Szukasz pomysłu na prezent? Dodatki i akcesoria w supercenach!💥
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zaprojektować i założyć ogród krok po kroku?

Jak zaprojektować ogród, by stanowił przedłużenie domu i był miejscem do wypoczynku oraz spędzania czasu z rodziną? Oczywiście można zlecić to specjalistom, ale samodzielnie planowanie ogrodu może być dużo bardziej satysfakcjonujące. Dziś opowiemy trochę więcej o tym, jak zaprojektować ogród, jakie rośliny wybrać i w jakim stylu urządzić swoją przydomową przestrzeń. Zapraszamy!

Jak zaprojektować ogród? Najważniejsze wskazówki

Zanim przystąpisz do sadzenia roślin w ogrodzie, koniecznie wykonaj szczegółowy plan – trzymając się takiego przemyślanego projektu, będziesz mieć pewność, że stworzysz piękny oraz funkcjonalny ogród i taras. Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

 • Określ, do czego ogród będzie służył. Ważne jest, by zastanowić się, czy ogród będzie służył głównie rekreacji i jego centrum będą stanowiły wygodne meble ogrodowe, czy może chcesz przede wszystkim realizować się w nim jako hodowca roślin. A może chciałbyś zorganizować w nim mini boisko lub plac zabaw i stworzyć ogród dla dzieci?
 • Potraktuj ogród jak pomieszczenie. Jeśli zastanawiasz się, jak samemu zaprojektować ogród, rozrysuj kontury na papierze, zaznacz obrys domu i rośliny, które mają zostać na swoich miejscach.
 • Pamiętaj, że rośliny rosną! Nie planuj sadzenia roślin zbyt gęsto. Nawet jeśli teraz, tuż po zasadzeniu, ogród wydaje się nieco pusty, już wkrótce będziesz mógł cieszyć się bujną roślinnością.

Jak zaprojektować ogród przed domem?

Jak zaprojektować ogród przydomowy? Weź kartkę papieru (najlepiej specjalnego, milimetrowego), ołówek i rozrysuj działkę, którą dysponujesz w skali 1:100 (1 cm na papierze to 1 m w rzeczywistości). Rozrysuj kontury domu, zaznacz, gdzie znajduje się podjazd, a gdzie są przeszkody. Planowanie ogrodu przed domem koniecznie poprzedź ustaleniem stron świata – niby oczywiste, ale nie zawsze o tym pamiętamy, a jest wiele roślin, które lepiej czują się na południowej niż na północnej stronie i odwrotnie.

Planowanie ogrodu krok po kroku

Planowanie ogrodu przydomowego to nic trudnego! Przystępując do tego zadania, warto trzymać się kilku podstawowych kroków, które umożliwią Ci stworzenie przestrzeni idealnie dopasowanej do Twoich możliwości i potrzeb. Jak zaplanować ogród wokół domu?

Krok 1. Stwórz mapę terenu

O tym podstawowym etapie wspominaliśmy już wyżej. Zanim zadasz sobie pytanie „jak zaplanować ogród”, stwórz jego szkic na papierze, czyli tzw. rzut od góry.

Krok 2. Sprawdź warunki glebowe

Ustal, jaki typ gleby dominuje na Twojej działce. Ciężka, klejąca się do palców będzie glebą kliniastą, a sucha, przesypująca się przez palce – piaszczystą. Najlepszą i najbardziej sprzyjającą większości roślin glebą będzie ta ciemna i rozpadająca się na niewielkie grudki przy ściśnięciu, która bogata jest w próchnicę. Jeśli planujesz sadzić drzewa i krzewy owocowe lub ozdobne, sprawdź również odczyn pH gleby. Dla większości roślin najlepsza jest ziemia obojętna (pH 6-7), ale są też gatunki kwasolubne (pH 5,5-4,5) czy też zasadolubne (pH 6,5-7,5).

Krok 3. Określ stopień nasłonecznienia i ekspozycji na wiatr

Jak założyć ogród? Planując ogród, pamiętaj o tym, że różne gatunki roślin mają konkretne wymagania dotyczące stanowiska, czyli miejsca, w którym je posadzisz. Stanowisko słoneczne to miejsce, w którym światło słoneczne pada na ziemię powyżej 6 godzin w ciągu dnia. Na stanowisku półcienistym światło padać będzie na rośliny od 3 do 6 godzin, a w cienistym poniżej 3 godzin dziennie.

Krok 4. Wyrównaj teren i wytycz ścieżki

Gdy mapa przyszłego ogrodu jest gotowa, możesz przystąpić do najpoważniejszych prac ziemnych, czyli do wyrównywania terenu. Oczywiście etap ten można pominąć, jeżeli grunt, na którym ma powstać ogród, nie wymaga zmian. To również dobry moment na wytyczenie ścieżek i chodników w ogrodzie.

Krok 5. Przygotuj glebę

Chcąc zapewnić świeżo posadzonym roślinom dobry start i odpowiednie warunki do wzrostu, odpowiednio przygotuj glebę. Oprócz zmiany jej odczynu pH czy też rozluźniania lub zagęszczania ważne jest również usunięcie starej darni (o ile planujesz założenie nowego trawnika), likwidacja chwastów oraz wzbogacenie ziemi o składniki odżywcze.

Krok 6. Wybierz odpowiednie rośliny

Decydując się na konkretne gatunki roślin do ogrodu, weź pod uwagę powierzchnię nasadzeń (np. hektarowe siedlisko na wsi czy kilkusetmetrowy ogródek w mieście) oraz typ stanowisk (np. słoneczne, półcień czy cień).

Krok 7. Zrób próbny ogród

Nie masz pewności, czy zaplanowany na papierze ogród spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź, jak będzie wyglądała Twoja wizja, używając sznurków, patyków, kamieni lub cegieł, z których wykonasz obrysy ścieżek, tarasów, altanek, rabat kwiatowych, ogródka warzywnego itp.

Zestaw mebli ogrodowych Bosti sofa z dwoma fotelami i stolikiem szary
4 / 5

Zestaw mebli ogrodowych Bosti sofa z dwoma fotelami i stolikiem szary

2099 zł
Zestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary

Zestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary

6129 zł
Narożnik ogrodowy Alayamon ze stolikiem czarny stalowy

Narożnik ogrodowy Alayamon ze stolikiem czarny stalowy

3049 zł
Zestaw mebli ogrodowych Tianon modułowy ze stolikiem ciemnoszary
5 / 5

Zestaw mebli ogrodowych Tianon modułowy ze stolikiem ciemnoszary

3179 zł
Wysyłka do 48h

Jak zaprojektować mały ogród?

Jak zaprojektować mały ogród? Z małym ogrodem, jak z małym mieszkaniem – często jego urządzenie wymaga zastosowania specjalnych sztuczek, które sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się większa, wygodniejsza i atrakcyjniejsza. Zatem jak zaplanować mały ogród?

Sadząc rośliny na niewielkiej przestrzeni, staraj się pamiętać o regule – niskie rośliny bliżej domu, a wysokie, większe rośliny dalej od domu. Możesz również optycznie powiększyć przestrzeń, sadząc rośliny o chłodnej kolorystyce, np. niebieskie lub fioletowe.

Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród na wąskiej działce, mamy dobre wieści – na tak nietypowej przestrzeni również można stworzyć przytulny ogródek! Spróbuj zróżnicować teren, używając różnego rodzaju kamiennych murków, nasadzeń czy np. tarasu na podwyższeniu. Na takiej przestrzeni dobrze sprawdzi się również wydzielenie stref funkcjonalnych, np. strefy wypoczynkowej z grillem z jednej strony, a strefy roboczej z drugiej.

Jak zaprojektować ogród z roślinami?

Jeśli ogród – to rośliny! Oczywiście możesz zdecydować się jedynie na posianie trawnika, ale czy nie milej będzie odpoczywać w otoczeniu roślin lub móc rankiem zerwać z własnej grządki soczystego pomidora lub chrupiącą sałatę?

 • Jak zaprojektować ogród z iglaków? Iglaki sprawiają, że ogród jest piękny i zielony przez cały rok. Tego rodzaju rośliny są również łatwe w pielęgnacji. Pamiętaj jednak, by dopasować wielkość iglaków do samego ogrodu – niektóre drzewa rosną nawet do kilkunastu metrów.
 • Jak zaprojektować ogród warzywny? Planowanie ogrodu warzywnego zacznij od ustalenia, ile czasu będziesz miał na jego pielęgnację i wybierz warzywa dostosowane do swoich możliwości.
 • Jak zaprojektować ogród kwiatowy? Planowanie ogrodu kwiatowego to czysta przyjemność! Wybierając rośliny, zwróć uwagę na to, jakich warunków glebowych potrzebują i jakie nasłonecznienie lubią.
 • Jak zaprojektować ogród owocowy? Planując przydomowy sad, pamiętaj o doborze odpowiednich gatunków drzewek i krzewów oraz o posadzeniu ich w odpowiednich odległościach.

Jak zaprojektować ogród w różnych stylach?

Urządzając ogród, warto trzymać się jednego stylu, dzięki czemu efekt będzie spójny i estetyczny.

 • Jak zaprojektować ogród japoński? W tym stylu najważniejsza jest intensywnie zielona roślinność, woda oraz kamień.
 • Jak zaprojektować ogród angielski? W ogrodach angielskich królują niesymetrycznie przycięte rośliny, brak równych rabatek oraz miękkie linie podobne do tych, które występują w naturze.
 • Jak zaprojektować ogród skalny? Ogród skalny, inaczej skalniak, najlepiej urządzić na skarpach lub niewielkich pochyłościach – to tam najlepiej prezentują się gatunki roślin znane przede wszystkim z górskich krajobrazów.
 • Jak zaprojektować ogród wiejski? W ogrodzie wiejskim nie brakuje grządek z warzywami, owocowych drzew, ziół i kolorowych kwiatów. To taki ogród babci, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa.

Projektowanie ogrodu – samodzielnie czy z pomocą eksperta?

Samodzielne projektowanie ogrodu może przynieść wiele satysfakcji! Wystarczy odpowiednio się przygotować i skrupulatnie zaplanować cały proces, by uzyskać efekt, który przejdzie najśmielsze oczekiwania. Jeżeli jednak nie masz czasu lub po prostu chęci na projektowanie ogrodu samemu, możesz skorzystać z usług eksperta, który zrobi to za Ciebie.

Kwietnik ogrodowy Pulazy czarny

Kwietnik ogrodowy Pulazy czarny

379 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw dwóch doniczek Servistray z naturalnej wikliny

Zestaw dwóch doniczek Servistray z naturalnej wikliny

289 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw trzech doniczek Groother z technorattanu

Zestaw trzech doniczek Groother z technorattanu

329 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw dwóch doniczek Chargos podłużne szara i kremowa

Zestaw dwóch doniczek Chargos podłużne szara i kremowa

679 zł

Jak widzisz, zaprojektowanie ogrodu to nic trudnego. Warto o tym pomyśleć już teraz – pochmurna pogoda jeszcze nie zachęca do spędzania czasu w ogrodzie, ale gwarantujemy – wiosna przyjdzie szybciej, niż się tego spodziewasz.


Inne artykuły w tej kategorii

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?

Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?

Jaki odkurzacz do liści kupić? Wybieramy najlepszy odkurzacz do liści

Jaki odkurzacz do liści kupić? Wybieramy najlepszy odkurzacz do liści

Pomysły na tani ogród – jak urządzić ładny ogród tanim kosztem?

Pomysły na tani ogród – jak urządzić ładny ogród tanim kosztem?

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród do zimy?

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród do zimy?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.