Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem nie zawsze ogranicza się do decyzji o metrażu. Choć to ważki i kluczowy czynnik, powinniśmy wziąć pod uwagę parę innych kryteriów i zadać sobie kilka dodatkowych pytań.

Salon z białą cegłą i szarą kanapą.
Trudno znaleźć mieszkanie, które spełni potrzeby wieloosobowej rodziny, choć rynek poszerza swoją ofertę.

Z widokiem na las czy Pałac Kultury? Majówkowy grill na balkonie czy w ogrodzie? Poranny jogging na łące czy w parku? Wreszcie: w mieszkaniu czy w domu? Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem jest istotny dla komfortu naszej codziennej egzystencji. Kłopot w tym, że każdy człowiek inaczej ten komfort definiuje, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „dom czy mieszkanie?”. Zalety, jakie towarzyszą mieszkaniu, w przypadku domu dla kogoś o innej hierarchii potrzeb mogą stanowić wady. Warto zatem przeanalizować pozytywy i negatywy oraz podejść do nich indywidualnie.

jadalnia z czarnym stołem i czarnymi krzesłami

Kasa, misiu, kasa!

Zacznijmy od finansów. Wybierając pomiędzy pierwszym a drugim, często za podstawowy wyznacznik przyjmujemy cenę. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to miarodajne kryterium. „Co się bardziej opłaca? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno koszty budowy domu, jak i cena zakupu mieszkania zależą od wielu czynników, z których najważniejsza jest lokalizacja – to ona znacząco wpływa na wartość całej inwestycji” – stwierdza Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag. Za cenę mieszkania w centrum wybudować możemy dom o znacznie większym metrażu na przedmieściach. Kalkulując finansowe efekty decyzji, należy więc zwrócić uwagę także na lokalizację oraz całkowitą powierzchnię, jaką otrzymujemy do dyspozycji.

Dom wolnostojący

Wolnoć Tomku…

Pozostańmy przy temacie powierzchni. Dom posiada jedną niezaprzeczalną zaletę, jaką jest architektoniczna i aranżacyjna autonomia. Spiżarnia, kuchnia z jadalnią, gabinet, biblioteczka, salon z kominkiem – to wszystko się tu zmieści. Co więcej, najczęściej mamy wpływ na ostateczny układ pomieszczeń. Mieszkanie w zabudowie wielorodzinnej nie pozwala raczej na tak dużą swobodę w planowaniu. Ba! dość trudno jest znaleźć mieszkanie w bloku, w którym każdy członek rodziny 2+3 miałby swój własny pokój. Ewentualne przeróbki oczywiście łatwiej jest przeprowadzić w domu niż mieszkaniu, o zgodę musimy spytać co najwyżej współmałżonka, zdobywanie aprobaty administracji nie jest koniczne.

Salon w jasnych kolorach

Lokalizacja jest kluczem

Trudno o błyskotliwe argumenty, fakty nie kłamią: w lokalizacji dobrze skomunikowanej z miejscem pracy łatwiej znaleźć mieszkanie niż dom. Mieszkanie w centrum i dojazd komunikacją miejską pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Jest zresztą wygodniejsze niż codzienne dojazdy z domu położonego pod miastem. Osiedla domków jednorodzinnych także mogą być położone blisko miasta, jednak domu w ścisłym centrum raczej nie wybudujemy. W związku z tym decyzja „dom czy mieszkanie” może być podyktowana naszymi potrzebami lub preferencjami lokalizacyjnymi.

Kuchnia w stylu prowansalskim, biała cegła

Pan na włościach

Dla wyprawiających huczne przyjęcia dylemat „dom czy mieszkanie” nie będzie trudny do rozstrzygnięcia. Dom zapewnia stosowną dawkę prywatności, z reguły nie należy się martwić ciszą nocną. Nie musimy się przejmować kłopotliwymi sąsiadami, a przynajmniej nie w takim stopniu, niż gdyby mieszkali oni za ścianą; hałasy z klatki schodowej nie zakłócą naszego snu. W przypadku domu jednorodzinnego garden party nikomu nie przeszkadza, a sezon grillowy może trwać cały rok - przecież nie dymimy sąsiadowi w schnące na balkonie pranie. Chodzi jednak nie tylko o sąsiedztwo, a o miejsce, którym dysponujemy. Dom ma tę niebagatelną przewagę nad mieszkaniem, że towarzyszy mu przestrzeń, ogród, w którym uprawiać można warzywa i trawnik idealny do gry w piłkę.

Biały dom w stylu nowoczesnym

Żadnych zmartwień

Z drugiej strony nie możemy zapomnieć, że choć mieszkanie w bloku nie oznacza całkowitego braku zmartwień, towarzyszymy mu jednak wysoki stopień wygody. To administracja dba o koszenie trawnika, odśnieżanie, a jeśli nastąpi kłopot z dostępem do wody czy elektryczności, zarządca zajmie się usunięciem awarii. Decydując się na mieszkanie, można zyskać rzecz najcenniejszą w dzisiejszych czasach: święty spokój. Lokatorów nie zajmuje przecież kwestia ogrzewania, odbioru ścieków czy śmieci. Mieszkając w domu, należy tego wszystkiego pilnować, a doba ma przecież tylko 24 godziny.

Przedpokój w stylu skandynawskim

Grosik do grosika

Mieszkańcy bloku płacą administracji spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej comiesięczną „daninę” w postaci czynszu, a resztę mają z głowy. W tej kategorii mieszkanie wygrywa z domem. „Posiadanie domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością uregulowania takich samych rachunków, jak w przypadku mieszkania: za wodę, prąd, gaz, wywóz nieczystości i grunt. Ponadto właściciele domów zapłacą podatek za dodatkowe budynki wolnostojące trwale powiązane z gruntem, np. garaż, komórkę, schowek” – wskazuje Mariusz Jaworski. Dużo tego. Do tego sami jesteśmy odpowiedzialni za zapłacenie każdej faktury i rachunku.

Dom w stylu minimalistycznym

Czy jednak finansowo wychodzi na to samo? Oczywiście, wszystko zależy od liczby mieszkańców. Kluczowa jest jedna opłata: ogrzewanie. Warto pamiętać, że na mieszkańców bloków ta opłata rozkłada się w równomiernie, poniekąd dzielą się oni kosztami. Z kolei - w zależności od obranej metody - koszt ogrzewania domu jednorodzinnego wahać się może od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie (chyba, że mamy do czynienia z budynkiem energooszczędnym lub pasywnym). To bardzo dużo. Z drugiej strony mieszkając w domu, możemy liczyć na pewne oszczędności. „Atutem domów jednorodzinnych jest to, że część prac, szczególnie tych związanych z pielęgnacją i utrzymaniem terenu wokół budynku, mieszkańcy mogą wykonać we własnym zakresie. Nie da się ukryć, że w przypadku domu jednorodzinnego można uzyskać większą kontrolę nad wydatkami z tytułu kosztów jego utrzymaniu” – mówi architekt pracowni Archipelag.

Duży wybór artykułów dekoracyjnych ! ZOBACZ !

W podjęciu decyzji może pomóc nam kartka i długopis. Spiszmy wszelkie „za” oraz „przeciw”, rozważmy zalety, przeanalizujmy mankamenty. Zakup domu lub mieszkania to często decyzja na całe życie.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
pokoj
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja wybieram dom wolno stojacy.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja mam i jestem zadowolona.Trawnik kosi mąż w weekendy ....Cisza,spokój i brak upierdliwych sąsiadów ;) Mieszkałam w bloku 28 lat i już nie chcę tam wracać :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jestes szczesciara , brawo i pozdrawiam .
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jolanta Zawisla-Bardosch dziękuję i również pozdrawiam 😊
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

No niestety spójrzmy prawdzie w oczy to wszystko zależy od KASY.....najważniejsze żebyśmy się czuli w swoim domku szczęśliwi byli zdrowi i się kochali😁😁😁😁😁
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

I to jest sedno👍
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Wybrałam mieszkanie, przede wszystkim ze wzgledu na wygodę... nie potrzebuję 150m2, nie mam czasu na koszenie wielkiego trawnika (a malutki ogrodek mam przy mieszkaniu), nie muszę martwić się o wywóz śmieci, odśnieżanie, czy czyszczenie rynien. Jednak posiadanie domu wiąże się nie tylko z wiekszymi nakladamo finansowymi ale takze z czasem...
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Wystarczyło napisać , wybieram mieszkanie bo jestem LENIWA :) , moj dom który buduje ma 80m :) mam ogródek warzywny 200m2 , plantacje drzewa opałowego :) po śmieci przyjeżdża śmieciarka , kosze trawnik i odśnieżam - forma rekreacji :) , a Pani dziękujemy :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Moj dom , w powietrzu pół metra nad ziemia , taras 40m2 , powierzchnia domu 80m2 , koszt budowy 70 tys zamknięty , metalowa konstrukcja - szkieletowy :) buduje sama :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

To ja mam mieszkanie prawie 70m2, wiec niewiele mniejsze, maly ogrodek na grilla czy piaskownice dla dziecka tez mam. I to nie jest kwestia lenistwa tylko zwyczajnie braku czasu. A preferuję inne formy rekreacji niz odśnieżanie :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Nie interesują mnie Twoje formy rekreacji :) po sposobie Twojego myślenia wnioskuje iż mam ich znacznie wiecej niz Ty , ale koszenie trawnika czy odśnieżanie to rownież rekreacja i przyjemność , praca :) dla siebie :) chciałam to Ci uświadomić :) piaskownice masz :) chyba często z niej korzystasz :) ... Brak czasu ? Nie znam czegoś takiego :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja po sposobie Twojego pisania widzę, ze nie znasz też czegoś takiego jak "kultura". To, ze Ciebie bawi koszenie trawnika czy odśnieżanie NIE ZNACZY, ze kazdy musi to lubić, ale do Ciebie to najwyraźniej nie dociera... mnie zupelnie nie obchodzi Twoj dom, po to jest ten post aby wyrazić swoje zdanie dlaczego wybralismy akurat mieszkanie/dom a nie po to zebys uswiadamiala innych, ze tylko Twoj wybor jest wlasciwy, troszkę pokory :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja nie napisałam tego postu po to aby uświadamiać innych ze moj wybór jest właściwy , tylko po to ze sie tak da :) małym kosztem :) a Ciebie ze jesteś typowa leniwa baba :) . Reszta zwykła forma wypowiedzi :).
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja nie twierdzę, ze sie nie da, napisałam, ze mnie to nie kreci i z jakich powodow wybralam mieszkanie (i nie byla to kwestia kosztów). Nie kazdy ma czas czy checi na zajmowanie się domkiem i woli swoje krótkie chwile po pracy spędzić w inny sposób... a forma Twoich wypowiedzi nie jest "zwykla" tylko trącająca chamstwem i brakiem kultury więc nie widze sensu kontynuacji tej bezcelowej rozmowy... Musisz zrozumiec, że jednych kreci dom a drudzy wolą mieszkanie :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Rozumiem :) doskonale ... Chamstwem , brak kultury ? A w którym momencie ? Chyba pomyliłaś to z wyrażaniem swojego zdania , bycie szczerym :) , a ze tak mysle , tak tez to napisałam :) . Musiałabyś mnie znać zeby wiedzieć czym tracam :). Wszystkiego dobrego :) .
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Teksty "a pani dziekujemy", "LENIWA baba" to to rozumiem, ze nie jest chamstwo ani brak kultury? No to mamy inne standardy :) ale rowniez wszystkiego dobrego i milego dnia :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Luiza chyba troszkę się zapędziłaś. First: Nie każdy musi lubić i chcieć to, co Ty. Second: nie oceniaj zbyt pochopnie. Mylisz wyrażanie własnego zdania i bycie szczerym z byciem zwyczajnie złośliwym. Masz rację, nie znamy Cię, żeby oceniać. Ale oceniamy Twoje zachowanie na podstawie Twoich postów. Chyba masz zły dzień. Pozdr
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mariola Hronowska-Niemiec nie zapędziłam się :) First: czemu służyć Twoja wypowiedz . Second : jeśli nie masz do powiedzenia nic w temacie Dom czy mieszkanie ? to po co się udzielasz :) rozumiem ,że nie masz nic do powiedzenia , obrońcom uciśnionych również dziękujemy :) ja nigdy nie mam złych dni :) Mariolu :) Kim Ty jesteś ,żeby oceniać moje zachowanie ? :) Pozdrawiam
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Kamila Strzelec oj tak mamy inne standardy :) Miłego dnia :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Luiza Szałkowska Chryste, jaki jad i agresja. o_O To pewnie przez to, że zimy dawno nie było i pani nie odśnieżała. Proponuję znaleźć też inną formę relaksacji, bo czytać się pani nie da. A żeby było w temacie dodam, że dom ze zdjęcia strasznie brzydki jest.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Sylwia Nowak jad i agresja :) Chryste !! może u Ciebie zimy nie ma , jak i z resztą nie tylko tego :) . Pisanie nie jest moją formą relaksacji , ale bawi mnie czytanie takich wypocin jak Twoje :) jak się wczuwacie :), a jeśli chodzi o mój dom :) jak pierwsza moja wypowiedz wskazuje " Mój " :) to jest "MÓJ " dom i nie musi Ci się podobać :) .
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Luiza chciała się pochwalić, a pochwaliła się chamstwem😃
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Hehe. Ale wesoła 'dyskusja'.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Natalia Kwiecińska przyjaciele tego oczekują , a głupcy nie rozumieją :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Luiza Szałkowska jestes nieprzyjemna i obrażasz Kamila Strzelec.Dlaczego?kto ci daje takie prawo?mowisz o lenistwie i ogólnie jestes nieprzyjemna.Kamila Strzelec masz rację ze wszystkim.Mam dom od lat i jest tak jak piszesz.Kto pomieszka i zobaczy ile to pracy wymaga to będzie mógł się wypowiadac a nie dopiero budując. Doświadczy a po latach moze sie wypowiedzieć jak to jest.Pozdrawiam
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Danuta Somala moja droga , nie mam zwyczaju nikogo obrażać , a że ktoś jest leniwy w mojej ocenie to nie obraza :) . Piszesz " kto pomieszka i zobaczy " , a gdzie mieszkam teraz ? doświadczona Pani :) Piszesz jakbym nigdy nie mieszkała w domu :) a najlepsze,że Ty to wiesz :) - wróżka :) . Nie pozdrawiam. :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Całe życie w domu ;) I lubię to :D
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie mieszkanie z ogródkiem na ładnym osiedlu...dom tylko pod warunkiem posiadania obslugi do obrobienia ogrodu, sprzątania i innych napraw;)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

