Meble i dodatki do -30% - nie przegap! 📣
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mop parowy – jaki wybrać i do jakich powierzchni używać?

Mop parowy usuwa brud, kurz i niweluje nieprzyjemne zapachy, a także zabija groźne dla zdrowia bakterie i męczące alergików roztocza. Elektryczne mopy za sprawą pary są w stanie wyczyścić nawet najbardziej zabrudzoną powierzchnię, pozostawiając ją świeżą i przede wszystkim – nieskazitelnie czystą. Jakie są inne zalety korzystania z mopa parowego? Czy mop parowy nadaje się do parkietu i paneli? Jakie modele są dostępne na rynku i jaki mop parowy wybrać? Oto nasz poradnik.

Jaki mop parowy wybrać? Wskazówki podczas zakupu

Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli mopów parowych – który z nich wybrać? Zamiast kierować się rankingami dostępnymi w sieci, lepiej jest zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami i na ich podstawie wybrać najlepszy mop na parę. Czym różnią się mopy parowe, na co warto zwracać uwagę i dlaczego?

  • Moc mopa parowego

Moc wyrażona w watach (W) jest podstawowym parametrem każdego urządzenia elektrycznego. Im wyższa moc, tym wydajniejsze i szybsze urządzenie – w przypadku mopa będzie to czas nagrzewania się, siła oraz ilość wyrzucanej pary. Jeśli zamierzasz czyścić małe powierzchnie mopem parowym, możesz zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy.

  • Rozmiar pojemnika na wodę w mopie parowym

Zbiornik na wodę należy uzupełniać przy wyłączonym urządzeniu. Jeśli chcesz używać mopa do dużych powierzchni, korzystniej będzie wybrać model o większej pojemności zbiornika, dzięki któremu będziesz mógł rzadziej robić przerwy w myciu.

  • Ilość końcówek mopa parowego

Podstawowa i najtańsza wersja mopa parowego jest wyposażona w zwykłą końcówkę do mycia podłóg. Droższe modele mają dodatkowo wymienne dysze i szczotki do mycia innych powierzchni – np. fug czy szyb.

  • Kształt końcówki mopa parowego

Głowica mopów parowych ma najczęściej kształt trójkąta bądź szerokiego prostokąta. Spiczasta końcówka sprawdzi się w trudnych zakamarkach (np. wnękach), z kolei szeroka prostokątna będzie idealna do dużych powierzchni (np. salonu).

  • Rodzaj rączki mopa parowego oraz waga urządzenia

Przed zakupem warto sprawdzić, jak urządzenie leży w naszej dłoni, czy jest poręczne, a jego waga nie stanowi przeszkody. Jest to szczególnie ważne, jeśli z mopa będą korzystały osoby starsze lub ograniczone chorobami (np. reumatyzmem).

  • Regulacja mocy pary mopa parowego

Funkcja ta będzie przydatna, jeśli zamierzasz czyścić różne rodzaje powierzchni o innych stopniach zabrudzenia. Większą ilość pary możemy wytworzyć do trudnych i uporczywych zabrudzeń, mniejszą natomiast do mycia dywanów.

  • Długość kabla mopa parowego

Na ten parametr warto zwrócić uwagę, jeśli dysponujesz sporą powierzchnią lub masz ograniczoną liczbę dostępnych gniazdek. Rozwiązaniem tego problemu mogą być przedłużacze, które jednak w praktyce mogą stanowić dodatkową przeszkodę. Alternatywą mogą być mopy parowe bezprzewodowe, jednak są one znacznie droższe od tych przewodowych.

  • Czas nagrzewania mopa parowego

To, w jakim czasie urządzenie będzie gotowe do pracy, zależy od mocy. Jeśli jesteś niecierpliwy i zależy Ci na szybkim starcie urządzenia, wybierz te o większej mocy.

  • Sposób przechowywania mopa parowego

Bardzo ważna kwestia, o której najczęściej zapominamy w czasie zakupu. Niektóre mopy parowe można rozkładać na części, dzięki czemu bez problemu schowasz je w szafie czy składziku. Jeśli dysponujesz małą przestrzenią do przechowywania, przemyśl zakup rozbudowanego modelu, który będzie zajmować znacznie więcej miejsca niż podstawowa wersja.

  • Ilość ściereczek i cena akcesoriów do mopa parowego

Mopy parowe wyposażone są najczęściej w dwie dodatkowe ściereczki z mikrofibry. Z czasem konieczna będzie wymiana na nowe – przed zakupem sprawdź cenę akcesoriów do mopa (zdarza się, że profesjonalne modele będą wymagać drogich dodatków od autoryzowanego dystrybutora).

Mop parowy – do jakich powierzchni i prac się przyda?

Mopy parowe najczęściej wykorzystuje się do:

  • czyszczenia płytek podłogowych;
  • mycia dywanów, tapicerki, materacy (wymagana końcówka);
  • odkażania zanieczyszczonych powierzchni z bakterii (np. okolicy kociej kuwety czy muszli klozetowej);
  • rozpuszczania uporczywego brudu (np. zaschniętego błota);
  • gruntownych porządków po remoncie (para rozpuszcza zabrudzenia w fugach, które znacznie łatwiej jest później wyszorować);
  • usuwania zabrudzeń ze sprzętu AGD – płyty grzewczej, wnętrza piekarnika (wymagane są specjalne końcówki myjące);
  • codziennych porządków bez użycia chemii gospodarczej (mycie parą jest szczególnie zalecane w domu zamieszkiwanym przez dzieci, zwierzęta czy osoby ze skłonnościami do alergii).

Do jakich powierzchni nie powinno się używać mopa parowego?

  • Mop parowy a panele laminowane – zachowaj szczególną ostrożność w przypadku paneli podłogowych. Producenci zastrzegają, aby nie dopuszczać do nadmiernego kontaktu wody z panelami. Para wydobywająca się z mopa mogłaby uszkodzić powierzchnię paneli, powodując wybrzuszenia i pęcznienie parkietu.

  • Mop parowy do podłóg drewnianych – wrażliwą na wodę powierzchnią jest także podłoga z naturalnego drewna. Nie wolno używać mopa parowego do woskowanych podłóg drewnianych, ponieważ para może rozpuścić wosk. Nie należy również używać mopa do niezabezpieczonych i starych desek – woda wsiąknie w otwarte sęki, a drewno zacznie puchnąć i gnić.

  • Mop parowy do dywanów ze skóry – elektryczny mop nie nadaje się również do czyszczenia skórzanych dywanów i tapicerek. Wilgoć i wysoka temperatura mogą niekorzystnie działać na delikatną skórę, która w niektórych miejscach mogłaby nieestetycznie się odbarwić.


Wskazówka! Podczas pierwszego mycia mopem parowym warto zrobić test na niewidocznej na co dzień powierzchni (np. pod meblami, za drzwiami), żeby zobaczyć, jak podłoga reaguje na parę.


Mopy parowe – wady i zalety mopów na parę

Zalety mopów parowych

  • Dokładne czyszczenie

Mycie podłóg za pomocą pary uważane jest przez specjalistów za najefektywniejszy i najskuteczniejszy sposób czyszczenia powierzchni z kurzu i zarazków. Ciepła woda rozpuszcza zaschnięty brud, który zostaje wchłonięty w ściereczkę z mikrofibry. W przeciwieństwie do zwykłych mopów elektryczne urządzenie nie rozmazuje zanieczyszczeń po całej powierzchni, a konsekwentnie je usuwa.

  • Dezynfekcja podłóg i tkanin

Mopy parowe w szczególności polecane są alergikom, rodzinom z małymi dziećmi oraz właścicielom zwierząt domowych. Dlaczego? Urządzenia te za pomocą pary potrafią zabić 99% bakterii, roztoczy kurzu, mikroskopijnych rozmiarów owadów, szkodników, a także wyeliminować niewidoczne gołym okiem larwy czy jajeczka pasożytów. Większość mopów parowych wyposażona jest w dodatkową nakładkę do mycia dywanów, dzięki której możesz odkazić również materace, tapicerkę kanapy czy fotela.

  • Oszczędne i ekologiczne sprzątanie

Mopy elektryczne do czyszczenia wykorzystują podgrzaną do wysokiej temperatury wodę. Ta metoda mycia pozwala zaoszczędzić na chemicznych środkach do mycia podłóg, których zapach może działać drażniąco na alergików czy małe dzieci. Mop parowy to niejedyny sposób na ekologiczne sprzątanie. Zobacz nasz artykuł Łazienka bez chemii – zobacz naturalne sposoby na czyszczenie łazienki.

  • Łatwość sprzątania

Mop parowy pozwala błyskawicznie odświeżyć podłogę bez konieczności długiego i męczącego szorowania. Takie urządzenie uprości sprzątanie chociażby osobom starszym, które ze względu na wiek nie powinny się nadwyrężać.

  • Suche podłogi w okamgnieniu

Mopy parowe w porównaniu do tradycyjnych pozostawiają niewielką ilość wody na podłodze, która dzięki wysokiej temperaturze błyskawicznie wysycha. Oznacza to, że nie musisz już wyłączać mytych pomieszczeń z użytku dla innych domowników, jak to często się zdarza, gdy myjesz zwykłym mopem i powierzchnie potrzebują nawet pół godziny, żeby wyschnąć.

  • Wygodne użytkowanie

Mycie podłóg wymaga od Ciebie jedynie napełnienia zbiornika na wodę, włączenia urządzenia do kontaktu, przemycie powierzchni oraz wyprania ściereczki w pralce. Ręczne płukanie wiaderka oraz oczyszczanie włókien mopa z zabrudzeń nie należą do przyjemnych zadań – możesz całkowicie z nich zrezygnować, zamieniając zwykły mop na elektryczny.

Wady mopów parowych

  • Wysoka cena mopa parowego

Największym minusem mopa elektrycznego jest jego cena, która znacznie przewyższa tradycyjny mop z wiaderkiem. Najtańsze mopy na parę możesz kupić za ok. 100-150 zł. Droższe natomiast będą modele wyposażone w dodatkowe końcówki i funkcje – ich koszt wynosi od 300 do nawet 1200 zł.

  • Ryzyko poparzenia

Oparzenia parą mogą nastąpić wyłącznie wtedy, kiedy niepoprawnie korzystamy z urządzenia i nie kierujemy się wytycznymi od producenta. Podczas używania mopa na parę należy zachować ostrożność (np. wymieniać ściereczki, kiedy urządzenie przestygnie) oraz nie dopuszczać do urządzenia małych dzieci czy zwierząt.

  • Przeszkadzający kabel

Wiele osób uskarża się na kabel, który wadzi podczas mycia powierzchni. Podczas mycia najlepiej jest trzymać część kabla przy rączce urządzenia oraz odgarniać jego pozostałą część z mytej podłogi.

  • Brak błyszczącego wykończenia

Do mycia mopem elektrycznym wykorzystuje się wyłącznie wodę bez dodatku żadnego detergentu. Efekt końcowy w przypadku niektórych powierzchni może nie do końca nas satysfakcjonować – dotyczy to błyszczącego, lustrzanego wykończenia, które gwarantują środki chemiczne. Po wymyciu mopem elektrycznym podłogę możesz dodatkowo nabłyszczyć za pomocą pasty i zwykłej ściereczki.

  • Nie do wszystkich powierzchni

Mopem parowym nie wyczyścisz wszystkich rodzajów podłóg. Para świetnie sprawdza się do mycia płytek podłogowych, dywanów, materiałowej tapicerki czy kamienia, jednak w przypadku bardziej wrażliwych powierzchni może je uszkodzić.

Pomysł na opracowanie elektrycznego mopa na parę zrodził się w Korei Południowej pod koniec XX wieku. Romi Haan, koreańska gospodyni domowa, postanowiła uwolnić kobiety od konieczności czyszczenia podłogi na kolanach. Pierwszy mop parowy trafił do sprzedaży w 2004 i wkrótce stał się międzynarodowym hitem, a dziś wiele gospodarstw domowych nie wyobraża sobie sprzątania bez tego gadżetu na parę.


Inne artykuły w tej kategorii

Prezent na Dzień Dziecka – 12 pomysłów na prezenty dla dzieci w różnym wieku

Prezent na Dzień Dziecka – 12 pomysłów na prezenty dla dzieci w różnym wieku

Odkurzacz ręczny – ranking 2020/2021. Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

Odkurzacz ręczny – ranking 2020/2021. Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

Jak uprościć przygotowanie świąt w kuchni?

Jak uprościć przygotowanie świąt w kuchni?

Jaki grill wybrać? Przegląd najpopularniejszych typów

Jaki grill wybrać? Przegląd najpopularniejszych typów

Noworoczne postanowienia. Jak uporządkować swoją przestrzeń?

Noworoczne postanowienia. Jak uporządkować swoją przestrzeń?

Projekt: tynk dekoracyjny. Do jakich wnętrz pasuje i jak go położyć?

Projekt: tynk dekoracyjny. Do jakich wnętrz pasuje i jak go położyć?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.