Kup idealne biurko do swojego domowego biura! 🖥️
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ozdoby do ogrodu – oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu [DUŻO INSPIRACJI]

Ozdoby do ogrodu są niemal równie istotne, co rośliny! Nawet jeśli ogród jest perfekcyjnie zorganizowany, strefy wydzielone, a kwiaty pięknie kwitną, bez dobrze dobranych ozdób ogrodowych możesz mieć wrażenie, że czegoś brakuje do tego, by przydomowa przestrzeń była kompletna. Jeśli nie masz pomysłów na dekoracje do ogrodu, mamy dla Ciebie garść inspiracji i pomysłów na to, jak zrobić te elementy, by efekt przerósł Twoje oczekiwania. Dekoracje metalowe, kamienne, z cementu, a może ozdoby z drewna do ogrodu? Jesteśmy ciekawi, które z nich najbardziej przypadną Ci do gustu. Zaczynamy!

Ozdoby z drewna do ogrodu

Ozdoby do ogrodu z drewna najbardziej pasują do przydomowych przestrzeni w stylu rustykalnym, angielskim czy romantycznym, a więc tych kojarzących się z wsią i łąką. Drewno to naturalny, ciepły materiał, który współgra z roślinnymi aranżacjami i gatunkami kwiatów, które kojarzą się z ogrodem babci. Najprostsze ozdoby drewniane do ogrodu wykonane są z jednego kawałka drewna lub całego pnia drzewa i przedstawiają zwierzęta, anioły oraz postacie wprost wyjęte z lokalnego folkloru.

Z drewna wykonywane są również dekoracje ogrodowe, takie jak pergole, trejaże i kratownice. Drewniane pojemniki na kwiaty to często proste skrzynki, ale także dostępne w sklepach ogrodniczych ozdobne wózki, taczki i wiaderka. Osłonki na donice możesz też wykonać samodzielnie, wycinając otwory w pieńkach po drzewach – taki sposób to świetny pomysł na ozdoby z brzozy do ogrodu.

Z drewna mogą być wykonane również większe elementy infrastruktury ogrodowej. Jeśli w ogrodzie masz staw, oczko wodne czy strumień, możesz przerzucić nad nimi urokliwy drewniany mostek. Popularne są również drewniane cembrowiny – okrywające studnię lub jedynie markujące jej obecność. Jeśli masz duży ogród, możesz pokusić się o postawienie w nim drewnianej altanki. Drewniane dekoracje do ogrodu to także karmniki i domki dla ptaków, wszelkiego rodzaju płotki, duże koła od starych wozów, a nawet ciekawie powykręcane pnie i konary drzew.

Jak zrobić ozdoby do ogrodu z drewna?

Szukasz pomysłu na efektowne ozdoby do ogrodu z drewna? Zrób to sam! Ozdoby do ogrodu wykonane samemu cieszą najbardziej. Bardzo oryginalnym, choć nieco pracochłonnym sposobem na stworzenie nietypowych donic na kwiaty, jest przerobienie starych drewnianych mebli. Niepotrzebną komodę, toaletkę czy kredens musisz oczyścić, pomalować na wybrany kolor i zaimpregnować, a następnie postawić w ogrodzie. W szufladach możesz umieścić wypełnione ziemią donice, a w nich różnokolorowe kwiaty. Taka ozdoba ma oczywiście charakter sezonowy – na zimę musisz przestawić ją w suche miejsce.

Świetnym sposobem na niedrogie udekorowanie przydomowej przestrzeni są ozdoby do ogrodu z palet. Możesz wyczarować z nich właściwie wszystko! Kwietniki, meble ogrodowe, podest czy kącik do przechowywania drewna – możliwości jest mnóstwo. Wystarczą palety, wkrętarka, trochę śrub i gwoździ, papier ścierny i odrobina czasu oraz cierpliwości.

Ozdoby z szyszek do ogrodu

Ozdoby z szyszek do ogrodu są pięknym elementem, wspaniale pasującym do przydomowej przestrzeni urządzonej w bliskości z naturą. Możesz np. wypełnić nimi donice lub wykonać naturalną ściółkę, którą wykorzystasz np. na przestrzeniach pod drzewkami.

Jeśli szukasz pomysłów na naturalne ozdoby, koniecznie spróbuj wykonać też ozdoby z gałęzi do ogrodu. Jakie ozdoby z patyków do ogrodu możesz zrobić samodzielnie? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Z gałązek i szyszek możesz zrobić np. karmnik dla ptaków lub… przypominający szałas domek, który będzie nie tylko dekoracją, ale również atrakcją w ogrodzie dla dzieci.

Ozdoby świąteczne do ogrodu

Świetnym sposobem na podkreślenie wyjątkowej atmosfery są ozdoby świąteczne do ogrodu! W Święta Bożego Narodzenia, kiedy wszystko rozświetla się radosnym blaskiem, wybierz ozdoby ledowe do ogrodu. Możesz np. powiesić mrugającą girlandę na ogrodzeniu, postawić świecącego renifera lub bałwanka albo ozdobić światełkami rosnącą w ogródku choinkę. Możesz wybrać takie, które są zasilane energią elektryczną lub ozdoby solarne do ogrodu, które świecą dzięki promieniom słonecznym.

Boże Narodzenie to niejedyne święta, które pozwalają na stosowanie wyjątkowych ozdób! Postaraj się również, by Twój ogród wiosną wyglądał równie wyjątkowo. Z pomocą przyjdą tu wielkanocne ozdoby do ogrodu – baranki, króliczki, kolorowe jajka i pastelowe wstążeczki.

Ozdoby z opon do ogrodu

Opony to przedmioty, które rzadko kojarzymy z dekoracjami. Ozdoby z opon do ogrodu mogą jednak tworzyć naprawdę miły dla oka widok, a przedmioty z nich wykonane są oryginalne, atrakcyjne i tanie!

Jak zrobić ozdoby do ogrodu z opon? Możesz przygotować z nich proste kwietniki – wystarczy, że pomalujesz je na wybrany kolor, położysz na trawniku, a w środek wstawisz donice z kwiatami. Ręcznie robione ozdoby do ogrodu z opon to również wiszące dekoracje. Pomalowaną oponę zawieś na wbitym w ścianę gwoździu lub na sznurku, a w jej dolnej części umieść doniczkę z roślinami – najlepiej sprawdzą się tu gatunki wiszące. Opony możesz nie tylko malować, ale również nacinać. Pocięte pasy gumy dadzą się łatwo zginać i przeplatać – w ten sposób możesz uzyskać oryginalne kosze i wianki, a nawet figury zwierząt.

Ozdoby z betonu do ogrodu

Beton, choć wydaje się mało atrakcyjnym materiałem, to betonowe ozdoby do ogrodu stają się coraz bardziej popularne. Nowe technologie produkcji umożliwiają nadanie mu różnych odcieni i faktur, może więc stanowić tańszą alternatywę dla piaskowca, wapienia, granitu, trawertynu czy drewna.

W sklepach bez trudu znajdziesz ozdoby do ogrodu z betonu, jednak zamiast wybierać figurki zwierząt czy reprodukcje antycznych rzeźb, sięgnij raczej po bardziej subtelne ozdoby z betonu do ogrodu. Od pewnego czasu popularność zdobywają betonowe kule i półkule – te pierwsze możesz umieścić na trawie lub rabacie, w tych drugich warto posadzić kwiaty. Wyraźnym trendem są również betonowe donice – świetnie prezentują się w nowoczesnych ogrodach, są stabilne i wytrzymałe, choć bardzo ciężkie. Z betonu można również wykonać minimalistyczne meble i płytki do wyłożenia ogrodowych alejek.

Ozdoby z cementu do ogrodu

A może by tak ozdoby z cementu do ogrodu? Utrzymane w szarościach ozdoby pięknie wkomponują się w ogrodową zieleń. Przy pomocy cementu możesz stworzyć np. efektowne donice lub odlewy dowolnych kształtów, zwierząt czy figur geometrycznych.

Żeliwne ozdoby do ogrodu

Przepiękne ozdoby do ogrodu to również ciężkie, ale idealnie wpasowujące się w przydomowy klimat elementy, czyli żeliwne ozdoby do ogrodu. Może być to np. ozdobna ławka lub dekoracyjne figurki, np. ptaki czy inne zwierzęta. Ozdoby kute do ogrodu będą pasowały niemal do każdej stylistyki i do każde przestrzeni – zarówno dużej, jak i małej.

Metalowe ozdoby do ogrodu

Metalowe ozdoby do ogrodu najczęściej wykonane są ze stali, aluminium i żelaza, ale można również spotkać ozdoby do ogrodu z blachy lub drutu. Lśniące, pokryte chromem przedmioty pasują do minimalistycznych, nieco surowych ogrodów nowoczesnych. Bardziej finezyjne ozdoby odnajdą się w ogrodach inspirowanych stylem francuskim, a pokryte patyną przedmioty retro możesz ustawić wśród aranżacji o romantycznym charakterze.

Wśród ozdób do ogrodu z metalu bardzo popularna jest metaloplastyka. Ozdoby do ogrodu z metalu to m.in. żaby, owady, kwiaty i drzewa, a nawet… ryby i ptaki z metalu. Metalowe ozdoby ogrodowe to również rzeźby abstrakcyjne, czyli eleganckie figury o wyrafinowanych kształtach – dominują wśród nich bryły geometryczne, ale częste są także wariacje na temat postaci ludzkich.

Ozdoby do ogrodu z metalu mogą także mieć postać elementów małej architektury ogrodowej, przeznaczonych do podtrzymywania roślin pnących. Ozdoby z drutu do ogrodu to m.in. trejaż, który może podzielić ogród lub przesłonić niektóre jego części. Kratownicę możesz zainstalować na ścianie domu, a daszek pergoli stworzy zacienione miejsce, w którym możesz umieścić krzesło czy ławeczkę.

Popularnością cieszą się również metalowe kwietniki. Możesz kupić je w sklepach ogrodniczych, ale najciekawsze są jednak donice z recyklingu. Stare wiaderka i konewki, ocynkowane miski i balie, a nawet wiekowe garnki mogą stać się niepowtarzalnymi pojemnikami na rośliny.

Ozdoby z butelek plastikowych do ogrodu

Jeśli bliska Ci jest idea recyklingu i less waste, możesz wykonać niewielkie doniczki z plastikowych butelek po napojach, które będą wspaniałą dekoracją ogrodu.

Jak zrobić ozdoby z butelek plastikowych do ogrodu? W butelce wytnij dość duży okrągły otwór, przez który roślina będzie mogła się wychylać. Na dno pojemnika wysyp odpowiednią ziemię i umieść w niej nasiona lub sadzonkę. Butelkę zakręć, do jej szyjki zamocuj sznurek, a całość zawieś na werandzie lub w altanie.

W podobny sposób możesz wykonać ogród wertykalny. Napełnioną podłożem i nasionami butelkę zawieś na ścianie budynku – im więcej równomiernie rozwieszonych doniczek, tym ciekawszy efekt. Ścianki butelek warto ozdobić, malując je farbą lub oklejając kolorowym papierem. Jeśli odpowiednio powycinasz w nich wzorki i starannie je pomalujesz, możesz uzyskać mordki kotów, psów czy świnek – tego rodzaju ozdoby wiszące do ogrodu na pewno przypadną do gustu dzieciom.

Ozdoby z kamienia do ogrodu

Kamienne ozdoby do ogrodu z łatwością możesz wykonać sam. Wszystko, czego potrzebujesz, by zrobić ozdoby z kamienia do ogrodu, to polne kamienie różnych rozmiarów, kolorów i kształtów. Możesz stworzyć z nich postaci kotów, psów i ptaków, grzyby oraz owady. Te ręcznie robione ozdoby do ogrodu możesz również pomalować, sprawiając, że wykonane z nich postaci będą bardziej realistyczne.

Kamienie o nieregularnych kształtach świetnie wyglądają w ogrodzie rustykalnym. Te ozdoby do ogrodu z kamienia możesz ułożyć pośród zieleni, wykorzystać do obłożenia rabatek, stworzyć z nich skalniak, wyłożyć ścieżki, dna ogrodowych strumyków czy brzegi oczek wodnych.

Ozdoby z doniczek do ogrodu

Jak wykonać ozdoby z doniczek do ogrodu? Europalety to sprawdzony materiał do tworzenia pojemników na kwiaty oraz kratownic dla pnączy i ogrodów wertykalnych. Ilość kombinacji i kształtów, które możesz uzyskać, jest niemal nieograniczona – mogą to być masywne i wysokie skrzynki, niewielkie pojemniki na małe rośliny czy szerokie donice do uprawy warzyw. Ozdoby do ogrodu z doniczek wyglądają naturalnie i pięknie, a przy tym są bardzo praktyczne i tanie.

Inne pomysły na ozdoby do ogrodu

Szukasz innych pomysłów na ozdoby do ogrodu? To nie koniec! Mamy dla Ciebie jeszcze kilka szybkich inspiracji. Zobacz, z czego możesz zrobić oryginalne ozdoby do ogrodu.

 • Ozdoby z gipsu do ogrodu. Jeśli szukasz pomysłów na nowoczesne ozdoby ogrodowe, minimalistyczne, geometryczne dekoracje z gipsu sprawdzą się doskonale! Postaw na proste formy – kwadraty lub kule, których jasna barwa w połączeniu z intensywną zielenią będzie prezentować się doskonale.
 • Ozdoby do ogrodu ze starych rzeczy. Ozdoby do ogrodu z recyklingu to najlepsze, co możesz zrobić nie tylko dla swojej przydomowej przestrzeni, ale również dla naszej planety! Wykorzystaj stary rower, wysłużone taczki czy długo nieużywane metalowe wiadra – ogród będzie wyglądał pięknie i nic się nie zmarnuje!
 • Wiklinowe ozdoby do ogrodu. Ozdoby z wikliny do ogrodu są pięknym urozmaiceniem przestrzeni wiejskich i romantycznych. Mogą mieć postać ciekawych ozdób do ogrodu, takich jak donice, kosze, wózki, skrzynki czy rowerki, a nawet miniaturowe pociągi z wagonikami.
 • Ozdoby z dyni do ogrodu. Jak wykonać fajne ozdoby do ogrodu na jesień? Oczywiście z wykorzystaniem dyni! To warzywo świetnie sprawdzi się nie tylko w Halloween, ale również będzie się pięknie komponowało z kolorowymi, opadającymi liśćmi.
 • Ozdoby ze styropianu do ogrodu. Szukasz taniej i efektownej ozdoby do ogrodu? Z pomocą przyjdzie Ci styropian! Z jego użyciem możesz wykonać ozdoby na każdą okazję – miej jedynie na uwadze, że są one dość nietrwałe.
 • Ozdoby ceramiczne do ogrodu. Ceramika to wspaniała dekoracja ogrodu! Najczęściej to donice i osłonki na kwiaty, ale również rzeźby, kule czy lampiony.
 • Ozdoby z cegły do ogrodu. Cegły to świetny sposób na dekorowanie ogrodu. Sprawdzą się jako materiał do budowy elementów małej architektury ogrodowej. Wykonasz z nich ozdobne murki i bramy, postumenty pod zegary słoneczne i poidełka dla ptaków.

Ozdoby w ogrodzie są bardzo ważne, jeśli chcesz uzyskać kompletną przydomową przestrzeń, a ich własnoręczne wykonywanie – niezwykle satysfakcjonujące. Dekoracje do ogrodu mogą być czysto ozdobne lub również funkcjonalne, proste lub fantazyjne, ale zawsze należy pamiętać o jednym – ogrodowe ozdoby powinny być przede wszystkim piękne! Które z prezentowanych przez nas rzeczy do ogrodu najbardziej przypadła Ci do gustu?


Inne artykuły w tej kategorii

Jesienne kwiaty. Najpiękniejsze gatunki kwitnące jesienią

Jesienne kwiaty. Najpiękniejsze gatunki kwitnące jesienią

Jak zrobić taras z palet? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić taras z palet? Poradnik krok po kroku

Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać do cienia?

Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać do cienia?

Kot na balkonie: jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Kot na balkonie: jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Jaką huśtawkę kupić do ogrodu? Wybieramy huśtawki ogrodowe dla dzieci i dorosłych

Jaką huśtawkę kupić do ogrodu? Wybieramy huśtawki ogrodowe dla dzieci i dorosłych

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka do 24 godzin

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.