Szybkie porady eksperta

Jak umyć podłogę bez smug? Skuteczne sposoby na mycie podłogi

Jak umyć podłogę bez smug? Ile zapytań w internecie, tyle porad i patentów! Niektórzy upatrują sukcesu w technice mycia podłogi, inni w preparatach, które dodaje się do wody. Gdzie zatem leży prawda? W dzisiejszym poradniku wskazujemy wyłącznie sprawdzone sposoby, które rzeczywiście sprawiają, że podłoga jest lśniąca i pozbawiona nieestetycznych plam i zacieków.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czym umyć podłogę drewnianą?

Mycie podłogi to wcale nie taka prosta sprawa, zwłaszcza jeżeli jest wykonana z naturalnego drewna. Mycie podłóg drewnianych wymaga przede wszystkim dokładnego wykręcenia mopa, ponieważ deski wykonane z tego szlachetnego surowca nie lubią nadmiaru wody. Do mycia używaj zatem wilgotnego mopa wcześniej zanurzonego w wodzie z dodatkiem preparatu dedykowanego drewnianym powierzchniom.

Jaki mop wybrać?

Najlepiej mop paskowy, płaski lub parowy. Mopy sznurkowe zużywają się najszybciej i bywa, że czyszczą niedokładnie. Sama technika mycia podłogi jest bardzo prosta – mop należy prowadzić równolegle do linii łączeń, a po umyciu podłogi wytrzeć ją suchą nakładką, nie pozostawiając desek do samoistnego wyschnięcia. Oprócz tego warto wypróbować... mycie podłogi zimną wodą! Jak się okazuje, gdy woda jest zbyt ciepła, szybciej odparowuje, a resztki środka czyszczącego pozostają na powierzchni podłogi, tworząc nieestetyczne smugi.

jaki mop wybrać

Czym myć podłogę z paneli?

Smugi, zacieki, ślady po stopach na panelach... dobrze to znasz? Jeśli tak, spieszymy z kolejnymi sposobami na czystą i błyszczącą podłogę. Podłogę z paneli, podobnie jak z drewna, należy myć zgodnie z jej ułożeniem, wyłącznie preparatami przeznaczonymi do konkretnego rodzaju powierzchni. Jak się okazuje, zarówno w przypadku podłogi drewnianej, jak i tej z paneli, doskonale sprawdzi się... ocet!

Jak umyć podłogę octem?

Na 5 litrów wody wystarczy dodać 2 łyżki octu. Dzięki domowej miksturze panele będą błyszczące i bez smug. Zastanawiasz się jeszcze, czym wyczyścić mocno zabrudzone panele? W tym przypadku może sprawdzić się wysokojakościowy płyn do naczyń zawierający aktywne składniki rozpuszczające tłuszcz.

jak umyć podłogę bez smug
Źródło: Andrey_Popov/Shutterstock

Czym myć płytki, żeby nie było smug?

Czym myć podłogę z płytek – to kolejne bardzo często zadawane pytanie. Płytki ceramiczne są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż panele czy podłoga drewniana. Aby zatem utrzymać powierzchnię podłogi w dobrej kondycji wystarczy woda z płynem do podłóg oraz mop lub ścierka. W przypadku płytek również sprawdzi się woda z dodatkiem octu, a także soku z cytryny. Czym jednak myć płytki, na których widnieją trudne do usunięcia plamy, kamień lub osady z mydła? W tym przypadku poradzisz sobie używając np. preparatu do czyszczenia płytek o kwasowym odczynie.

czym myć płytki

Niejedna pani domu zastanawia się, czym umyć podłogę. Domowe sposoby połączone z mocą specjalnych środków sprawdzają się tu doskonale – zarówno w przypadku podłóg drewnianych, jak i paneli czy płytek. Oprócz tego wystarczy dobry mop i odpowiednia technika zmywania podłogi!

Tu wybierzesz najlepszy mop do mycia podłogi >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów