⏰ Ostatnie dni DARMOWEJ DOSTAWY na wszystkie produkty!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Olejowanie podłogi krok po kroku - praktyczny poradnik zrób to sam

Dawniej drewniane podłogi zabezpieczano najczęściej kryjącymi farbami olejnymi bądź transparentnymi, błyszczącymi lakierami. Od kilku lat coraz większą popularność zyskuje jednak inna metoda impregnacji drewna, czyli olejowanie. Nie dość, że dzięki zabezpieczaniu olejem deski podłogowe czy parkiet są jedwabiście gładkie, odporne na działanie wilgoci i wyglądają naturalnie, to jeszcze można wykonać je samodzielnie. Jak olejować podłogi i jaki olej do drewna wybrać?

Krok 1. Wybór oleju do drewna

Olejem do podłóg można konserwować drewno iglaste, liściaste czy egzotyczne niemal każdego gatunku. W Polsce najczęściej wykonuje się olejowanie drewna dębowego, a także olejowanie podłóg sosnowych. Nie oznacza to jednak, że jeden produkt będzie dobry w każdym przypadku. Drewno liściaste, iglaste oraz egzotyczne różni się bowiem zawartością naturalnych żywic, co przekłada się na ich zdolność do chłonięcia oleju. Chcąc mieć pewność, że parkiet czy deski podłogowe po impregnacji olejem nie tylko będą doskonale wyglądać, ale także będą właściwie zabezpieczone przed wilgocią czy urazami mechanicznymi, warto wybrać olej, który producent poleca do konkretnych gatunków drewna.

konserwacja drewna olejem
Olejowanie starej podłogi powinno wyprzedzać jej cyklinowanie.

Jaki olej do impregnacji drewna wybrać? Na rynku dostępne są dwa typy olejów do podłóg, tj. twardniejące i nietwardniejące. Oba produkuje się na bazie naturalnych olejów (głównie lnianego, tungowego, słonecznikowego), jednak w olejach do konserwacji drewna z pierwszej grupy znaleźć można również naturalne lub syntetyczne żywice oraz rozpuszczalniki (np. wodorki węgla albo terpentyny). Dzięki nim olej szybciej wysycha, a olejowane drewno zyskuje twardą, odporną na uszkodzenia mechaniczne powierzchnię. Doskonale sprawdzi się więc na mocno eksploatowanych podłogach drewnianych oraz na miękkich gatunkach drewna. W olejach do podłóg nietwardniejących nie stosuje się natomiast dodatków żywic czy rozpuszczalników, tylko sole mineralne, które mają przyspieszać jego wysychanie. Są one więc bardziej naturalne, jednak nie zabezpieczają wierzchniej warstwy drewna przed ścieraniem i uszkodzeniami. Z tego względu konieczne jest wykończenie jej woskiem. Dosyć popularnym rozwiązaniem do olejowania drewna jest również zastosowanie olejo-wosku, który wnika głęboko w drewno, jednocześnie utwardzając jego powierzchnię.


Pamiętaj! Na rynku dostępne są bezbarwne i koloryzujące oleje do podłóg drewnianych. Jeżeli więc zależy nam na uzyskaniu odpowiedniej barwy drewna, warto sięgnąć po produkty z domieszkami pigmentów naturalnych.

Krok 2. Przygotowanie drewna do olejowania

Olejowanie można przeprowadzić wyłącznie na czystą, suchą, gładką i równą powierzchnię surowego drewna. Dzięki temu zyska się pewność, że drewno w każdym miejscu będzie chłonąć olej w takim samym stopniu. W przypadku nowych surowych desek czy klepek parkietowych należy odczekać co najmniej siedem dni od ich ułożenia, by drewno zyskało temperaturę (najlepiej 18-23 stopnie Celsjusza) i wilgotność otoczenia. Dopiero po tym czasie można wycyklinować posadzkę (urządzenia tego typu można wypożyczyć w specjalistycznych punktach budowlanych). Metodą tzw. domową można ją po prostu przeszlifować papierem ściernym o zróżnicowanej gradacji, zaczynając od papieru gruboziarnistego (ok. 80-100), przez średnioziarnisty (ok. 120-140), a kończąc na drobnym, tj. powyżej 200.

Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię podłogi, najlepiej wybrać elektronarzędzia takie, jak szlifierki oscylacyjne czy taśmowe z tarczami szlifierskimi, do których przytwierdza się arkusze papieru ściernego. Niezwykle istotne jest, by szlifować drewno wzdłuż usłojenia, aby nie powstawały trudne w usunięciu rysy. Obie te metody można wykorzystać również do renowacji parkietu czy desek, tj. do zdarcia z ich wierzchniej warstwy farby czy lakieru. Należy pamiętać, że uzyskanie odpowiedniego efektu będzie w tym przypadku będzie bardziej czasochłonne niż przy szlifowaniu nowych posadzek. Konieczne może być również dodatkowe uzupełnienie szczelin specjalną masą uszczelniającą lub mieszaniną pyłu drzewnego ze szlifowania oraz kitu do drewna w wybranym kolorze.


Pamiętaj! W czasie szlifowania otwórz okna w pomieszczeniach, załóż maskę i okulary ochronne, by zabezpieczyć się przez pyłem drzewnym.

Krok 3. Odpylanie posadzki

Przed olejowaniem parkietu czy desek podłogowych niezwykle istotnym etapem jest dokładne odpylenie powierzchni drewna. W realizacji tego zadania najlepiej spisze się przemysłowy odkurzacz w miękką, szczotkową końcówką, dzięki której drewno nie zostanie porysowane. Po odkurzaniu, w celu usunięcia resztek pyłu, warto drewno przetrzeć delikatnie zwilżoną (niemal suchą) miękką szmatką np. z flaneli i zostawić je do całkowitego wyschnięcia.


Pamiętaj! Surowego drewna nie należy moczyć, gdyż jego włókna mogą się wtedy „podnieść”, sprawiając, że powierzchnia podłogi będzie szorstka. W takiej sytuacji konieczne będzie powtórne szlifowanie.

Krok 4. Zabezpieczenie ścian

Chociaż wiele osób pomija ten krok, uznając go za zbędny, my polecamy przed przystąpieniem do olejowania odpowiednio zabezpieczyć ściany. Ich przypadkowe zabrudzenie przez chlapnięcie pędzlem z olejem może sprawić, że przy wykańczaniu ścian niemożliwe będzie usunięcie tłustych plam. Często zdarza się również, że olej, który spływa z krawędzi podłogi w szczelinę między deskami czy parkietem a ścianą, wchłaniany jest przez gładź, pozostawiając nieestetyczne zacieki. By tego uniknąć, wystarczy sięgnąć po taśmy malarskie z kilku- czy kilkunastocentymetrowym paskiem folii, tzw. antychlapem. Najlepiej wybierać produkty z taśmą wykonaną z grubej warstwy papieru, która lepiej zabezpieczy ścianę przed przypadkowym zabrudzeniem.


Pamiętaj! Zacieki z oleju w dolnej części ściany mogą powodować problemy z montażem na klej listew podłogowych.

Krok 5. Olejowanie drewnianej podłogi

Gdy drewno jest wyszlifowane, odpylone i suche, można przystąpić do najważniejszej pracy, czyli olejowania parkietu bądź posadzki z desek podłogowych. Wybrany olej do drewna przed aplikacją należy bardzo dokładnie wymieszać, zwłaszcza jeżeli stosujemy olej do drewna nadający mu kolor (z pigmentami), np. bardzo modny biały olej do drewna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że po olejowaniu podłoga nie będzie miała równomiernego kolorytu. Niezwykle istotne jest również, by olejować w pomieszczeniach dobrze wentylowanych lub przy otwartych oknach (o ile temperatura na zewnątrz jest wysoka). Z jednej strony dopływ świeżego powietrza przyspiesza schnięcie i utwardzanie się oleju (ulega utlenieniu), z drugiej – dodawane do olejów naturalne żywice mają bardzo intensywny zapach.

Olejowanie podłóg drewnianych najlepiej zacząć w części pomieszczenia położonej najdalej od drzwi, w miarę postępu prac przesuwając się do wyjścia. Olej należy nakładać na powierzchnię drewnianej posadzki wzdłuż słojów pędzlem do parkietów, wałkiem na długim kiju bądź metalową pacą. Najlepiej sprawdzić, jaką metodę rekomenduje na opakowaniu producent wybranego środka. W każdym z tych przypadków należy pilnować, by preparat rozprowadzany był równą warstwą (zależnie od zaleceń producenta cienką lub grubą), co pozwoli uniknąć nierównego wchłaniania oleju i powstawaniu plam czy przebarwień. Tak przygotowane podłoże należy zostawić na około 15-20 minut, by olej został „wypity” przez drewno i można przystąpić do polerowania.


Pamiętaj! Z polerowaniem nie można czekać dłużej niż 15-20 minut od olejowania, gdyż na drewnie mogą pojawić się błyszczące, a nawet klejące i trudne w usunięciu plamy skrystalizowanego oleju.

Krok 6. Polerowanie podłogi olejowanej

Po 15-20 minutach od nałożenia na podłogi olejowane preparatu należy przystąpić do ściągania nadmiaru oleju oraz polerowania. Najlepiej do tego celu wykorzystać maszyny polerskie z tarczami z białego filcu polerskiego (do wypożyczenia w specjalistycznych punktach). Można również zastosować szlifierkę kątową z tarczą polerską z sukna lub filcu, włączając ją na prędkość 150-300 obr./min. Do ręcznego polerowania można wykorzystać szmatki z miękkich tkanin, np. filcu, bawełny czy flaneli. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o częstej ich wymianie, ponieważ bardzo łatwo wchłaniają olej. Gładką i suchą powierzchnię można ponownie pokryć olejem, powtarzając również polerowanie po 15-20 minutach.

Ile razy należy olejować podłogę? Wszystko zależy od wytycznych producenta i typu oleju, przeważnie jednak nakłada się minimum dwie warstwy preparatu, by uzyskać odpowiedni poziom impregnacji drewna przed wodą i zanieczyszczeniami.


Pamiętaj! Nasączone olejem szmatki, pędzle i wałki należy umieścić w pojemniku wypełnionym wodą, gdyż istnieje ryzyko ich samozapłonu.

Krok 7. Pielęgnacja olejowanej podłogi

Jak powinna przebiegać konserwacja olejowanej podłogi? Świeżo olejowane parkiety czy podłogi przez siedem dni od zakończenia olejowania powinny być czyszczone tylko na sucho, tj. z użyciem miotły o miękkim włosiu lub odkurzacza ze szczotkową końcówką. Przez pierwszy tydzień nie powinno się też kłaść na nich dywanów, aby olej mógł równomiernie się utlenić, a przez to utwardzić (meble, o ile stoją na nóżkach, można wnieść po ok. 48 godzinach). Pierwsze mycie powinno się wykonać po upływie co najmniej tygodnia, stosując specjalistyczne środki do podłóg olejowanych, np. mydła lnianego. Najlepiej wybierać środki tego typu, jaki zaleca producent wybranego przez nas oleju.


Pamiętaj! Zbyt szybkie położenie na olejowanej posadzce dywanów może przyczyniać się do powstania w jego miejscu plamy w innym kolorze niż reszta podłogi.


Inne artykuły w tej kategorii

Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Ile kosztuje wykończenie kuchni otwartej na salon o łącznej powierzchni 30 m²?

Ile kosztuje wykończenie kuchni otwartej na salon o łącznej powierzchni 30 m²?

Jaki kolor elewacji domu wybrać?

Jaki kolor elewacji domu wybrać?

Jak funkcjonalnie urządzić poddasze domu?

Jak funkcjonalnie urządzić poddasze domu?

Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia lub pozwolenia? Przegląd prawa budowlanego 2018

Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia lub pozwolenia? Przegląd prawa budowlanego 2018

Pomysły na oryginalne oświetlenie balkonu, tarasu, ogrodu

Pomysły na oryginalne oświetlenie balkonu, tarasu, ogrodu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.