Stylowe meble do Twojego ogrodu z dostawą za 0 zł!🪑🌼
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaką pralkę kupić? Poradnik kupującego na 2020 rok

Wybór pralek automatycznych jest obecnie tak duży, że w większości przypadków decydujemy się na modele znanych marek lub polegamy na opinii sprzedawcy. Chcąc podjąć bardziej świadomą decyzję, można sięgnąć do rankingów najlepszych pralek, najbardziej wytrzymałych pralek czy najmniej awaryjnych pralek automatycznych. Najlepiej jednak samodzielnie zastanowić się, które parametry są dla nas najważniejsze. Czy są to wielkość sprzętu, rodzaj silnika, moc, prędkość wirowania, pojemność bębna, pobór wody, klasa energetyczna, sposób ładowania prania, a może głośność pracy? Jaką pralkę wybrać i nie zgubić się w gąszczu ofert? Przedstawiamy poradnik kupującego pralkę automatyczną.

pralka automatyczna

Typ pralki - wolnostojąca czy do zabudowy?

Zanim przystąpi się do porównywania innych parametrów pralek automatycznych, należy zastanowić się, jaki typ będzie nam bardziej odpowiadał. W sklepach dostępne są bowiem pralki automatyczne wolnostojące oraz pralki do zabudowy. Czym się różnią? Pralki automatyczne wolnostojące to modele z fabryczną obudową, dzięki której sprzęt ten wygląda estetycznie i może być ustawiony w dowolnym miejscu w mieszkaniu, np. w łazience, pralni czy nawet w kuchni. Pralki automatyczne pod zabudowę to natomiast modele bez obudowy, wyglądające jak „ogołocona” wersja pralki wolnostojącej. Mają one specjalne zaczepy, dzięki którym możliwe jest zabudowanie ich wewnątrz zabudowy meblowej. W efekcie tego typu sprzęt nie jest widoczny aż do momentu otwarcia drzwiczek.

Kiedy warto wybrać pralkę automatyczną do zabudowy? Gdy zależy nam na estetyce i utrzymaniu jednolitego stylu wnętrza. To również dobry wybór w sytuacji, kiedy chcemy zaoszczędzić miejsce w łazience i umieścić pralkę np. w ciągu mebli kuchennych czy też w szafie w przedpokoju. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pralki pod zabudowę konieczne jest uwzględnienie jej wymiarów podczas planowania mebli. Kłopotliwy może być również fakt, że producenci oferują głównie standardowe wielkości sprzętu do zabudowy i modele ładowane od przodu. Gdy zdecydujemy się na pralkę wolnostojącą, mamy większy wybór dotyczący gabarytów urządzenia, sposobu jego ładowania, wielkości bębna itp.

pralka ładowana od góry

Sposób ładowania pralki – od góry czy od przodu?

Ważnym kryterium podczas wyboru pralki jest także sposób jej ładowania. Producenci oferują dwa typu pralek – pralki automatyczne ładowane od przodu oraz pralki ładowane od góry. Największą i najbardziej popularną grupę stanowią pralki ładowane od frontu, a więc pralki otwierane na prawo i pralki otwierane na lewo. Posiadają one okrągłe szklane drzwiczki na przedniej ścianie urządzenia. Gdzie warto je zastosować? Pralki ładowane od przodu sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach, gdzie możliwe jest łatwe schylanie się do bębna pralki. Rozwiązanie to nie będzie dobrym pomysłem w mikrołazienkach, w których trudno się obrócić. Nie zaleca się go również osobom, które mają kłopoty ze schylaniem – chyba że pralka ładowana od frontu postawiona zostanie na podwyższeniu lub w słupku z innymi sprzętami, np. suszarką do prania. Wśród wad tego rozwiązania wymienia się również możliwość wystąpienia w przyszłości problemów z uszczelką.

Drugą kategorię stanowią pralki ładowane od góry. Są one najczęściej węższe niż pralki ładowane od przodu, ale jednocześnie odznaczają się większą głębokością. W ich przypadku konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni nad górną klapą pralki. Podobnie jak w przypadku pralek ładowanych od przodu trzeba także zostawić kilka centymetrów miejsca z tyłu, za pralką na przyłącze wody. Jakie są zalety tego typu pralek? Dzięki małej szerokości można je z powodzeniem stosować w wąskich wnękach. Ładowanie od góry jest także wygodniejsze, gdyż nie wymaga schylania się. Jakie są ich wady? Decydując się na pralkę od góry, można zapomnieć o umieszczeniu tego sprzętu w kuchni. Ze względu na specyficzne otwieranie nie można ich zastosować w zabudowie mebli kuchennych.

<h2 id="rozmiar-pralki-standardowy-slim-czy-super-slim">Rozmiar pralki – standardowy, slim czy super slim?</h2>
<p><strong>Pralki automatyczne dostępne są w kilku rozmiarach.</strong> Wysokość pralki prawie zawsze jest taka sama niezależnie od modelu i wynosi 850 mm, czyli 85 cm. Różnice widoczne są w głębokości oraz szerokości pralek. Dopasowując sprzęt do posiadanego miejsca, można wybrać ładowane od przodu pralki standardowe, pralki slim oraz pralki super slim, a także pralki ładowane od góry. Czym różnią się one od siebie? <strong>Pralka standardowa ma wymiary około 60 x 60 x 85 cm</strong> (szerokość, głębokość, wysokość), przy czym jej <strong>głębokość może wynosić od 50 do 65 cm</strong> zależnie od producenta.</p>
<p><strong>Pralka slim to inaczej mała pralka, której głębokość to 40-50 cm.</strong> To dobry wybór dla osób, które są singlami bądź mają małą rodzinę, gdyż bęben pralki slim jest zdecydowanie mniejszy niż w standardowych pralkach. W sytuacji, gdy liczy się każdy centymetr przestrzeni, dobrym pomysłem są modele pralek super slim, np. pralka 33 cm. <strong>Głębokość takiej pralki to poniżej 40 cm!</strong> Wyborem pozwalającym na oszczędność przestrzeni może być także pralka ładowana od góry. Jej szerokość to zazwyczaj 40 cm, ale głębokość to już 60 cm. Z tego względu dobrze spisze się ona w wąskich wnękach np. między wanną a meblami.</p>

Rozmiar pralki – standardowy, slim czy super slim?

Pralki automatyczne dostępne są w kilku rozmiarach. Wysokość pralki prawie zawsze jest taka sama niezależnie od modelu i wynosi 850 mm, czyli 85 cm. Różnice widoczne są w głębokości oraz szerokości pralek. Dopasowując sprzęt do posiadanego miejsca, można wybrać ładowane od przodu pralki standardowe, pralki slim oraz pralki super slim, a także pralki ładowane od góry. Czym różnią się one od siebie? Pralka standardowa ma wymiary około 60 x 60 x 85 cm (szerokość, głębokość, wysokość), przy czym jej głębokość może wynosić od 50 do 65 cm zależnie od producenta.

Pralka slim to inaczej mała pralka, której głębokość to 40-50 cm. To dobry wybór dla osób, które są singlami bądź mają małą rodzinę, gdyż bęben pralki slim jest zdecydowanie mniejszy niż w standardowych pralkach. W sytuacji, gdy liczy się każdy centymetr przestrzeni, dobrym pomysłem są modele pralek super slim, np. pralka 33 cm. Głębokość takiej pralki to poniżej 40 cm! Wyborem pozwalającym na oszczędność przestrzeni może być także pralka ładowana od góry. Jej szerokość to zazwyczaj 40 cm, ale głębokość to już 60 cm. Z tego względu dobrze spisze się ona w wąskich wnękach np. między wanną a meblami.

pralka o standardowej pojemności

Typ silnika pralki – szczotkowy czy inwerterowy?

Pralki automatyczne różnią się między sobą rodzajem i mocą silnika. Na rynku dostępne są pralki automatyczne z silnikiem komutatorowym oraz pralki z silnikiem indukcyjnym nazywane też pralkami z silnikiem inwerterowym. Czym różnią się od siebie? Modele pralek z silnikiem komutatorowym, czyli z silnikiem szczotkowym, to rozwiązanie, które stale traci na popularności. Wynika to między innymi z wysokiego poziomu głośności podczas pracy, który jest zdecydowanie wyższy niż w bezszczotkowych pralkach indukcyjnych. Dodatkowo, co potwierdzają opinie klientów, po kilku latach zwiększa się ryzyko uszkodzenia szczotek.

