Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Blat łazienkowy – jaki blat do łazienki wybrać? Przegląd materiałów

Blat łazienkowy pełni szereg funkcji: razem z szafką jest naturalną “podporą” dla umywalki lub stanowi z nią jedną całość. Często bywa miejscem przechowywania codziennych kosmetyków oraz perfum, które każda pani domu chce mieć “pod ręką”. Blat łazienkowy może również służyć ozdobie - to na nim znajdą się kwiaty czy inne rośliny z gatunków lubiących wilgotny i ciepły klimat. Wreszcie blat podumywalkowy może wydobyć piękno z armatury, a nawet zachwycić samym tworzywem, z którego został wykonany. Jak więc wybrać idealny blat do łazienki, by był nie tylko estetyczny, ale też praktyczny? Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku materiałom.

Drewniany blat pod umywalkę

Jednym z najpopularniejszych materiałów pod umywalkę jest drewno. Drewniane blaty umywalkowe zachwycają bogatą, ciepłą kolorystyką pasującą do niemalże każdego stylu. Ich atutem jest także stosunkowo niska cena. Warto jednak pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do wilgotnego środowiska panującego w łazience. W pokoju kąpielowym sprawdzą się gatunki charakteryzujące się niskim współczynnikiem skurczu, nienasiąkliwe oraz takie, których poziom wilgotności wynosi od 6 do 10%. Do łazienek szczególnie polecane są odmiany egzotyczne, a także rodzime.

  • Dąb, modrzew, wiąz, jesion i buk - to najczęściej wybierane gatunki polskich drzew, z których tworzone są blaty łazienkowe. Cechuje je nie tylko odpowiednia wytrzymałość, ale i pewna plastyczność.

  • Drewno egzotyczne (tek, palisander, merbau, iroko, padouk, doussie, badi) z odległych zakątków świata ma dwie ogromne zalety. Jest to materiał bardzo odporny na zagrzybienie, ponieważ wymienione drzewa rosną w warunkach dużej wilgotności i wysokiej temperatury. Ponadto drewno egzotyczne wyróżnia unikalny skład: olejki, żywica, a także garbniki. Obecność naturalnych olejków sprawia, że drewno jest bardziej odporne na butwienie (woda rozlana na blacie zostaje na jego powierzchni). Jeśli chcesz zabezpieczyć blat z drewna egzotycznego za pomocą lakieru, pamiętaj, aby nałożyć podkład neutralizujący olejki eteryczne. Atutem blatów z egzotycznego drewna jest z pewnością barwa - jasnobrązowy tek, ciemnofioletowy palisander, żółtawe badi - do wyboru, do koloru.

Jakie wady posiadają drewniane blaty podumywalkowe? Do najczęściej wymienianych należy regularna i czasochłonna pielęgnacja. Niewłaściwie zabezpieczenie blatu może skutkować nieestetycznymi plamami i powstawaniem grzybów. Drugą kwestią jest trwałość – drewno jest bardziej podatne na zarysowania niż lastryko czy konglomerat.

Więcej o blatach drewnianych, ich pielęgnacji: Blat drewniany do łazienki – opinie, inspiracje, porady pielęgnacyjne

blat fornirowany w łazience

Blat fornirowany do łazienki

Wykonanie blatu z forniru wiąże się ze skrawaniem cienkich płatów drewna, by następnie pokryć materiał drewnopodobny warstwą o wyższej jakości. Tym samym uzyskujemy produkt dużo tańszy i lżejszy od 100%-ego litego drewna, za to wyglądający podobnie szlachetnie i zachowujący jego cechy. Obniżone koszty (tylko jedna powłoka jest pozyskiwania z cennego drzewa) nie wykluczają jednak pięknego, ekskluzywnego wyglądu fornirowanych blatów: w połysku, matowych, ciemnych, jasnych, białych czy żółtych powierzchni. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że takie blaty wykazują podatność na wilgoć, światło i ewentualne odparzenia np. po nieumiejętnym odłożeniu prostownicy. Podobnie jak blaty drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią za pomocą lakierowania. Warto mieć świadomość, że z czasem kolor blatu może ulec zmianie. Wybierając blat fornirowany do łazienki kierujmy się przede wszystkim jakością wykonania i zainwestujmy w rozwiązania od sprawdzonych producentów.

blat bambusowy do łazienki

Bambusowy blat podumywalkowy

Przeniesienie się do krainy natury zagwarantuje też blat pod umywalkę z bambusa. Kojarzące się przede wszystkim z przysmakiem dla pand tworzywo posiada niski współczynnik skurczu, więc jego pojawienie się w łazience jest jak najbardziej właściwe. Dzięki niezwykłej (naczyniowej) budowie pędów bambusa wykonane z niego blaty są nie tylko lekkie i wytrzymałe. Charakteryzuje je również oryginalne usłojenie. Bambusowe blaty są odporne na wilgoć – nie pęcznieją, nie ma ryzyka rozeschnięcia się. Jeśli tylko będziesz przecierać go często wilgotną ściereczką i zabezpieczać tak jak inne blaty z drewna (olej, lakier), taki blat to inwestycja na naprawdę długi czas. W razie powstania rys lub wgłębień można je zeszlifować.

Jaki kolor mają bambusowe blaty? Od kremowego aż do brązu – w procesie karmelizacji cukru zawartego w pędach, bambusowe tworzywo wyraźnie ciemnieje. Jako ciepłe w odbiorze może spokojnie wystąpić w udanym duecie z szkłem, chromem, ceramiką.

Blat łazienkowy z kamienia

Marmur i granit stoją na czele kolejnej, tym razem kamiennej grupy blatów. Są to materiały z tzw. “górnej półki”, należą do najdroższych materiałów, z których mogą być wykonywane blaty łazienkowe. Mają jednak szeroki wachlarz zalet, który przekona potencjalnego kupującego: są bardzo reprezentacyjne, wodoodporne, wytrzymałe na uderzenia i ścieranie, mogą być błyszczące lub poddawane zabiegowi szczotkowania (matowe), występują w wielu kolorach i posiadają różne faktury (jednolite, kropkowane żyłkowane itp.). A co z wadami kamiennych blatów? Są zimne w dotyku, co dla niektórych właścicieli mieszkań może być zbyt dużą niedogodnością. Blaty z kamienia dużo ważą, a więc potrzebują solidnej podstawy. Mogą też budować we wnętrzu nastrój surowości – lepiej unikać ich w naprawdę małych łazienkach, za to śmiało mogą zagościć w salonach kąpielowych. Spójrzmy na najczęściej pojawiające się rodzaje blatów z kamienia.

blat kamienny w łazience
  • Granit - to synonim solidności, jest odporny na ścieranie i zarysowywanie, a te cechy są niezwykle ważne w kontekście łazienkowej pielęgnacji oraz innych czynności wykonywanych w tym pomieszczeniu, jak choćby prania. Odporność na wodę i związki chemiczne to kolejne wyróżniki granitowych blatów. Najlepiej będzie, jeśli blat zostanie wykonany z jednego kawałka granitu, wtedy liczba spoin zostanie zredukowana, a cały blat nie będzie przeciekał (również brud i bakterie nie znajdą tam miejsca do osadzania się). Z łatwością można nadać mu nowy wygląd za pomocą obróbki i późniejszego wypolerowania.

  • Marmur - marmurowe blaty łazienkowe będą nieco mniej uniwersalne niż te granitowe, ale można uzyskać z nich bardziej dekoracyjne, finezyjne formy. Wymagają regularnej impregnacji, która może przyciemniać kolor kamienia. Marmur we wnętrzu to nie tylko symbol luksusu, to także niezwykłe kolory i faktury, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowo będzie prezentował się w towarzystwie białych umywalek.

  • Piaskowiec - nie jest tak odporny na uszkodzenia mechaniczne jak jego poprzednicy, za to kusi przystępną ceną i łatwą dostępnością. Na pewno trzeba go żywicować, ponieważ w stanie surowym szybko się ściera oraz nasiąka wodą.

  • Trawertyn - dość często ten rodzaj skały pojawia się w domach w formie płytek ściennych i posadzek. Jego interesująca jasnobeżowa barwa, porowata struktura oraz trójwymiarowe żyłki nie wpływają jednak na fakt, że jest to kruchy i wrażliwy na działanie wody i związków chemicznych kamień, a decyzję o blacie z trawertynu w łazience należy dobrze przemyśleć.

Blat łazienkowy z konglomeratu

Jeśli jesteśmy przy temacie blatów kamiennych, warto w tym miejscu wspomnieć o blatach wykonanych z konglomeratu. To tańszy odpowiednich tych, których budulcem jest kamień – zawiera kruszywo (zmielony kamień, przynajmniej 90%) z dodatkiem żywicy epoksydowej. Konglomerat stwarza większe możliwości aranżacyjne, przy zachowaniu właściwości blatów kamiennych, choć nie będzie tak elegancki. Atutem blatów pod umywalkę z konglomeratu jest na pewno ich lekkość i niewielka grubość – są o 20% lżejsze od kamiennych. Cechuje je wysoka elastyczność (blat może przybrać różne kształty, z wpuszczoną umywalką lub bez), ale potrzebują też odpowiedniej pielęgnacji. Pomimo że konglomeratowe blaty nie posiadają szczelin, trzeba je impregnować, by zamknąć pory obecne w kamieniu.

Matowy, błyszczący, kolorowy, brokatowy - konglomerat może być ozdabiany na wiele różnych sposobów, zależnie od dodatków umieszczonych w żywicy. Występuje też w różnych kolorach np. konglomerat kwarcowy znajdziemy w wersji białej, beżowej, szarej czy czarnej. Jeżeli dodamy do tego informację, że blaty łazienkowe z konglomeratu są ciepłe w dotyku, wiele osób zapragnie mieć taki blat we własnym mieszkaniu.

Blat łazienkowy z płytek

Zaletą takiego rozwiązania, czyli obłożenia stelaża z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych lub betonu płytkami ceramicznymi jest na pewno wpływ na oryginalność aranżacji łazienki. Podumywalkowy blat wykonany z płytek może łatwo wtopić się w całość wystroju pomieszczenia (wykorzystaj kafelki identyczne z tymi na ścianie czy podłodze) lub stanowić wyróżniający akcent np. blat z kolorowej mozaiki w minimalistycznym wnętrzu.

Blat z płytek ceramicznych jest łatwy w pielęgnacji – trzeba dbać o niego tak jak o inne kafelki, a dodatkowo występują one w dużej rozpiętości cenowej. Do najpopularniejszych typów okładzin należą: klinkier, gres i terakota. W przypadku blatu z płytek istnieje ryzyko obtłukiwania się kafelków, ale na szczęście można je w prosty sposób wymienić.

Blat laminowany do łazienki

Blat pod umywalkę z laminatu to dobry wybór dla oszczędnych. Laminat, czyli płyta wiórowa, która została pokryta kilkunastoma warstwami tworzywa sztucznego, utwardzonymi z wykorzystaniem wysokiej temperatury, posiada duże możliwości stylizacyjne przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Drewno, metal, naturalny kamień, a nawet piasek oraz magma wulkaniczna – do takich materiałów może upodobnić się laminat. W ostatnim czasie szczególnie popularne są blaty łazienkowe drewnopodobne, wprost stworzone do wnętrz w stylu prowansalskim i angielskim.

blat laminowany w łazience

Laminowane blaty do łazienki będą odporne na działanie wody, promieni UV (nie wyblakną), zarysowania i wysoką temperaturę. Jeśli woda dostanie się do płyty pod laminatem, całość może napęcznieć, dlatego nie wolno zapominać o umieszczeniu pod spodem folii przeciwprężnej, chroniącej przed wilgocią oraz wzmacniającej blat. Chcesz połączyć poszczególne kawałki blatu z laminatu? Użyj metalowych płaskowników od dołu i umieść silikon w powstałych szczelinach. Tym samym silikonem warto zabezpieczyć też blat przy krawędziach. Poważną wadą blatów laminowanych jest to, że raz uszkodzone nie nadają się już do naprawy.

Szklany blat do łazienki

Blaty pod umywalkę ze szkła powinny wybrać te osoby, które cenią sobie industrialne i minimalistyczne wnętrza oraz nie mają problemu z przeznaczeniem sporej sumy na taki element wystroju. Szklany blat wniesie do łazienki powiew nowoczesności (szczególnie w połączeniu z chromem), ale może także sprawić, że będzie nieco zbyt sterylna. Jest on odporny na działanie wysokiej temperatury, higieniczny, za to podatny na tworzenie się rys i zacieków (trzeba go często przecierać, by zachował nienaganny wygląd).

Blaty do łazienki tego rodzaju wykonuje się z klejonego warstwowo szkła lub jego wzmocnionej (hartowanej) wersji. Na rynku dostępne są także blaty ze szkła typu crash - laminuje się ułożone na sobie trzy szyby, hartuje tę środkową, a następnie ulega ona dekoracyjnemu spękaniu.

Łazienkowy blat z kompozytu

Plastyczność - w tym jednym słowie zawiera się największa zaleta blatów wykonanych z kompozytu, czyli mieszanki wodorotlenku glinu pochodzącego ze zmielonej skały (wytrzymałość i twardość), pigmentów oraz odpowiedzialnej za lekkość i podatność na kształtowanie żywicy akrylowej. Blaty z kompozytu (tzw. solid surface) w różnych odmianach (Corian, Kerrock, Staron) do złudzenia przypominają kamień, jednak to tworzywo nowej generacji jest drogą inwestycją.

Jakie są inne zalety blatów z kompozytu? Występują w wielu różnych kolorach i wzorach; przybierają temperaturę otoczenia, co zwiększa komfort użytkowania; nie przebarwiają się i nie blakną; łatwo je wyczyścić (kompozyt nie ma porów, a dzięki temu znika możliwość pojawienia się grzybów czy pleśni). Można także od razu, z jednego kawałka kompozytu (tzw. monolitu) odlać blat z wpuszczonymi do środka umywalkami, bez spoin przy łączeniach.

blat betonowy w łazience

Betonowy blat pod umywalkę

Wyposażenie łazienki w blat wykonany z betonu na pewno pozwoli na wywołanie efektu pożądanej surowości, a może nawet awangardy. Jedno jest pewne – betonowy element przyciągnie uwagę swoją interesującą powierzchnią (z naturalnymi przebarwieniami, pęcherzykami i zatarciami) i będzie pełnił rolę mocnego akcentu w pomieszczeniu. Można go wzmocnić włóknem szklanym oraz odpowiednio udekorować poprzez malowanie czy zatapianie kamyków, kawałków szkła, a nawet porcelany.

Betonowy blat cechuje odporność na ścieranie, uderzenia, zarysowywanie i wysoką temperaturę. Beton jest zimny w dotyku, co nie musi wszystkim odpowiadać. Charakteryzuje się też dużym ciężarem, więc nie ustawimy go na lekkiej szafce. Blat z betonu trzeba również impregnować, aby nie powstały nieestetyczne przebarwienia, a w razie poważniejszych uszkodzeń niezbędne będzie szlifowanie i polerka. Blat z betonu nie należy również do najtańszych rozwiązań.

Blat łazienkowy z lastryko

W naszym rankingu warto wspomnieć o modnym w 2018 i 2019 roku lastryko, nazywany również terrazzo czy lastrico. Czym wyróżnia się blat terrazzo? Do największych zalet należy przede wszystkim trwałość, odporność na wilgoć i promieniowanie słoneczne, a także wyjątkowa estetyka. Chociaż kojarzymy go głównie jako materiał nagrobkowy o mało atrakcyjnym wyglądzie w ostatnich latach zyskuje na popularności. W produkcji pojawiają się nowe wzory i coraz żywsza gama kolorystyczna – na rynku znajdziemy między innymi terrazzo pastelowo różowe, żółte, pomarańczowe, zielone oraz niebieskie. Co więcej blat z lastryko może wytrzymać w łazience bez konieczności renowacji nawet kilkanaście lat!

Lastryko we wnętrzach – co warto wiedzieć o modnym terrazzo?


Inne artykuły w tej kategorii

TOP 10 aranżacji czarnych łazienek z drewnem – zainspiruj się

TOP 10 aranżacji czarnych łazienek z drewnem – zainspiruj się

Modna łazienka 2022 – jakie łazienki są najmodniejsze w 2022 roku? Przegląd inspiracji i trendów

Modna łazienka 2022 – jakie łazienki są najmodniejsze w 2022 roku? Przegląd inspiracji i trendów

10 powodów, dla których warto wybrać kabinę prysznicową

10 powodów, dla których warto wybrać kabinę prysznicową

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Praktyczne porady i dużo zdjęć

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Praktyczne porady i dużo zdjęć

Symbole na pralce – jak czytać oznaczenia na pralce?

Symbole na pralce – jak czytać oznaczenia na pralce?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.