Jak urządzić łazienkę bez płytek?

Myślimy „łazienka”, widzimy „kafle”? Owszem, płytki ceramiczne stanowią podstawowe skojarzenie z łazienką - przyzwyczaiły nas do tego długa tradycja oraz kwestie użytkowe. Czy to jednak oznacza, że pozostałe materiały odpadają w przedbiegach? Oczywiście, że nie!

Postęp technologiczny sprawia, że również inne, mniej popularne za łazienkowymi drzwiami wykończenia idealnie poradzą sobie z panującym tu mikroklimatem. Jak urządzić łazienkę bez kafelek? Już podpowiadamy! O zaletach kafli nie musimy nikogo przekonywać. Nieprzepuszczalność wilgoci i pary wodnej oraz łatwość utrzymania w czystości sprawiają, że jeszcze do niedawna musieliśmy ze świecą szukać innych propozycji łazienkowych aranżacji. Zaczęliśmy jednak dostrzegać również mankamenty płytek ceramicznych: koszty wcale nie należą do małych, wliczyć trzeba też dłuższy czas realizacji. Poza tym musimy pamiętać, że glazura to decyzja przynajmniej na kilka lat – specyfika materiału sprawia, że zmiana także byłaby dość kosztowna i pracochłonna. Czego zatem szukamy, urządzając łazienkę bez kafelek? Zależy nam na materiale o zbliżonych właściwościach: tworzącym nieprzepuszczalną dla wody barierę, łatwym w zmywaniu, praktycznym, ale dodatkowo: metodzie szybkiej do realizacji i dającej nam szersze możliwości w zakresie designu.

czerwona wanna wolnostojąca

Chodź, pomaluj mój świat

Po pierwsze, farby do łazienek. Wbrew pozorom pomalowanie ścian w łazience to bardzo trafiony pomysł. O ile, oczywiście, dobierzemy, odpowiedni produkt. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z pomieszczeniem mokrym. Oprócz bezpośredniego działania wody musimy mieć na uwadze także wilgoć nagromadzoną w powietrzu. Szukamy zatem preparatu hydrofobowego (czyli nieprzepuszczającego wody), paroprzepuszczalnego (pozwalającego na „oddychanie” ściany), a dodatkowo plamoodpornego i odpornego na szorowanie (dzięki czemu umyjemy zabrudzoną ścianę bez obawy o trwałość powłoki). Niektóre farby łazienkowe są przeznaczone do stosowania nawet w bezpośrednim sąsiedztwie prysznica czy wanny! Zwróćmy uwagę, że farby są zazwyczaj dostępne w znacznie szerszej palecie barw niż płytki ceramiczne. Producenci oferują także preparaty z mieszalnika, dzięki czemu z łatwością dobierzemy idealny odcień (pod kolor ulubionego wazonu lub szlafroka, dlaczego by nie?!). Poza tym dzięki odpowiednio dopasowanej barwie uzyskamy zaplanowany efekt wizualny (optycznie powiększymy pomieszczenie lub poszerzymy wąską ścianę).

lazurowa łazienka

Zabetonowane

Po drugie, beton. „Warto zwrócić uwagę na jednorodny, purystyczny charakter betonu. Bawimy się tu jedynie zagęszczeniem danych elementów - do betonu można dodać więcej piasku, poprzecierać go, mamy zatem wpływ na indywidualny, ostateczny efekt ściany” – mówi Piotr Szefler z pracowni Razoo Architekci. To niesamowite, ile możliwości daje nam ten niepozorny materiał. Jeśli zależy nam na surowym, loftowym charakterze, pozostawmy niewykończoną powierzchnię, nie zapominając jedynie o jej zabezpieczeniu przed działaniem wilgoci. Do stylu glamour będzie pasować zaś beton z błyszczącymi, delikatnymi drobinkami. Co interesujące, to materiał na tyle uniwersalny, że możemy go wykorzystać także do wykończenia podłogi, jak i blatu przy umywalce czy obudowy wanny. Poza tym zwróćmy uwagę, że betonowa ściana – podobnie jak pokryta farbą lub wytapetowana - przekonuje do siebie użytecznością. „W związku z tym, że powierzchnia wykończona za pomocą betonu dekoracyjnego nie ma fug, ściana jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości” – przekonuje Piotr Szefler.

kamienna ściana i kamienna podłoga w łazience

Na tapetę

Po trzecie, tapety. Te piękne wzory i misterne detale to wcale nie kafelki, a tapeta! Pozwoli osiągnąć podobny efekt jak w przypadku płytek, jest jednak zdecydowanie łatwiejsza w wykonaniu. Tapeta może imitować inne materiały, jak glazurę, kamień lub drewno, możemy też iść w nieco mniej oczywistych kierunkach. Powłoka zamaskuje nierówności starych ścian i poprawi ich wygląd. Tu również stawiamy na produkty o jak najwyższej odporności na wodę.

tapeta w balony i statki latające w łazience

Drewniane opowieści

Po czwarte, drewno. Drewno do łazienki? Jak najbardziej! Niektóre gatunki, szczególnie egzotyczne, twarde nic sobie nie robią z działania wilgoci (choć nadal musimy pamiętać o ich systematycznej pielęgnacji, np. w postaci olejowania). Dzięki drewnu możemy nawiązać do tematyki skandynawskiej – pomieszczenie zamieni się w fińską saunę, naszą prywatną strefę SPA – lub osiągnąć minimalistyczny, nieco ascetyczny efekt.

drewniana podłoga w łazience

Tu jesteś, cegło!

Po piąte, cegła. Podczas remontu odkryliśmy pod warstwą tynku starą, piękną cegłę? Nie ukrywajmy jej przed światem. Cegła to materiał bardzo pożądany w aranżacyjnym światku: pozwala nadać pomieszczeniu rustykalnego charakteru, jest przytulny, doskonale komponuje się z innymi wykończeniami, nadaje ton wnętrzu. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego impregnatu, a ceglana ściana będzie nam służyło przez długie lata.

Po szóste, szkło. Po siódme, kamień. Po ósme, blacha. Okazuje się bowiem, że wykończenie łazienki bez kafelek to żaden problem – mamy przynajmniej kilka godnych rozważenia alternatyw.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze

Anonimowy użytkownik

O, Wasza łazienka Paulina Pawełek-Dybiec. Powinnas pobierać prowizje za pomysł:)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Agnieszka Poblocka twoja łazienka :-)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Faktycznie :-D
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

stiuk wenecki jest super, mam u siebie, jakby ktoś chciał zamówić polecę wykonawcę
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Cudna :-)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Blacha miedziana.... Z nalotem... W polaczeniu z blacha cynkowa(nie mylic z ocynkowana). Klimat steam punk
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

To tylko na możu egejskim w grecj tam dużo kamyczmôw i muszelek
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Stuart White
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Musiał jakiś mężczyzna to zaprojektować😱. Weź to człowieku teraz utrzymaj w czystości... O laboga. Ale piękne 😭
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

pieknie to wyglada ..\
 • Dodano 2 lata temu
Zapraszam do obejrzenia naszych realizacji łazienki bez płytek. http://twojasciana.com.pl/lazienka-bez-plytek/
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów