Co szukasz?
Zobacz także

Ozdoby do ogrodu – oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu [DUŻO INSPIRACJI]

Ogród to nie tylko kwiaty, drzewa, warzywa i trawa. Oczywiście, to one są najważniejsze, jednak każda roślinna aranżacja zyskuje w towarzystwie dobrze dobranej ozdoby ogrodowej. Mogą to być rzeźby, zegary słoneczne, ozdobne poidełka dla ptaków, pergole czy altanki. Dekoracje do ogrodu możemy zakupić w sklepie, wykonać własnoręcznie od podstaw lub adaptując stare przedmioty. Do wyboru mamy drewniane ozdoby do ogrodu, przedmioty metalowe, kamienne i ceramiczne, różnorodne wiklinowe plecionki, a nawet odlewy betonowe.

Ozdoby do ogrodu z metalu

Metalowe dekoracje ogrodowe najczęściej wykonane są ze stali, aluminium i żelaza, ale można również spotkać ozdoby do ogrodu z blachy lub drutu. Lśniące, pokryte chromem przedmioty będą pasować do minimalistycznych, nieco surowych ogrodów nowoczesnych. Bardziej finezyjne ozdoby odnajdą się w ogrodach inspirowanych stylem francuskim, zaś pokryte patyną przedmioty retro możemy ustawić wśród aranżacji o romantycznym charakterze.

Tu znajdziesz pergole ogrodowe >>

Wśród metalowych ozdób szalenie popularna jest metaloplastyka. Bez problemu znajdziemy liczne figury ptaków, żab, owadów, kwiatów i drzew, a nawet… ryb. Coraz częściej spotykane są jednak rzeźby abstrakcyjne, eleganckie figury o wyrafinowanych kształtach – dominują wśród nich bryły geometryczne, ale częste są także wariacje na temat postaci ludzkich. Interesująco prezentują się tzw. kinetyczne rzeźby wiatrowe. Posiadają one ruchome elementy, przesuwające się pod wpływem wiatru – ich kształty nawiązują do kwiatów, drzew, ciał niebieskich, przypominają pióra, liści, fale, wstążki czy płomienie.

Z metalu wykonuje się również elementy małej architektury ogrodowej, przeznaczone do podtrzymywania roślin pnących. Trejaż może podzielić ogród lub przesłonić niektóre jego części. Kratownicę możemy zainstalować na ścianie domu, zaś daszek pergoli stworzy zacienione miejsce, w którym możemy umieścić krzesło czy ławeczkę. Meble ogrodowe to zresztą kolejny element, który może ozdobić nasz ogród – szczególnie te wykonane z metalu często przybierają bardzo fantazyjne kształty. Mogą się jednak mocno nagrzewać, ustawmy je więc w miejscu, w którym przez większość dnia panuje cień.

Metalowe ozdoby to także różnorodne fontanny ogrodowe – często inspirowane dawnymi stylami architektonicznymi, zdobione roślinnymi ornamentami oraz figurami zwierząt. Nowoczesne ozdoby do ogrodu to także fontanny wykonane z gładkiej stali nierdzewnej lub mosiądzu. Przybierają kształty kul, słupków i mis, tworzą łagodne ściany wodne lub wodospady. Ciekawym wariantem są miedziane fontanny w kształcie drzew – woda spływa wówczas po metalowych liściach, stwarzając złudzenie kapiącego z rośliny deszczu.

Popularnością cieszą się również metalowe kwietniki. Możemy zakupić je w sklepach ogrodniczych, ale najciekawsze są jednak donice z recyklingu. Stare wiaderka i konewki, ocynkowane miski i balie, a nawet wiekowe garnki mogą stać się niepowtarzalnymi pojemnikami na rośliny. Bardzo popularne jest również ustawianie w ogrodzie rowerów z dawnych lat – kwiaty możemy umieścić w koszykach zakupowych lub zawiesić na rączkach pojazdów. Na donice możemy także przerobić ozdobne klatki dla ptaków.

Ozdoby do ogrodu z drewna

Ozdoby wykonane z drewna najbardziej pasują do ogrodów w stylu rustykalnym, angielskim czy romantycznym, a więc kojarzącym się z wsią i łąką. Pomagają również podkreślić nieformalny charakter małych ogródków działkowych. Naturalny, emanujący ciepłem materiał, jakim jest drewno, wspaniale współgra ze swobodnymi roślinnymi aranżacjami i swojskimi gatunkami kwiatów.

Najprostsze rzeźby ogrodowe wykonane są z jednego kawałka drewna lub całego pnia drzewa i przedstawiają zwierzęta, anioły oraz postaci z lokalnego folkloru. Dekoracje ogrodowe to także bardziej skomplikowane rzeźby stworzone z kawałków gałęzi i korzeni– misternie połączone elementy wyobrażają zwierzęta i rośliny, a nierówna powierzchnia drewna daje optyczne złudzenie ruchu.

Z drewna wykonywane są również ogrodowe pergole, trejaże i dekoracyjne kratownice. Drewniane pojemniki na kwiaty to często proste skrzynki, ale także dostępne w sklepach ogrodniczych ozdobne wózki, taczki i wiaderka. Osłonki na donice możemy też wykonać samodzielnie, wycinając otwory w pieńkach po drzewach. Bardzo oryginalnym, acz pracochłonnym sposobem na stworzenie kwiatowych pojemników, jest przerobienie starych drewnianych mebli. Niepotrzebną komodę, toaletkę czy kredens musimy oczyścić, pomalować na wybrany kolor i zaimpregnować, a następnie postawić w ogrodzie. W szufladach możemy umieścić wypełnione ziemią donice, a w nich różnokolorowe kwiaty. Taka ozdoba ma oczywiście charakter sezonowy – na zimę musimy przestawić ją w suche miejsce.

Drewniane meble ogrodowe są nie tylko ozdobne, ale i praktyczne – nie nagrzewają się zbytnio, oferują wygodę i budują wrażenie przytulności. Wybierając je pamiętajmy jednak o sprawdzeniu jakości impregnatu, którym są pokryte, bowiem drewno ma tendencję do blaknięcia i pękania. Z drewna mogą być wykonane również większe elementy infrastruktury ogrodowej. Jeśli posiadamy staw, oczko wodne czy strumień możemy przerzucić nad nimi urokliwy drewniany mostek. Popularne są również drewniane cembrowiny – okrywające studnię lub jedynie markujące jej obecność. Jeśli zaś dysponujemy większym ogrodem, możemy pokusić się o postawienie w nim drewnianej altanki. Drewniane dekoracje do ogrodu to także karmniki i domki dla ptaków, wszelkiego rodzaju płotki, duże koła od starych wozów, a nawet ciekawie powykręcane pnie i konary drzew...

Ozdoby do ogrodu z wikliny

Wiklina znakomicie komponuje się z roślinami i może być pięknym urozmaiceniem ogrodów wiejskich i romantycznych. Najpopularniejszymi plecionymi ozdobami są pojemniki na kwiaty. Mogą mieć postać koszy, ale także wózków, skrzynek, rowerków, a nawet miniaturowych pociągów z wagonikami. Wiklina to również popularny materiał, z którego wykonywane są ogrodowe meble. Bez trudu możemy znaleźć też wiklinowe figurki zwierząt i ludzi, mogące pełnić funkcję ogrodowych rzeźb. Wiklinowe ozdoby do ogrodu to także kule przeznaczone do umieszczenia na kwiatowych grządkach lub trawniku.

Na styku architektury i ogrodnictwa znajduje się tzw. żywa wiklina, znana również jako rosnące meble. Są to niewielkie budowle, rzeźby i przedmioty wykonane z mocnych i elastycznych witek wierzby wiciowej. Długie pręty wierzbowe pojedynczo lub pękami wkopuje się w ziemię, a następnie zaplata w ozdobne kształty. Witki szybko ukorzeniają się, a z czasem wypuszczają gałązki i liście. W ten właśnie sposób można wykonać na przykład zielone altanki, pawilony, tunele, płoty i labirynty.

Ozdoby do ogrodu z kamienia

Kamienne ozdoby ogrodowe z łatwością możemy wykonać sami. Wszystko czego potrzebujemy to polne kamienie różnych rozmiarów, kolorów i kształtów. Możemy stworzyć z nich postaci kotów, psów i ptaków, grzyby oraz owady. Te ręcznie robione ozdoby do ogrodu warto również pomalować, sprawiając, że wykonane z nich postaci będą bardziej realistyczne.

