Kupuj szybko i wygodnie meble i dodatki do swojego domu!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co zamiast płytek w kuchni? Praktyczna i trwała podłoga w kuchni

Płytki to popularny, ale nie jedyny sposób na wykończenie podłogi w kuchni. W kulinarnym królestwie może zagościć drewno, posadzka żywiczna, beton, kamienna okładzina albo modne lastryko. Oto 9 pomysłów na podłogę w kuchni, które warto rozważyć na etapie remontu. Niektóre zachwycają efektownym wyglądem, inne funkcjonalnością, ale są też takie, które z powodzeniem łączą obydwie zalety.

Na co zwrócić uwagę, wybierając podłogę do kuchni?

Osoby, które gotują często, chętnie i z fantazją, powinny kierować się walorami praktycznymi. Podłodze w kuchni zagraża przecież wiele niebezpieczeństw. Upadające naczynia i garnki, pryskający tłuszcz, silnie brudzące produkty, gwałtowne zmiany temperatury i podwyższona wilgoć mogą skutecznie zrujnować jej wygląd. Aby posadzka przetrwała bez szwanku, musi być wykonana z trwałego, odpornego na zaplamienia, łatwego do umycia materiału. Równie ważna jest estetyka – podłoga do kuchni powinna się domownikom zwyczajnie podobać.

Co położyć na podłogę w kuchni zamiast płytek?

Drewno na podłodze w kuchni

Drewniana podłoga w kuchni budzi sporo obaw. Czy przetrwa codzienne gotowanie? Co, jeśli ulegnie zachlapaniu? Jak ją pielęgnować? Czy woda, tłuszcz i resztki jedzenia pozostawią na niej widoczne ślady? Nie da się zaprzeczyć; drewno to wymagający materiał, który potrzebuje troskliwej pielęgnacji. Aby zdało egzamin w kuchni, należy je odpowiednio zabezpieczyć i regularnie konserwować. Każde zabrudzenie i zachlapanie na powierzchni drewna musi być usunięte od razu, tak by podłoga nie uległa odbarwieniu.

Użytkownicy drewnianych podłóg zapewniają, że efekt jest wart swojej ceny. Drewno pięknie się starzeje, może być wielokrotnie odnawiane i nigdy nie wychodzi z mody. Drobne uszkodzenia i niedoskonałości dodają mu uroku i są uznawane za jeden z jego największych atutów. Drewniana podłoga w kuchni ma też szereg innych zalet: jest ciepła w dotyku, zapewnia dobrą izolację akustyczną i pasuje do każdej aranżacji.

Ogromne znaczenie dla wyglądu i trwałości podłogi ma rodzaj zastosowanego drewna. W kuchni najlepiej poradzą sobie gatunki twarde, takie jak dąb i jesion, oraz drewno egzotyczne, m.in. jatoba, teak i merbau. Zamiast układać w kuchni lite deski, które mogą odkształcać się pod wpływem wilgoci, radzimy sięgnąć po stabilne wymiarowo deski trójwarstwowe lub tradycyjny parkiet z klepek.

Podłoga do kuchni z korka

Korek na podłodze w kuchni to propozycja dla osób, które cenią praktyczne, niedrogie i ekologiczne rozwiązania. Materiał wykazuje podobne właściwości jak drewno – jest ciepły w dotyku, nie przyciąga kurzu, dobrze tłumi dźwięki i amortyzuje upadki. Ze względu na elastyczną strukturę łatwo poddaje się naciskowi, ale za każdym razem powraca do pierwotnego kształtu. Dzięki temu maleje ryzyko, że upuszczony garnek pozostawi po sobie widoczny ślad, a szklane naczynie rozpryśnie się na tysiące kawałków.

Korek nie lubi wilgoci, dlatego wymaga zabezpieczenia w postaci warstwy lakieru (najlepiej naniesionej fabrycznie). Jego montaż nie nastręcza większych trudności – korek jest sprzedawany w formie gotowych płyt i paneli, które wystarczy połączyć na zatrzask lub przykleić do podłoża (odpowiednio przygotowanego).

Wykładzina na podłodze w kuchni

Elastyczne wykładzina PCV to świetny sposób na szybką i niedrogą metamorfozę kuchni. Warto rozważyć jej zakup, jeśli wnętrze wymaga odświeżenia, ale gruntowny remont nie wchodzi w grę. Wykładziny PCV mogą być montowane bezpośrednio na starej podłodze, na przykład na płytkach czy panelach. Ponieważ są sprzedawane w dużych kawałkach, pozwalają uzyskać dużą, gładką powierzchnię bez widocznych łączeń (można ukryć je pod meblami).

Wykładzina na podłodze w kuchni ma też szereg innych zalet. Jej gładka powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości, wodoodporna i przyjemna w dotyku. Grube wykładziny, o dwu- lub trójwarstwowej budowie, zapewniają wygodne podparcie dla stóp, tłumią hałas upadających na podłogę naczyń, a równocześnie chronią je przed rozbiciem. Jak każdy materiał wykładzina nie jest pozbawiona wad – może łatwo ulec zarysowaniu lub uszkodzeniu pod wpływem wysokich temperatur.

Cegła na podłodze w kuchni

Cegła na podłodze w kuchni to rozwiązanie nietuzinkowe, ale warte uwagi. Ten ciepły, elegancki i w pełni naturalny materiał pasuje do wnętrz rustykalnych, loftowych i skandynawskich. Z powodzeniem odnajdzie się w zabytkowej scenerii, jak również w świeżo kupionym, nowoczesnym apartamencie. Aby wykonać podłogę z cegieł, należy zaopatrzyć się w płytki ceglane podłogowe. Najpiękniejszy efekt zapewnią stare, formowane ręcznie egzemplarze, które pozyskano z rozbiórki domu, stodoły lub innej wiekowej budowli.

Kafle ceglane są montowane na wylewce betonowej za pomocą grubej warstwy kleju. Podobnie jak płytki ceramiczne wymagają fugowania. Ze względu na ryzyko zabrudzenia i panującą w kuchni wilgoć należy je koniecznie zaimpregnować (razem z fugami). Odpowiednio dobrany preparat zabezpieczy cegłę przed zniszczeniem i wydobędzie jej piękny, czerwony kolor. Przed przystąpieniem do montażu starannie przemyśl wzór posadzki – płytki mogą być układane w jodełkę, w zrąb, prosto, w karo czy na mijankę.

Podłoga w kuchni z betonu

Beton z powodzeniem odnajdzie się w kuchni – jest wytrzymały, odporny na ścieranie, wilgoć i zarysowania. Aby zachował ładny wygląd i pełnię swoich właściwości, musi zostać zaimpregnowany lub zabezpieczony lakierem. Pozostawiony w stanie surowym szybko zacznie wchłaniać wodę i tłuste zabrudzenia.

Odpowiednio zabezpieczona podłoga z betonu jest bardzo praktyczna. Ma jednolitą, pozbawioną spoin powierzchnię, która ułatwia sprzątanie i optycznie powiększa wnętrza. Betonowa posadzka może być czyszczona tradycyjnymi metodami (zupełnie jak płytki gresowe). Ponieważ materiał jest chłodny w dotyku, warto docieplić go, stosując ogrzewanie podłogowe. Ze względu na konieczność użycia profesjonalnych maszyn i czasochłonny charakter prac wykonaniem betonowej posadzki powinni zająć się fachowcy.

Panele na podłodze w kuchni

Panele na podłodze w kuchni mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Tworzą gładką, łatwą do umycia powierzchnię, która nie wchłania wody i zabrudzeń. Są bezproblemowe w montażu, niedrogie i szeroko dostępne w sklepach. Niestety z czasem ulegają zużyciu; na powierzchni paneli pojawiają się rysy, przetarcia oraz inne uszkodzenia, których nie sposób usunąć.

Ogromne znaczenie ma rodzaj i jakość wykonania paneli. W kuchni sprawdzą się cienkie panele winylowe, które są całkowicie wodoodporne i bardzo trwałe, oraz wysokiej klasy panele laminowane. Te drugie powinny odznaczać się podwyższoną odpornością na wilgoć i wysokie temperatury. Przy wyborze paneli unikaj produktów z najniższej półki cenowej; tanie okładziny mogą wycierać się, przyciągać kurz i razić plastikowym wyglądem.

Podłoga w kuchni z lastryko

Lastryko, znane również jako terrazzo i lastrico, to sztuczny kamień, który powstaje z mieszanki cementu (lub żywic), kruszywa i pigmentów. W PRL-u przyjmował postać szaro-burej masy, z której wytwarzano cokoły, nagrobki, parapety, posadzki i schody. Dzisiaj powraca w nowej odsłonie: kolorowej, wyrazistej, z dużymi plamami zamiast drobnego wzoru.

Terrazzo może być prefabrykowane, czyli sprzedawane w formie gotowych płyt, albo wylewane na miejscu. Drugie rozwiązanie pozwala uzyskać efekt monolitycznej, pozbawionej spoin posadzki, ale wymaga użycia profesjonalnych maszyn. Lastryko lane, zwłaszcza na bazie cementu, ma też większe tendencje do pękania i kruszenia się.

Podłoga z lastryko jest nie tylko piękna, ale przede wszystkim trwała i praktyczna. Nie bez przyczyny znajduje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, w których panuje wzmożony ruch. W kuchni sprawdzi się zwłaszcza lastryko polerowane, o idealnie gładkiej powierzchni, która nie absorbuje zabrudzeń i pozwala utrzymać posadzkę w nienagannej czystości.

Osoby zainteresowane podłogą z terrazzo muszą wziąć pod uwagę, że jest to materiał chłodny w dotyku i twardy, a poszukiwania idealnego wzoru zajmują zazwyczaj sporo czasu. Mimo zawrotnej kariery, którą zrobiło terrazzo, wciąż próżno szukać go w popularnych sklepach. W niektórych przypadkach warto pójść na kompromis i sięgnąć po płytki imitujące lastryko – znacznie tańsze, dostępne w modnych kolorach i łatwiejsze do zdobycia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym trendzie, zobacz nasz artykuł Płytki lastryko w kuchni i łazience – jak wykorzystać powracający trend?

Podłoga do kuchni z kamienia

Kamień na podłogę w kuchni musi być twardy, odporny na ścieranie i nienasiąkliwy. Wszystkie te wymogi spełniają okładziny granitowe. Do materiałów, których należy unikać, zaliczamy marmur, piaskowiec i wapień. Pamiętaj, że każdy, nawet najtwardszy rodzaj kamienia wymaga impregnacji i powinien być czyszczony za pomocą specjalnych, dedykowanych do tego celu środków.

Prawidłowo wykonana i zabezpieczona podłoga z kamienia to rozwiązanie na lata. Wygląda elegancko, starzeje się z wdziękiem i robi ogromne wrażenie na gościach. Równocześnie jest chłodna w dotyku, mało przyjazna i twarda. Upuszczone na podłogę przedmioty mogą powodować głośny i nieprzyjemny huk. Na niekorzyść kamiennych okładzin przemawia prócz tego wysoka cena (zarówno materiału, jak i robocizny).

Żywica na podłodze w kuchni

Posadzki żywiczne, kojarzone dotychczas z budownictwem przemysłowym, wkraczają do polskich mieszkań i domów. Tworzą dużą, gładką powierzchnię bez spoin, która z powodzeniem sprawdza się w kuchni. Prawidłowo wykonana posadzka jest łatwa do utrzymania w czystości, odporna na wysokie temperatury, ścieranie i zarysowania. Ma przyjemną w dotyku, ciepłą powierzchnię i może być łączona z ogrzewaniem podłogowym.

Posadzki żywiczne przyjmują różne postaci. W pomieszczeniach mieszkalnych znajdują zastosowanie przede wszystkim posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Te drugie kosztują więcej, ale są zdecydowanie trwalsze – mniej podatne na zarysowania, działanie promieni UV i wycieranie. Z tego względu stanowią idealne rozwiązanie do kuchni.

Zdarza się, że posadzka żywiczna nie spełnia oczekiwań inwestora: szybko traci ładny wygląd, rysuje się i rozwarstwia. W większości przypadków winę za taki stan rzeczy ponosi wykonawca. Montaż posadzki żywicznej to czasochłonne zajęcie, które wymaga starannego przygotowania podłoża, zachowania przerw technologicznych i umiejętnego zabezpieczenia podłogi. Dlatego tak ważne jest, żeby zlecić tę pracę doświadczonej ekipie, która może pochwalić się podobnymi realizacjami.

Wybierając posadzkę do kuchni, miej na uwadze przede wszystkim wygodę. Powierzchnia powinna być łatwa w sprzątaniu i odporna na wysokie temperatury. W kuchni nietrudno o wypadki, dlatego zwróć uwagę na fakturę materiału. Unikaj śliskich, polerowanych podłóg. Pamiętaj także o regularnym zabezpieczaniu podłogi, szczególnie tej drewnianej.


Inne artykuły w tej kategorii

Modna kuchnia: poznaj aktualne trendy i praktyczne rozwiązania

Modna kuchnia: poznaj aktualne trendy i praktyczne rozwiązania

Kupujemy zlewozmywak - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy zlewozmywak - na co zwrócić uwagę?

Pakowanie próżniowe – co warto wiedzieć o hermetycznym pakowaniu żywności, ubrań i pościeli?

Pakowanie próżniowe – co warto wiedzieć o hermetycznym pakowaniu żywności, ubrań i pościeli?

Sponsorowane Dobry malakser do kuchni – jaki wybrać?

Dobry malakser do kuchni – jaki wybrać?

Jak wybrać okap kuchenny do zabudowy?

Jak wybrać okap kuchenny do zabudowy?

Sponsorowane Nowy wymiar gotowania. Innowacyjne AGD do zabudowy Samsung

Nowy wymiar gotowania. Innowacyjne AGD do zabudowy Samsung

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.