👍zgadza się
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Dom na wiosce :D
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Dom pod miastem z ogrodem, w spokojnej lokalizacji, blisko lasu czy parku, z możliwością szybkiego dojazdu do centrum
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Całe życie mieszkałam w bloku teraz w domku i nie wrócę na bloki na swoim jest cisza i spokój a praca w ogródku swoim dodam jest przyjemna.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

L
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Dom.
 • Dodano 2 lata temu
Czasem nie trzeba takiego dylematu. Mieszkam w domu łączącym w sobie zalety i domu i mieszkania. Do centrum 15 min autobusem, 40 min na piechotę, do lasu 3 minuty. Dom szeregowy, sąsiedzi OK, pomagają w kosztach ogrzewania bo grzeją z boku, jak mi się chce to grzeje kominkiem - wrażenia estetyczne trudno osiągalne w mieszkaniu. Jak mi się nie chce palić w kominku to grzeję gazowym. Działka jest, jak jest dobrze zagospodarowana to nie trzeba się męczyć z trawnikiem - a do tego jest zimozielona a latem utrzymuje fajny mikroklimat. Wywóz śmieci... aż tak upierdliwe to nie jest a odśnieżanie ??? Takie zimy u nas by to było aż tak męczące to były z 10 lat temu. Te kilka dni śnieżnych w roku - to nawet frajda pomachać łopatą. Jak dobrze pokombinować i otworzyć się na możliwości to wcale nie trzeba się ograniczać do dylematu dom na końcu świata miejskiego czy mieszkanko w zatłoczonym centrum lub megadrogi apartament w mieście. Życzę powodzenia tym, którzy właśnie wybierają.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mieszkalam w domu, teraz w mieszkaniu i już nie mogę się doczekać aż znowu będę mogła zamieszkać w domu.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Świetnym rozwiązaniem jest mieszkanie z dużym metrażem, z własnym MAŁYM ogródkiem, w zabudowie szeregowej. Jest gdzie zrobić grilla, pograć w bagmintona, ale nie trzeba spędzać całego dnia "na kosiarce", sąsiad nad głową nam nie biega, ale jak wyjeżdżamy to jest " za ścianą" jakby się coś działo. A i cena takiego lokum jest bardzo przystępna niż budowanie wolnostojącego domu, z działką i ogrodzeniem całego terenu. Trochę droższe od mieszkania, ale za to dużo tańsze od wolnostojącego domu.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie dom. Nigdy wiecej mieszkanie, bo jest sie skazanym na sasiadow dobrych i zlych, podwyzek czynszu i doplat do spoldzielni na koniec roku, bo dziura finansowa. Owszem, duzo pracy z ogrodem, ale jest ladnie i tak jak ja chce, duzo przestrzeni, no i koniec z oplatami niewiadomo za co. A propos, smieciarze wywoza smieci co tydzien a nie my sami, wiec jestem zaskoczona komentarzem powyzej.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mieszkałam w bloku 15 lokalowym i było dobrze mieszkałam w domu jednorodzinnym też było fajnie a teraz mieszkam w bloku 11 piętrowym gdzie jest ok.200 mieszkań ciągłe remonty wiercenia imprezy balkon 1m×1m i mam ochotę uciekać do małego cieplutkiego przytulnego domku 😍☺
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Dom 180m2 tuż pod miastem wychodzi cenowo tylko samo co duże mieszkanie 95m2 na obrzeżach miasta. Przynajmniej w lokalizacjach które brałam pod uwagę. Wiec zdecydowanie stawiam na dom :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

My na swój dom czekamy już dobrych 6 lat.. mieszkanie w ciasnej kawalerce miało być tylko na 2 lata, ale że machina urzędnicza trwa jak trwa, zmieniają się przepisy, które mieszają dodatkowo -okres ten się przeciągał. Gdy byłam w drugiej ciąży padło stwierdzenie "kupujemy mieszkanie w mieście" - osiedle rodzinne, żłobek, przedszkole, podstawówka. Na tym samym osiedlu rodzice męża i mój brat z rodziną - sielanka.. obejrzeliśmy mieszkanie i... po zejściu z klatki odechciało nam się kupowania mieszkania i oglądania czegokolwiek. Żeby nie było mąż mieszkał w mieście, w bloku, ja na wsi w domu 3 rodzinnym z podwórkiem i ogródkiem. Mąż przeprowadził się na wieś i się w niej zakochał. Po jakimś czasie przyszedł drugi kryzys i znowu szukanie czegoś w mieście - duże mieszkanie, szeregowiec, dom.. umówieni byliśmy z właścicielem szeregowca na oglądanie, jednak zanim do niego doszło, to dwa razy było przekładane - powiedzieliśmy sobie "dość, los tak chciał.. nie kupujemy - budujemy.. wytrzymamy jeszcze trochę i stworzymy coś dla nas". Teraz projektujemy nasz dom - będzie duży z miejscem dla rodziny 2+3, wiemy że zanim się wprowadzimy minie kolejne 2 lata, ale widząc to cudeńko na papierze, wiem że to marzenie musimy spełnic,bo chcemy tego my i los juz nieraz pokazywał nam, że tak ma być. Wydaje mi się, ze najważniejsze to realizować swoje marzenie, wtedy nawet czas nie jest w stanie nas zniechęcić. Mając zdrową rodzinę, znalezienie swojego miejsca na ziemi daje pełnię szczęścia i o tym trzeba pamiętać w życiu.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Lubię podróże często wyjeżdżam dlatego mieszkanie
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mam dom pod miastem ale juz kupilam na starość mieszkanie w bloku z winda i garazem zeby miec kiedys święty spokoj z obowiazkami ogrodem koszeniem itp.Dom super ale kupe pracy.. Niestety cos za coś 😉
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

A jak wyjeżdżamy na wakacje to strach czy się ktos nie wlamal.Są wady i zalety 😉
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Za ten spokój płacimy firmie ochroniarskiej. Miesięczny koszt Jest niewielki a spokój ze w razie jakby co ktoś przyjedzie i sprawdzi bezcenny.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Dla zainteresowanych moge wykonac taki stol w przystepnej cenie na zamowienie =)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Po przeprowadzce do domu pod miastem wreszcie poczuliśmy wolność i swobodę za która tesknilismy mieszkając na warszawskim osiedlu. W domu mieszka się wspaniale, każdy ma swój kąt, nikt nie chodzI sobie po głowie. Jest las i świeże powietrze, dzieciaaki są bezpieczne i swobodne. Nie tęsknię za miastem.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Kochani! <3 Chcielibyście mieć wygodny dostęp do naszych porad z telefonu lub tabletu? Zachęcamy do pobrania naszej aplikacji (y) <3 Android: http://hmbk.pl/2dsFPIC iOS http://hmbk.pl/2dvEIXw !
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom. Bez dwóch zdań.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Domek marzenie!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ten biorę z zamkniętymi oczami ;)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie dom.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie dom 😍
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

To jest dom mieszkanie to jest w bloku z upierdliwimi sasiadami
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Domek drewniany 😍
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom🏡a najlepiej drewniany
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Proste ze dom...😍
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nas dom jest w cenie mieszkania ➡ info ➡ U siebie w domu
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom rzecz jasna
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom. Blok to klatka.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Tylko dom 😘
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Maly ciasny ale wlasny domek💝
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom jak dla mnie w górskim stylu.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom 😊
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

No pewnie ze dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom🤗
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom maly , ale piekny , Super☺
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Swoj dom , to Wolnosc . Blokowce nieeeee😁
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Prawda Danuta Jaranowska-Pawlus☺
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mieszkałam całe życie w bloku, teraz of dwóch lat mam dom i żałuję że tak długo zwlekalam z decyzją o kupnie domu. Tu dopiero się żyje.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Wymarzony domek w Karkonoszach :-)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Przeprowadzilam się z Warszawy do wymarzonego domku pod Warszawą na działkę 1000m2 domek 100m2. Mieszkanie w śródmieściu 40m2,balkon,widna kuchnia, winda. Zebrałem r-ki z całego roku, wszystkie opłaty. Za mieszkanie i dom. Różnica wyniosła 500 zł!! Drożej od mieszkania!. Dom ma podgrzewaną podłogę, wszystko automat.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie dom drewniany
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie mieszkanie w zielonej części miasta i mały domek letniskowy lub całoroczny z ogrodem na ciepłe dni :) Takie rozwiązanie jest droższe ale moim zdaniem warte fatygi gdyż to bardziej komfortowe w obliczu codziennych dojazdów do pracy, kwestii ogrzewania i ogółem komfortu jesienią, zimą i wiosną. Mam tu też na uwadze bezpieczeństwo własne oraz mienia. A także ekologię- przy założeniu, że budowa domku za miastem odbędzie się bez obciążenia dla natury (tj. rozsądne materiały i lokalizacja) oraz że będzie ogrzewany "naturą" np. bateriami fotowoltaicznymi :)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jasne,ze mieszkanie w bloku
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zbuduj sam dom :) Zbuduj sam dom
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Taki chciałbym mieć
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów