Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Stosowane obecnie zaprawy do spoinowania są trwałe i wytrzymałe – o konieczności napraw nie będziemy musieli myśleć przez całe lata. Rodzi to jednak pewne niedogodności. Jeśli nie zadbamy o dokładne zmycie zabrudzeń bezpośrednio po spoinowaniu, będziemy mieli spory problem z ich usunięciem. Nie pomogą tu zwykle środki do mycia, a podczas zdrapywania mogłoby dojść do uszkodzenia powierzchni. Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek bezpiecznie, ale skutecznie?

Remonty mają to do siebie, że nie dają o sobie zapomnieć jeszcze przez długie tygodnie lub miesiące. Codziennie znajdujemy coś do zrobienia, dopieszczenia, naprawienia, mimo iż najcięższe prace już dawno mamy za sobą. Dotyczy to m.in. wnętrza łazienki oraz płytek. A dokładniej: fug. Płytki nadal szpecą plamki zaprawy, mimo iż dokładnie wyczyściliśmy powierzchnie od razu po zakończeniu prac, a następnie zmyliśmy cementowy osad? Zastanówmy się, jak usunąć fugę z płytek – szybko i skutecznie.

płytki w kuchni
remont w łazience

Czym zmyć zaschniętą fugę?

Podejmując próby usuwania starych fug z płytek chwytamy się różnych sposobów. Niektórzy starają się namoczyć zaschniętą zaprawę. Niestety wiele nowoczesnych zapraw nie chłonie wody, dlatego namaczanie nie przynosi rezultatu.

Usuwanie fugi z płytek wymaga od nas zazwyczaj zastosowania specjalistycznych środków – takich, które rozpuszczą zaprawę, nie uszkadzając przy tym niejednokrotnie dość delikatnej struktury ceramiki bądź gresu. Pamiętajmy, aby stosować je zgodnie z zalecaniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu lub w karcie technicznej specyfiku. Zazwyczaj wskazuje się, aby zabrudzone powierzchnie w pierwszej kolejności lekko nasączyć wodą oraz zaaplikować na nie rozcieńczony preparat. Stopień rozcieńczenia najlepiej dostosować do rodzaju zabrudzenia. Im starsze i bardziej uporczywe, tym płyn z większą zawartością środka z kwasami zda egzamin. Miejsca wyjątkowo zabrudzone można nasączyć odrobiną płynu bez rozcieńczania. Środek zostawiamy na płytkach na kilka minut. Następnie zmywamy go, a płytki spłukujemy czystą wodą.

płytki po remoncie

Co istotne, podczas zmywania fugi z płytek za pomocą specjalnego środka nie powinniśmy dopuścić do jego kontaktu z fugą nałożoną na spoiny, inaczej może dojść do przebarwień oraz powstania wykruszeń – konieczne będzie ponowne fugowanie.

Pamiętajmy ponadto, że tego typu środki zawierają silnie działające kwasy, wskutek czego podczas ich używania należy zachować szczególną ostrożność i używać rękawic ochronnych. Miejmy też na uwadze, że na niektórych powierzchniach produkty do usuwania fug mogą zrobić więcej szkód niż pożytku. Jego zaaplikujemy je na nieodporny na działanie kwasów polerowany marmur lub wapień, prawdopodobnie dojdzie do powstania szpecących przebarwień. W związku z tym przed przystąpieniem do zmywania fugi z płytek za pomocą specjalnych preparatów warto przeprowadzić próbę – na małym, niewidocznym fragmencie powierzchni.

>> Wybierz idealną fugę <<

Usuwanie starych fug z płytek, czyli jak wymienić całą fugę?

Co zaś w sytuacji, gdy spoiny pomiędzy płytkami są w bardzo złej kondycji: są brudne, pokryte pleśnią lub zaczęły się wykruszać? W takim przypadku konieczna będzie ich całkowita wymiana – usunięcie starych fug oraz ponowne wykonanie spoinowania. Zmywanie fugi z płytek za pomocą środków z kwasami byłoby jednak dość pracochłonne, kosztowne, a przy tym nawet niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście możemy szybko pozbyć się uszkodzonych fug za pomocą specjalnej nakładki na wiertarkę. Inną metodą jest usuwanie ręczne, np. za pomocą śrubokrętu, jednak to dość żmudne zajęcie.

kolorowe płytki na podłodze

Jak usunąć fugę z płytek? Obowiązuje tu stara, dobra zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Starajmy się tak nakładać zaprawę między płytki, aby nie wychodziła ona poza krawędzie elementów. A jeżeli już dojdzie do zabrudzenia powierzchni, ślady fugi należy niezwłocznie zmyć, inaczej mogą one na stałe zagościć na ścianie lub podłodze.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów