Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak obrobić okno dachowe?

Obróbka okna dachowego, w tym jakość zastosowanych materiałów oraz prawidłowość przeprowadzonych prac, zadecyduje o warunkach cieplnych na poddaszu. Jeśli pragniemy, aby nasze poddasze było przytulne i wygodne, ciche i kameralne, zwróćmy szczególną uwagę na ten etap montażu okna.

Któż z nas nie marzy o sypialni pod skosami lub cichym gabinecie pracy z widokiem na ogród? Aby poddasze było wygodne i komfortowe, konieczny jest dobry projekt okien dachowych. Źle usytuowane lub nieprawidłowo obrobione mogą zabierać światło oraz przyczyniać się do wychładzania wnętrza. Podpowiadamy, jak zabudować okno dachowe, aby cieszyć się pięknym i przyjemnym poddaszem.

zabudowa okna dachowego krok po kroku
Okna dachowe możemy założyć samodzielnie lub zlecić montaż firmie budowlanej.

Obróbka okna dachowego regipsem lub za pomocą szpalet

Mamy do wyboru kilka sposobów, które pozwolą nam prawidłowe obrobienie okna dachowego i osiągnięcie dobrych parametrów. Dokonując decyzji, weźmy pod uwagę m.in. nasze umiejętności techniczne oraz doświadczenie. Jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z obróbką okien, sięgnijmy raczej po gotowe, stosunkowo łatwe w zamontowaniu obudowy lub powierzmy to zadanie profesjonalnej ekipie.

Najpopularniejsze wśród dostępnych rozwiązań:

– obrabianie okien za pomocą płyt gipsowo-kartonowych (zabudowa okna dachowego regipsem), które przygotowujemy samodzielnie przez montażem

– oraz z wykorzystaniem tzw. szpalet, czyli gotowych, dostępnych w marketach budowlanych lub na wykonywanych na zamówienie obudów z drewna (płyt drewnianych odpowiednio zaimpregnowanych lub zabezpieczonych) bądź tworzywa sztucznego (najczęściej PCV).

Obróbka okna dachowego płytami gk – zalecenia

Nie ma dokładnych norm, które określałyby, jak powinna wyglądać zabudowa okna dachowego za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Ekipy budowlane i remontowe bazują na własnym doświadczeniu i podpatrzonych trikach. Podstawą jest przygotowanie dokładnego projektu, który pozwoli nam ustalić wymiary płyt oraz miejsce ich zamontowania. Zastanówmy się również, w jaki sposób najlepiej je zamocować:

– obudowa okna z wykorzystaniem profili stalowych – zabudowę okna połaciowego rozpoczynamy od wykonania stelaża z profili stalowych, do których w dalszej kolejności przykręcimy płyty. Pomocne będą profile UD i CD. Profile umieszczamy i przykręcamy do ściany w takiej pozycji, aby ich górna krawędź była równoległa do podłogi, natomiast dolna prostopadła. Płaszczyzny boczne również prowadzi się prostopadle do okna.

– obudowa okna z gotowym stelażem – właściwe ustawienie profili jest dość skomplikowane, bardzo dobrym pomysłem jest więc zastosowanie gotowej, stalowej konstrukcji (dostępnej do kupienia razem z oknem dachowym u większości producentów), której elementy łączy się ze sobą na wkręty oraz przykręca się do ściany.

zabudowa okna dachowego regipsem
Jeśli nie mamy doświadczenia w budownictwie, lepiej jest zlecić montaż okien dachowych profesjonalistom.

Po zamontowaniu profili lub stelaża dokładnie mierzymy otwór okienny i przycinamy płytę gipsowo-kartonową do odpowiednich wymiarów. W pierwszej kolejności montujemy płyty do nadproża, następnie do bocznych powierzchni, na koniec zaś mocujemy dolną krawędź obudowy – przykręcamy płyty gk do zamontowanego stelażu. Przytwierdzenie obudowy do profili za pomocą wkrętów pozwoli na jej precyzyjne osadzenie.

Później gruntujemy obudowę okna, po wyschnięciu gruntu pokrywamy płyty masą szpachlową, po czym przystępujemy do zatopienia w narożnikach specjalnych aluminiowych profili narożnikowych (dzięki nim narożniki obudowy będą zdecydowanie równiejsze). Przykrywamy je warstwą masy szpachlowej, wyrównujemy i zacieramy połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami. Ostatnim etapem obróbki okna dachowego płytą gk jest wykończenie, np. pomalowanie, powierzchni ściany.

Jak zabudować okno połaciowe gotową obudową?

Wielu producentów oferuje gotowe obudowy, szpalety wewnętrzne, kompatybilne z ramami okiennymi. Pozwalają one na prawidłowe wykończenie okna od środka; są dużo łatwiejsze w montażu niż konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych. Prace zaczynamy od przygotowania szablonu, który w zasadzie zastępuje szczegółowy projekt wnęki okiennej. Szablon pomoże nam w precyzyjnym ustaleniu pozycji poszczególnych elementów, miejsca zamontowania obudowy, nawiercenia otworów itd. Oczywiście należy postępować ściśle według instrukcji montażu dołączonej do zestawu. Znajdziemy tu dokładny opis procedury oraz jej poszczególne kroki.

Obróbka okien dachowych od wewnątrz

Prawidłowa obróbka okien ma chronić ich konstrukcję, jak również połać dachową przed wilgocią i wydostawaniem się ciepłego powietrza na zewnątrz (zawilgocone podłoże staje się jeszcze poważniejszym, groźniejszym mostkiem termicznym, czyli nieszczelnością w warstwie ocieplenia, przez które ciepło zakumulowane w budynku wydostaje się na zewnątrz). W związku z tym na etapie obrabiania okien dachowych konieczne jest ich ocieplenie np. wełną mineralną oraz dodatkowo zamontowanie folii paroizolacyjnej, która zatrzyma strumień powietrza oraz wilgoć.

Sekretem jest tu bardzo precyzyjne łączenie materiałów izolacyjnych stosowanych na etapie wykonywania zabudowy okna połaciowego oraz tych, którymi izolowaliśmy skosy – nie może dość do żadnych przerw w izolacji. Producenci zalecają wykorzystanie specjalnych kołnierzy paroszczelnych, które pozwalają na szybkie zabezpieczenie otworu okiennego. W ofercie producentów znajdziemy kołnierze z folii paroszczelnej o wymiarach idealnie dopasowanych do rozmiarów okna oraz niezbędne akcesoria.

Izolację oraz ocieplenie okna dachowego najczęściej przeprowadzamy przed wykonaniem jego obudowy.

Obróbka okien na poddaszu to dość skomplikowane zadanie, które wymaga od nas pewnych umiejętności technicznych i doświadczenia. Najprostszym sposobem na samodzielne wykonanie obudowy jest sięgnięcie po gotowe systemy ze szczegółowymi instrukcjami. Z drugiej strony, jeśli nie mieliśmy nigdy do czynienia z takimi pracami, lepiej zatrudnijmy profesjonalnego wykonawcę.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności