Tylko teraz! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki odkurzacz kupić? Poradnik kupującego

Mnogość współcześnie dostępnych modeli odkurzaczy może przyprawiać o ból głowy i kłopoty z podjęciem decyzji. Z workiem lub bez, na kabel czy bezprzewodowy, pionowy, klasyczny, a może robot sprzątający, polskiej czy zagranicznej marki? Jaki odkurzacz do domu wybrać? Zanim podejmie się decyzję, warto przekonać się, czego tak naprawdę oczekujemy od tego sprzętu. Jak to zrobić? Najlepiej zdecydować, które parametry dobrego odkurzacza, takie jak np. poziom hałasu, waga, moc silnika, moc ssania lub skuteczność zbierania kurzu, są dla nas kluczowe.

Na rynku dostępne są nie tylko klasyczne leżące odkurzacze, ale też odkurzacze pionowe. Oprócz odkurzaczy workowych coraz większą grupę stanowią odkurzacze bezworkowe. Oddzielne kategorie stanowią także odkurzacze piorące, które są alternatywą dla klasycznych odkurzaczy, których głównym zadaniem jest zasysanie brudu z posadzki. Który typ odkurzacza wybrać?

odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy czy odkurzacz standardowy?

Odkurzacz pionowy, nazywany też odkurzaczem ręcznym, jest wygodniejszy w użytkowaniu niż standardowy, ponieważ dzięki kompaktowej budowie i optymalnemu rozłożeniu ciężaru można go utrzymać w jednej dłoni. W odróżnieniu od odkurzacza klasycznego w przypadku odkurzacza pionowego nie ma potrzeby podłączania rury czy dodatkowych końcówek do odkurzania, a także nie trzeba ciągnąć za sobą urządzenia. Jednocześnie jednak najczęściej odkurzacze pionowe odznaczają się nieco gorszą siłą ssania i mocą silnika, przez co nie są aż tak efektywne jak odkurzacze klasyczne. Dokonując wyboru między tymi dwoma typami odkurzaczy warto więc nie tylko sprawdzić, czy wygodnie będzie nam go używać na co dzień, ale też jak skutecznie będą one czyścić posadzki. O tym można przekonać się, porównując moc sprzętu i poziom skuteczności zbierania kurzu z parkietu lub dywanu.

odkurzacz workowy

Odkurzacz z workiem czy odkurzacz bezworkowy?

Jaki odkurzacz - workowy czy bezworkowy – wybrać? Odkurzacz workowy był do niedawna najbardziej popularnym typem odkurzacza. Dziś nadal bez problemu znaleźć można modele odkurzaczy z workiem papierowym, a także odkurzaczy z workiem tekstylnym. Dużą część asortymentu stanowią jednak również odkurzacze bezworkowe.

Czym się różnią? Odkurzacz z workiem papierowym polecany jest dla osób borykających się z alergiami (np. na roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin), ponieważ po jego zapełnieniu po prostu się go wyrzuca. W efekcie minimalizuje się ryzyko kontaktu z alergenami. Odkurzacz z workiem wielorazowym, a więc tekstylnym, a także odkurzacz bezworkowy wymagają natomiast regularnego czyszczenia pojemnika lub worka, jednocześnie jednak ich używanie ogranicza produkcję śmieci. Podczas zakupu odkurzacza workowego i bezworkowego, czyli odkurzacza cyklonowego, warto zwrócić uwagę, aby pojemnik lub worek miały spore wymiary. Dzięki temu znacznie wydłuży się czas od jednego do drugiego czyszczenia czy wymiany.

robot sprzątający

Odkurzacz piorący, odkurzacz mopujący czy robot sprzątający?

Osoby, które poszukują sprzętów wielozadaniowych, powinny zastanowić się nad odkurzaczem piorącym, pionowym odkurzaczem mopującym lub robotem sprzątającym. Wszystkie te sprzęty, oprócz zasysania do worka lub pojemnika brudu z podłogi, mogą być wykorzystane również do czyszczenia. Odkurzacz piorący doskonale sprawdzi się przy odświeżaniu dywanów, wykładzin i tapicerek. Pionowy odkurzacz mopujący, odkurzacz parowy i robot sprzątający umyją natomiast posadzki na mokro. W przypadku robota sprzątającego trzeba jednak mieć świadomość, że urządzenie to nie będzie tak dokładne jak człowiek i konieczne będzie raz na jakiś czas ręczne odkurzanie i mycie podłóg. Decydując się na tego odkurzające urządzenia wielofunkcyjne, trzeba mieć również na względzie, że ich cena będzie znacznie wyższa niż w przypadku nawet topowego odkurzacza standardowego typu.

Bezprzewodowy odkurzacz ręczny Sencor SVC 190W biały kod: SVC 190W

Bezprzewodowy odkurzacz ręczny Sencor SVC 190W biały kod: SVC 190W

163 zł
Dreame D9 Pro robot sprzątający

Dreame D9 Pro robot sprzątający

1599 zł
Dreame Z10 Pro robot sprzątający

Dreame Z10 Pro robot sprzątający

2199 zł
Dreame D10s robot sprzątający

Dreame D10s robot sprzątający

1699 zł

Moc silnika odkurzacza

Podczas wyboru odkurzacza idealnego warto kierować się między innymi mocą jego silnika. Dlaczego? Im wyższa jest moc silnika, tym większa jest pewność, że będzie on efektywnie sprzątał. Jaka wartość mocy odkurzacza będzie optymalna? Od 1 września 2017 roku w Unii Europejskiej maksymalna moc silnika nowo produkowanego odkurzacza domowego (bez funkcji zmywania podłóg czy prania oraz bez trybu automatycznej pracy) może wynosić 900 W. Na odkurzacz o mocy 900 W powinny zdecydować się osoby, które w domu posiadają dywany z długim włosiem – większa moc zapewnia większą wydajność pracy. Jaki odkurzacz do paneli lub wykładzin będzie najlepszy? We wnętrzach z wykładziną dywanową z krótkim włosiem, panelami, parkietem, deskami czy kafelkami, jako odkurzacz do paneli i płytek, doskonale sprawdzi się model odkurzacza o niższej mocy silnika.

moc odkurzacza

Moc ssania odkurzacza

Moc ssania odkurzacza związana jest ściśle z mocą jego silnika. Warto jednak wiedzieć, że nawet modele odkurzaczy o tzw. słabym silniku mogą odznaczać się naprawdę skutecznym ssaniem. Wiele zależy bowiem od rozwiązań technologicznych zastosowanych przez producenta, np. typu silnika czy lepszego przepływu zasysanego powietrza wewnątrz sprzętu. Moc ssania, podobnie jak moc silnika, podawana jest w watach (W). Przeważnie odkurzacze domowe posiadają moc ssania na poziomie od około 50 do nawet 600 W. Wystarczająca przy standardowym użytku jest moc ssania na poziomie około 300-400 W. Modele od 400 do 600 W przydać się mogą natomiast osobom, których czworonogi gubią sierść.

Klasa skuteczności odkurzania

Unijne przepisy zobowiązują producentów odkurzaczy do stosowania ujednoliconej etykiety produktowej. Oprócz informacji o mocy silnika, klasie energetycznej urządzenia czy klasie reemisji kurzu znaleźć tam można informacje o klasie skuteczności odkurzania na dwóch rodzajach podłóg: na dywanie oraz na podłodze twardej. Mierzone są one procentowym wskaźnikiem zbierania kurzu (DPU od angielskiego dust pick-up). W przypadku odkurzania dywanu powinien wynosić co najmniej 70%, a na podłodze twardej (np. parkiecie, panelach, kafelkach) 95%. Na etykiecie zamiast liczba pojawiają się jednak litery od A do G. G to najniższa możliwa klasa, która w przypadku mierzenia skuteczności odkurzania na dywanie wynosi minimalne 70%, a na podłodze twardej 95%. Klasa A to w obu przypadkach skuteczność na poziomie aż 120%.

Dreame Z10 Pro robot sprzątający

Dreame Z10 Pro robot sprzątający

2199 zł
Dreame D10s robot sprzątający

Dreame D10s robot sprzątający

1699 zł
Dreame Bot W10 robot sprzątający

Dreame Bot W10 robot sprzątający

3699 zł
Dreame D9 robot sprzątający

Dreame D9 robot sprzątający

1299 zł

Klasa efektywności energetycznej odkurzacza

Odkurzacz jest sprzętem używanym sporadycznie i przez krótki czas, jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy zwracać uwagi na klasę efektywności energetycznej tego urządzenia. Wypadkową zużycia energii oraz skuteczności odkurzania DPU wyrażoną w skali od A+++ do D znaleźć można na etykiecie produktu. Najwyższą efektywność, a więc najniższe zużycie prądu i najwyższą skuteczność odkurzania gwarantują odkurzacze A+++. Najniższą natomiast oferują odkurzacze oznaczone literą D. W tym miejscu warto również szukać informacji o przewidywanym rocznym zużyciu energii wyrażonym w kilowatogodzinach na rok (kWh/rok). Maksymalnie wartość ta może wynosić 43 kWh/rok. W jaki sposób wylicza się ten parametr? Producent wskazuje, ile prądu zużyje odkurzacz podczas 50 cykli odkurzania podłogi o powierzchni 87 m2.

odkurzacz do dywanów

Klasa reemisji kurzu odkurzacza

Parametrem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru odkurzacza do domu, jest klasa reemisji kurzu. Oznacza jest ona literami od A do G i wskazuje poziom czystości wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Klasa A oznacza, że podczas odkurzania do powietrza w pomieszczeniu dostaje się jedynie 0,02% wciągniętych wcześniej przez sprzęt drobinek kurzu o wielkości od 0,3 do 10 mikrometrów. Klasa G wskazuje natomiast, że sprzęt podczas pracy wyrzuca do atmosfery powyżej 1% zanieczyszczeń. Poziom klasy reemisji kurzu uzależniony jest od zastosowanych w odkurzaczu uszczelnień oraz filtrów – im jest ich więcej, i im większą odznaczają się skutecznością, tym klasa urządzenia jest wyższa. Odkurzacze z klasą reemisji kurzu A, które przeważnie wzbogacone są o antyalergiczny filtr HEPA lub filtr EPA, będą najlepszym wyborem nie tylko dla alergików, ale też posiadaczy zwierząt domowych.

Poziom hałasu odkurzacza

Niektóre odkurzacze domowe podczas swojej pracy generują hałas, który może przeszkadzać w odpoczynku, rozmowie czy oglądaniu telewizji. Skąd wiedzieć przed zakupem, czy model odkurzacza, który wybraliśmy, jest cichy? W tym celu na etykiecie produktu najlepiej sprawdzić informację o poziomie hałasu sprzętu przy maksymalnych obrotach silnika, który wyrażany jest w decybelach (dB). Normy europejskie regulują, że poziom hałasu produkowanych obecnie w Unii odkurzaczy nie powinien być wyższy niż 80 decybeli, aby nie zakłócać miru domowego. Jaki odkurzacz jest najcichszy? Cichy odkurzacz powinien odznaczać się poziomem hałasu zbliżonym do spokojnej rozmowy, a więc poniżej 60 decybeli. Taki model nie zakłóci nie tylko pracy, ale też snu dziecka czy relaksu.

odkurzacz  do sierści

Waga odkurzacza

Waga odkurzacza może znacznie się różnić w zależności od modelu. Szukając idealnego domowego odkurzacza, warto wziąć ten aspekt pod uwagę i porównać ciężar kilku wybranych produktów. Dostępne są bowiem zarówno lekkie odkurzacze klasyczne, które podczas pracy leżą na podłodze, jak również łatwe w użytkowaniu odkurzacze pionowe. Mały odkurzacz klasyczny to także dobry wybór, gdy zależy nam na szybkiej reakcji i posprzątaniu np. naniesionego z zewnątrz piasku czy rozsypanej mąki. Ze względu na niską wagę, a także idące za tym niewielkie wymiary, zdecydowanie łatwiej od razu rozwinąć taki sprzęt niż ciężki, duży odkurzacz np. wodny. Jaką wagę powinien mieć mały odkurzacz? Standardowe odkurzacze ważą przeważnie średnio około 4 kilogramów, a klasyczne odkurzacze pionowe około 3 kilogramów. O małych odkurzaczach o niskiej wadze można więc mówić, gdy waga wybranego modelu jest niższa. Warto jednak pamiętać, że niższa waga oznacza przeważnie mniejszy pojemnik na zanieczyszczenia lub przestrzeń na worek.

Filtry w odkurzaczu

Filtry w odkurzaczu dbają o to, by wydmuchiwane z urządzenia powietrze było wolne od zanieczyszczeń takich jak drobinki kurzu domowego, pyłki, zarodniki grzybów, sierść zwierząt itp. Na liczbę i typ filtrów w odkurzaczu domowym uwagę zwrócić powinny zwłaszcza osoby, które borykają się z alergiami, a także rodzice małych dzieci. Jakie filtry świadczą o wysokiej klasy odkurzaczu? Zasada jest tu prosta – większa liczba filtrów różnego typu zapewni lepszą jakość powietrza wyrzucanego z odkurzacza. Na rynku odkurzacze posiadają przeważnie kilka rodzajów filtrów, np. stworzony z włókna szklanego filtr HEPA, mikrofiltr, filtr klasy S, filtr cylindryczny, filtr cyklonowy, filtr z cząsteczkami srebra, filtr wlotowy, filtr wylotowy, filtr zmywalny. Uwaga - podczas wyboru konkretnego modelu odkurzacza warto sprawdzić, jak często zastosowane w nim filtry powinny być wymieniane i jaki jest ich koszt.

końcówki do odkurzacza

Dodatkowe szczotki i końcówki odkurzacza

Warto porównać oferty producentów i sprawdzić, jakie końcówki i szczotki dołączone są do wybranego przez nas modelu odkurzacza. Dobry odkurzacz powinien mieć w zestawie nie tylko podstawową małą i twardą końcówkę do odkurzania podłogi, ale także m.in. szczotkę do paneli, parkietu i dywanu. Standardem są także przedłużająca rurę końcówka do wysysania brudu ze szczelin, miękka końcówka do zmiatania pajęczyn przy suficie. Jako dodatkowe wyposażenie często do odkurzacza dołączane są jednak także przystawki do czyszczenia żaluzji, szczotka do froterowania czy turboszczotka. Istotne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy elementy te można bez kłopotu kupić u producenta bądź zastąpić innymi modelami. Bez takiej możliwości sprzęt pozostanie bezużyteczny w razie awarii szczotek, końcówek czy rury odkurzacza.

Dodatkowe funkcje odkurzacza

Najlepszy odkurzacz powinien być nie tylko wydajny, cichy, lekki, ale także funkcjonalny. Najprostsze, znane z większości odkurzaczy rozwiązania dodatkowe to zwijanie kabla na bęben wewnątrz sprzętu, miękkie kółka czy schowek na dodatkowe końcówki pod klapą odkurzacza. Nowe modele są jednak znacznie bardziej rozwinięte technologicznie i oferują również np. elektroniczne wskaźniki zapełnienia pojemnika czy worka na zanieczyszczenia, a także konieczności wymiany filtra czy filtrów, a także funkcje prania czy zbierania wody z posadzki. W przypadku odkurzaczy pionowych udogodnieniem może być zintegrowany z obudową sprzętu mały, ręczny odkurzacz do szybkiego zebrania np. okruchów czy rozsypanego cukru.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności