Wady i zalety

Drewniana podłoga w kuchni – czy warto się na nią zdecydować?

Drewno to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Przyjemne w dotyku, ciepłe, szlachetne i wspaniale uniwersalne jest stosowane w aranżacjach wnętrz od stuleci. Często można znaleźć je na ścianach w charakterze boazerii, na podłogach zaś w formie surowych desek lub dekoracyjnych parkietów. O ile jednak drewno fantastycznie sprawdza się w sypialniach i salonach, o tyle niemałe wątpliwości budzi drewniana podłoga w kuchni. Czy warto ryzykować i inwestować w rozwiązanie niezwykle efektowne, jednak – zdaniem wielu – nie do końca praktyczne? W poniższym artykule postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości! Przed Tobą treściwe podsumowanie, w którym znajdziesz zalety i wady drewnianej podłogi w kuchni.

drewniana podłoga w kuchni

Drewniana podłoga w kuchni – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Jeszcze nie tak dawno temu kuchnia z drewnianą podłogą budziła niemałe zastrzeżenia. Drewno, pomimo swojej długowieczności, nie lubi bowiem nadmiernego kontaktu z wodą, która sprawia, że materiał pęcznieje i rozszczelnia się. Współczesne techniki impregnacji pozwalają jednak na utrzymanie drewnianej podłogi w świetnej kondycji przez długie lata, nawet jeżeli materiał narażony jest na kontakt z wilgocią. Zanim jednak napiszemy o odpowiednich sposobach impregnacji, przyjrzyjmy się rodzajom drewna, które w kuchennym królestwie sprawdzą się najlepiej.

Jakie drewno wybrać na podłogę w kuchni?

Jeśli podłoga drewniana w kuchni, to tylko z najlepszego jakościowo materiału! Doskonale odnajdzie się tu zatem nasz polski dąb, który nie tylko stanowczo opiera się działaniu czasu, ale wraz z jego upływem nabiera pewnej szlachetności oraz pięknego, głębokiego koloru. Warto również pamiętać o twardości dębu, która sprawia, że tego typu powierzchnie zdecydowanie trudniej zarysować – nawet podczas wzmożonej eksploatacji.

Oprócz dębu na kuchennej podłodze doskonale sprawdzi się także jesion oraz szlachetne gatunki egzotyczne, takie jak mahoń, palisander czy merbau. Unikać z kolei należy miękkich odmian drewna, np. brzozy, olchy czy sosny. Podsumowując zatem: zdecydowaną zaletą wysokojakościowych drewnianych podłóg jest ich wytrzymałość oraz piękny, elegancki wygląd, który zachwyci każdego konesera naturalnych, przytulnych aranżacji.

Warto wspomnieć, że drewniana podłoga w kuchni sprawdzi się szczególnie dobrze, kiedy chcemy połączyć wizualnie kuchenne wnętrze z innym pomieszczeniem, np. salonem czy strefą wejściową. Drewniana podłoga w kuchni i przedpokoju scali przestrzeń optycznie i sprawi, że wyda się ona większa niż w rzeczywistości.

podłoga drewniana w kuchni

Cena drewnianej podłogi w kuchni

Skoro wymieniliśmy kilka zalet drewnianej podłogi, czas wyszczególnić jeden z jej największych minusówwysoką cenę. Warto bowiem pamiętać, że drewniane, wysokojakościowe podłogi należą do tych najdroższych. Dla przykładu: koszt wykonania 1 m² posadzki jesionowej to ok. 130 złotych. Egzotyczne iroko kosztuje jeszcze więcej, bo ponad 150 złotych za m². W pierwszym przypadku zatem koszt całkowity dotyczący zarówno materiału, jak i robocizny, impregnacji oraz 10% materiału na docinanie w kuchni liczącej sobie ok. 30 m² może wynieść sporo ponad 7 tysięcy złotych. Oczywiście jest to inwestycja na długie lata, jednak wiele osób, które marzą o wykończeniu mieszkania niewielkim sumptem, nie będzie mogło pozwolić sobie na podobny wydatek.

drewniana podłoga w kuchni i salonie

Podłoga olejowana w kuchni – wady i zalety

Jeżeli podłogi drewniane to Twoje marzenie, koniecznie zastanów się nad ich właściwą impregnacją. Jak się okazuje, podłoga olejowana w kuchni sprawdzi się znakomicie. Olej jest substancją, która doskonale zabezpiecza drewno przed wilgocią, plamami, uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Pokrywając drewnianą podłogę olejem, należy zadbać o to, aby dodatkowo zabezpieczyć wszelkie krawędzie, listwy oraz elementy przy listwach. Decydując się jednak na podłogę olejowaną w kuchni, musisz pamiętać, że tego typu powłoka będzie wymagała regularnego odnawiania co kilka miesięcy.

Tu dowiesz się więcej o olejowaniu podłogi >>

Oczywiście, można pokusić się również o podłogę drewnianą do kuchni wykończoną lakierem, jednak powłoka olejowana prezentuje się o wiele bardziej naturalnie, zaś drobne uszkodzenia powstałe na jej powierzchni wystarczy zabezpieczyć, kładąc nową warstwę oleju na zdezelowany fragment, bez konieczności cyklinowania. Polakierowane drewno jest z kolei wysoce odporne na działanie promieni UV, a także wilgoć i ścieranie. Ewentualne zabrudzenia powstałe na jego powierzchni są bardzo łatwe do usunięcia. Trwałość lakierowanej powłoki wynosi od kilku do kilkunastu lat – po upływie takiego czasu podłogę dobrze jest poddać renowacji.

podłoga olejowana w kuchni

Pomysł na podłogę w kuchni – drewno z odzysku

Stara drewniana podłoga w kuchni to marzenie wielu osób. Czy taki zabieg to jednak trafiony pomysł? Oczywiście, drewno z odzysku lub inaczej drewno rozbiórkowe wygląda pięknie, ale koniecznie trzeba mieć na uwadze jego kondycję. Kupując leciwe podłogowe elementy, pamiętaj, że drewno powinno być przede wszystkim zdrowe, suche i bez korników. Jeśli materiał jest w jakikolwiek sposób zawilgotniały, spróchniały, zainfekowany czy uszkodzony mechanicznie, zrezygnuj z niego.

Parkiet lub deski będące w dobrej kondycji starannie wyszlifuj i zaimpregnuj. Jeśli należysz jednak do drugiej grupy osób, które zastanawiają się co położyć na drewnianą podłogę w kuchni, podpowiadamy – płytki będą dobrym rozwiązaniem. Ważne tylko, aby drewniane elementy były stabilne i dobre jakościowo. Wówczas na taką podłogę należy zastosować wylewkę, na którą po wyschnięciu będzie można położyć płytki.

kuchnia z drewnianą podłogą

Dla jednych niemałą ekstrawagancją pozostaną ceramiczne płytki w salonie, dla innych – drewniana podłoga w kuchni. Czy warto jednak zastanawiać się nad tym, które rozwiązanie jest lepsze? Wykończenia pomieszczeń należy przede wszystkim dostosowywać do stylu życia domowników oraz ich upodobań. Jeżeli zatem marzysz o kuchni z drewnianą podłogą, śmiało się na nią zdecyduj! Współczesne sposoby na impregnację drewnianych powierzchni pozwalają zachować ich szlachetne piękno przez długie lata.

Tu wybierzesz drewnianą podłogę do kuchni >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Podobno są różne gatunki drewna odporne na uszkodzenia czy wilgoć a wiadomo że w kuchni może się coś rozlać czy spadnie pokrywka od garnka. Po nowym roku jestem umówiona z parkietlux na pomiar, żeby wybrać rodzaj drewna, sposób ułożenia itp. Nie chcę płytek, wystarczy że są w łazience.
  • Dodano 19 dni temu

Zobacz więcej produktów