Zdecydowanie cichsze są modele pralek inwerterowych, które określane są także jako pralki z silnikiem indukcyjnym. Zasilane są one prądem zmiennym, bez użycia tzw. szczotek. W efekcie oferują one wysokie obroty przy niskich wibracjach urządzenia. Charakteryzują się one również wysoką trwałością oraz cichą pracą, dzięki czemu można z powodzeniem zastosować je w pomieszczeniach blisko sypialni czy pokoju małego dziecka. Ich wadą jest jednak zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku tradycyjnej pralki z silnikiem szczotkowym.

pralka do szafki

Pojemność i typ bębna pralki – od 4 kg do 10 kg

Pralki automatyczne dostępne są w wielu wersjach pojemności bębna. Pralki o najmniejszym bębnie, to jednocześnie modele o najmniejszym jednorazowym wsadzie prania wnoszącym do 4 kg. Największe bębny pralek automatycznych mieszczą natomiast nawet powyżej 9 kg, np. pralka 10 kg! Którą pralkę wybrać? Dla osób samotnych, które robią mniej niż cztery prania w tygodniu, dobrym rozwiązaniem będą pralki z bębnem mieszczącym do 4-5 kg, np. pralka 3,9 kg czy pralka 5 kg. W przypadku rodziny trzyosobowej dobrym pomysłem są pralki o pojemności powyżej 5, ale nie większej niż 7 kg, np. standardowa, najbardziej popularna pralka 6 kg. W rodzinach czteroosobowych i większych, gdzie koniecznością jest robienie prania co najmniej sześć razy w tygodniu, dobrym pomysłem będzie wybór pralki o bębnie mieszczącym powyżej 7 kg brudnych ubrań, np. pralki 8 kg czy pralki 9 kg. Decydując się na większą ładowność, warto wziąć pod uwagę, że wzrosną również gabaryty urządzenia.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj bębna pralki, który wpływa na efektywność prania. Obecnie klientom oferowane są modele z kilkoma typami bębna ze stali nierdzewnej. Wśród nich ciekawie prezentują się te o strukturze plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Pierwszy z nich, nazywany także bębnem soft care, nie posiada dużych otworów, a wypukłe sześciokąty. Sprawia to, że ubrania odizolowane są od ścianek bębna warstwą wody i nie naciągają się, jak ma to miejsce w klasycznych bębnach z dużymi otworami. W efekcie tkaniny zachowują dłużej świeży wygląd. Podobny bęben z wypukłymi czworokątami tworzącymi strukturę diamentu również ma mniejsze otwory, przez co nie dochodzi do zaciągania i tarcia materiałów o metal. Bęben z konstrukcją powstałą z wypukłych kropel wody ma natomiast skuteczniej dopierać zabrudzenia, a także delikatniej traktować prane ubrania.

mała pralka

Klasa energetyczna pralek automatycznych – A+++ czy D?

Wszystkie artykuły gospodarstwa domowego, w tym również pralki automatyczne, powinny mieć w widocznym miejscu oznaczenie klasy energetycznej. Przeważnie napis i grafikę z tego typu informacją znaleźć można na przedniej ściance urządzenia (w przypadku pralek ładowanych z przodu) lub na jego klapie (w przypadku pralek ładowanych od góry). Co to jest klasa energetyczna? Jest to siedmiostopniowa klasa efektywności energetycznej sprzętu, dzięki której wiadomo, jakie jest jego roczne zużycie energii. Najwyższą efektywnością, a więc najniższym poborem prądu odznaczają się sprzęty, a więc i pralki automatyczne A+++, a najniższą pralki automatyczne z klasą energetyczną G. Jednocześnie najbardziej oszczędne pralki A+++, A++ i A+ oraz B są znacznie droższe niż te z klasą C, D, E i G.

Czy warto wybrać droższą pralkę klasy A, A+, A++ czy A+++? Z pewnością pralki automatyczne tej klasy będą lepszą opcją niż modele klasy B, C i D czy G. Nie tylko pobierają one mniejszą ilość prądu, ale także zużywają mniej wody. Dodatkowo odznaczają się cichszą pracą. Mając wybór między modelami pralek A+++, A++ i A+, warto jednak sprawdzić, jaki będzie ich roczny pobór prądu, a więc realna oszczędność na energii elektrycznej. Może się bowiem okazać, że zdecydowanie droższa pralka A+++ będzie w porównaniu z modelami A++ czy A+ bardziej oszczędna tylko o kilkanaście złotych rocznie.

wąska pralka

Prędkość wirowania – niewymięte 600 czy suche 1500?

Pralki automatyczne mogą się między sobą różnić prędkością wirowania, a więc liczbą obrotów bębna podczas odwirowywania wody z pralki wyrażoną w obrotach na minutę. Wybierając model dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę, czy ma on możliwość swobodnego regulowania tego parametru. Najczęściej pralki oferują prędkość wirowania między 700 (rzadziej 600) a 1100-1500 (rzadziej 2000) obrotów na minutę. Czy pralka o najwyższej prędkości obrotów na minutę to najlepszy wybór?

W takim przypadku należałoby sobie zadać pytanie, czy zależy nam na dobrze odsączonych z wody ubraniach, czy też na niezniszczonych tkaninach. Im wyższy poziom wirowania, tym suchsza jest bowiem prana odzież. Jednocześnie jednak pranie po wirowaniu w obrotach powyżej 1000 obrotów na minutę będzie bardziej pomięte i trudniejsze w prasowaniu. Problemem może być także mocniejsze niż przy obrotach 600, 700, 800 czy 900 niszczenie się tkanin w wyniku szybkiego wirowania. Jaka prędkość wirowania będzie najlepsza dla delikatnych tkanin – z pewnością 600, 700 i 800. Wyższe wartości można natomiast zastosować do odwirowania mocnych tkanin bawełnianych czy dżinsowych, a także pościeli, ręczników, ścierek kuchennych.

ciemna pralka

Zużycie wody w pralce – poniżej 40 litrów na cykl?

W czasach, kiedy świadomość ekologiczna rośnie, coraz większą wagę przykłada się do zmniejszania zużycia wody. Produkowane współcześnie pralki automatyczne są niemal dwukrotnie bardziej oszczędne niż modele sprzed dwóch czy trzech dekad. Gdzie znaleźć informację o średnim zużyciu wody konkretnej, interesującej nas pralki automatycznej? Dane dotyczące zużycia wody przy średniej liczbie 200 cykli prania w roku znajdują się – podobnie jak informacje o klasie energetycznej urządzenia – na etykiecie z przodu pralki lub na jej klapie.

Jakie zużycie wody oferują pralki automatyczne dostępne obecnie w sklepach? Współczesne modele pralek automatycznych oferowanych przez znanych producentów sprzętu AGD mogą mieć zużycie wody na poziomie od około 40 litrów do nawet powyżej 70 litrów na jeden cykl prania. Zanim jednak wybierze się pralkę o najniższym poziomie zużycia wody, warto sprawdzić jej pojemność, czyli załadunek. Co naturalne, im mniej prania zmieści się bębna pralki, tym mniej wody zostanie zużytej do jej prania. Chcąc wybrać najbardziej oszczędną pralkę, najlepiej więc porównywać poziom zużycia wody w kilku modelach pralek o takiej samej ładowności. Warto jednak mieć na uwadze, że różnice mogą być niewielkie.

Głośność pracy pralki – bez przeszkadzania w codziennym życiu

Dobra pralka powinna być cicha w pracy. O tym, jaki poziom wytwarzania hałasu podczas standardowej pracy oraz w czasie wirowania oferuje konkretny model pralki automatycznej można dowiedzieć się ze specyfikacji producenta oraz z przylepionej etykiety na obudowie pralki. Średni poziom głośności pracy pralek automatycznych to około 50 decybeli podczas podstawowych programów oraz około 70 decybeli przy odwirowywaniu wody z bębna. Wyższe wartości mogą wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, zagłuszając np. rozmowę czy utrudniając zasypianie.

Poziom głośności pralki automatycznej zależny jest nie tylko od wybranego programu pracy, Wpływ na niego mają także typ silnika – najgłośniejsze są pralki automatyczne z silnikiem komutatorowym, a więc ze szczotkami, a najcichsze pralki z silnikiem inwerterowym czy indukcyjnym. Problem głośnej pracy może być także efektem niewłaściwego wypoziomowania sprzętu lub umieszczeniu go zbyt blisko ścian, w efekcie czego obija się on o nie podczas wirowania.


Inne artykuły w tej kategorii

Co kupić chłopakowi na walentynki? 9 sprawdzonych pomysłów

Co kupić chłopakowi na walentynki? 9 sprawdzonych pomysłów

Jaka tapeta do sypialni? Pomysły na dekoracje ścian w sypialni

Jaka tapeta do sypialni? Pomysły na dekoracje ścian w sypialni

Marmur we wnętrzach - gdzie stosować i z czym łączyć?

Marmur we wnętrzach - gdzie stosować i z czym łączyć?

 Jak urządzić jesienny kącik do czytania?

Jak urządzić jesienny kącik do czytania?

15 pomysłów na oryginalne wnętrze w stylu glamour

15 pomysłów na oryginalne wnętrze w stylu glamour

Jak umeblować pokój dzienny, młodzieżowy i na poddaszu? Podpowiadamy

Jak umeblować pokój dzienny, młodzieżowy i na poddaszu? Podpowiadamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.