odmiany, sadzenie, uprawa

Piwonie (peonie) w ogrodzie – odmiany, sadzenie, uprawa

Działki rekreacyjne. Ile kosztuje działka i jej utrzymanie?

Działki rekreacyjne. Ile kosztuje działka i jej utrzymanie?

Wiosna w ogrodzie – jakie wykonać prace i jakie kwiaty posadzić?

Wiosna w ogrodzie – jakie wykonać prace i jakie kwiaty posadzić?

Jesienny taras – 5 pomysłów na jesienny wystrój tarasu

Jesienny taras – 5 pomysłów na jesienny wystrój tarasu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.