Kamienie o nieregularnych kształtach świetnie wyglądają w ogrodzie rustykalnym. Możemy ułożyć je pośród zieleni, wykorzystać do obłożenie rabatek, stworzyć z nich skalniak, wyłożyć nimi ścieżki, dna ogrodowych strumyków czy brzegi oczek wodnych. Jeśli zależy nam na szczególnie malowniczym efekcie, możemy skorzystać z kamieni specjalnie przygotowanych do ozdabiania ogrodów np. z gnejsu – chropowatej, szarobrązowej skały. Duże głazy gnejsowe możemy ustawić zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Mniejsze i smuklejsze kamienie, tzw. szpilki gnejsowe najlepiej prezentują się rozmieszczone samotnie. Z kolei kora gnejsowa może posłużyć do wysypania rabat, stworzenia niskich ogrodowych murków i nowoczesnych ogrodzeń – dobrze sprawdzi się jako wypełnienie gabionów, czyli prostopadłościanów ze stalowej siatki.

Z kamienia mogą być wykonane ogrodowe rzeźby, fontanny, ławki, zegary słoneczne i poidełka dla ptaków. Właściciele rozległych ogrodów mogą pokusić się o wybudowanie w nich sztucznych grot lub ruin, nawiązujących do dawnych ogrodów sentymentalnych. Mniej odważni mogą wybrać wzniesienie w ogrodzie małej kamiennej altanki.

Ozdoby do ogrodu z betonu

Beton, choć wydaje się mało atrakcyjnym materiałem, coraz częściej znajduje zastosowanie w tworzeniu ozdób ogrodowych. Nowe technologie produkcji umożliwiają nadanie mu różnych odcieni i faktur, tak więc może stanowić tańszą alternatywę dla piaskowca, wapienia, granitu, trawertynu czy drewna.

W sklepach bez trudu znajdziemy ozdoby do ogrodu z cementu, jednak zamiast wybierać figurki zwierząt czy reprodukcje antycznych rzeźb, warto sięgnąć po bardziej subtelne rozwiązania. Od pewnego czasu popularność zdobywają betonowe kule i półkule – te pierwsze możemy umieścić na trawie lub rabacie, w tych drugich warto posadzić kwiaty. Wyraźnym trendem są również betonowe donice – świetnie prezentują się w nowoczesnych ogrodach, są stabilne i wytrzymałe, choć bardzo ciężkie. Z betonu można również wykonać minimalistyczne meble i płytki do wyłożenia ogrodowych alejek.

Ozdoby do ogrodu z ceramiki

Wśród ceramicznych ozdób ogrodowych znajdziemy wiele rzeźb przedstawiających zwierzęta, rośliny i postacie z folkloru, ale także ozdobne kule, lampiony czy niewielkie fontanny. Z materiałów ceramicznych równie często wykonywane są donice i osłonki na kwiaty. Jeśli lubimy romantyczne aranżacje, zwróćmy uwagę na pojemniki w kształcie pękniętych antycznych amfor – posadzone w nich kwiaty efektownie wyrastają przez otwory w ściankach. W ostatnim czasie popularność zdobywają również donice w kształcie głów oraz rozchylonych dłoni. Samodzielnie możemy wykonać ozdoby do ogrodu z samych doniczek, malując je i łącząc w różne kształty.

Ozdoby do ogrodu z cegły

Cegły w ogrodzie są wykorzystywane głównie do tworzenia obramowań ścieżek i klombów, do obudowy wysokich kwietników oraz wykładania ścieżek. Jeśli zależy nam na nieco rustykalnym efekcie, możemy skorzystać z cegieł z recyklingu. Sprawdzą się one również jako materiał do budowy elementów małej architektury ogrodowej. Wykonamy z niej ozdobne murki i bramy, postumenty pod zegary słoneczne i poidełka dla ptaków. Doskonale nadadzą się także do wymurowania grilla i “polowej” kuchni. Ozdoby ogrodowe z cegieł są bardzo uniwersalne – możemy wykorzystać ją do ogrodów aranżowanych w konkretnym stylu, ale bez problemu wpasują się też w zwykły ogródek przydomowy.

Ozdoby do ogrodu z plastiku

Jeśli bliska nam jest idea recyklingu i less waste, możemy wykonać niewielkie doniczki z plastikowych butelek po napojach. W butelce z dwóch stron należy wyciąć dość duży okrągły otwór, przez który roślina będzie mogła się wychylać. Na dno pojemnika sypiemy odpowiednią ziemię i umieszczamy w niej nasiona lub sadzonkę. Butelkę zakręcamy, do jej szyjki mocujemy sznurek, a całość zawieszamy na werandzie lub w altanie. W podobny sposób możemy wykonać ogród wertykalny. Napełnioną podłożem i nasionami butelkę zawieszamy na ścianie budynku – im więcej równomiernie rozwieszonych doniczek, tym ciekawszy efekt. Ścianki butelek warto ozdobić malując je farbą lub oklejając kolorowym papierem. Jeśli odpowiednio powycinamy w nich wzorki i starannie je pomalujemy, możemy uzyskać mordki kotów, psów czy świnek – tego rodzaju ozdoby do ogrodu z butelek plastikowych na pewno przypadną do gustu dzieciom.

Ozdoby do ogrodu z opon

Opony to przedmioty, które rzadko kojarzymy z dekoracjami. Jednak starannie ozdobione są w stanie tworzyć naprawdę miły dla oka widok. Możemy przygotować z nich proste kwietniki – wystarczy, że pomalujemy je na wybrany kolor, położymy na trawniku, a w środek wstawimy donice z kwiatami. Równie łatwo można wykonać z nich wiszące ozdoby do ogrodu. Pomalowaną oponę zawieszamy na wbitym w ścianę gwoździu lub na sznurku, a w jej dolnej części umieszczamy doniczkę z roślinami – najlepiej sprawdzą się gatunki wiszące. Opony możemy nie tylko malować, ale również nacinać. Pocięte pasy gumy dadzą się łatwo zginać i przeplatać – w ten sposób możemy uzyskać oryginalne kosze i wianki, a nawet figury zwierząt.

Popularne jest wykorzystywanie opon do tworzenia płotków, obramowań rabat i ścieżek, a także ogrodowych siedzisk. Zawieszona na mocnych sznurkach opona to również wspaniała huśtawka. Z opon możemy także tworzyć miniaturowe oczka wodne. Musimy je tylko odpowiednio uszczelnić, a następnie napełnić wodą. Aby zamaskować kształt opony, możemy obłożyć ją kamieniami, obsypać korą lub obsadzić roślinami płożącymi.

Ozdoby do ogrodu z palet lub drewnianych skrzynek

Europalety to sprawdzony materiał do tworzenia pojemników na kwiaty oraz kratownic dla pnączy i ogrodów wertykalnych. Ilość kombinacji i kształtów, które możemy uzyskać jest niemal nieograniczona – mogą to być masywne i wysokie skrzynki, niewielkie pojemniki na małe rośliny czy szerokie donice do uprawy warzyw. Pochodzące z palet i skrzynek deski przydadzą się również do tworzenia inspektów, kompostowników i altan śmietnikowych.

Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie europalet do konstrukcji ekologicznych mebli. Odpowiednio połączone, mogą przerodzić się w wygodne fotele i ławy, poręczne stoły i ogrodowe huśtawki. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do budowy mebli i pojemników, palety musimy oczyścić, wygładzić, pokryć bejcą, lakierem, impregnatem lub farbą do drewna.

Dekorowanie ogrodu to świetna okazja do wykazania się kreatywnością! Romantyczne pnącza czy donice pełne kwiatów stanowią jedną z najpiękniejszych ozdób przydomowej oazy. Zarówno donice, jak i kwietniki, możesz wykonać całkowicie samodzielnie. Wystarczy stary pień drzewa czy europaleta, aby przyozdobić ogród w duchu zero waste i za niewielkie pieniądze. Inspiracji na udekorowanie ogrodu możesz szukać wszędzie – na Instagramie, Pintereście i oczywiście – na Homebook.pl.

Tu znajdziesz dekoracje ogrodowe >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze