Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:  

Ogród

Mrówki w ogrodzie – jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Poznaj skuteczne sposoby

Mrówki w ogrodzie to dość powszechny problem. Nie tylko utrudniają wypoczynek, wchodząc na stół, leżak czy do altanki, ale również szkodzą uprawom, szczególnie warzywom i roślinom ozdobnym. Stwarzają również dogodne warunki do bytowania mszycom. Dlatego lepiej się ich pozbyć. Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Sposobów na mrówki w ogrodzie jest kilka. Możesz wykorzystać zarówno domowe metody, jak i sięgnąć po profesjonalne środki. Co na mrówki w ogrodzie zadziała najlepiej? Sprawdź nasze sposoby!

Mrówki w ogrodzie – jakie możesz spotkać?

Robaki w ogrodzie i na tarasie zaskakują – nie tylko swoim wyglądem, ale także zdolnościami. Także mrówki różnią się między sobą. W ogrodzie możesz spotkać kilka ich gatunków:

 • czarne – czarne mrówki w ogrodzie to najczęściej występujący gatunek. Fachowa nazwa to hurtnica czarna. Ich obecność poznasz po ziarenkach piasku wyrzucanych na powierzchnię w czasie budowy gniazda. Liczebność kolonii czarnych mrówek może sięgać nawet 20 tysięcy;
 • żółte – żółte mrówki w ogrodzie to podziemnice zwyczajne. Od hurtnicy czarnej żółta mrówka różni się w zasadzie tylko kolorem. To równie często spotykany w miastach gatunek. Gniazda zakładają najczęściej pod brukowanymi drogami i w ścianach budynków. Lubią zaglądać do domostw w poszukiwaniu pożywienia;
 • czerwone – czerwone mrówki w ogrodzie to te, których nie lubimy najbardziej. Ich fachowa nazwa to wścieklice zwyczajne. Gryzą ludzi, a miejsce ukąszenia jest bolesne. Ich kolonie są o wiele mniejsze i liczą do 2 tysięcy robotnic. Gniazda najczęściej znajdziesz pod kamieniami i korzeniami – te mrówki lubią się chować;
 • latające – skrzydlate mrówki w ogrodzie i w domu to prawdziwe utrapienie. Są wszędobylskie i trudniej się ich pozbyć, ze względu na ich mobilność. Latające mrówki w ogrodzie to samce hurtnic, a także samice, które będą królowymi.

Mrówki w ogrodzie – dlaczego szkodzą?

Mrówki w ogrodzie nie są szkodnikami z definicji, jednak mogą narobić niemało szkód. Jeśli w dużej ilości rozgoszczą się w bliskim sąsiedztwie systemu korzeniowego rośliny, uszkodzą ją. Kolonie mrówek niszczą również trawę, powodując wyłysienia. Choć mrówki nie drążą tuneli tak dużych jak krety, to usypane przez nie kupki ziemi mogą także wpływać niekorzystnie na rozwój sadzonek (jeśli zostaną przez nie pokryte).

Oprócz tego mrówki:

 • przesuszają ziemię – poprzez drążenie w ziemi tuneli i budowanie w niej gniazd, mrówki przyczyniają się do przesuszania jej;
 • niszczą drewniane elementy – mrówki lubią budować gniazda w różnych zakamarkach, w tym w ścianach budynków, szczelinach altanek czy mebli ogrodowych;
 • niszczą i zanieczyszczają żywność – w poszukiwaniu pożywienia mrówki wchodzą do domów i żerują na jedzeniu, które w nim znajdą;
 • sprzyjają obecności mszyc – ciekawostką może być to, że mrówki opiekują się mszycami, stwarzając im dogodne warunki bytowania. Nie jest to oczywiście bezinteresowne – żywią się produkowaną przez nie spadzią;
 • niszczą rośliny – i to na dwa sposoby. Po pierwsze: drążąc tunele, uszkadzają ich systemy korzeniowe. Po drugie: w czasie suszy żywią się młodymi pędami roślin. Co jeszcze jedzą mrówki w ogrodzie? Atrakcyjny dla nich jest pokarm zwierzęcy i roślinny, przede wszystkim bogaty w białka i cukry. Niektóre gatunki mrówek żywią się również… innymi owadami.

Dlatego mrówki w ogrodzie warzywnym i ozdobnym to spore utrapienie. Jak pozbyć się mrówek z ogrodu, a przynajmniej ograniczyć ich niszczycielską działalność?

Co na mrówki w ogrodzie zadziała najlepiej?

Mrówki w ogródku to uciążliwi lokatorzy, a pozbycie się ich nie jest najłatwiejsze. Czym zwalczyć mrówki w ogrodzie? Rozwiązania są dwa:

 • domowe sposoby na mrówki w ogrodzie;
 • gotowy preparat na mrówki w ogrodzie.

Walkę z tymi niepożądanymi lokatorami warto zacząć od domowych sposobów, bez używania chemii. Dopiero gdy te metody zawiodą lub inwazja mrówek jest na tyle potężna, że nie masz czasu czekać na efekty, bo groziłoby to zniszczeniem ogrodu, sięgnij po chemiczne preparaty. Co jest dobre na mrówki w ogrodzie? Wypróbuj sposoby naszych babć!

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Walkę z mrówkami w ogrodzie trzeba zacząć od zlokalizowania gniazda, w którym przebywa królowa i jej kolonia. Zastosowanie trucizny w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda lub wprost do niego to najskuteczniejszy sposób walki z mrówkami.

Boraks na mrówki w ogrodzie

Boraks to skuteczny domowy sposób na mrówki w ogrodzie. Przygotowanie takiej trutki jest bardzo łatwe. Wymieszaj boraks, wodę i cukier w proporcjach 1:18:7. Zachowanie proporcji jest istotne ze względu na siłę trutki. Jeśli będzie za silna, odstraszy mrówki, jeśli za słaba – nie zadziała.

Ocet na mrówki w ogrodzie

Ocet to nie tylko przyprawa, ale i naturalny sposób na mrówki w ogrodzie. Intensywny zapach octu zniechęca je do eksploracji ogrodu. Ocet wymieszaj z wodą (i opcjonalnie kilkoma kroplami waleriany) i spryskaj miejsca, w których najczęściej widujesz mrówki lub z których chcesz się ich pozbyć (np. z drewnianej ławki czy altany ogrodowej).

Proszek do pieczenia na mrówki w ogrodzie

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Wypróbuj stary, sprawdzony sposób z proszkiem do pieczenia. Mrówki go nie lubią, więc powinny go omijać. Rozsyp więc proszek do pieczenia dookoła miejsc, które chcesz chronić przed ich inwazją, np. w pobliżu sadzonek.

Cynamon na mrówki w ogrodzie

Cynamon, podobnie jak proszek do pieczenia, to to, czego nie lubią mrówki w ogrodzie. Intensywny zapach cynamonu zniechęca je dość skutecznie. Użyj cynamonu tak samo, jak proszku do pieczenia.

Kawa na mrówki w ogrodzie

Ludzie lubią zapach kawy, mrówki niekoniecznie. To kolejny skuteczny sposób na to, jak zwalczyć mrówki w ogrodzie. Kawa jest naturalną barierą zapachową, której mrówki nie będą chciały przekraczać.

Wrzątek na mrówki w ogrodzie

Gdy zlokalizujesz gniazdo, wlej do niego wrzącą wodę. To jednak rozwiązanie doraźne – miejsce wybitych mrówek szybko mogą zająć kolejni lokatorzy.

Soda na mrówki w ogrodzie

Soda oczyszczona to kolejny sposób na to, jak zwalczyć mrówki w ogrodzie domowym sposobem. Sprawdzi się także w walce z mrówkami obecnymi w domu. Wystarczy posypać nią miejsca, w których mrówki szczególnie upodobały sobie bytowanie. Skuteczne jest również posypywanie sodą ścieżek, którymi się poruszają.

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Wypróbuj preparaty

Domowe sposoby zwalczania mrówek w ogrodzie sprawdzą się najlepiej wówczas, gdy nie jest ich zbyt dużo. Jeśli borykasz się z prawdziwą inwazją, zwalczanie mrówek w ogrodzie będzie wymagało bardziej radykalnych działań. Pomocne będą środki na mrówki w ogrodzie.

Preparaty na mrówki w ogrodzie są dostępne w postaci proszku lub płynu. Niektóre są gotowe do użycia, inne należy rozcieńczyć. Jak usunąć mrówki z ogrodu za pomocą chemicznych preparatów? Każdy z nich ma określoną przez producenta instrukcję użycia, której musisz bezwzględnie przestrzegać. Oprysk na mrówki w ogrodzie wykonuj zawsze z zastosowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa: w rękawicach i goglach ochronnych, a także w maseczce.

Jak wytępić mrówki w ogrodzie? Pomogą rośliny

Pozbycie się niechcianych lokatorów w postaci mrówek to jedna kwestia. Druga to zapobieganie ich powrotowi. Jak zlikwidować mrówki w ogrodzie na zawsze? Posadź rośliny, które będą dla nich naturalną barierą zapachową. Co odstrasza mrówki w ogrodzie? Aromatyczne rośliny, takie jak:

 • lawenda;
 • mięta;
 • wrotycz;
 • majeranek;
 • tymianek.

Rośliny te ograniczą zadomawianie się mrówek. To naturalny sposób na to, jak skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie na długi czas!

Jak pozbyć się mrówek z balkonu?

Mrówki zagnieżdżają się również w elewacji budynku, atakują także rośliny balkonowe. Mrówki na balkonie to poważny problem – z niego mają już tylko krok do domu i zapasów. Co na mrówki na balkonie zadziała najlepiej? Najpierw go posprzątaj, a rośliny zaatakowane przez mrówki dokładnie opłucz (łącznie z korzeniami) i przesadź do nowej ziemi. Skuteczny sposób na mrówki na balkonie to soda, proszek do pieczenia, kawa i cynamon, ale także gotowe preparaty chemiczne.

Doskonale sprawdzi się proszek na mrówki. Rozsyp go na ścieżce do gniazda. Mrówki naniosą go do niego, po czym się otrują. W ten sposób problem rozwiążesz skutecznie w 1-2 dni.

Mrówki w ogrodzie niszczą uprawy i elementy jego wyposażenia, a także utrudniają wypoczynek. Zacznij od łagodnych metod, jak posadzenie roślin, które je odstraszą, a także domowych sposobów wytępiania ich. Jeśli jednak inwazja jest spora, zastosuj gotowe preparaty chemiczne, które zadziałają silnie i natychmiast.


Inne artykuły w tej kategorii