Świętujemy Dzień Kawy ☕ Tylko dziś rabaty na stoliki kawowe!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Modna kuchnia: poznaj aktualne trendy i praktyczne rozwiązania

Czy kuchnia marzeń może być modna? Pierwsze nie wyklucza drugiego. Jednak najważniejsza w urządzaniu kuchni powinna być świadomość, że jest ona własna i ma być skrojona na miarę. Praktyczne i estetyczne rozwiązania są ponadczasowe, ale oczywiście mogą być ujęte w ramy zgodne z trendami, inspirowane aktualną wnętrzarską modą. Oglądając najnowsze propozycje aranżacji kuchennych, można się przekonać, że „kuchni w kuchni” jest coraz mniej. To trend, który zauważa i docenia wiele osób. Urządzenie niewidocznej na pierwszy rzut oka kuchni wymaga użycia przemyślanych rozwiązań. Dowiedz się, dzięki jakim zabiegom można osiągnąć taki modny efekt!

Przestrzeń wielofunkcyjna

Kuchnia w nowoczesnym wydaniu to przestrzeń przeznaczona nie tylko do przygotowywania posiłków, przechowywania żywności czy naczyń. To miejsce skupiające domowników podczas wspólnego jedzenia i rozmów. W kuchni czasem się czyta, czasem pracuje, a innym razem przyjmuje gości i wspólnie gotuje. Ta przestrzeń bardzo często jest otwarta na domową strefę dzienną, obejmującą jadalnię i salon. Kuchnia się z nią przenika. Jest tak urządzona, że znika z pola widzenia i trzeba chwili namysłu, żeby ją zlokalizować. Jak to możliwe?

Jeden z zabiegów pomagających w ukryciu kuchni, to rezygnacja z górnych szafek, a nawet otwartych półek, na których stoją naczynia, szkło czy sprzęty kuchenne. Nic, co kojarzy się z kuchennym wyposażeniem, nie może epatować, być mocno eksponowane. Jeśli już coś ma się pojawić na ścianach, to niech to będą „niekuchenne” dekoracje, obrazy, zdjęcia, pamiątki, książki (niekoniecznie kucharskie) na ażurowych, metalowych lub szklanych półkach.

Blat laminowany

Blat laminowany

248 zł
Wyciskarka do cytryn Juicy Salif

Wyciskarka do cytryn Juicy Salif

319 zł

Niektórzy producenci mebli kuchennych oferują niskie zestawy modułowe, które można zamknąć blatem. Wówczas mebel wygląda jak komoda czy bufet. Trudno domyślić się, że pod blatem jest zlewozmywak i kuchenka, a lodówka czy zmywarka są ukryte za meblowymi frontami. W trend wpisują się też wyspy – monolity, które wraz z wysokimi i pojemnymi szafami (głównie wnękowymi) wystarczają za całą kuchenną zabudowę.

Kuchnia otwarta na nowe możliwości

Dobry efekt daje zastosowanie zlewozmywaka modułowo łączonego z kuchennym blatem, np. z konglomeratu, miedzi, stali, kamienia czy betonu. Ponadto zlewy bywają zamykane od góry deską do krojenia lub zintegrowaną podstawką. Nie bez znaczenia jest to, że zlewy są coraz częściej dostępne w różnych kolorach – podobnie jak blaty robocze. To pomaga im „zniknąć”, wtopić się w tło.

Coraz częściej w kuchennych projektach wykorzystywane są pojedyncze palniki montowane w blatach zamiast płyt gazowych. Ten zabieg również powoduje, że kuchnia wydaje się mniej „kuchenna”. Ponadto warto zwrócić uwagę na okapy stosowane w wielu nowoczesnych projektach. Ich formy nie zawsze kojarzą się z pełnioną funkcją. Wyglądają np. jak żyrandole. Zresztą – lampy wiszące nad blatem roboczym, wyspą lub dużym stołem, też stanowią mocny akcent. To ozdoba, która w połączeniu z brakiem górnych szafek, sprawia, że w pierwszej chwili nie postrzega się tego wnętrza jak kuchnię.

Jeśli z jakichś powodów w projekcie muszą być uwzględnione górne szafki, ale pomysł z ukryciem kuchni wydaje się atrakcyjny, można pokusić się o inne rozwiązania. Górna zabudowa może być w innym kolorze (częściej jaśniejszym) niż dolna. Ponadto można zaingerować w tradycyjny układ frontów meblowych i pomieszać układ pionowy z poziomym. Warto rozważyć rezygnację z uchwytów na rzecz mebli otwieranych bezuchwytowo. To też odwróci uwagę od kuchni i pozwoli jej wkomponować się w dzienną przestrzeń domu.

Modne kolory, materiały i dodatki

Biel powoli, ale konsekwentnie idzie w odstawkę. Teraz na topie są kolory, którymi rządzi odwaga i fantazja. Zawładnęły one nie tylko ścianami i meblowymi frontami, ale też obudową sprzętów AGD, zlewami i bateriami. Na szczycie hitów znajduje się czerń, bardzo ciemna zieleń, czekolada i pomarańcz. Do łask wracają pastele – ale nie wszystkie. Z delikatnych odcieni warto wykorzystać w aranżacji beż, karmel lub seledyn złamany szarością. Zamiast wysokiego połysku proponowane jest wykończenie matowe – na wszystkich możliwych powierzchniach kuchennych. To praktyczne, bo nie widać na nich odcisków placów i zabrudzeń. Te elementy są łączone z innymi – odbijającymi światło, np. zlewem czy lampą. Wciąż popularne są miedź, złoto i polerowany bądź szczotkowany mosiądz. Uchwyty, abażury, gniazdka i włączniki oraz armatura kuchenna w tych kolorach, w odpowiednim zestawieniu, będą mieścić się w aktualnych trendach.

W poszukiwaniu oryginalności i odskoczni od materiałów najczęściej stosowanych w kuchennych meblach producenci przekraczają kolejne granice i podnoszą poprzeczkę. Jeszcze do niedawna za wyjątkowe uchodziły fronty meblowe ze sklejki czy metalu. Nadal uważane są za oryginalne, jednak na rynku pojawiają się kolejne nowości, takie jak linoleum, beton, ceramika, metalowa siatka, zbrojone szkło, tablicówka, powierzchnie ferromagnetyczne, a nawet imitacje skóry. W aktualne trendy wpisują się blaty wykonane z polerowanego betonu, ciemnego marmuru, kwarcu, stali, szkła i konglomeratów. Te ostatnie, określane jako solid surface, dają szerokie możliwości aranżacyjne. Ich parametry gwarantują długie, bezproblemowe użytkowanie. Swego rodzaju odkryciem, jeśli chodzi o materiał na kuchenny blat roboczy, jest lastryko, które zaistniało we wnętrzach już wcześniej, ale głównie na podłogach i ewentualnie opaskach nadblatowych.

Warto też przyjrzeć się materiałom pochodzącym z recyklingu. Są one stosowane zarówno w produkcji płyt meblowych, jak i wierzchniej warstwy dekoracyjnej. Meble mogą powstawać np. ze zużytych plastikowych butelek czy scalanej klejem pulpy ze starych gazet. W meblach mogą być stosowane też m.in. pręty zbrojeniowe czy szkło witrażowe. Barier dla wyobraźni jest w tej dziedzinie coraz mniej.

Kuchenne trendy to nie tylko odważne aranżacje pełne zdecydowanych kolorów i oryginalnych materiałów. Modna kuchnia to dziś zarówno piękne, jak i funkcjonalne wnętrze wtopione w otaczającą je przestrzeń. Odpowiednio zaaranżowane będzie żyło życiem całego domu, a przede wszystkim jego mieszkańców!


Inne artykuły w tej kategorii