Produkty w supercenach i DARMOWĄ DOSTAWĄ od 500 zł!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie

Sodę oczyszczoną zapewne ma w domu każdy. Jako jeden ze składników proszku do pieczenia jest niezbędnym produktem do przygotowania ciast i słodkości. Większość osób sięga po opakowanie z sodą oczyszczoną wyłącznie do celów kulinarnych, mało kto wie, że figurujący w handlu pod nazwą „soda oczyszczona” związek chemiczny ma inne zastosowania, przydatne zarówno w domu, jak i ogrodzie.

Soda może z powodzeniem pretendować do roli najbardziej wszechstronnego preparatu chemicznego w gospodarstwie domowym – wyczyścimy nią rury, zabrudzoną umywalkę, wypolerujemy srebro, usuniemy kamień z czajnika, ale odświeżymy też stary dywan czy kanapę. Jakie inne zastosowania ma soda oczyszczona w kuchni? Jak przygotować mieszankę z octu i sody do czyszczenia? Czy sodę oczyszczoną można wykorzystać w ogrodzie? Zebraliśmy 20 najpopularniejszych zastosowań sody oczyszczonej w domu i ogrodzie.

Soda oczyszczona – właściwości

Wodorowęglan sodu, zwany powszechnie jako soda oczyszczona, to bezwonny biały proszek o lekko słonym smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu może być składnikiem czyszczących roztworów i mieszanek.

Soda oczyszczona znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuchni – to dzięki niej ciasta i inne domowe wypieki podwajają swoją objętość i wyrastają podczas pieczenia w wyniku reakcji z kwasami w produktach (np. kwasem cytrynowym czy nabiałem).

Soda oczyszczona charakteryzuje się doskonałymi właściwościami odkażającymi i antyseptycznymi. Pochłania nieprzyjemne zapachy oraz – w połączeniu z kwasem z octu kuchennego – zamienia się w czyszczącą pastę usuwającą większość zabrudzeń i zanieczyszczeń. W jaki sposób możemy wykorzystać sodę oczyszczoną w domu, a jak w ogrodzie? Jakie sprzęty kuchenne warto wymyć sodą? Oto najczęstsze zastosowania sody oczyszczonej w domu i ogrodzie.

Soda oczyszczona – cena za opakowanie

Standardowa saszetka sody oczyszczonej (70-100 g) kosztuje mniej niż dwa złote. Na taką ilość najczęściej decydujemy się, planując wypieki. Warto jednak mieć w zanadrzu kilka, a nawet kilkanaście opakowań sody oczyszczonej, która przyda się jako preparat czyszczący zarówno w domu, jak i ogrodzie. Jeśli planujemy używać sody nie tylko do celów gastronomicznych, możemy zaopatrzyć się w większe opakowanie – za kilogram sody oczyszczonej zapłacimy 5-8 zł.

Soda oczyszczona – zastosowanie w domu

Soda oczyszczona do butów

Jedną z przydatnych właściwości sody oczyszczonej jest jej zdolność pochłaniania intensywnych i drażniących zapachów. Możemy użyć sody do oświeżenia wkładek w butach, które po całym dniu noszenia mogą wydzielać nieprzyjemną woń. Wystarczy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej do każdego buta, zostawić na noc, a następnie wytrzepać dokładnie proszek z wnętrza butów.

Soda oczyszczona na karaluchy

Soda jest znanym i skutecznym środkiem do zwalczania karaluchów. Wystarczy zmieszać sodę z cukrem i umieścić mieszankę w miejscu występowania owadów. Cukier zwabi karaluchy, które zaczną konsumować białą miksturę. Połączona z kwasem żołądkowym soda zacznie wytrącać gaz, który zabije robaki od środka.

Pochłaniacz zapachów do lodówki – soda oczyszczona

Zdarza się, że niektóre produkty w lodówce mają bardzo intensywny zapach, który może przechodzić na inne – mowa tu m.in. o czosnku, cebuli, wędzonych wędlinach czy długo dojrzewających serach. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zapachu w całej lodówce, wystarczy umieścić na półce pojemniczek z sodą oczyszczoną – pochłonie ona wszystkie aromaty produktów czy potraw.

Czyszczenie piekarnika sodą

Mycie piekarnika do najłatwiejszych nie należy, zwłaszcza jeśli jest on pokryty trudnymi do usunięcia zaciekami i przypaleniami. Domową metodą na ich usunięcie jest mieszanka z wody i sody oczyszczonej w formie gęstej pasty (około pół szklanki sody i dwóch łyżek wody), którą rozprowadza się po całej powierzchni piekarnika. Dobrze jest zostawić taką mieszankę na całą noc – soda zmiękczy wszystkie przepalenia, które rano usuniemy bez uciążliwego i czasochłonnego szorowania.

Soda oczyszczona na plamy

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i wybielające soda jest doskonałym środkiem piorącym. Wystarczy dodać szklankę sody oczyszczonej do bębna pralki, a do komory na płyn wlać lub wsypać proszek do prania. Sodę oczyszczoną warto dodawać do prania bardzo zabrudzonych ubrań, ale też do wybielania białych tkanin czy dezynfekowania specjalnej odzieży – sportowej czy dziecięcej.

Nieprzyjemny zapach z pralki – soda oczyszczona do czyszczenia

Sodą oczyszczoną można również wyczyścić wnętrze pralki – można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na sporządzeniu gęstej pasty z octu i sody, którą następnie czyścimy bęben. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń warto włączyć pralkę na krótki program, aby wypłukać resztki sody. Druga metoda pomaga wyczyścić i odświeżyć całe wnętrze pralki. W tym celu należy ustawić pralkę na program z najwyższą temperaturą prania z praniem przedwstępnym. Włączamy pralkę i w momencie pobierania płynu do pierwszego prania wlewamy około dwie szklanki octu, a przy drugim wsypujemy do komory połowę szklanki sody oczyszczonej. Po zakończeniu cyklu prania warto włączyć pralkę raz jeszcze, aby dokładnie wypłukać resztki czyszczącej mieszanki.

Czyszczenie srebra sodą

Srebrną zastawę stołową, ale i biżuterię czy dodatki możemy wyczyścić z zabrudzeń za pomocą mieszkanki z sody oczyszczonej i octu. Więcej o czyszczeniu srebra sodą przeczytasz w tym artykule.

Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną

Tapicerkę sofy warto raz na jakiś czas wyczyścić, zwłaszcza jeśli obicie meble jest w jasnym kolorze. Jeśli chcemy usunąć niewielkie zabrudzenia i odświeżyć wygląd kanapy, to możemy wykorzystać do tego sklepową sodę oczyszczoną. Wystarczy rozsypać proszek na całej powierzchni kanapy, następnie za pomocą spryskiwacza zwilżyć sofę ciepłą wodą. Taką mieszankę pozostawiamy na około dwie, trzy godziny. Kanapę dokładnie odkurzamy, aby usunąć pozostałości po sodzie.


Uwaga! Przed czyszczeniem tapicerki warto zrobić test, czy soda nie uszkodzi tkaniny obicia. W niewidocznym miejscu (może to być tył kanapy lub jej bok) aplikujemy sodę i po paru godzinach sprawdzamy, czy mieszanka nie odbarwiła tapicerki.


Czyszczenie dywanu sodą

Zakurzony i zabrudzony dywan, który wydziela nieprzyjemny zapach bez wątpienia będzie szpecić nawet najładniejsze pomieszczenie. Regularne pranie tapicerki nie tylko poprawi jego wygląd zewnętrzny, ale i zdezynfekuje jego powierzchnię, która w wyniku codziennego użytkowania wchłania brud i zanieczyszczenia. Metoda czyszczenia dywanu sodą oczyszczoną jest taka sama jak kanapy – będziemy potrzebować kilka opakowań sody oczyszczonej oraz porządnego odkurzacza.

Czyszczenie fug sodą

Fugi między płytkami to trudne do wyczyszczenia miejsca w podłodze, w których gromadzą się kurz, pył czy inne zanieczyszczenia. Spoiny myje się stosunkowo rzadko, dlatego z czasem pokrywają się one nieestetycznym i brązowym nalotem. Idealna do mycia przestrzeni między płytkami jest pasta z sody oczyszczonej i wody. Z pomocą gąbki aplikujemy mieszankę w spoiny, które następnie pryskamy roztworem ciepłej wody i octu kuchennego. Soda w połączeniu z octem powinna zacząć się pienić, dzięki czemu z łatwością będzie penetrować zabrudzone spoiny. Po upływie pięciu minut dokładnie szorujemy spoiny szczotką, a następnie płuczemy wyczyszczoną przestrzeń wodą.

Udrażnianie rur sodą

Zatkane rury i niedrożne odpływy możemy odetkać domową metodą bez potrzeby wydawania pieniędzy na sklepowe środki. Niezastąpiona mieszanka octu i sody oczyszczonej sprawdzi się również do udrażniania rur. Aby odetkać zlew, należy najpierw wlać do odpływu litr gorącej wody, a następnie wsypać pół szklanki sody oczyszczonej. Po kilku minutach wlewamy roztwór gorącej wody i octu, który wejdzie w reakcję z sodą, pieniąc się i rozpuszczając nieczystości blokujące przepływ wody.

Czyszczenie żelazka sodą

Przypalona stopa żelazka oraz zatkane ujścia na parę? Rozwiązaniem tych problemów może być soda oczyszczona, która jest doskonałym preparatem czyszczącym zabrudzone żelazka. Sprawdź, jak wyczyścić żelazko sodą.

Czyszczenie zmywarki sodą

Aby zmywarka służyła nam jak najdłużej, należy czyścić ją raz na miesiąc. Czyszczenie zmywarki można przeprowadzić sklepowymi preparatami lub wykorzystać produkty, które mamy w domu. Rozcieńczony z wodą ocet kuchenny wlewamy do plastikowego kubka, a następnie umieszczamy w opróżnionej zmywarce, którą włączamy na krótki program. Gdy zmywarka skończy płukanie, wsypujemy do jej wnętrza połowę opakowania sody oczyszczonej i włączymy krótki program z wysoką temperaturą wody.


Uwaga! Nie łączymy w jednym cyklu sody z octem, ponieważ wymieszane ze sobą produkty mocno się pienią.


Czyszczenie czajnika sodą

Wnętrze czajnika również warto myć raz na miesiąc, aby usunąć powstałe zabrudzenia czy osad z twardej wody. Jeśli producent czajnika nie podał w instrukcji metody konserwacji urządzenia, możemy spróbować wyczyścić je domowym sposobem. Wystarczy napełnić czajnik wodą i dodać do niej łyżkę sody oczyszczonej. Włączamy czajnik. Następnie pozostawiamy miksturę w urządzeniu na około 20 minut, wylewamy i dokładnie płuczemy urządzenie. Soda powinna rozpuścić kamień i osad przy grzałce, jak i odświeżyć ścianki czajnika.

Neutralizator zapachów domowej roboty – soda oczyszczona

Soda oczyszczona doskonale nada się jako pochłaniacz zapachów nie tylko do lodówki. Otwarte pudełko z sodą oczyszczoną warto umieścić w przedpokoju, szafkach i półkach kuchennych, garderobie czy we wnętrzu samochodu. Z kolei rozsypana na dnie kosza na śmieci soda zneutralizuje nieprzyjemne zapachy rozkładającej się żywności.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Czyszczenie liści sodą

Powierzchnię liści powinniśmy systematycznie przemywać, aby roślina mogła pobierać potrzebne jej składniki odżywcze. Warto w tym celu użyć mocno rozcieńczonego roztworu z wody i sody oczyszczonej, która nie dość, że dokładnie oczyści liście i je nabłyszczy, to zdezynfekuje powierzchnię, zabijając niewidoczne bakterie i szkodniki.

Soda oczyszczona do ciętych kwiatów

Żywotność ciętych kwiatów jest stosunkowo krótka, jednak możemy przedłużyć ją, wsypując do wazonu odrobinę sody oczyszczonej.

Naturalny nawóz do pomidorów – soda oczyszczona

Soda przyda się także do domowej uprawy pomidorów. Aby cieszyć się pomidorami o słodkim smaku, należy posypać wierzchnią warstwę ziemi niewielką ilością sody oczyszczonej, która ma właściwości odkwaszające. Pomidory następnie należy obficie podlać wodą, aby rozpuścić sodę.

Oprysk sodą oczyszczoną

Soda ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i antybakteryjne polecana jest jako składnik domowej mieszanki do oprysków roślin. W jednym litrze wody należy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej. Rośliny warto pryskać roztworem z sody raz na dwa tygodnie w ramach profilaktyki przed rozwojem pleśni, grzybów czy innych szkodników. Opryski wykonujemy częściej, jeśli roślinę zajęły mszyce czy inne owady.

Czyszczenie narzędzi i sprzętu ogrodowego sodą

Dezynfekująca pasta z sody i octu jest doskonałym preparatem do odkażania narzędzi, których używamy przy pracach w ogrodzie. Ponadto soda przyda się do czyszczenia innych powierzchni - doniczek, kwietników czy podestów.

Powyższe przykłady zastosowania sody oczyszczonej w domu i ogrodzie dowodzą, że niepozorny, biały proszek jest wysoce uniwersalnym środkiem odkażającym, który z powodzeniem może zastąpić chemiczne preparaty dostępne w handlu. Po sodę warto sięgać nie tylko do celów kulinarnych. Jako domowy środek czyszczący pomoże nam usunąć plamy i zabrudzenia oraz odświeży zaniedbane powierzchnie za – dosłownie – symboliczną złotówkę.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak wyczyścić przypalony garnek? 10 domowych sposobów

Jak wyczyścić przypalony garnek? 10 domowych sposobów

Wilgoć w domu – jak się jej skutecznie pozbyć?

Wilgoć w domu – jak się jej skutecznie pozbyć?

Jak wyczyścić narożnik? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie narożnika

Jak wyczyścić narożnik? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie narożnika

Sponsorowane Jeden odkurzacz, wiele funkcji – jak szybko posprzątać dom przed świętami?

Jeden odkurzacz, wiele funkcji – jak szybko posprzątać dom przed świętami?

EKO-dom: tanie i ekologiczne pranie

EKO-dom: tanie i ekologiczne pranie

Pochłaniacz zapachów – jak usunąć zapachy z wnętrza?

Pochłaniacz zapachów – jak usunąć zapachy z wnętrza?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.